Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

ok, ovo će sada biti lični pogled na situaciju.


1991. godine sam kao petnaestogodišnjak imao prilike da provedem tri nedelje u Kembridžu usavršavajući jezik kao i da malo švrljam po Evropi. Čak i tada, Jugoslavija je bila dubobko poštovana zemlja. Svako koga sam pitao je znao gde su Beograd i Jugoslavija.

Tupljenja tipa ceo svet nas mrzi su jednostavno obična glupost. Odnos 99% stanovništva EU prema nama (ili bilo kojoj drugoj stranoj državi) je isti kao i naš odnos prema npr. Burmi ili Zimbabveu. Indiferentan. Bilo bi im drago da budemo prosperitetna demokratska država ali se neće preterano uzbuđivati oko toga. Jel' se neko ovde pretrgao što je u Burmi 22.000 mrtvih, 41.000 nestalih i milion ljudi bez doma? Ili što se u Keniji mačetaju posle izbora, a u zimbabveu ni ne objavljuju rezultate mesec dana? Nije, to je samo još jedna vest u dnevniku. Zašto mislite da je kod njih drugačije? Oni, kao i mi glasaju za političare za koje misle da će im doneti neki boljitak, i ne interesuje ih spoljna politika.

Meni lično su SPS i Slobodan Milošević kao i SRS i Vojislav Šešelj ukrali 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999 i 2000. godinu. To im neću niti zaboraviti niti oprostiti.

Sećate se 1991? Kontramitinga na ušću? Polovina mojih komšija (video sam ih na rts-u) je bila tamo. Ja moram da živim sa ljudima koji su smatrali da sve demonstrante, studente, srednjoškolce itd. treba pobiti iako su samo već bili jednom nogom u grobu. Dođavola moja rođena baba je tako mislila dok nije saznala da sma i ja bio tamo.

Da li znate kada je sps izgubio izbore na Novom Beogradu? Kada je dovoljan broj vojnih penzionera odapeo, otprilike je proces mogao da se prati, u proseku umre jedan po ulazu svake godine. Do 2000 ih je bilo dovoljno pod zemljom da sps izgubi.

1993. redovi za hleb, mleko, ulje, šećer, kupovina benzina po ćoškovima (uz obavezno ubacivanje stiropora, radi provere koliko ima vode u benzinu), vreme "milijardera"

1996. Protesti, lupanja u šerpe, kontramiting (volim i ja vas), "milion ljudi" na mestu gde po zakonima fizike ne može da stane više od 40.000. Noćna vijanja sa policijom i bežanja na fakultete. Sećate se igara tipa Uhapsite semafor? Elem, za one mlađe da objasnim tehniku. Pošto je bilo zabranjeno protestvovati po ulicama, ljudi su stajali na trotoaru dok je crveno svetlo, kada se pojavi zeleno, masa trči na kolovoz i počinje da igra. Kada se opet promeni svetlo, svi se za sekund sklanjaju opet na trotoar. I tako u krug.

1992-2000. Mogli ste redovno sa gledate akcione filmove sa terase, kako se lokalni krimosi ubijaju međusobno na parkingu. 1 na 1, apsolutnih sto i slični filmovi samo delimično oslikavaju idiličnu atmosferu tog vremena.

1998-1999. Zakon o informisanju Gebels wannabe gradonačelničkog kandidata.
btw. Ako neko misli da SRS nije nacistička stranka, savetovao bih mu da nabavi stenograme zasedanja nemačke skuštine u periodu 1933-1945 i da ih uporedi sa domaćim u periodu 1991-2000.godina. Ili neka iz Narodne biblioteke uzme clipping (nažalost ne verujem da neko čuva sav video materijal od tih vremena) o radikalima u devedesetim.

Ja neću da ponovo živim ovako, jednom je bilo više nego dovoljno.

