Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

I jeste da se ovde krade i ugradjuje, ali to niko nemamo vise pojma o bilo kom poslu da i kad bi radili posteno, ne bi znali da uradimo kako treba jer nema vise ljudi koji imaju znanje.

Imamo mi ljude koji imaju znanje, ali tim ljudima nije dozvoljeno da utiču na procese u državi.

Npr. kad su rekonstruisali Trg Republike, ljudi iz struke su govorili da granitne kocke neće izdržati zbog načina na koji se to ugrađuje, ali grad je to ignorisao zbog burazerskih dogovora sa Štrabagom, i onda su, posle milion popravki naknadnih morali na kraju da ih povade.

Ovde je bitnije da se svačiji džep namiri nego da se poštuju standardi kvaliteta i urbanizma. Zato su ljudima sa znanjem vrata zatvorena.
 
Pazarci su ok, a ako smo nesto naucili, kakvi budemo prema tim ljudima, tako ce se i oni ophoditi prema nama. One koje smo nipodastavali i jos svasta nesto, ti su se i otcepili. Dok na primer sa nekim Slovacima zivimo najnormalnije. Nismo samo mi krivi naravno, ali daj da mi uradimo sta je do nas. Dole u Pazaru se stvarno zivi i radi najnormalnije i ima ljudi ko i svuda, nista nije specijalno izrazen taj neki nacionalisticki element. Svi mi zajedno zivimo u istoj drzavi i nismo ni mi, a ni oni imuni na to sto zivimo u radikalskoj zemlji. A i isti smo narod, cime necu da kazem da su oni Srbi, nego, daj da se ne zaje*******avamo, svi mi ovde smo isti k i ista govna.

Stvarno nema razloga za pravljenje frke, dole je sve ok, mozete najnormalnije otici i najnormalnije se ponasati. Sranje mogu da prave samo novinari zeljni senzacionalizma ili vlast kad im bude trebalo da prave frku negde i skrenu paznju sa stvarnih problema i skupljaju glasove koristeci lazni nacionalizam.
 
Ovde je bitnije da se svačiji džep namiri nego da se poštuju standardi kvaliteta i urbanizma. Zato su ljudima sa znanjem vrata zatvorena.
Управо тако! Кад то помену, изгледа да ће стручњаци покренути тужбу против ове власти због овога што ће да ураде са Сајмом и Генералштабом.

Бонус:

Све горе од горег.
 
Kad sam nedavno bio u Novom Sadu sve je proteklo odlično i ljudi su zaista bili ljubazni. Manji grad jbg, sve je lakše kad ima prostora i vremena, a ne ko ova prenatepana favela (pardon - "izgrađena", kako bi Pantograf rekao). I onda na kraju dana u jednom restoranu, jedan konobar s kojim sam od početka imao odličnu komunikaciju, se tokom našeg odlaska i pozdravljanja našali rekavši nešto u fazonu "vama je uvek lepo kad dođete iz one države na jugu". Iznenadilo me je u sekundi pa nisam ni stigao da shvatim i odgovorim bilo šta sem "haha da". Posle u povratku sam bio malo pod utiskom toga jer nisam mogao da se načudim da - čak i ako je bila samo dobronamerna šala - su Novosađani toliko opterećeni tim podelama da ne mogu da izdrže da sami, ničim izazvani, ne započnu takve šale ili komentare.


Inače ja razumem Vojvođane da se osećaju drukčije nego ostatak Srbije i verujem da oni u svojim glavama smatraju da im neko nešto duguje ili da su neki drugi ispod njih. Samo, to se onda rešava tako što odeš u nadležne institucije pa se tamo boriš za promene, ili prosto uhvatiš nadležne za guše pa tražiš pregovore i promene. A ne dr**njem običnih ljudi koji su došli u tvoj grad, ostavili pare, pohvalili ga, poštovali sva pravila i sve domaćine i ni u jednom momentu nisu ni pomislili na podele, a kamoli ih pominjali nekome.


S druge strane, za Novopazarce sam čuo da su često vrlo učtivi i odmereni. Neki od njih možda imaju u sebi određene stavove i snove o Turskoj, ali od više ljudi sam čuo da u komunikaciji sa drugima su (u proseku) vrlo vaspitani i odmereni.


