Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

"Okupatorske", sa ebay-ja

_5fvffvgfdfd7_zps795639d1.jpg


_57kuiuuu_zps82b53e2f.jpg



Ovo je bio mnogo lep drvored jablanova, šteta što se proredio i praktično nestao. Ostalo je svega nekoliko stabala...

_57hnhgnh_zps38e0d02f.jpg
 
nnikolic1986":1xlz17t5 je napisao(la):
@milos.tro Prilicno je ruzno sto takav tekst prenosis bez navoda ko je njegov autor. Ispada da si ti tako nesto napisao, a posto vec dugo pratim ovaj forum znam da si copy paste umetnik pa moram da istaknem da je vreme da konacno pocnes da navodis cije si slike preuzeo i cije tekstove prekopirao. To se odnosi i na slike sa Gardosa koje otimas sa Facebooka...

U tekstu se napominje ko je autor fotografije,takodje ako si pažljivo pročitao tekst ispod slike mogao si da vidiš "navodnike",što se slika sa Gardoša tiče kod prvog seta fotografija sam naveo da su preuzete sa FCB stranice :wink: .Slike koje su javno postavljene na internetu se "ne otimaju", u svakom slučaju hvala ti na sugestijama :) .
 
Nemam nameru dalje da se raspravljam. Rekao sam da je ruzno preneti tekst bez navoda njegovog autora. Znaci autora teksta, a ne slike kao sto ti kazes u odgovoru. Navodnici su samo na zadnjem pasusu, a prostim search-om preko googla dolazimo do toga da je ceo tekst bio citat i da si cak prvu recenicu koja ti se nije uklapala uklonio.Znaci ceo tekst je trebao da bude pod navodnicima sa imenom autora na kraju. A za "ne otimaju" nemam sta da ti objasnjavam... Ako ne znas sta je sinonim, sta je sleng i da treba navesti ko je tu sliku postavio onda stvarno nema dalje potrebe za pisanjem.
 
Nemam ni ja nameru da se raspravljam,razumeli smo se.
 
relja":3qpfqmu6 je napisao(la):
"Okupatorske", sa ebay-ja

_5fvffvgfdfd7_zps795639d1.jpg


_57kuiuuu_zps82b53e2f.jpg



Ovo je bio mnogo lep drvored jablanova, šteta što se proredio i praktično nestao. Ostalo je svega nekoliko stabala...

_57hnhgnh_zps38e0d02f.jpg

Steta sto vlasnici tih lepih i retkih slika kvare opsti utisak sa tim crvenim slovima po sred srede. Vala preterali su ga.
 
spatiotecte":353g96a2 je napisao(la):
...
Steta sto vlasnici tih lepih i retkih slika kvare opsti utisak sa tim crvenim slovima po sred srede. Vala preterali su ga.

Ipak su to prodavci, trgovci... bilo bi besmisleno da objave kristalno jasne skenove u velikoj rezoluciji fotografija koje žele da prodaju, za ne?
Ove fotografije jesu fascinantne, ali ne smemeo ignorisati kako su nastale. Osim što se na većini vide posledice ratnih razaranja, fotografi su - okupatorski vojnici i oficiri.
Ja još nisam video njihove fotografije zgarišta na Kosančićevom vencu, dvorišta Vaznesenjske crkve, skloništa u Karađorđevom parku, logora na Sajmištu...
 
Relja zamolio bih te da stvis ovjde slike beogradskih bioskopa koje ti dojdu pod rugku ako te nesto zanima da uslikam u ovom stuilu reci ,Naime ovo je samo dio papira o nacjonalizaciji predratnih bioskopa , mozes li postivti i njihov spisak sa danasnjim adresama , kao i bisokope beograd filma isto sa dansnjim adresama evo
dsc03156.jpg


dsc03155.jpg


dsc03153.jpg


dsc03161.jpg


dsc03160.jpg


dsc03159.jpg


dsc03158.jpg


dsc03157.jpg


ovo su papiri iz 1945/46 i projekti iz kasnijeg perioda

dsc03152.jpg


dsc03151.jpg


dsc03150.jpg


dsc03149.jpg


dsc03147.jpg


dsc03145.jpg


slavica karaburma

dsc03146.jpg


ostalo u temi bioskopi
 
"Kosovo" (u Kosovskoj) bi trebalo da bude današnja Kinoteka, a za "Vuka Karadžića" u ulici Miloša Savkovića zaista ne znam, ali uz malo kreatinog googlanja, bez odlaska u biblioteku, ili zurenja u kartu grada iz tog vremena, sigurno može da se nađe....
 
