Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Nema ljudi u Beogradu za najosnovnije poslove, aman, pa to se primeti na svakom ćošku. Niti može iko od sirotinje da se doseli u Beograd zbog rasta cena nekretnina - jedino da spavaju po deset u stanu ko Kinezi devedesetih, ali to naši ljudi ipak neće.

A zato ima ko hoće: još malo da inflacija i tržište rada podignu plate, i doseliće će vam se iz najsiromašnijih zemalja 100.000 ljudi zbog kojih nećete biti srećni - i isti će pitati: "A što nije mogao da radi robot..."

Nema nama spasa, osim od mašina.

Čak ni ti siromašniji krajevi Srbije izgleda nisu više toliko siromašni da ne mogu da ponude bolje uslove zaposlenima u trgovini. Jedna moja koleginica, poreklom iz pitoresknog, brdovitog kraja Zapadne Srbije, iz varoši gde je prosečna plata nepunih 76.000, reče mi nedavno da kasirka u njenom mestašcetu zarađuje 93.000 dinara. Pošto je veoma fina i poštena, jedino mogu da posumnjam da je ova cifra izmišljena ako je ta kasirka sklona lažnom hvalisanju. U svakom slučaju, ostao sam zabezeknut ovom sumom, prisećajući se da je pre samo 5-6 godina (do dolaska Lidla), radnik u supermarketu ili bakalnici u centru Beograda zarađivao ne više od 25.000 dinara.

Za to vreme, moja draga koleginica, s dva mastera i diplomom iz inostranstva (mada u poslu početnica, ali vredna i pametna, sada i sa više od godinu dana iskustva), ne može da izboksuje povećanje mizerne plate od 60.000 u branši gde su primanja uvek bila daleko iznad proseka.

Eh, to svemoguće, nepravedno tržište rada.
 
Poslednja izmena:
Što bi radio posao za koji je neko drugi plaćen? Da bi ostavio dodatnog profita našim lancima koji imaju najveće marže u Evropi?
Ma nije tako brt, ne kapiraš ti to, sa samouslužnim kasama će potrošačima biti bolje i lakše, samim radnicima će biti bolje i lakše, troškovi će se smanjiti i samim tim i oboriti cene. I celokupan nivo usluge za potrošača će biti bolji. Kao što je svima svanulo kad su banke počele da izbacuju i otpuštaju šalterske službenike i da ih zamenjuju kol centrima i automatima. I odmah su pale i kamate i troškovi, a ljudi postali nikad zadovoljniji bankama.

Moraš brt da izađeš iz tog komunističkog načina razmišljanja brt i da se okaneš tih teorija da lanci sve to rade iz sebičnih i nebuloznih razloga. Neko stručan je uradio studiju i došao do zaključka da su samouslužne kase najefikasnije i najhumanije rešenje i to je jedini razlog za njihovo uvođenje. A ko to ne kapira on je kromanjonac ili komunjara zaostala u vremenu.

Čudan je ovaj narod, Belgijska korporacija mu uvede još jednu olakšicu i još jednom izađe u susret a on odma brže bolje u kritike i teorije zavere. Strašno. Mi ne zaslužujemo te Belgijance. Niti njihovu najskuplju hranu u regionu. C c c...
 
Da ostavljam profit lancima dostavljaca... lol

Obrni okreni ostavljaces nekom lancu neki dodatni profit...
Ali nećeš morati izaći iz kuće i uštedećeš dodatno vreme. Maxi npr ima svoju dostavu pa ako ne želiš da plaćaš kasire daj bar dostavljačima. Ja sam pisao već, ne ostavljam nikome, gledam da tempiram svoju kupovinu bar jednom nedeljno kada porodično izadjemo da kupimo, ne blejim ni po tržnim centrima npr, a u Lidlu na Adi hvala bogu nema samouslužnih kasa pa sve završim brzo.
 
Meni je setnja do radnje sastavni deo vremena koji izrazito cenim...
...svako ima svoje preferencije odnosno krivu indiferentnosti...