P.S.
U Novom Sadu sam procentualni video više "Z" fanatika i turbo-patrio-dizel džibera nego u Beogradu. Kao da je tamo društvo više polarizovano, dublje su podele na staru gospodu i ove novije što se lože na Vučićev turbo kvazi patriotizam. Uostalom, iz NS potekoše i Vučević, Maja Gojković i mnogi drugi izrodi.

Zato i jeste komično i glupo kada Novosađani drugima s*ru, a sami imaju svoje rasadnike protuva i ološa. A i kažem, ako neko smatra da je nešto oštećen - vlasti za gušu pa nek ih vodi za sto za pregovore. A ne da s*re običnim ljudima.
 
Poslednja izmena:
Ах, тај четнички крај...
Јесу ли и Титу скидали гуме са мерцедеса??

За Фејсбук страницу "Дневна доза просјечног комуњаре":

Pogledajte prilog 198944

"Ништа швапско тај није пушт`о у кућу!"


tito je dosao u kg kasnije dosta vec, pred smrt, odatle i ona stafeta kod pesacke
nema veze sa cetnistvom, samo to streljanje djaka imalo jak pecat za taj kraj, a ovo za gume mi je vise pricalo ljudi... mislim ne znam sta je tu cudno, odes u split pa ostanes bez guma
 
Imamo mi ljude koji imaju znanje, ali tim ljudima nije dozvoljeno da utiču na procese u državi.

Npr. kad su rekonstruisali Trg Republike, ljudi iz struke su govorili da granitne kocke neće izdržati zbog načina na koji se to ugrađuje, ali grad je to ignorisao zbog burazerskih dogovora sa Štrabagom, i onda su, posle milion popravki naknadnih morali na kraju da ih povade.

Ovde je bitnije da se svačiji džep namiri nego da se poštuju standardi kvaliteta i urbanizma. Zato su ljudima sa znanjem vrata zatvorena.
Iskreno, onako i sve manje. Nije sada da nema nikog medju 6 miliona ljudi, ali kada bi ova zemlja stvarno krenula da napreduje (stvarno, ne ovo sto Vucic laze po medijima), video bi koliko fali struke i kadrova svuda.

Naravno da ima ljudi, ali te treba te kocke menjati ili ugradjivati na milion mesta i u Beogradu i sirom Srbije i to ti je to o cemu ti pricam. Mi imamo ljudi da skupimo najbolje i odradimo Trg Republike da valja :LOL: A cela zemlja se raspada i svuda sve treba menjati i rekonstruisati.
 
Bila je daleko, ali daleko ozbiljnija drzava, bila komunisticka ili ne.

Vec sam ja pred kraj skolovanja hvatao profesore skolovane u poslednjih 25-30 godina i razlika je nebo i zemlja u odnosu na one starije.

I tako je svuda. Svi smo mi je*******ivetri danas, pa i ja, sto je negde i ok, ali tamo gde treba, ne moze biti ok. Struka kod nas ne postoji vise - ozbiljni profesori, nastavnici, ucitelji, naucnici, lekari, arhitekte, sociolozi, psihijatri... ma, u svemu skripi.
Pre su studirali ljudi koje je zaista to zanimalo. Danas studira i Kurta i Murta, jer moraš imati faks. Moraš studirati jer je to jedina šansa za kakav takav pristojan život i kakvu takvu šansu za boljim poslom. Pre su stanove dobijale i čistačice pa imati faks i nije bilo pitanje života i smrti.

Prosečna plata je nebitna. Pogledaj koliko koštaju stanovi, koliki su troškovi života. Danas mladi jako teško dolaze do stana, pogotovu ako imaju platu manju od 100.000. Nemaš stan, živiš sa roditeljima, mala šansa da ćeš se oženiti sa onom sa kojom želiš. Uz to, žene su postale zahtevne, radi tri posla da bi ona uživala. Tu puca društvo i zato nam je kratak fitilj.

