Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

2iiy3jm.jpg
 
:kk: Мислим да би биле прилично продаване, када би се појавиле у продаји неке од старих разгледница Београда...
 
Inace, ono sto je meni skroz super na svim tim starim fotografijama Beograda je sto mi delovi grada koji se grade (npr. ovde u donjem levom uglu prazni plac), a narocito sa onim dleom preko Nemanjime ka autoputu, sve mi to zapravo izgleda kao sada Novi Beograd, prazni placevi, neke izgrađene zgrade itd... :)
 
Ambassador":21uc8mlk je napisao(la):
Inace, ono sto je meni skroz super na svim tim starim fotografijama Beograda je sto mi delovi grada koji se grade (npr. ovde u donjem levom uglu prazni plac), a narocito sa onim dleom preko Nemanjime ka autoputu, sve mi to zapravo izgleda kao sada Novi Beograd, prazni placevi, neke izgrađene zgrade itd... :)
Taj prazan plac je mesto na kome je nekada stajao čuveni hotel Staro zdanje (Kod jelena), porušen bez ikakvog razloga maja 1938. a nova zgrada na njegovom mestu je izgrađena tek 1957. godine!!! Hotel je zauzimao ceo blok između ulica Kralja Petra, Gračaničke, Ivan begove i Čubrine, bila je to jedna od retkih dvospratnica u svoje vreme (izgrađen je između 1839 i 1842.)
 
Ono što meni bode oči je - stalno sam slušao da je Narodna biblioteka "izgorela do temelja" i da se to desilo "u ranu zoru 6. aprila"...
a očevici govore drugačije - da se to desilo popodne (a popodne je se desio i treći napad - samo su učestvovale "štuke" i lovci iz pratnje), takodje, i sve ostale zgrade iz komšiluka su ostale netaknute i postoje i dan danas. Pošto sam avio-entuijasta (geek za te stvari :) ) znam da je pilot "štuke" mogao da pogodi tu zgradu (a popodne 6. aprila je otpor već bio znatno slabiji), a kruži i urbana legenda ga je domar (foklsdojčer) u stvari zapalio Biblioteku u jeku napada...

Na ovoj fotgrafiji se vidi da su spoljašnji zidovi zgrade preživeli požar...Neću da donosim zaključke, ali .... nešto tu nije u redu....nisu tu čista posla.
 
I meni interesantna, a bogami i čudna priča da je izašla naredba da se arhiv Biblioteke premesti na bezbednu lokaciju 4. ali iz nekog razloga to nije urađeno do 6. i zato je izgorela cela kolekcija dokumenata pre 1830...

Verovatno nema veze sa tim što ti pričaš, ali ne bi me začudilo da je nekom odgovaralo da izgore određeni dokumenti...
 
Ono što sam ja čuo, i to je valjda "zvanična" priča, da je biblioteka gorela a da okolne komšije su pokušale da izvade knjige, ali je upravnik bio ne zna se gde sa ključem.. (Valjda su mogli da razvale kapiju?) btw Da li neko zna gde je tada bilo Miroslavljevo jevanđelje?

btw Meni je palo na pamet da pošto su nacisti spalivali gomilu knjiga, ako bi to uradili javno u Beogradu - možda bi bilo nezgodno. Ovako je bilo "elegantnije" i tiše..
 
I mate film Miroslavljevo jevandjelje kad pogledate sta je knjiga sve prezivjela uf da se najezis njemci su je specjalno trazili nemoze da se preprica :D
 
Hvala za slike Goldi, ono što je meni zanimljivo jeste zabranjeno skretanje iz Nemanjine u Karađorđevu, zna li neko zbog čega takva odluka?
 
Cenim za skretanje da se išlo ranije, tamo gde je sada okretnica autobusa.

Meni su skroz simpa govornice (ako su to one kućice desno od ulaza) i parkingmetri.. :)
 
Pet dana pre bombardovanja bila je naredjena evukacija biblioteke, sve knjige su stavljene u sanduke i iznete na ulicu, odredjena su skladista na topcideru, a onda je vlada preko ministarstva naredila vracanje sanduka u zgradu kako Nemci ne bi mislili da sami sebe dozivljavamo kao njihove neprijatelje.

Miroslavljevo jevandjelje je bilo... sad sam zaboravio... ili u manastiru Miliseva ili poslato u Crnu Goru zajedno sa malteskom bogorodicom, koju je navodno naslikao sv. Luka, komadicem krsta na kome je Isus navodno razapet i rukom sv. Jovana Krstitelja (te tri stvari, mozda i najvece relikvije hriscanstva koje su doneli ruski emigranti, su i danas u Crnoj Gori).
 
Goldstein":123ctnlh je napisao(la):
Glavna železnička stanica '74.
како фасада ж. станице делује свеже!
...
овај мањеж без дрвећа је... у најмању руку чудан.
а трамвај је прави, уникатни, што нису остали на овом дизајну?
 
Glavna Zeleznicka, kao i SKC moraju pod hitno da se "operu" od one grozne farbe...
 
Vala bas. Kako sam otvorio tab (pored otvoreni bookmarksi, pa se nije video ceo), u sekundi pomislih Brooklyn Bridge
 
I centralna kula starog sajmišta sa zastavom u pozadini. :(
kakav je divan most bio i sve to tu. :(

a reka izgleda jako čudno. kao da je nema O_o
 
Vrh