Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

kopao sam nešto po ormanima za vikend i naleteo na staru zbirku razglednica, pa evo par iz Beograda:

na slici 2 se vide žardinjere sa cvećem na Terazijama, a na slici 7 gradnja sajma
beograd9.jpg


Dom Sindikata
domsindikata.jpg


Glavna Železnička Stanica, odmah posle rata, to sam zaključio po crnom automobilu iz tridesetih i zvezdama na zgradi
glavnastanica.jpg


Hotel Balkan, 1975, u prvom planu zeleni Leyland autobus
hotelbalkan1975.jpg


Hotel Moskva, sredinom šezdesetih, sa mnogo više zelenila nego danas
hotelmoskva.jpg


Blokovi
nbgd.jpg


Saborna Crkva, 1969 godina
sabornacrkva1969.jpg


Savezna Skupština, 1972 godina
skupstina1972.jpg


Terazije, sa zelenom trolom
terazije.jpg


Trg Republike, valjda 1984 godine
trgrepublike.jpg


Ne znam, nisam objektivan, meni je Beograd ranije delovao kao mnogo čistiji grad, sa više zelenila i neuporedivo manje reklama.
 
Slazem se pogotovo za reklame nije mogao da ih stavla ko god hoce kako hoce bez ukusa i pravila
 
A vidite koliko je samo raznog cveca i bilja bilo zasadjeno kod Skupstine. Sada je to u daleko manjem broju i ne deluje impresivno at all.. Sve se to odrzavalo nekad, plus na onoj slici kod Doma Sind.se cak vide i male fontanice u travi sa okolinom podshishanog zbunja i cveca. Oh nekadasnje lepote...kulture i mira ..smrc..
 
Aha. I onaj parking ispred Doma sindikata na kome su se prolaznici onesvescivali od vrucine i smrada. Pa tek idilicni automobilski saobracaj kroz Knez Mihailovu, deponija na Slaviji. Pa hiljade crno-sivih fasada zgrada iz mrske nam i trule Kraljevine... Pa nema reklama. Doduse, sem u Komisionu nisi ni mogao da kupis nesto iz uvoza, pa sto bi reklamirao.

Dajte, bre. To cime se odusevljavate su ipak razglednice. Mene podsecaju na vreme kada se zaista dosta gradilo, ali i na cinjenicu da nije postojao sistem odrzavanja vec izgradjenog. Krajem 70-ih godina Beograd je, verovali ili ne, bio grad sa najvise olimpijskih bazena u Evropi – Tasmajdan, Banjica, 25. maj, 11. april. Ali oni su ubrzo, zbog neodrzavanja, poceli da propadaju. Danas ako mozes u jednom da se okupas.

:kafa:
 
Па Бг је пре био нормалан, европски град у већој мери него сад, када је после доласка свега и свачега постао село. Али тако је како је. Баш бих волео да се вратим у то доба мојих старих, и живим у том Београду. :rolleyes:
 
22/03/2009 22:41 | Izgradnja koštala 12 hiljada forinti: Carinarnica u Zmaj Jovinoj
1505_ocp_w380_h300.jpg


Beograd kakav malo poznajemo: Carinarnica u Zemunu
Privredni objekat iz 18. veka

Autor: B. Cvejić

U Zemunu, u Zmaj Jovinoj ulici 26 nalazi se zgrada iz 18. veka, poznata kao Carinarnica, u kojoj se danas nalazi jedan poznati ugostiteljski objekat. Malo ko, međutim, zna kada je ovo zdanje sagrađeno i za koje je svrhe sve služilo. Carinarnica je, naime, podignuta još davne 1781. godine na obali Dunava, na mestu starije zgrade koja je služila za istu namenu. Ovo jednospratnica, oblikovana u duhu klasicizma, u tadašnje vreme predstavljala je jedno od najvećih zdanja u Zemunu i veoma značajan privredni objekat. Njena izgradnja, prema poznatim podacima, koštala je skoro 12 hiljada forinti.


Namena zgrade bila je uglavnom dvostruka. U prizemlju su bili smešteni magacini i pojedine kancelarije, dok su na spratu bili mahom stanovi za činovnike. Unutrašnji raspored bio je prilično jednostavan, uz dugačak hodnik ređale su se prostorije. U vreme kada je podignuta, u carinarnici se naplaćivala carina koja je iznosila trideseti deo trgovačke robe koja je prolazila kroz ovaj pogranični deo grada. Iz tog razloga, bila je poznata i kao Tridesetničarski ured. Prihod od carina nikada nije bio zanemarljiv, o čemu svedoče i podaci pre same izgradnje nove zgrade. Naime, godinu dana pre podizanja ovog objekta prihod od carina iznosio je sto hiljada forinti. Ono što je, takođe, bilo karakteristično za ovo zdanje jeste to da su zemunski građani često dolazili u sukob sa carinskim organima.