Dakle, da bi se podsticalo rađanje, mora cena stanova biti znatno niža, pogotovu za mlade. Ovako stanove kupuje mali krug ljudi, ostali gledaju da prodaju od babe, tate da bi uspeli da se ožene. Još ako nemaš ništa od roditelja, onda ti preostaje samo da odeš u inostranstvo i da zaradiš za sebe.

Političari to ne osećaju, oni lepo žive i njima je cilj fotelja.
 
Danas studira i Kurta i Murta, jer moraš imati faks. Moraš studirati jer je to jedina šansa za kakav takav pristojan život i kakvu takvu šansu za boljim poslom.
Poslodavci danas traže odnosno očekuju sve i svašta od radnika. Otud i tolika pomama za fakultetima, koji su postali jedan vid osposobljavanja za posao.

Pričao mi neko nedavno o čuvarima u bankama koji danas moraju, pored obuke rukovanja oružjem, da imaju još 40 drugih obuka i sertifikata, jer je sve zakomplikovano do koske a poslodavci žele nekoga ko će imati što više znanja i sposobnosti a raditi za platu srednje stručne spreme.

Slično se dešava i na drugim, "višim" poslovima. Zato osnovne studije i jesu postale neki vid osposobljavanja za posao. I to je ok donekle samo po sebi. Problem nastaje kada na tim današnjim ustanovama za osposobljavanje za posao se nađe bolid koji očekuje da student na osnovnim studijama ulazi toliko duboko u materiju kao da će sutra da konkuriše za neki od 500 instituta, think-tankova i razvojnih centara širom Srbije. Ironičan sam, naravno. Srbija ima smešno malu količinu pravog naučno-istraživačkih institucija. Samim tim driblati ljude na osnovnim studijama na većini fakulteta je besmisleno (medicina je izuzetak), jer 98% njih ne zanima da ostaju u akademiji nego samo da dobiju papir kojim će osigurati prijem na razgovor za posao kod prepotentnih poslodavaca.
 
Kad sam nedavno bio u Novom Sadu sve je proteklo odlično i ljudi su zaista bili ljubazni. Manji grad jbg, sve je lakše kad ima prostora i vremena, a ne ko ova prenatepana favela (pardon - "izgrađena", kako bi Pantograf rekao). I onda na kraju dana u jednom restoranu, jedan konobar s kojim sam od početka imao odličnu komunikaciju, se tokom našeg odlaska i pozdravljanja našali rekavši nešto u fazonu "vama je uvek lepo kad dođete iz one države na jugu". Iznenadilo me je u sekundi pa nisam ni stigao da shvatim i odgovorim bilo šta sem "haha da". Posle u povratku sam bio malo pod utiskom toga jer nisam mogao da se načudim da - čak i ako je bila samo dobronamerna šala - su Novosađani toliko opterećeni tim podelama da ne mogu da izdrže da sami, ničim izazvani, ne započnu takve šale ili komentare.


Inače ja razumem Vojvođane da se osećaju drukčije nego ostatak Srbije i verujem da oni u svojim glavama smatraju da im neko nešto duguje ili da su neki drugi ispod njih. Samo, to se onda rešava tako što odeš u nadležne institucije pa se tamo boriš za promene, ili prosto uhvatiš nadležne za guše pa tražiš pregovore i promene. A ne dr**njem običnih ljudi koji su došli u tvoj grad, ostavili pare, pohvalili ga, poštovali sva pravila i sve domaćine i ni u jednom momentu nisu ni pomislili na podele, a kamoli ih pominjali nekome.


S druge strane, za Novopazarce sam čuo da su često vrlo učtivi i odmereni. Neki od njih možda imaju u sebi određene stavove i snove o Turskoj, ali od više ljudi sam čuo da u komunikaciji sa drugima su (u proseku) vrlo vaspitani i odmereni.


P.S.
U Novom Sadu sam procentualni video više "Z" fanatika i turbo-patrio-dizel džibera nego u Beogradu. Kao da je tamo društvo više polarizovano, dublje su podele na staru gospodu i ove novije što se lože na Vučićev turbo kvazi patriotizam. Uostalom, iz NS potekoše i Vučević, Maja Gojković i mnogi drugi izrodi.