Sugerisali su mi vec da uplatim taj wolt i kako to ide, kao sedis kući i donose ti šta hoćeš a ja kažem pa samo još i da mi coca colu sprovedu direkt u venu jbt
 
Brt daj reci koje su to banke?
Da odma predjem tamo!
Sve banke isteruju službenike na ulicu i menjaju ih automatima i autističnim kol centrima.
...svako ima svoje preferencije odnosno krivu indiferentnosti..
Tačno tako. I dokle god postoji izbor, sve je u redu i svi su namireni i srećni.

Ima samo jedan problem - moderne korporacije i banke u svojoj srži razmišljaju i ponašaju se kao isključivi fašisti. Tako da često ne mogu da se zadovolje time da ti imaš jednu mogućnost, ja drugu, mariks treću... nego hoće sve da ukalupe i usiluju u jedno te isto. I tu nastaje jedno 20% svih trenutnih svetskih socio-ekonomskih problema.
 
Meni je setnja do radnje sastavni deo vremena koji izrazito cenim...
...svako ima svoje preferencije odnosno krivu indiferentnosti...

Sugerisali su mi vec da uplatim taj wolt i kako to ide, kao sedis kući i donose ti šta hoćeš a ja kažem pa samo još i da mi coca colu sprovedu direkt u venu jbt
Zanimljivo, ne smeta ti nekoliko minuta šetnje do radnje (ili desetina minuta) ali ti smeta par minuta na kasi :) Još ako blokira samouslužna kasa pa moraš da čekaš da neko dodje da oblokira... Samo napred, bar protegneš noge. Meni ne smeta par minuta na kasi, kasirka zaradi svoju platu i pomogućstvu ostavim i kusur. Uglavnom, za sada izbora ima pa ko kako voli, sve dok me ne nateraju da moram da budem i kasir pa da sam kucam artikle i sam sebi naplaćujem.
 

Pa da ih ima zašto bukvalno svaka prodavnica u mom kraju ima na A3 formatu da traže radnike? Ne mogu one čuvare da zadrže, nego se stalno rotiraju.

Problem je u poslovima gde imaš nepotrebnu hiperprodukciju kadrova. Eto znam devojku koja silom prilika radi u marketu, a završila učiteljski fakultet, ne može da se zaposli, neće u stranku. Primili je bez pitanja. Bar joj je plata sa nekim bonusima ista kao da radi to za šta se školovala, tako kaže. Isto momka koji je završio medicinu, radi kao kurur za buraza koji drži advokatsku kancelariju, izgoreo, neće da se cima i nervira, nego lagano po sudovima i sl. Dobro, to je neka druga priča, ali da neće on, ne bi imao pouzdanog čoveka za to.

A kad si spomenuo dostavu, bio sam skoro u pošti, sad mi u redu sa onim papirićima da je kao pokušana dostava, a naravno da nije, ne mogu ti kuriri da nose sve to, nego ostave tu ceduljicu. Ispred mene lik kome isto brza pošta kasni dve nedelje, ovaj ih tovari, u fazonu, do sada bih sam doneo peške, a gospođa za šalterom mu kaže hajdete molim Vas prijavite se da nam budete kolega, potrebni su nam dostavljači, full prijava itd.


Razumem zabrinutost, jer će AI vremenom menjati i kompleksnije poslove, ali poslova za te niskoplatežne pozicije koliko želiš, a mi u deficitu. Nikad AI neće moći da posloži flaše u marketu ili da dostavi paket bez ljudske podrške ili da iznese šut...
 
Zanimljivo, ne smeta ti nekoliko minuta šetnje do radnje (ili desetina minuta) ali ti smeta par minuta na kasi :) Još ako blokira samouslužna kasa pa moraš da čekaš da neko dodje da oblokira... Samo napred, bar protegneš noge. Meni ne smeta par minuta na kasi, kasirka zaradi svoju platu i pomogućstvu ostavim i kusur. Uglavnom, za sada izbora ima pa ko kako voli, sve dok me ne nateraju da moram da budem i kasir pa da sam kucam artikle i sam sebi naplaćujem.
Pa i nije bas par minuta na kasi, a tu jos stojim a ovako šetam - od stojanja nema koristi samo štete a kod šetnje je obrnuto...

