Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

Goldstein

Higher intermediate
Učlanjen(a)
31.08.2008.
Poruke
1.694
Pohvaljen
6
Lokacija
Beograd
Znam da postoje razni forumi sa slicnim temama ali bilo bi lepo da i na BB postoji jedna ovakva tema. Ukoliko neko ima stare fotke Beograda, razne price, anegdote neka ih postavi ovde i podeli sa ostalima...


35a8ad2.jpg

Ugao Dobracine i Ulice brace Jugovica, 30-ih godina



2crkojb.jpg

Terazije 1939. godine



5ugsqd.jpg

Hotel "Kasina", hotel "Pariz" i bioskop "Beograd", 1949. godine



23i6tmv.jpg

Terazije 30-ih godina: Palata "Anker", kuca Janka Cincar Jankovica, kuca apotekara Viktorovica, hotel "Moskva"



2gy6646.jpg

Pop Lukina ulica



2cqy1l3.jpg

Hotel "Petrograd" na danasnjem Savskom trgu



1pdkxi.jpg

"Mali pijac", ugao Kraljevica Marka, Karadjordjeve, Hercegovacke i Travnicke. Levo - Vucina kuca, desno - hotel "Bristol".



qnnz2e.jpg

Ugao Bircaninove i Kneza Milosa, pocetak 70-ih
 
[video]http://www.youtube.com/watch?v=I-UMZT8hgZA[/video]
Špica za Dnevnik 60ih
[video]http://www.youtube.com/watch?v=w7emCP-6NXA[/video]
Himna Beogradu - Mihovil Logar, stara najavna špica za RTB
Slobodom drevni grade budi gord,
digni zvezdu na svoj steg.
Da svetom tvoje slave prođe glas
da odjekne dol i breg.
Jedinstvu i bratstvu sad pesmu zapoj
nek tiranin svaki tu nađe grob svoj.
Beograde, Beograde,
k'o sunce sjaš
gordi grade naš,
gordi grade naš,
večno naš.
[video]http://www.youtube.com/watch?v=9LE9CNyho4k[/video]
Sedamdesete.... :)

:)
 
Evo jos malo sedamdesetih:

Dom Omladine
2lbgyn8.jpg




Decanska (Mose Pijade) i Terazijski tunel
ztumoh.jpg




Zemun, Glavna (Marsala Tita) - robna kuca "Beograd"
eb8rjk.jpg




Zemun, Karadjordjev trg
1zbytfl.jpg




Trg Nikole Pasica (Marksa i Engelsa) i Savezna skupstina
11b5b40.jpg




Gazela
2r2lz40.jpg
 
Bas sam o tome razmisljao dok sam gledao slike.

Pitam se kako na psihu gradjana deluje okruzenje - tj. izgleda grada. Da li sveze i lepe zgrade i dosta izgradnje ulivaju vise volje, optimizma i nade, odnosno da li oronuli, umoran i siv grad ubijaju isto u ljudima? Ne znam, to mi pada na pamet kada vidim ove fotke.
 
Grad je onda delovao čistije, urednije i lepše bez brigade vrištećih reklama za detrdžent, uloške, mobilne telefone i automobilske gume.
 
bigvlada":36xs4bx1 je napisao(la):
Grad je onda delovao čistije, urednije i lepše bez brigade vrištećih reklama za detrdžent, uloške, mobilne telefone i automobilske gume.
Tacno tako, nije toliko strasno ni kada je neka zgrada siva ili crna koliko je odvratno kada je prekriju nekom kilometarskom reklamom ili nakace bilborde na fasadu. Ti bilbordi su najvece silovanje ovog grada, vise nikakvog reda nema, kace ih i jedan na drugi. Eno, sada su ih nakacili i na svaki onaj tipski kiosk na NBG-u. A posebna prica su plakati tamo gde im mesto nije. Komunalna policija bi i time trebalo da se pozabavi, ako je ikada i dobijemo.
 
Momci, totalno ste u pravu. Meni je najveći utisak ova slika:

eb8rjk.jpg


I pored toga što je u prvom planu jedan prilično ružan objekat, možemo videti koliko smo nazadovali za 30 godina.

Baš ću ovih dana da napravim fotku da vidite kako danas izgleda ovaj deo Glavne ulice.
 