Zato i jeste komično i glupo kada Novosađani drugima s*ru, a sami imaju svoje rasadnike protuva i ološa. A i kažem, ako neko smatra da je nešto oštećen - vlasti za gušu pa nek ih vodi za sto za pregovore. A ne da s*re običnim ljudima.
U Novom Pazaru kad je posao u pitanju možeš da budeš i pripadnik vojske nebeskog carstva ili kako već, ne zanima ih. Ima podela ali većinom u starom delu je izraženiji Islam i nacionalizam. U novom delu ne toliko, modernizuju se i oni (neki ne poštuju ni Ramazan). Ljudi žive skladno, niko nikoga ne dira, guraju i propagiraju Islam da ne bi postali tamo manjina već da se šire.

U Novom Sadu je malo drugačija priča. Oduvek su gledali ko je odakle sad je samo to došlo na veći nivo sa poskupljenjem stanova i dolaskom Krajišnika, Bosanaca, ljudi iz okolnih sela...
 
Dakle, da bi se podsticalo rađanje, mora cena stanova biti znatno niža, pogotovu za mlade. Ovako stanove kupuje mali krug ljudi, ostali gledaju da prodaju od babe, tate da bi uspeli da se ožene. Još ako nemaš ništa od roditelja, onda ti preostaje samo da odeš u inostranstvo i da zaradiš za sebe.
Baš juče naleteh na ovaj članak:
 
За 90% људи комунистички систем је итекако био бољи. Јесте, људи су добијали станове које је делила држава, бесплатна летовања, одлично школство, солидно здравство итд. Пкојни деда моје мајке је добио стан на Цераку 1985 године. Немојмо се завитлавати. То нису "бајке" како ти тврдиш. Наравно да је било грешака и проблема, али тада је већина живела много боље него данас. Данас 90% људи броји кованице и рачуна шта може да плати у нашим "богато снабдевеним" продавницама.

Nisu dobijali, nego su 40 godina radili kao mravi sa svojim porodicama (da ne ulazim u nepravde i kome su uzimali, da bi drugome dali). Drugo, moraš da gledaš oportunitetni trošak, tj koliko bi tih stanova zaradili i kakvo bi bilo školstvo i zdravstvo i na koja bi letovanja išli da je sistem bio kao u Evropi posle ww2? Pa i to letovanje je raznovrsnije od auto-kampa u Čanju koji se predstavlja kao ideal. Ide se i na Tajlande i Maldive, ne redovno, ali je priuštivije otići nekom prilikom, obilaze se gradovi Evrope. Grčke, Turske i ostalo okruženje redovno. Dakle govorim o proseku , a ne onih gornjih 20% koji su u iznad tog proseka intelektom ili radnom etikom, pa i kapitalom i koji u tom sistemu nisu mogli da iskoče (ovo poslednje zvuči nepošteno da se stavi u koš sa onim ispred, ali tako je u sistemu koji sveukupno smatram mnogo boljim)! Treće, postoji nešto što se duguje tehnološkom progresu, a ne trenutnom političkom sistemu! Tebi je danas znanje ako imaš volje i želje i 1 android uređaj npr, dostupnije nego tom posle ww2, isto kao što je njima bilo u odnosu na one pre 70 godina. Sad ti možeš da gledaš gole ženske ili da piskraš po forumima (kao ja) ili da sebi za 5 godina obezbediš obrazovanje kakvo taj pre 50 godina nije mogao.

Naravno, sad su i oni došli u tu neku poznu fazu, ogromna centralizacija kapitala i raslojavanje i ovo su sad prve generacije koje će živeti lošije od predaka (pogotovo sad posle covid intervencija). Zato i gledamo ovaj komunizam za bogate tamo trenutno. Njihovi bogatstvo i biznisi se ne diraju, ne dozvoljava se da propadnu, interveniše se uvek kad zatreba i kao i uvek, sve pada na leđa onih dole, a izgovor su upravo ta radna mesta kao. Kuvanje žabe. Nas je pogodilo još više naravno, zato što je ova banda iskoristila priliku i imala super izgovor da još više inflaciono ispegla makroekonomiju na grbači svih nas.
 