Ovde u blokovima itekako dobro znamo kakve su sve svinjarije pravili radikali i socijalisti. Opštinski odbor SRS-a je u bloku 61, dok je eks ministar informisanja u bloku 45 (znaćete da ste pogodili kraj kada na okolnim zgradama počnete da čitate parole Đilas Tajkun). Za vreme perdizborne tišine ili na dan izbora u svakoj zgradi postoji bar jedan marsovac koji odvrće do daske najgoru četničku muziku, čisto da se podsetimo sa kim živimo. Jedna od omiljenih stvari im je bila ubacivanje besplatnog primerka Velike Srbije sa Šešeljevim bljuvotinama svima koji ne mogu da dokažu 100% srpsko poreklo u zadnjih 9 kolena ili ne žive u Beogradu bar 300 godina. Svaki, ali svaki ulaz ima svog Iliju Čvorovića i svaki je bar podjednak fanatik kao onaj filnmski. Imaju knjižice, slikaju decu, beleže kada neko nepoznat dolazi u zgradu itd...
OZNA ovde nikada nije umrla.

Zašto nije urađeno više od 2000.godine? Sećate se Koštuničine parole iz 2000 i 2001 godine? Nema revanšizma? Zato je sva bag** koja se primirila par meseci ostala tamo gde je i bila ranije. Zato su nam i ubili premijera. Zato smo danas tu gde smo, opet moramo na referendum.

Samo još par bisera SRS-a koje su izvaljivali ovih dana:

Jorgovanka Tabaković, koja ima žarku želju da upravlja srpskim finansijama, je predstavila svoj plan za izlazak iz krize. Oporezovaće sve tajkune koji se ne pokaju u ne pristupe srs-u. Ono što je frapantno je da dotična gospođa namerava da iskoristi devizne rezerve zemlje kako bi davala kredite privredi i vraćala spoljni dug.

Economics 101 - Devizne rezerve služe ISKLJUčivo da se brani domaća valuta. Kada smo skinuli Slobu one su iznosile samo 300 miliona dolara, pogledajte kolike su sada. Bez deviznih rezervi, domaća valuta vredi isto koliko i toalet papir.

Ovo bi bio najefektniji način da se ubiju banke za nedelju dana, osiguravajuće i lizing kompanije za dve nedelje, dok bi berza mogla sutradan da zatvori vrata i proglasi bankrot. Nema kredita, nema keditnih kartica, ima samo novčanica od 500 milijardi.Većini ljudi su krediti indeksirani u stranoj valuti a platu primaju u domaćoj. Zamislite sada da ima platu od 32000 dinara (recimo 400 evra) i ratu za neki kerdit od 100 evra. I za par meseci njegova plata vredi 30 evra a i dalje mora da plaća ratu kredita od 100. I ostane bez kola ili stana.

Poznajem dvoje ovlašćenih revizora, njima se diže kosa na glavi od ovakvih scenarija.

Poništiće SSP, i šta onda? Оnda će oni nesrećnici iz Kragujevca koji su konačno videli svetlo na kraju dugog tunela otići u Čačak, obesiti Velju i bilo kog člana Nove Srbije koji im padne šaka pa će produžiti za Zemun. Jel' nam treba i građanski rat? Mislim, to još nismo isprobali.

Gordana Pop Lazić je pre par dana na B92 izjavila kako će se srs truditi da omladinu odgaja u pravom patriotskom duhu (Hitlerjugend, ring a bell?) i da će se obračunati sa evrounijatskim (valjda sam potrefio termin) medijima i nevladinim organizacijama. U prevodu, ako ste za Evropu , izvršili ste veleizdaju države. I svi ćemo živeti u potemkinovom selu u našem lepom crno-crvenom feudu nalik na Severnu Koreju.

O da, radikali su i više nego sposobni da štampaju plakate sa Tadićem, Đelićem i Stjepanom Radićem. Njima je ok da jedan poslanik ubije drugog poslanika pištoljem u zgradi parlamenta, njihov predsednik je i te kako pokazao kako vitla pištljem ispred skupštine.

Sarkazam i ironija koji su iskazani na gornjim fotografijama nisu ni 0,0001% odgovora na sranja koja su nam dotična gospoda do sada servirala.

Mi NEMAMO još uvek taj luksuz da ne izlazimo na izbore, to ćemo moći kada budemo u EU. NEMAMO luksuz da možemo da biramo među političkim opcijama i da budemo u dilemi da li da glasam za ove koji će podići porez za 0,35% ali će povećati za 5% ulaganja u prosvetu ili za ove koji će smanjiti javnu potrošnju za 4% i uložiti taj novac u zdravstvo.