Goldstein, jel ta slika sa plazon gore neka fotomontaza? :) Kad je obala Save bila takva? Zaaaasto nemamo tako nesto na Adi :(
 
jovanovm":w55g2gks je napisao(la):
Goldstein, jel ta slika sa plazon gore neka fotomontaza? :) Kad je obala Save bila takva? Zaaaasto nemamo tako nesto na Adi :(
Verovatno je fotomontaža, ne znam da je obala Sava ikada tako izgledala, niti da je Sava ikada bila tako plava :)
 
ljudi, reality check... trg republike je sve do osamdesetih bio parking, ditto trg bratstva i jedinstva/nikole pasica. knez mihailova je bila otvorena za saobracaj i njom su isle i trole. kapiram ja goldsteina i predratni bg, i ambassadora i sedamdesete, ali daleko je da je to bilo najbolje moguce. mislim, ok je malo nostalgije, ali nemojmo preterivati...
eventualno, ako bas moram da biram 'snapshot' idealnog beograda, biram 1989. ili 1990, tad smo nekako dostigli vrh i survali se na dno...
 
@guimares
ja sam dunav video jos plavlji, i prirodno je da su recne obale peskovite, ali mi je cudno da je to ikad postojalo u bg...
 
Ja bogami za ovih 15-ak godina koliko živim pored Dunava ga nikad nisam video ni približno plavog.
 
evo i ovih fotki :)

Terazije
terazije.jpg


terazije1.jpg


Trg Republike
trgrepublike.jpg


Sajam
sajam.jpg


Brankov most
nbgd1.jpg


nbgd.jpg


Zeleni Venac
zeleni.jpg


Generalštab
general.jpg


Knez
knez.jpg
 
AAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Lotos bar! :lol: Ne verujem!

Inače, skroz mi je neverovatno da je Sava bila TOLIKO plava. Mora da je neka varijanta retuširanja fotografije..Ovako izgleda kao raj na zemlij. :D

Shabanajzer, ma ok je sve to, ali stvar sa tim godinama je da je postojala, hm, nazovimo to neka vizija nešto, ne znam, samo godine su wow..
 
ja kapiram da je na toj slici sa plazom retusirano nebo skroz, a da je dunav (ako je zaista on :)) takodje delimicno retusiran...
 
ma nije dunav nego sava na slici, ali ja imam iskustva sa danubiusom pa poredim :)

slika je sigurno retusirana + igralo se malo sa saturation u PS-u, vidim.. ali mi je fascinatno kako je to lepa plaza....

mada sad vidim da je sava isto tako plava i na drugim slikama.. bilo bi interesantno saznati da li je doslo de neke promene koloriteta/kolicine sedimenta u reci... mozda je bila cistija ranija?

a guimares, dodji malo do grocke uvece na ribu pored grocanskog ostrva i videces kako plav zna da bude dunav :D
 
e, da, sava... to je ono, koja reka tece ispod savskog mosta :)

ovo je old school retus, lenjir, skalpel i plav papir, plus lepak u teglici... vidis kako je nebo uniformno plavo, to ne bi postigao osim da nije cut+paste (u izvornom znacenju tog izraza) celo novo 'nebo'. a reka je garant, 100%, bila muljevitija tad pre nego sto su sagradjeni nasipi, pretpostavljam da bi recna struja poprilicnu kolicinu tog peska sa obale nosila po sebi.

inace, jel zna neko kad su sagradili nasipe na uscu i duz reke sa nbg strane? vidi se gore na ovim stevinim slikama sa mostom neko nasipanje od mosta ka ratnom ostrvu, ali uzvodno na savi? kao da tamo ima neka trava, pitam se kako je ta obala izgledala zapravo. sa bg strane je valjda bila mocvarna (i dalje jeste kad se nivo vode digne, krenu poplave tamo oko koloseka na staroj zel. st), a na nbg?
 
jovanovm":2m0dak43 je napisao(la):
Goldstein, jel ta slika sa plazon gore neka fotomontaza? :) Kad je obala Save bila takva? Zaaaasto nemamo tako nesto na Adi :(
Pa takva je razglednica, samo je skenirana. Mislim da je boja reke fotomontaza a za plazu nisam siguran, mozda je nekad i postojala.

@shabanajzer
Ja ne mogu biti nostalgican jer sam se rodio mnooogo posle trola u Kneza Mihaila, dakle nit' luk jeo nit' luk mirisao, vec samo postavljam neke slike za koje smatram da su zanimljive da se Beograd vidi i iz jedne malo drugacije perspektive, vremenske distance, da se prati kako je rastao, razvijao se, sirio, granao, isao u visinu...
 
Pocetak Kneza Mihaila:
351yfie.jpg



Bazeni na Kosutnjaku:
8vypeb.jpg



Ulica Pariske komune i soliter kod "Fontane"
awqkcl.jpg
 
Balkanska ulica, levo je plac na kome je danas hotel "Prag"
2j1aqkm.jpg



Hotel "Grand" u Cika Ljubinoj ulici
igg229.jpg



Prizrenska ulica
2rgdnuq.jpg
 
Vrh