Е, људи, шалу на страну, али ови бисери нас прескупо коштају, још одавно. Јбг, стварно крену људи да верују како земља којој је Западна Немачка била први спољнотрговински партнер и прибежиште за сиротињу коју не би могла да запосли - није имала ништа са Немачком. Та фикција је јачана, ненамерно, партизанским филмовима и код некога се преселила у стварност. Па имамо `91. оно "Данке Дојчланд", па сад ово у УН (неколико месеци пошто се - Хрватица по оцу, иначе - Ана Брнабић издрала на Немачку)... а сад се прича да ће Грци да гласају за то, а ми се чудимо премда смо данима блатили премијерову сестру (Балканци баш воле кад им неко дира сестру, рецимо, ја бих у том случају послао писмо такве садржине Вучићу да сам Мицотакис, да не би више помислио гирос да окуси), а овамо ће да глуматају браћу са Олимпијакосима.

Та митоманија је за касабалијску децу из Вишеграда, да причају да се у стубу ћуприје крије Арапин. Нисмо ми много даље од тога, добро је онај рекао, искуство нам је паланачко.

Ово је, баш оно, црна страна медаље. Чак бих се усудио устврдити да је укупно наше кукавно стање последица разних бајки и митова.
 
Poslednja izmena:
A onda sa tim istim švabama tj sa Vilijem Brandtom potpisao sporazum o odlasku jugoslovenskih radnika u Nemačku na rad, prvi talas gastarbajtera koji je krenuo put Nemačke.
Oni su nama dužni ratnu odštetu 80 godina, pošto su je isplatili i onim zemljama u kojima nisu streljali nijednog civila, a kamoli 100 za jednog, Holandiji, Belgiji, Danskoj, Norveškoj, itd. Lako je bilo Brozu da im odštetu "otpiše", kada su njegovim sunarodnicima napravili prvu državu posle 1000 godina, ne znam samo ko ga je ovlastio da im oprašta i u naše ime. To što su radnici iz SFRJ dolazili da popune ogroman manjak radne snage u posleratnoj Nemačkoj je ustupak njima, a ne nama.

Ovo smeće od rezolucije nije nastalo u Berlinu, oni su samo izvođači radova, mogla je biti i bilo koja angloamerička satelitska država ali su izabrali baš njih da bi nas simbolično ponizili, jer treba da nama pridike o genocidu drži zemlja koja je izvršila najveći genocid u istoriji čovečanstva . Današnja Nemačka je kolonija Vašingtona i Londona od 80 miliona ljudi koja se apsolutno ništa ne pita ni u unutrašnjoj, a kamoli spoljnoj politici. Da se pita, nikada ne bi zbog tuđeg rata uvela sankcije Rusiji koje su nemačku privredu unazadile i gurnule u recesiju.
 
Kod nas je mitomanija dosegla nesagledive razmere posebno sto je turbo pujdana prethodnih 12god..
Ali ruku na srce imamo mi u okruzenju jos mitomana koji nam dahcu za vratom po kolicini mitomanije (primer: šiptari, bugari...)
 
Iskreno, onako i sve manje. Nije sada da nema nikog medju 6 miliona ljudi, ali kada bi ova zemlja stvarno krenula da napreduje (stvarno, ne ovo sto Vucic laze po medijima), video bi koliko fali struke i kadrova svuda.
Зар се то већ одавно не осећа и види? Пре неколико година сам прочитао податак да нам фали преко 10,500 здравствених радника.
Nisu dobijali, nego su 40 godina radili kao mravi sa svojim porodicama (da ne ulazim u nepravde i kome su uzimali, da bi drugome dali).
Да, радили су да би добили заузврат, и тачно да је било грешака и мана; то нико не оспорава. Данас диринче, а не добијају ништа. Разлика је велика. Пре ако увредиш шефа, суспендују те на две недеље. Данас ти шеф дâ кутију да се спакујеш и одеш. Пре су продавци радили у српским мегамаркетима и робним кућама до осам увече у две смене. Постојао је и драгстор који је радио до десет увече. У Застави су радили у три смене и имали плаћен одмор, и слободне дане и право на боловање. Данас раде вишеструко до касну ноћ. То ти је капитализам. Радиш више да би се твој шеф више богатио. Како год да се окрене, боље се живело него данас.