Probacu da uslikam i za ostle nacjonalizovane a tebi ako nije tesko prikupi fotke , malo razglasi na zabavniku , navrati na neku projekciju u zvezdu
 
Imao sam negde sačuvan članak o predratnim bioskopima, ako pronađem, postaviću.
Zabavnik je "zaključan" već 10tak dana, a kada će proraditi, niko ne zna tačno...
 
trebalo bi se odreci komunisticke proslosti u srbiji... i reci da je socijalisticka revolucija sa titom najveca greska u istoriji srbije
 
Relja vidjeh danas b gaica i kaze da je vido vukomana da bi kroz par dana trebao proraditi forum zabavnika
 
relja":1y90vi9q je napisao(la):
spatiotecte":1y90vi9q je napisao(la):
...
Steta sto vlasnici tih lepih i retkih slika kvare opsti utisak sa tim crvenim slovima po sred srede. Vala preterali su ga.

Ipak su to prodavci, trgovci... bilo bi besmisleno da objave kristalno jasne skenove u velikoj rezoluciji fotografija koje žele da prodaju, za ne?
Ove fotografije jesu fascinantne, ali ne smemeo ignorisati kako su nastale. Osim što se na većini vide posledice ratnih razaranja, fotografi su - okupatorski vojnici i oficiri.
Ja još nisam video njihove fotografije zgarišta na Kosančićevom vencu, dvorišta Vaznesenjske crkve, skloništa u Karađorđevom parku, logora na Sajmištu...

Ja razumem da se proda originalna fotografija nekome, ali skenirana fotografija da se proda?
 
? Ne razumem? Zašto bi zamerali nekome ko hoće da proda fotografiju u kojem obliku je reklamira na ebay?
Ja sam vide mnoge zanimljive fotografije koje obiluju detaljima i do sada nepoznatim informacijama. Na primer, ono što mene zanima: naša avijacija u Aprilskom ratu. Ja potpuno razumem prodavca koji ne želi da otkriva sve - vidiš da je fotografiji zarobljeni IK-3 ili "Zmajev" Hariken, ili olupina Meseršmita koja potvrđuje priče koje kolaju 70 godina - pa bato, plati da vidiš sve, ako te toliko zanima.
 
@Reljo, nisi me razumeo,
Hteo sam reci da neka originalna slika iz 1924te na primer ima vecu vrednost od skena te iste slike u jpeg.
Nemam nista protiv toga da ljudi prodaju bilo sta ako ima kupca za to.

Ja kazem samo da kad bi ja dao pare za nesto, to bi bilo iskljucivo za original, jer jedino to u mojim ocima ima neku istorijsku vrednost uzimavsi u obzir ogroman broj starih slika koje mozes naci na internetu.
 
Pa idaje pare za orginal , ali te tjera da kupis kako bi vido sve stvljanjem zastite , pa ti stvi poslije nnovi sken
 
@ Spaciotete - ja sam mislio da prčamo o "utisku", tako je bar počela priča.

Većina ovih fotofrafija koje na ebay.de prodaju potomci okupatora imaju samo dokumentarističku vrednost, materijalna se meri samo u količini novca koju kupci žele da daju na licitaciji.

Bilo je nekoliko izuzetaka - značajnu istorijsku vrednost je imao na primer album sa fotografijama Smedereva nakon one užasne eksplozije u tvrđavi. Čuveni, po dobru, Dušan Napijalo je otkupio taj album i poklonio ga zavičajnom muzeju Smedereva. Ispostavilo se da kod nas nije postojalo mnogo fotografija ove tragedije, tako da je tom donacijom popunjena jedna velika praznina.
 
Sa FCB:
"1911, retka (a možda i jedina) fotografija na kojoj je zabeleženo rastavljanje Terazijske česme pred njeno izmeštanje na Topčider.
Česma je postavljena na Terazije 1860 da obeleži povratak kneza Miloša na presto, od 1911 do 1975 bila je u porti crkve na Topčideru... "
104233428175937749635905.jpg
 
Naučnofantastični film Veljka Bulajića "Rat" iz 1960 (preved naslova "Atomic War Bride")
Bombe padaju oko Topčiderske crkve, atomska pada na Trg Marksa i Engelsa, Bata Živojinović obučava regrute u pravilnom povlačenju obarača :)
Ovo je kratki prikaz filma, voleo bih da nađem ceo, na srpskom:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0HFSXUdinBY[/youtube]
 
Simpatican film vjerovatno se u kinoteci moze pogledati cijeli
 
"Paviljoni", čak i ovako neodržavani, su me uvek podsećali na neko stambeno naselje u Italiji iz 20 ili 30-tih (da ne kažem u vreme Musolinija) nego na "socrealističko radničko naselje". I danas deluju da im treba samo malo uređenja prostora oko zgrada i osvežavanje fasada...pa da izgledaju kao u ovom našminkanom filmu.
Jedna scena je snimana i na Avalskom drumu, malo iznad Zvezdinog stadiona.
Čini mi se da je avion koji mitraljira kravu (?!) Foland Gnat, jedan od dva primerka koji je JNA nabavila u Britaniji za proučavanje malih mlaznih aviona. Tu su i američki avioni T-33, F-86...nisam ni znao da su korišćeni u našim igranim filmovima.
 
beograd-pionirski-grad-1.jpg

vj sa fpz sta se desilo sa ovim u pionirskom gradu
 
Vrh