Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

originalni plan za novi beograd iz 1962.

blagojevic_1962_800.jpg


koga zanima vise, ceo sjajan clanak ljiljane blagojevic o istoriji ideje o novom beogradu
ovde: http://artefact.mi2.hr/_a04/lang_en/theory_blagojevic_en.htm
 
Evo jos dve takve slicne fotografije...obe su capnute sa ovog foruma tako da pohvale idu na racun originalnog postera





ako ima jos neke slike ovih maketa, kako je nbg ili bilo koji deo grada trebalo da izgleda, neka okaci
 
Kada bi se raskrsnica posle Brankovog mosta, sa Vladimira Popovica, denivelisala kao na gornjim slikama, to bi bio saobracajni preporod za taj deo grada.
 
Nenad":14qh4nlv je napisao(la):
Kada bi se raskrsnica posle Brankovog mosta, sa Vladimira Popovica, denivelisala kao na gornjim slikama, to bi bio saobracajni preporod za taj deo grada.
ali, zato je sada na mestu odvajanja sa mosta skejt park :)
uvek sam mislio da bi silazak sa mosta trebalo resiti odvajanjem desne trake koja bi onda podvožnjakom ispod raskrsnice sa Bul. N. Tesle izlazila na Vladimira Popovića...naravn kada se jednom rasčiste auto servisi kod Sajmišta...
 
Razni planovi Beograda, od polovine XIX veka do II sv. rata:

Turski plan Beograda iz 1863.
2r5c1er.jpg



Plan Emilijana Josimovica iz 1867. - "Objasnenije predloga za regulisanje onoga dela varosi Beograda sto lezi u sancu"
6p0n6c.jpg



Zaricev plan iz 1878.
10r7gb4.jpg



Beslicev plan iz 1893.
mhpmab.jpg



Vasa Lazarevic, Plan grada Beograda, prestonice Srbije, 1910.
344cpif.jpg



Alban Sambon, Plan varosi Beograda, 1912.
244yv84.jpg



DJordje Kovaljevski, Generalni plan Beograda, 1923.
1567d05.jpg



Jovan Obradovic, Regulacioni plan, 1927.
2ur2r92.jpg



Kovaljevski, Generalni regulacioni plan, 1939.
pq8ep.jpg
 
Neki posleratni predlozi:

Dobrovicev idejni urbanisticki plan iz 1948.
fvd11l.jpg



Milos Somborski, Generalni plan Beograda, 1950.
bgny4m.jpg



Aleksandar DJordjevic i Milutin Glavacki, Generalni urbanisticki plan Beograda, 1972.
fcs2h4.jpg



Konstantin Kostic, GUP Beograda, 1984.
2di1r40.jpg



Milorad Macura i Miodrag Ferencak, GUP Beograda, 2003.
2qvv1nb.jpg
 
Tramvajska i autobuska mreža Beograda iz 1933. godine. Na njoj su i neke planirane linije koje nikad nisu izgrađene.
 
Interesantno je da je Beograd posle sto godina razvoja uspeo da izgubi saobracajni prsten oko centra grada! Kakva ironija...
 
Dobro, mozda ce u narednih sto dobiti bar onaj poluprsten.

Postoji jedan odlican tekst u kome se dosta govori o regulacijama ulica, reonskim pitanjima a i o jednoj ideji saobracajnog prstena oko Beograda (naravno, tadasnjeg) a pod nazivom "Urbanisticko uredjenje Beograda od 1886. do 1914. godine", autorka Svetlana V. Nedic, Godisnjak grada Beograda, knj. XXIII, 1976. Ukoliko nekoga interesuje, mogu skenirati i postaviti.
 
Nenad":lqihw4fq je napisao(la):
Interesantno je da je Beograd posle sto godina razvoja uspeo da izgubi saobracajni prsten oko centra grada! Kakva ironija...
ako mislis na 'prsten' na chambonovom planu iz 1912, to nikad nije izgradjeno. beograd zapravo to nikad nije ni imao, i jedino sto smo sad blizu tome da se tako nesto napravi...
 
To su neki idejni planovi. Nijedan, a pogotovo poslednji nije u potpunosti ispunjen. E sad, sasvim je normalno to, da ako su ljudi pre sto godina bili svesni da je nesto kao prsten potrebno gradu, do sada vec uveliko to bude realnost.
 
Aha, ok. Ucinilo mi se na slici gore da je realna situacija, a ne plan.