Мој отац је могао да купи нов Ауди, па Заставу стојадина 1980 године, па Рено петицу 1991, познатију као кампус коју је продао 2018 године и купио Пежо 207 од тог новца, а данас не може од своје пензије довољно да одвоји да Пежоу среди мотор јер је прескупо. Разлика је, као што је @Beki написао у свом коментару, и даље огромна. Како год да окренеш, било је боље него сад. Сад у свему каскамо, а свет нам се смеје. Пре смо у свему били добри и цењени, а сад смо у свему лоши. Нас пасош је био без граница и вредео је $10,000, а данас нам је обезвређен.
 
Poslednja izmena:
Kod nas je mitomanija dosegla nesagledive razmere posebno sto je turbo pujdana prethodnih 12god..
Ali ruku na srce imamo mi u okruzenju jos mitomana koji nam dahcu za vratom po kolicini mitomanije (primer: šiptari, bugari...)
Тачно, али углавном нису на своју штету. А ми имамо тај таленат...
 
Kako god, biće bolje sad.

Evo i Beograd se napokon izgradio. Sad dobro, neke stvari je u međuvremenu (bespotrebno) izgubio i tek će da izgubi neke druge. Ali dobro, jbg. "Pa šta", kako bi neki rekli danas. Bitno je da se gradi. Veći je i puniji nego ikad. Sve kipi od ljudi i saobraćaja. Milina.

I bitno je da nema više Titove i Đilasovske neizgrađene i nedovoljno naseljene palanke. Predstoje nam zlatne godine u ovakvom Beogradu i ovakvoj Srbiji.

Nema više glupog bravara da nam zapoveda, sad su umesto njega tu vaterpolista i pravnik bez dana radnog staža.
 
Poslednja izmena:
Зар се то већ одавно не осећа и види? Пре неколико година сам прочитао податак да нам фали преко 10,500 здравствених радника.

Да, радили су да би добили заузврат, и тачно да је било грешака и мана; то нико не оспорава. Данас диринче, а не добијају ништа. Разлика је велика. Пре ако увредиш шефа, суспендују те на две недеље. Данас ти шеф дâ кутију да се спакујеш и одеш. Пре су продавци радили у српским мегамаркетима и робним кућама до осам увече у две смене. Постојао је и драгстор који је радио до десет увече. У Застави су радили у три смене и имали плаћен одмор, и слободне дане и право на боловање. Данас раде вишеструко до касну ноћ. То ти је капитализам. Радиш више да би се твој шеф више богатио. Како год да се окрене, боље се живело него данас.

Мој отац је могао да купи нов Ауди, па Заставу стојадина 1980 године, па Рено петицу 1991, познатију као кампус коју је продао 2018 године и купио Пежо 207 од тог новца, а данас не може од своје пензије довољно да одвоји да Пежоу среди мотор јер је прескупо. Разлика је, као што је @Beki написао у свом коментару, и даље огромна. Како год да окренеш, било је боље него сад. Сад у свему каскамо, а свет нам се смеје. Пре смо у свему били добри и цењени, а сад смо у свему лоши. Нас пасош је био без граница и вредео је $10,000, а данас нам је обезвређен.
Istina je ovo, vikendom odu vozom u Trst, kupe dva para farmerki, jedne prodaju, i od te zarade sledeci vikend u Dubrovnik na kafu avionom. Kad pozele novi Audi, prodaju prodaju pasos. U medjuvremenu zavrse fakuletet zaposle se i dobiju stan.
 
Зар се то већ одавно не осећа и види? Пре неколико година сам прочитао податак да нам фали преко 10,500 здравствених радника.

1.Да, радили су да би добили заузврат, и тачно да је било грешака и мана; то нико не оспорава. Данас диринче, а не добијају ништа. Разлика је велика. Пре ако увредиш шефа, суспендују те на две недеље. Данас ти шеф дâ кутију да се спакујеш и одеш. Пре су продавци радили у српским мегамаркетима и робним кућама до осам увече у две смене. Постојао је и драгстор који је радио до десет увече. У Застави су радили у три смене и имали плаћен одмор, и слободне дане и право на боловање. Данас раде вишеструко до касну ноћ. То ти је капитализам. Радиш више да би се твој шеф више богатио. Како год да се окрене, боље се живело него данас.

