Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

Stara Jug-Bogdanova ulica, parna strana:
1zyfbp.jpg


Ugao Pop-Lukine i Brankove (otprilike):
zwb9xw.jpg


Početak Skadarske ulice sa zgradom pored današnjeg bioskopa ''Balkan'':
rc1mrt.jpg


Palata Trgovačkog fonda, sa starom banderom :)
zwx8ap.jpg
 
Goldstein":jlbbs3yw je napisao(la):
jovanovm":jlbbs3yw je napisao(la):
Ova je jako interesantna, kada nije bilo nikakvog mosta, ni starog ni novog.
Pa tu ni sada nema nikakvih mostova...... Niti će ih biti niti ih je ikada bilo.
Inače pogled je preterano nezanimljiv sa savskog šetališta. Kakva pustahija. Lele......


Oh pardon, komentarisao sam pogrešnu sliku...
 
Super je ova slika, koja se vodi pod Jugoslaviju, '48.... Aerodrom Tempelhof u Berlinu! :D E šta je taj Tito sve imao..
c


Meni je ova lepa, '48 takođe.. Kalemegdanska terasa.. :)
c


I kako se gradio Novi Beograd (Goldstein, bilo je Starog železničkog, tada je imao drvena gazišta):
c

c

c


:)
 
Ova slika mi se mnogo sviđa, 61, konferencija nesvrstanih. Inače, ovakve žardinjere su mi prelepe, šteta što ih nema više.. :(
c
 
ima jos zanimljivih, na primer: kad je postojala ograda ispred starog dvora, i ograda ispred savezne skupstine...


pa onda drzavna stamparija/bigz neposredno posle rata


filoloski/geografski fakultet


ministarstvo unutrasnjih poslova...


zivot u posleratnom beogradu
dolazak autobusa


zeleni venac


bioskop na terazijama, sadasnje pozoriste. mnogo mi se svidja art deco grb beograda...


povratak kuci, ul. kralja milana


drustveno politicka aktivnost
 
Meni je ova fenomenalna:
2mrcx1x.jpg


A ovo je jako interesantno - prva slika je skenirana iz jedne knjige i na njoj su Terazije na svom vrhuncu, neposredno pred katastrofu. Na drugoj slici su posleratne Terazije. Obratite pažnju na sat koji se nalazi i na jednoj i na drugoj slici. Skoro pa da je preživeo ratni vihor.

15rzk9e.jpg

5tduo.jpg
 
zapravo, na prvoj slici gore je vec rat: na panou iza sata pise BEFEHL: pa nesto necitko... znaci, sat je nastradao ili u saveznickom bombardovanju, ili u borbama za oslobodjenje grada u oktobru 44.

ono sto meni pada u oci na svim ovim fotografijama je koliko su ulice ciste... mislim, ok, rusevine, ali nigde nema djubreta. a pogledaj danas...
 
Tramvaj za Zemun u Ulici Zeleni venac, 1938:
2wc07kw.jpg


Ulica Kneza Miloša 1932, od broja 72 (prva zgrada s leva, do skoro Rumunska ambasada) pa na niže:
ev861e.jpg


Krivina u Karađorđevoj kod broja 55, 1932. godina:
ilxc7s.jpg


Donji deo Kneza Mihaila, kod Prve hrvatske štedionice, 1936:
2q1z3a1.jpg


Čuvena zgrada ''Centrotekstila'' u izgradnji, 1945. Inače, izgradnja ove zgrade počela je pre rata:
es130g.jpg


Kuće u Ulici narodnog fronta br. 8 i 10 iz prve polovine XIX veka porušene krajem osamdesetih ili početkom devedesetih. Prema planu Zavoda za zaštitu spomenika, trebalo ih je ponovo izgraditi:
f2j8sk.jpg

ruo004.jpg


Malo romantizma...

Palata Izraelskog poslanstva iz 1870. u Zmaj Jovinoj 24, sad Knjeginje Ljubice:
v7r2c5.jpg


Još malo romantizma, nedavno porušenih kuća...

Cincar Jankova 3 iz 80-ih god. XIX veka:
166j66t.jpg


Francuska 17, iz istog perioda:
bi7y55.jpg
 
Da li neko ima kvalitetnu fotografiju zgrade Uprave grada Beograda - (ne)popularne "Glavnjače"?
Ja sam video samo tri: jedna fotografisana kroz ogradu parka, druga je neka obojena razglednica sa počečka XX veka, a treća je neka malo iskosa, mutna...kao da ju je bilo zabranjeno fotografisati :p

E, da, na SSC forumu je neko postavio odličnu fotografiju zgrade "Kartonaže" Milana Vape na Kosančićevom vencu u kojoj je bila smeštena Narodna bilblioteka.
 