Ovaj privredni objekat u početku bio je jedno nadleštvo sa Solarskim uredom, a kasnije je bio podređen Ugarskoj dvorskoj komori. Značajnost carinarnice posebno se ističe od 1871. godine, kada je nosila naziv „Kraljevski carinski ured u Zemunu“, a na značaju dodatno dobija i u doba takozvanog carinskog rata. U periodu između dva svetska rata bila je poznata i kao „Kraljevsko carinsko odeljenje“. Nakon Drugog svetskog rata carinarnica dobija privredno-stambenu namenu. U okolini zgrade nalazili su se nekada i solarski magacini, koji su porušeni u prvoj polovini 20. veka. Zgrada nekadašnje carinarnice danas se koristi za stanovanje, skladištenje i ugostiteljstvo. Isto tako, ovo zdanje predstavlja i kulturno-istorijsko dobro u okviru Starog jezgra Zemuna, pa samim tim poseduje i zaštićeni status.

Izvor: Danas
http://www.danas.rs/vesti/srbija/beograd/privredni_objekat_iz_18_veka.39.html?news_id=156672
 
JonnyUE":2ax68036 je napisao(la):
Beograd je tad bio Komunisticki! :notok:
Mastovitog li komentara :blah:

Beograd je u vreme tog kakanog komunizma dobio sve od saobracaja i infrastrukture sto danas ima.
 
Prvo da pozdravim sve.
Vec dugoooo posecujem ovaj sajt i citam forum, ali nikada nisam sebe naterao da se registrujem i pisem sa vama, ali kada sam video post od "bigvlada" morao sam.
Naime samo da prokomentarishem 6 razglednicu odozgo, koju je on nazvao blokovi.
Tacnije to je "Fontana" ili Blok 4 posto u toj zgradi koja je u prvom planu ja zivim i zeleo bih da ti se zahvalim sto si okacio istu, posto sam samo slusao price od mojih roditelja kako je bilo tada kada se useljavala ta zgrada i o famoznoj pijaci ispred zgrade, stvarno si me obradovao istom nadam se da nemas nista protiv da je sacuvam.
Pozdrav :vops:
 
znam da je Fontana, ali znam i da će to shvatiti samo prosvećeni koji žive sa ove strane reke :lol:

Samo izvoli, Goldstein je takođe postavio sjajne slike prvih godina blokova a postojala je i neka domaća serija gde se vidi kako grade blok 45 kao i ove prekoputa 61-64.

btw. dobrodošao na forum, postove očekujemo ('al nećemo baš grickati nokte :))
 
bigvlada":3z9dk0jk je napisao(la):
a postojala je i neka domaća serija gde se vidi kako grade blok 45 kao i ove prekoputa 61-64.
Možda "Grlom u jagode", film "Jagode u grlu" (Bane Bumbar na gradilištu obilazi svoj budući stan koji je nekako izmuvao) , jedna epizoda "Kocka, kocka, kockice" (pobijanje šipova u pesku za zgrade u 61-64) ....
 
Reklama za Kaladont iz 1926 :)

[video]http://www.youtube.com/watch?v=SDpFSlIKnFU [/video]

imama problem sa postavljanjem youtubea. halp, anyone?

edit by Steva - rešen youtube! :vops:
 
29/03/2009 22:46 | U Beogradu nekada postojalo 273 islamskih bogomolja: Bajrakli džamija
1404_ocp_w380_h300.jpg


Beograd kakav malo poznajemo: Nekadašnje gradske džamije
Prestonica kao orijentalna varoš

Autor: B. Cvejić

S obzirom na to da se naša zemlja nalazila dosta godina pod turskom vlašću, u Beogradu za to vreme podignut je i veliki broj islamskih verskih bogomolja, odnosno džamija. Precizni podaci o broju džamija, kao i lokacijama na kojima su se one nalazile ne postoje. Na osnovu određenih sačuvanih planova grada iz tog perioda i putopisa evropskih putnika mogu se izvesti pretpostavke o tome gde su se neke od njih nalazile, ali ne i ukupan broj.


Različiti dokumenti iz različitih godina ukazuju i na različite podatke. Najveći broj koji se pominje je taj kad su u Beogradu postojale čak 273 džamije i posebne islamske bogomolje, mesdžide.

Istorija beogradskih džamija počinje posle turskog osvajanja Beogradske tvrđave 1521. godine i pretvaranja srpske mitropolije u islamsku bogomolju. U ovoj džamiji, nazvanoj Velika, otklanjao je obaveznu molitvu petkom sultan Sulejman Veličanstveni većsutradan po osvajanju. Većina džamija koje se prvih decenija javljaju nastale su uglavnom preobraćanjem crkava. Mnogi putopisci sa zapada opisivali su Beograd u to vreme kao grad sa velikim brojem džamija i bili impresionirani njihovom arhitekturom. Tako su, prema rečima Otendorfa, beogradske džamije bile većinom olovom pokrivene, „lepo omalane i pokrivene izvanrednim tepisima... One se uglavnom nazivaju prema imenima onih koji su ih sagradili“.