2.Мој отац је могао да купи нов Ауди, па Заставу стојадина 1980 године, па Рено петицу 1991, познатију као кампус коју је продао 2018 године и купио Пежо 207 од тог новца, а данас не може од своје пензије довољно да одвоји да Пежоу среди мотор јер је прескупо. Разлика је, као што је @Beki написао у свом коментару, и даље огромна. Како год да окренеш, било је боље него сад. Сад у свему каскамо, а свет нам се смеје. Пре смо у свему били добри и цењени, а сад смо у свему лоши. Нас пасош је био без граница и вредео је $10,000, а данас нам је обезвређен.
Ne znam da li si ozbiljan ali ajde.

1. Ko danas može da ti da kutiju i da se spakuješ ako imaš ugovor za stalno? I zašto bi vredjao šefa? Šta je zastava unapredila u poslednjih 50god? Pravili isti auto 50god pa se čude što su propali. Kako danas nemaš plaćen odmor, bolovanje...? Danas nemaš prodavnice koje rade do osam uveče?

2. Kupio je zastavu jer nije mogao drugo, što nije kupio opet Audi 1980te? Što je Reno peticu vozio 27 godina? Stojadina 11 godina?

Nešto je bilo bolje, nešto mnogo gore ali daleko da je pre bilo idealno.
 
Ne znam da li si ozbiljan ali ajde.

1. Ko danas može da ti da kutiju i da se spakuješ ako imaš ugovor za stalno? I zašto bi vredjao šefa? Šta je zastava unapredila u poslednjih 50god? Pravili isti auto 50god pa se čude što su propali. Kako danas nemaš plaćen odmor, bolovanje...? Danas nemaš prodavnice koje rade do osam uveče?

2. Kupio je zastavu jer nije mogao drugo, što nije kupio opet Audi 1980te? Što je Reno peticu vozio 27 godina? Stojadina 11 godina?

Nešto je bilo bolje, nešto mnogo gore ali daleko da je pre bilo idealno.
Јесам, озбиљан сам. Зашто је он тако радио, не знам. То он зна, а зашто је возио ауто 27 година, а није купио нови, зна се из општепознатих разлога. Ембарго, инфалција деведестих и рат су одрадили своје. Било је итекако идеално у односу на данас.
Istina je ovo, vikendom odu vozom u Trst, kupe dva para farmerki, jedne prodaju, i od te zarade sledeci vikend u Dubrovnik na kafu avionom. Kad pozele novi Audi, prodaju prodaju pasos. U medjuvremenu zavrse fakuletet zaposle se i dobiju stan.
Ниси нимало духовит. У Трст се уопште није ишло по фармерке; то је лаж. Наше робне куће су биле пуне џинс одеће коју је правио Беко зване "Lee Cooper." Кафе није било јер је то била скупа, искључиво увозна роба, и држава је одлучила да престане са увозом да не би трошила девизне резерве на "луксузне" ствари. Овај пример са кафом (бананама исто колико знам) заправо показује да је тада држава постојала и имала контролу над својим границама, царином и тржиштем, за разлику од данашње која је укинула царине за увоз већине робе из ЕУ, тржишта са којим се апсолутно не можемо такмичити.
Radnici iz SFRJ dolazili da popune ogroman manjak radne snage u posleratnoj Nemačkoj je ustupak njima, a ne nama.
@Užice: Па, не баш. Ишло се у Немачку на привремени рад. Тако да је @Whiplash у праву у вези овога. Од тог споразума, СФРЈ је добила милијарде марака и фабрику аутомобила Фолксваген у Сарајеву, такође познатију као ТАС (Творница Аутомобила Сарајево.) Ливница ИДА из Кикинде почела је сарадњу 1969 са Опелом, и започела је прозводњу делова за возила и аутомобиле. Укупна вредност производње коју је ИДА имала 1991. године, вреди преко тадашњих милијарду долара, што је по данашњој валути $2,302,114,537.44, или са инфалцијом $2,652,335,238.36.
 
Poslednja izmena:
Vrh