Mnogo mrzim recimo da merim i lepim ono na voce i povrce, u lidlu toga nema a ne znam kako ce ici kad uvedu automatske...
U maxiju moras sam iz nekog razloga pa kad sam vec to uradio mogu i na samousluznu koje su skorouvek prazne i do sad mi nije ni jednom zablokiralo...
 
Jašta more! Seme im j.bm krvavo
jos da to krene i u drzavnim institucijama i bog da nas vidi!
 
Takoe!

Al zašto stati samo na državnim ustanovama? Ja bih sve radnike na svetu isterao na ulice i zamenio ih robotima. Reci brate kako bi kul bilo, tj. kako će kul biti.


Daće bog pa da i tebe i mene i sve nas ovde na forumu otpuste i zamene robotima i automatima. I ima da bude raj na Zemlji. :)
 
Pa da ih ima zašto bukvalno svaka prodavnica u mom kraju ima na A3 formatu da traže radnike? Ne mogu one čuvare da zadrže, nego se stalno rotiraju.
Jer ne traže kasire već traže radnike koji će da budu i kasiri i magacioneri i pakeri... Video si i sam da kad treba otvoriti neku kasu oni zovu nekog iz magacina. To jednostavno za minimalnu platu nije održivo.
Pa i nije bas par minuta na kasi, a tu jos stojim a ovako šetam - od stojanja nema koristi samo štete a kod šetnje je obrnuto...

Mnogo mrzim recimo da merim i lepim ono na voce i povrce, u lidlu toga nema a ne znam kako ce ici kad uvedu automatske...
U maxiju moras sam iz nekog razloga pa kad sam vec to uradio mogu i na samousluznu koje su skorouvek prazne i do sad mi nije ni jednom zablokiralo...
Da, u lidlu je lakše, brže i jednostavnije. Doneseš na kasu i sami izmere, a uz to kase im idu mnogo brže nego u maksiju, a i plate su im veće.
 
interesantno mi je da čitam ovu raspravu, pa mi na vrh jezika da pitam, gde vi vidite tolike redove na kasama? Da li je to stvarno tako u BG ili preterujete i sa gužvama i sa tim teorijama o samouslužnim kasama, koje ja doživljavam samo kao ponudu klijentu da ako želi brže završi a ne zamenu za radnike (kojih svakako ima manjak).

Nikad, baš nikad ne čekam duže od par minuta u NS. Dozvoljavam da možda ne vidim tu situaciju prenaseljenosti i/ili manjka radne snage, stoga neću pitati to što mi je na vr' jezika.
 
Jer ne traže kasire već traže radnike koji će da budu i kasiri i magacioneri i pakeri... Video si i sam da kad treba otvoriti neku kasu oni zovu nekog iz magacina. To jednostavno za minimalnu platu nije održivo.

Pa iskreno i ne, meni se čak čini da su prilično specijalizovani, bar u ovoj trgovini u kojoj sam skoro svaki dan, veliki Maxi mi je 50m od ulaza. Verovatno je u manjim marketima tako kao što kažeš, jednostavno ne možeš da imaš 10 pozicija u dve smene u 70 kvadrata. Viđam iste ljude na kasama, iste ljude na delikatesu, svežem mesu, ovi što pakuju ne znam ni da li su stalno zaposleni. Koliki je problem sa kasirima, viđam bukvalno decu sa vremena na vreme, pogotovo vikendom, pretpostavljam da su verovatno neki srednjoškolci na praksi.
 
Што се надаш? Је л` ти тешко да радиш то што иначе раде касири?

Способности запослених у самопослугама су постале толико мале, да је много лакше радити са касом него нпр. са екипом у новом Максију у 29. блоку. Ускоро ће свуда да буде тако.
Nije bitno da li mi je tesko, vec ima mnogo ljudi kojima je to jedna od retkih sansi da uopste imaju posao, nisu svi inteligentni i obrazovani. Ne dopada mi se masinsko distopijsko drustvo nekolicine bitnih ljudi i ostalih koje zive od socijalne pomoci.
 
interesantno mi je da čitam ovu raspravu, pa mi na vrh jezika da pitam, gde vi vidite tolike redove na kasama? Da li je to stvarno tako u BG ili preterujete i sa gužvama i sa tim teorijama o samouslužnim kasama, koje ja doživljavam samo kao ponudu klijentu da ako želi brže završi a ne zamenu za radnike (kojih svakako ima manjak).