Međutim, prilikom pada grada pod austrijsku vlast 1688. godine stradala je beogradska varoš, a sa njom i džamije. Nakon razaranja u gradu je ostalo svega petnaestak islamskih objekata. Turci su potom na kratko povratili vlast nad gradom, ali je 1717. godine austrijska vojska drugi put osvojila Beograd. Austrijanci su džamije iskoristili u razne svrhe, ali najviše kao crkve i magacine. Jedna je služila i kao bolnica, neke za stan, a u jednoj su se „držale komedije“. Kada su Turci 1739. godine ponovo ušli u Beograd, počeli su i obnovu starih džamija, ali i izgradnju novih. Interesantno je da se krajem 18. veka prvi put pominje i jedna biblioteka u gradu, smeštena u zgradu džamije sultana Mahmuda.

Početkom 19. veka, u Karađorđevoj Srbiji džamije su bile očuvane, ali samo u jednoj se vršilo bogosluženje, dok su ostale pretvorene u trgovačke radnje i obore za svinje. Tada je jedna pretvorena i u pravoslavnu crkvu, s tim da minare nije bilo srušeno većje o njega okačeno zvono. Sve džamije održale su se i po dolasku kneza Miloša, odnosno sa nastankom dvojne, tursko-srpske vlasti. Međutim, vremenom se broj islamskih bogomolja u gradu smanjivao. Kada su Turci napustili grad ostala je naredba da se turske džamije i groblja moraju poštovati. Tada je Bajrakli džamija proglašena za zvaničnu islamsku bogomolju u gradu, dok su ostale počele da propadaju. Nakon dobijanja nezavisnosti 1878, Srbija je zvanično bila nadležna da poruši džamije ako joj smetaju, sem zvanične. Beograd je tako u 20. vek ušao sa samo jednom džamijom, koja je sačuvana do danas u Gospodar Jevremovoj, a rečje upravo o Bajrakli džamiji.

Lokacije džamija

Najveći broj džamija, prema postojećim podacima, nalazio se u današnjem užem centru grada. Zabeležene su džamije na Beogradskoj tvrđavi, Dorćolu i to uglavnom dužUlice cara Dušana, a neke se pominju i u blizini Trga Republike. Za nekoliko njih se smatra da su se nalazile oko Studentskog trga, jedna u blizini Brankovog mosta, a jedna je bila i na mestu Zoološkog vrta. Postojale su džamije i koje su bile udaljene od nekadašnje varoši, kao što je bila Batal džamija, koja se nalazila u blizini Doma Narodne skupštine.

Izvor: Danas
http://www.danas.rs/vesti/srbija/beograd/prestonica_kao_orijentalna_varos_.39.html?news_id=157260
 
^^^ Prilično tačan članak, s tim što ovo za 273 i dalje lupaju, ali dobro. između 40 i 60 kad je grad imao 60 000 stanovnika u 17. veku, 1800-tih je bilo 12.
 
Evo još jedne

madjarskiveca.jpg


A ove dve postoje i danas - u ovom "Rumunskom" paviljonu je skoro otvoren kafić :(

ru_pav.jpg


Kapija ka stepeništu mosta

sajamulaz.jpg
 
Na žalost, sada i kada bi postojala volja da se obnovi Sajmište, to ne bi bilo sasvim moguće jer bi ga presecao nastavak tramvajskog mosta.
 
Goldstein":3ocmow81 je napisao(la):
Na žalost, sada i kada bi postojala volja da se obnovi Sajmište, to ne bi bilo sasvim moguće jer bi ga presecao nastavak tramvajskog mosta.
Kako to misliš? Most je montian '42, a tada su svi paviljoni bili čitavi.

sajam-ostaci.jpg


Ovo sam crtao 2006, na aero foto snimak iz 90-tih sam nalepio američki iz vremena bombardovanja '44 i precrtao osnove većine paviljona (precizno koiko je bilo moguće).
Prilazi na oba mosta i položaj kule su bili najbolji reperi za preklapanje. Uz prilaz tramvajskom još uvek postoji velika betonska ploča, i na njoj danas stoji radnička baraka koju koristi nekakva škola.

Logičan izlazak na Brankov most je produžetak Vladimira Popovića, a ne ova interna saobraćajnica.

Najveći problem ipak je - dobra volja :rolleyes:
 
relja":e502bnns je napisao(la):
Goldstein":e502bnns je napisao(la):
Na žalost, sada i kada bi postojala volja da se obnovi Sajmište, to ne bi bilo sasvim moguće jer bi ga presecao nastavak tramvajskog mosta.
Kako to misliš? Most je montian '42, a tada su svi paviljoni bili čitavi.

http://i127.photobucket.com/albums/p152/reljabgd/sajam-ostaci.jpg

Ovo sam crtao 2006, na aero foto snimak iz 90-tih sam nalepio američki iz vremena bombardovanja '44 i precrtao osnove većine paviljona (precizno koiko je bilo moguće).
Prilazi na oba mosta i položaj kule su bili najbolji reperi za preklapanje. Uz prilaz tramvajskom još uvek postoji velika betonska ploča, i na njoj danas stoji radnička baraka koju koristi nekakva škola.

Logičan izlazak na Brankov most je produžetak Vladimira Popovića, a ne ova interna saobraćajnica.

Najveći problem ipak je - dobra volja :rolleyes:
Malo sam se pobrkao. U pravu si...
 
Vrh