Ja ću biti u potpunosti zadovoljan ako DS uspe da napravi vladu bez DSSa, pobedi na nbgd-u i ima većinu u gradskoj skupštini. Što se mene tiče, ostatak Srbije slobodno može da uživa u blagodetima radikalske vlasti, ali ja da živim u srednjem veku i da me (ponovo) tretiraju kao pečurku (drže u mraku i hrane govnima) neću. A neću ni da se selim, ovo je moj grad. :gobb:

Kako je propao RNR (pesma sa kraja filma):

Nećemo dozvoliti
da smo isti kao svi
sitni, glupi, prljavi...
ostavimo tragove
podignimo znakove
ZAJEDNO je najbolje :D
 
Коалиција ДС-ДСС-Г17 у локалу стабилно влада скоро деценију. Нико не мисли да квари ту коалицију, по цену да опет оформе и републичку владу. Мени је жао што је ДС ушла у предизборну коалицију са Г17, СПО и Чанком, прилика је да се странка оснажи а не да се по кључу другима гарантују места...
 
Bigvlada mislim da si preterao sa ovim gore sto si napisao. Svima je jasno da bi svaka vlada koja bi ponistila Sporazum sa EU izvrsila politicki harikiri . Najmanji problem je objasniti ponovo narodu da je sporazum ipak neutralan i da na primer ima vise slucajeva da deo neke zemlje ne pripada EU ili da nema sporazume o ekonomskoj uniji sa EU. I eto vuk sit i ovce na broju. Znam da milioni ljudi vuku traume iz 90-ih i ja sam jedan od njih , ali moram ponoviti da je ovo predizborna kampanja i da ce DS sve uciniti nebi li ostao na vlasti, pa seje strah po Srbiji . Pominjes gradjanski rat , pa dali si ti normalan covek , to znaci da ce ona " druga polovina" Srbije takodje krenuti u gradjanski rat ako pobede " Demokrate" , ne mogu da verujem da ti je tako nesto palo na pamet . Ne provaljuj se molim te. Podsecam da za 90-te krivicu ne snose samo tadasnja vlast ,nego i medjunarodna zajednica i nemoram vam traziti primere duplih arsina koje ista i danas primenjuje.
Jasno ti je da svim opcijama u Srbiji odgovara demokratija , odn. da vecina odlucuje ko ce nas voditi. 90-te su otisle u istoriju i nece i ne mogu se ponoviti.
 
bigvlada":2ebcoe4i je napisao(la):
ok, ovo će sada biti lični pogled na situaciju.


1991. godine sam kao petnaestogodišnjak imao prilike da provedem tri nedelje u Kembridžu usavršavajući jezik kao i da malo švrljam po Evropi. Čak i tada, Jugoslavija je bila dubobko poštovana zemlja. Svako koga sam pitao je znao gde su Beograd i Jugoslavija.

Tupljenja tipa ceo svet nas mrzi su jednostavno obična glupost. Odnos 99% stanovništva EU prema nama (ili bilo kojoj drugoj stranoj državi) je isti kao i naš odnos prema npr. Burmi ili Zimbabveu. Indiferentan. Bilo bi im drago da budemo prosperitetna demokratska država ali se neće preterano uzbuđivati oko toga. Jel' se neko ovde pretrgao što je u Burmi 22.000 mrtvih, 41.000 nestalih i milion ljudi bez doma? Ili što se u Keniji mačetaju posle izbora, a u zimbabveu ni ne objavljuju rezultate mesec dana? Nije, to je samo još jedna vest u dnevniku. Zašto mislite da je kod njih drugačije? Oni, kao i mi glasaju za političare za koje misle da će im doneti neki boljitak, i ne interesuje ih spoljna politika.

Meni lično su SPS i Slobodan Milošević kao i SRS i Vojislav Šešelj ukrali 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999 i 2000. godinu. To im neću niti zaboraviti niti oprostiti.

Sećate se 1991? Kontramitinga na ušću? Polovina mojih komšija (video sam ih na rts-u) je bila tamo. Ja moram da živim sa ljudima koji su smatrali da sve demonstrante, studente, srednjoškolce itd. treba pobiti iako su samo već bili jednom nogom u grobu. Dođavola moja rođena baba je tako mislila dok nije saznala da sma i ja bio tamo.