Nikad, baš nikad ne čekam duže od par minuta u NS. Dozvoljavam da možda ne vidim tu situaciju prenaseljenosti i/ili manjka radne snage, stoga neću pitati to što mi je na vr' jezika.
Beograd je gusto naseljen grad. Nekome je mnogo da čeka par minuta na kasi kao što neko neće da prošeta 100m do brze hrane već naruči dostavu (Noki je pisao o tome pošto radi kao dostavljač), a ima i situacija kada se red otegne, pogotovo u Maksiju kada radi 1-2 kase pa trebaš da čekaš 10-15min možda i više zavisno od reda. Te samouslužne kase nisu besplatne, treba to neko da održava, takodje obično pored njih stoji "kasir" koji nadgleda kucanje, a za tu cenu mogu i da zaposle kasire. Fora je što sa postojećim sistemom samouslužnih kasa (kada npr imaš 100 objekata i u svakom po nekoliko samouslužnih kasa) troškovi idu u prilog održavanja samouslužnih kasa umesto zapošljavanja dodatnih kasira pa je samim tim i veći profit.

Pa iskreno i ne, meni se čak čini da su prilično specijalizovani, bar u ovoj trgovini u kojoj sam skoro svaki dan, veliki Maxi mi je 50m od ulaza. Verovatno je u manjim marketima tako kao što kažeš, jednostavno ne možeš da imaš 10 pozicija u dve smene u 70 kvadrata. Viđam iste ljude na kasama, iste ljude na delikatesu, svežem mesu, ovi što pakuju ne znam ni da li su stalno zaposleni. Koliki je problem sa kasirima, viđam bukvalno decu sa vremena na vreme, pogotovo vikendom, pretpostavljam da su verovatno neki srednjoškolci na praksi.
Da, ali u velikim maksijima rade 2 kase od 10. Kod mene u maksiju stalno nekog zovu da otvori kasu iz magacina, a s obzirom da ta "deca" ne traže veće plate jer su u procesu školovanja ili usavršavanja logično je da će njih zapošljavati barem privremeno. I danas ti postoje studentske zadruge, agencije... U Beču i Švedskoj npr nisam video da se neko grabi za samouslužne kase, kasira ima dovoljno pa su i redovi tanki mada ne živim tamo pa ne mogu da tvrdim kako je u stvarnosti. Svakako za kasira nije potreban neki inteligentni školovani kadar pa je ok opcija ljudima koji ne mogu lako da nadju posao ili ne mogu da rade u struci. Dobro je da postoji opcija samo ne za platu minimalca da budu i kasiri i magacioneri i pakeri...
 
I u mom Maksiju je veliki problem sa radnicima, bukvalno nekad trce sa sireva u magacin ili na kasu kad zatreba, ali ovaj pokusaj automatizacije je cist korporativni pokusaj pljacke i otpora bilo kakvom vecem povecanju plata, a to svakako mogu da priuste. Maksi konkretno radi sa neverovatno visokim marzama, prosecno su oko 50%! mnogi proizvodi imaju i preko 100% vecu cenu od nabavne iz fabrike. Evo primer, volim jacobs milka 3 u 1 da pijem, u Maksiju je redovna cena 39 dinara a ponekad na akcijama ide oko 30, u lokalnom marketu na Vozdovcu sam nasao iste kafe za 25 dinara. I nije bila akcija vec redovna cena. Tamo se redovno snabdevam, ne zato sto ce to da mi ustedi da prezivim vec je to moj srednji prst pohlepnoj stoci iz Maksija koji ko zna koliko miliona zarade na svom monopolu i bezobrazluku. Ali je ok da im rade za 60k ne mogu da im daju vise. Svako ko ih podrzava u tome ne cini uslugu tim ljudima koji jedva prezivljavaju radeci tamo.
 
