Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

direktor":3qvmvo6g je napisao(la):
dsci5820.jpg

Поставио VJ на форуму "Београд кога више нема".
 
jun-1931.jpg

Defile ulicom Kralja Milana Citroenovog karavana koji je imao čak 15 različitih kola ove fabrike automobila. Karavan je krenuo iz Pariza i prošao niz evropskih gradova. U Beograd je stigao juna 1931.godine i predstavljao je svojevrsnu atrakciju na ulicama grada.

Topčider sa fpz
 
Pronašao sam kod kume knjigu "ISTORIJA SRPSKE FOTOGRAFIJE", Milanke Todić
Evo ovde da podelim par fotografija Beograda iz nje:

image_7.jpg

"Panorama Beograda s hotelom", 1864-65.

image_5.jpg

"Dolazak rumunskog kralja Karola Hoencolerna u Beograd", 1884.

image_4.jpg

"Hladno kupatilo na Savi", oko 1905.

image_2.jpg

" Svečana povorka krunisanja kralja Petra I Karađorđevića u Knez Mihailovoj ulici", 1904.

image_1.jpg

"Benzinska pumpa u Beogradu", 1930.
 
zelstanica_senjak1938.jpg

relja znas li sta je bilo sa ovom zgradom stanice i gdje je bila
 
Na mestu današnjeg ulaza u Beogradski sajam, Bulevar vojvode Mišića.

4717067269_2e260d949e_b.jpg
 
Hvla jako lijepa zgradica ,mogle bi zeljznica da je izgradi negdje gdje im treba stanica
 
Pa znaš kako - mala simpatična stanica je mesto ustupila sajamskim halama koje su čudo tehnike.
I to je nešto...
 
To sam i ja posmislio, ali nije - i manja je, i stubovi su različiti (sa strane ulaza na parking), a i suviše je blizu Vapine fabrike.

Imam neke senove fotografija iz vazduha tog kraja, nije neki kvalitet, ali se nazire ova kučica malo dalje prema Adi. Mislim da se nalazila blizu mesta na kojem se kolosek sa mosta spaja sa prugom za Niš.
 
Авенија од колача

Пре више од пола века на Теразијама су доминирале две престижне посластичарнице - „Таково“ и „Болоња“. Власник „Такова“ Борислав Игњатовић, осим мајсторске дипломе за овај угледни занат, био и цењени адвокат и доктор правних наука
 
Prenesi sliku na politikin zabavnik tamo ce detektivi za cas odraditi posao
 
big_thumb_66cdf0109f061f6e487847d1c25f6fd5.jpg


ОПСАДА И ОСВАЈАЊЕ БЕОГРАДА
август 1521.
папир, дрворез
39,4 х 20,8 цм
Инв. бр. И1 3162

На дрворезу који је издао Волфганг Реш у Нирнбергу, приказан је напад јањичара Пири-паше на Доњи град Београдске тврђаве. У великој турској опсади, под командом самог султана Сулејмана Величанственог, заузете су угарске тврђаве на Сави и Дунаву, те је тако спречено дотурање помоћи опседнутом Београду. Доњи град је заузет 28. августа, а после преговора, Београд је капитулирао 29. августа 1521. Угарска посада и становништво су бродовима пребачени на север, а српски живаљ Београда је депортован у Цариград и околину, с обавезом да се брине о снабдевању престонице водом. Доскора је у околини Цариграда постојало село Белиград, а у самом граду једна махала је носила име Белиград-махала.

Дрворез Волфганга Реша појавио се у Немачкој исте године. Познате су нам три варијанте; ова представљена, друга веће висине, и трећа, која је у врху имала двостубачни текст у којем је пад Београда представљен као тешка казна Божија због хришћанске неслоге и грехова. Дрворез није резан инверзно, те би се права слика Београда могла добити када би се град посматрао у огледалу. Познатија од Решовог оригинала је његова реплика, без Турака у чамцима, објављена у Минстеровој Космографији универзалис (Cosmographia universalis), која је до 1652, током једног века, објављена на латинском, немачком, француском и италијанском, као највећи географски приручник тог времена, у преко четрдесет издања.

http://www.mgb.org.rs/sr/component/jwal ... grada-1521
 

1962 железничка станица
Дочек фудбалера ЦЗ после латино америчке турнеје. Мислим да није нигде била, из приватне архиве једног делије.
 
I on je deo Beograda kojeg više nema...

vuisic2.jpg
 
dsc02335.jpg

relja da li je ovo nadogradjeni hotel grand sa dva unistena zadnja sprata
dsc02261.jpg
 
Vrh