Da li znate kada je sps izgubio izbore na Novom Beogradu? Kada je dovoljan broj vojnih penzionera odapeo, otprilike je proces mogao da se prati, u proseku umre jedan po ulazu svake godine. Do 2000 ih je bilo dovoljno pod zemljom da sps izgubi.

1993. redovi za hleb, mleko, ulje, šećer, kupovina benzina po ćoškovima (uz obavezno ubacivanje stiropora, radi provere koliko ima vode u benzinu), vreme "milijardera"

1996. Protesti, lupanja u šerpe, kontramiting (volim i ja vas), "milion ljudi" na mestu gde po zakonima fizike ne može da stane više od 40.000. Noćna vijanja sa policijom i bežanja na fakultete. Sećate se igara tipa Uhapsite semafor? Elem, za one mlađe da objasnim tehniku. Pošto je bilo zabranjeno protestvovati po ulicama, ljudi su stajali na trotoaru dok je crveno svetlo, kada se pojavi zeleno, masa trči na kolovoz i počinje da igra. Kada se opet promeni svetlo, svi se za sekund sklanjaju opet na trotoar. I tako u krug.

1992-2000. Mogli ste redovno sa gledate akcione filmove sa terase, kako se lokalni krimosi ubijaju međusobno na parkingu. 1 na 1, apsolutnih sto i slični filmovi samo delimično oslikavaju idiličnu atmosferu tog vremena.

1998-1999. Zakon o informisanju Gebels wannabe gradonačelničkog kandidata.
btw. Ako neko misli da SRS nije nacistička stranka, savetovao bih mu da nabavi stenograme zasedanja nemačke skuštine u periodu 1933-1945 i da ih uporedi sa domaćim u periodu 1991-2000.godina. Ili neka iz Narodne biblioteke uzme clipping (nažalost ne verujem da neko čuva sav video materijal od tih vremena) o radikalima u devedesetim.

Ja neću da ponovo živim ovako, jednom je bilo više nego dovoljno.

Ovde u blokovima itekako dobro znamo kakve su sve svinjarije pravili radikali i socijalisti. Opštinski odbor SRS-a je u bloku 61, dok je eks ministar informisanja u bloku 45 (znaćete da ste pogodili kraj kada na okolnim zgradama počnete da čitate parole Đilas Tajkun). Za vreme perdizborne tišine ili na dan izbora u svakoj zgradi postoji bar jedan marsovac koji odvrće do daske najgoru četničku muziku, čisto da se podsetimo sa kim živimo. Jedna od omiljenih stvari im je bila ubacivanje besplatnog primerka Velike Srbije sa Šešeljevim bljuvotinama svima koji ne mogu da dokažu 100% srpsko poreklo u zadnjih 9 kolena ili ne žive u Beogradu bar 300 godina. Svaki, ali svaki ulaz ima svog Iliju Čvorovića i svaki je bar podjednak fanatik kao onaj filnmski. Imaju knjižice, slikaju decu, beleže kada neko nepoznat dolazi u zgradu itd...
OZNA ovde nikada nije umrla.

Zašto nije urađeno više od 2000.godine? Sećate se Koštuničine parole iz 2000 i 2001 godine? Nema revanšizma? Zato je sva bag** koja se primirila par meseci ostala tamo gde je i bila ranije. Zato su nam i ubili premijera. Zato smo danas tu gde smo, opet moramo na referendum.

Samo još par bisera SRS-a koje su izvaljivali ovih dana:

Jorgovanka Tabaković, koja ima žarku želju da upravlja srpskim finansijama, je predstavila svoj plan za izlazak iz krize. Oporezovaće sve tajkune koji se ne pokaju u ne pristupe srs-u. Ono što je frapantno je da dotična gospođa namerava da iskoristi devizne rezerve zemlje kako bi davala kredite privredi i vraćala spoljni dug.

Economics 101 - Devizne rezerve služe ISKLJUčivo da se brani domaća valuta. Kada smo skinuli Slobu one su iznosile samo 300 miliona dolara, pogledajte kolike su sada. Bez deviznih rezervi, domaća valuta vredi isto koliko i toalet papir.