Dodatan problem je i podržavanje prosjaka. Zašto? Razumem 90te kada posla ni za lek ali danas kada, kao što se navodi, svuda traže radnike ne vidim razlog za postojanje prosjaka. Ispred maksija u kraju napamet znam tri žene koje prose, dve mladje i jedna starija i to naše ne romkinje. Ok, ima sada više para ali zašto im dati. Da li je problem da se zaposle? Nije. Da li ne žele da se zaposle? Verovatno. Da li nisu u mogućnosti da rade? Pazi boga ti, mogu da sede ceo dan ispred maksija i po zimi i po vrućini, a ne mogu da rade. Dodatno čujem kod sajma se doselila neka porodica roma u onoj kući ispod mosta koja je jedina ostala nesrušena, ne znam zbog čega, koji prose ili kradu torbe trudnicama i starijim ljudima. Zašto policija to ne sankcioniše? Kažu dešava se svakog dana, čak je i moju trudnu ženu pratila jedna romkinja tu dok nije uzela torbu u ruke.
 
Beograd je gusto naseljen grad. Nekome je mnogo da čeka par minuta na kasi kao što neko neće da prošeta 100m do brze hrane već naruči dostavu (Noki je pisao o tome pošto radi kao dostavljač), a ima i situacija kada se red otegne, pogotovo u Maksiju kada radi 1-2 kase pa trebaš da čekaš 10-15min možda i više zavisno od reda.
u tržišnoj borbi prodavaca ne verujem da je prevelika razlika u brou kasira po broju stanovnika između bg i ns, pogotovu što je gustina naseljenosti slična.

manjak zaposlenih je primetan, više u smislu da po manjim marketima nema često nikoga na delikatesu, po većim marketima uvek ima kasa manjka, uglavnom nedeljom.

zanimljivo da u lidlu nikad nema mnogo čekanja, pričam sve za NS, za sporadične kupovine u BG nisam relevantan niti obavljam nabavke kada sam tu.
 
Slične rasprave su se vodile na ovom forumu kada su trgovinski karteli uvodili naplate kesa, naravno na štetu potrošača.

"Biće nam čistije reke", reče jedan forumaš.
"Ako, radnici će imati veće plate", reče drugi.
"Nema to veze sa profitom, Bendere, ti dragstorska tikvo, nego sa ekološkom odgovornošču i menjanju svesti u ljudi" reče treći.

Sedam godina prođe od tada. Niti su reke čistije, niti je išta promenjeno u glavama onih koji ne mare za okolinu, niti je ijedan dinar više dat u ekološke svrhe nakon tih dodatnih masnih zarada. Niti je radnicima povećana plata zbog tih ekstra prihoda na kesama.
 
u tržišnoj borbi prodavaca ne verujem da je prevelika razlika u brou kasira po broju stanovnika između bg i ns, pogotovu što je gustina naseljenosti slična.

manjak zaposlenih je primetan, više u smislu da po manjim marketima nema često nikoga na delikatesu, po većim marketima uvek ima kasa manjka, uglavnom nedeljom.

zanimljivo da u lidlu nikad nema mnogo čekanja, pričam sve za NS, za sporadične kupovine u BG nisam relevantan niti obavljam nabavke kada sam tu.
U lidlu sve ide expresno brzo pa nema redova. Uvek imaju dovoljan broj kasa, a kada se naprave redovi odmah otvaraju dodatne kase. Radnici brže rade, barkodovi se čitaju brže jer su odštampani na više mesta, a i plate kasira su bar bile veće pa su verovatno i radnici zadovoljniji. Bukvalno iako sam 5-6ti u redu završim sve za 5min. Ali ako i pored toga oni uvode polako samouslužne kase i prave redove kao što se vidi gore na slici onda to znači samo jedno, a to nije "samo dodatna opcija potrošačima".
 
Nije bitno da li mi je tesko, vec ima mnogo ljudi kojima je to jedna od retkih sansi da uopste imaju posao, nisu svi inteligentni i obrazovani. Ne dopada mi se masinsko distopijsko drustvo nekolicine bitnih ljudi i ostalih koje zive od socijalne pomoci.
Bukvalno ti ljudi nađu posao kad hoće. Super vero odavno prima na kasu i sa blažom mentalnom retardacijom - a tek onaj dečko što skuplja kolica... - kako vidim u poslednje vreme, i Maxi.
 
Vrh