Dobro, znaci ipak sada dobija prsten, premijerno :)
 
Evo malo starijih karata:

Maketa Generalnog plana Beograda iz beckog vojnog muzeja:
9pqglk.jpg



Kapetan Aman, plan okoline Beograda, 1721:
2jf13sn.jpg



Projekat Nikole Doksata de Moreza za nova utvrdjenja Beograda 1725:
102pdus.jpg



Utvrdjenja Beograda, 1739:
1z3781s.jpg



Plan rusenja prema Beogradskom miru, 1740:
125ia2p.jpg



Stokelojev plan, 1789:
2a2n2w.jpg



Radoje Dedinac, plan Beograda, 1815-1830:
f2j6mx.jpg



Franc Janke, plan za regulaciju ulica oko Saborne crkve, 1841:
2mmdenr.jpg



Jankeova regulacija Terazija, 1842:
23k57m.jpg



Kenigov plan, 1854:
25r2u0p.jpg
 
Palata "Albanija", 1940:
aw2jpv.jpg


Kafana "Albanija":
2ng6g7o.jpg


Bulevar Kralja Aleksandra:
2moqq07.jpg


Polplava u Karadjordjevoj:
erey5w.jpg


"London":
2cqln28.jpg
 
Ona slika gde se Beogradjani kupaju na Savi ...ja bas pitala mamu da li je to stvarno tako bilo (posto nisam imala pojma) i moja mama kaze da se ona kupala tamo kao mala, da su imali svlacionice i sve vrh je bilo opremljeno za kupaliste kod brankovog...
Kad bi to sve mogli da imamo ponovo (nevezano za Adu), mada je tesko jer sada tamo gde su korita izgradjena, tu je valjda bilo plitko i mulj hehe i odmah se ulazilo u plicak Save ..i samim tim je kul imati pesak i vodu kao more kao na pravoj plazi.. Tako nesto ima Bratislava sa peskom nasutim ispred malog njihovog Dunava ..i super lezaljkama i kaficima ..neverovatno lepo..to treba i mi identicno da napravimo! Ja bih tamo celo leto bila...kao i ceo BG.
 
Ada treba da bude puna pescanih plaza... vec neko vreme razmisljam o tome.. jel ima neko neku dobru sliku ade, da uradim neki photoshop? :D
 
//krenusmo u off ali je interesantno...

Ja vec odavno se pitam zbog cega na Adi nisu zasadjene palme tipa Trachycarpus fortunei koje su u Varni, npr. Beograd ima celzijus po celzijus istu klimu kao i Varna, a konzervativniji je sto se flore tice od Budimpeste koja je 500 km severnije, u potpuno drugoj klimatskoj zoni...

Primer vam je Pariz:

http://palmapedia.com/index.php?topic=600.0

A sad zamislite peskovitu plazu na Adi ... grrr, ima li neko neku sliku? :D
 
Dok jovanovm ne dobije slicicu Ade, evo jos nekih starih fotki Beograda:

Ulica Zrinjskog, danas Resavska:
dzjqth.jpg


Pandjelina kuca i Skupstina u pozadini:
2aetown.jpg


Moja bivsa skolica :)
1z4jvj6.jpg
 
Evo da se oduzim za poduze off-ovanje:

Skadarlija, datum nepoznat (pretpostavljam negde rani 20-vek):
skadarlijadn1.jpg

Pogled iz Zemuna na Beograd - 1826
GR-0160.jpg

Ulica Kralja Milana - 1876
kraljamilana1876.jpg

Kuca patrijarha Dimitrija (slika iz 1930-tih):
dompartijarhadimitrija.jpg

Luteranska crkva - 1868
luteranskacrkva.jpg

Mehana Dardaneli (na mestu danasnjeg Narodnog Muzeja) - 1880
1880-kafana-Dardaneli.jpg

Obala Savamale - datum zapisan kao 1868, ali vidi se pruga na slici... sta vi mislite?
obalasavamale.jpg

Pasin Konak - datum nepoznat, pre 1868
pasinkonak7nh.jpg

I na kraju poslastica iz New York Public Library - Beogradjanke na pijaci - 1863
seljanke.jpg
 
"jovanovm"":3gb7cwjh je napisao(la):
Obala Savamale - datum zapisan kao 1868, ali vidi se pruga na slici... sta vi mislite?
http://img95.imageshack.us/img95/7622/obalasavamale.jpg
Železnička pruga oko Kalemegdana (ovo na slici nije tramvajska!) je izgrađena 1900. godine. A slika bi mogla biti negde iz 1930. kada se počeo graditi most Kralja Aleksandra. Moguće da je slika uzeta sa prvih konstrukcija mosta. Moja gruba procena.
 
Evo, nadjoh jos jednu sliku plaze na Savi:

28tb7g6.jpg


Dakle, definitivno je postojalo nesto tako!
 
Vrh