Da, tu imam i ja, to je ta fotografisana "iskosa".
 
Neke zgrade koje su nestale, pa ne baš tako davno:

Deligradska 11, iz 1904, arh. Milorad Ruvidić
012.jpg


Kosovska 15, 1911. god.
013.jpg


Kneza Miloša 87, 1911. god.
014.jpg


Kneza Miloša 75, 1912. god.
017.jpg


Hilandarska 15 iz 1910.
scan0008.jpg
 
Ovu imam negde na disku u boji, u stvari ručno "ofarbanu" razglednicu. Fotografisano je u periodu 1900-1914.
Iz svih priča koje sam čuo i pročitao mislio sam da je to neki kompleks veličine maltene kao današnji CZ.
Možda je čuvena "pritvorska jedinica" bila smeštena u neku drugu zgradu?
Spomen obeležje sa tekstom u mozaiku se nalazi ispred PMF-a levo, malo van ove slike.
 
^^ nije, to je to, valjda su u strahu velike oci, sta li.

ta zgrada je zivot pocela kao zandarmerijska kasarna polovinom 19. veka, pa je tako docekala i 1862. i sukob sa turcima (o tome vise kod koste hristica u 'zapisima starog beogradjanina' - tu se, ako me pamcenje sluzi, po knjizi okupio 'krizni stab' uprave grada da veca sta ce biti dalje). .

interesantno je sto nikad nisam razmisljao zasto se zove 'glavnjaca'. valjda zato sto je bila 'glavna' policijska stanica?
 
Jos jedna intersenatna stvar - na spomen obelezju pise da je zgrada spaljena u zavrsnim borbama za oslobodjenje grada.
Isto sam procitao na jos par mesta, ali opet, na drugim mestima se pominje da su tu drzani zatvorenici i neposredno nakon rata, pa čak i neki IB-ovci.

Za Andriju Hebranga se sumnja ga je ubijen bas u Glavnjaci, a to je bilo tek nakon 1948.

Da li je moguće da je neki drugi zatvor posle rata po inerciji "nasledio" zloglasno ime?
 
glavnjaca jeste spaljena 1944:
Vladimir Dedijer":36sdygql je napisao(la):
Oko zloglasne Glavnjače vodila se teška borba. Nemci su silno utvrdili ovu zgradu u kojoj su pobili tolike naše rodoljube. Naši borci su smelo izvršili juriš na Glavnjaču i zapalili je. Glavnjača je izgorela do temelja i s njom svi Nemci.
Dragoje Lukic":36sdygql je napisao(la):
Niz Bulevar stopili su se mladići sa pjesmom partizanske kolone. Odjekivale su eksplozije oko starog vodoskoka na Terazijama. „Albanija“ i „Moskva“, „Riunione“ i „Balkan“ nisu mogli odoljeti naletu hrabrih. Studentski park bio je pust. Ispred njega je dogorijevala zloglasna Glavnjača.
ali je mislim relativno brzo renovirana i bila je u funkciji sve do polovine pedesetih, kad je srusena da se sagradi zgrada prirodnih fakulteta.

posle rata su tamo drzali i nedica, a prezivela je dovoljno dugo da primi i informbiroovce. mislim da generalno niko nije proveo neko osobito dugo vreme tamo, to je ipak bio istrazni zatvor i mesto za dobijanje (i iznudjivanje) priznanja.

ali bas kao sto si rekao, relja, bas sam malo trazio po netu, i ispada da se u svim pricama o glavnjaci ona prenaduvava... evo recimo: :
The sight of Belgrade's big Glavnjaca Prison, which looms just opposite their apartment, and the night screams they sometimes heard from it, had made Mrs. Arsenijevic as chronically unhappy as her husband.
 
"ko drukčije kaže kleveće i laže", :lool: izmedju parade i bine dva ešalona gardista na rastojanju od 10 m (ko zna shvatiće)

E Dobroviću, Dobroviću, i zbog ovoga si srušio fontanu i cvetne leje? :bash:
 
друга мушка гимназија 1922
drugamuskagimnazijapolitika1922.jpg

јатаган мала
jataganmala.jpg

кнез михаилова
knezmihailova.jpg

народно позориште 1905
narodnopozoriste1905.jpg

стара албанија
staraalbanija.jpg

топчидер
topcider.jpg

угао карађорђеве и црногорске 1930
ugaokaradjordjeveicrnogorske1930.jpg
 
Obilićev venac:
148onyv.jpg


Pogled na Zeleni venac:
fdt7o9.jpg


Prizrenska ulica i pogled na staru kuću u Sremskoj ulici na čijem mestu je danas tržni centar:
2qwgbb8.jpg
 
Vrh