Ovo bi bio najefektniji način da se ubiju banke za nedelju dana, osiguravajuće i lizing kompanije za dve nedelje, dok bi berza mogla sutradan da zatvori vrata i proglasi bankrot. Nema kredita, nema keditnih kartica, ima samo novčanica od 500 milijardi.Većini ljudi su krediti indeksirani u stranoj valuti a platu primaju u domaćoj. Zamislite sada da ima platu od 32000 dinara (recimo 400 evra) i ratu za neki kerdit od 100 evra. I za par meseci njegova plata vredi 30 evra a i dalje mora da plaća ratu kredita od 100. I ostane bez kola ili stana.

Poznajem dvoje ovlašćenih revizora, njima se diže kosa na glavi od ovakvih scenarija.

Poništiće SSP, i šta onda? Оnda će oni nesrećnici iz Kragujevca koji su konačno videli svetlo na kraju dugog tunela otići u Čačak, obesiti Velju i bilo kog člana Nove Srbije koji im padne šaka pa će produžiti za Zemun. Jel' nam treba i građanski rat? Mislim, to još nismo isprobali.

Gordana Pop Lazić je pre par dana na B92 izjavila kako će se srs truditi da omladinu odgaja u pravom patriotskom duhu (Hitlerjugend, ring a bell?) i da će se obračunati sa evrounijatskim (valjda sam potrefio termin) medijima i nevladinim organizacijama. U prevodu, ako ste za Evropu , izvršili ste veleizdaju države. I svi ćemo živeti u potemkinovom selu u našem lepom crno-crvenom feudu nalik na Severnu Koreju.

O da, radikali su i više nego sposobni da štampaju plakate sa Tadićem, Đelićem i Stjepanom Radićem. Njima je ok da jedan poslanik ubije drugog poslanika pištoljem u zgradi parlamenta, njihov predsednik je i te kako pokazao kako vitla pištljem ispred skupštine.

Sarkazam i ironija koji su iskazani na gornjim fotografijama nisu ni 0,0001% odgovora na sranja koja su nam dotična gospoda do sada servirala.

Mi NEMAMO još uvek taj luksuz da ne izlazimo na izbore, to ćemo moći kada budemo u EU. NEMAMO luksuz da možemo da biramo među političkim opcijama i da budemo u dilemi da li da glasam za ove koji će podići porez za 0,35% ali će povećati za 5% ulaganja u prosvetu ili za ove koji će smanjiti javnu potrošnju za 4% i uložiti taj novac u zdravstvo.

Ja ću biti u potpunosti zadovoljan ako DS uspe da napravi vladu bez DSSa, pobedi na nbgd-u i ima većinu u gradskoj skupštini. Što se mene tiče, ostatak Srbije slobodno može da uživa u blagodetima radikalske vlasti, ali ja da živim u srednjem veku i da me (ponovo) tretiraju kao pečurku (drže u mraku i hrane govnima) neću. A neću ni da se selim, ovo je moj grad. :gobb:

Kako je propao RNR (pesma sa kraja filma):

Nećemo dozvoliti
da smo isti kao svi
sitni, glupi, prljavi...
ostavimo tragove
podignimo znakove
ZAJEDNO je najbolje :D
Vrlo strastveno, ali pateticno. Ima istine, ali ustvari propaganda.
Kakav crni revansizam?? Za tim uopste nema potrebe, a istovremeno je jako opasno. Nije da se nedovoljno uradilo ovde od 2000-te zato sto nismo poubijali i pozatvarali sve na pozicijama, vec zato sto smo doveli druge koji rade isto i gore. Verica Barac je i sama rekla da je korupcija posle 2000 premasila onu koja je bila za vreme Slobe. U to zapakuj i neodgovorno, nedrzavnicko ponasanje, partijsku drzavu i dobijes ubitacni koktel. Interesi partija, njihov rejting je vazniji od mog i tvog interesa, a kao takva ova drzava nece jos dugo.
Price o nacistima, poredjenja tog tipa ili poredjenje Srbije posle 11-og sa Severnom Korejom je neozbiljno. To necu ni da komentarisem.
Indoktrinacija, jednoumlje, strah.....eto ti sad u potpunosti licis na svoju babu ustvari.....
 
^^
Не бих рекао да је патетично, мада је цела деценија била патетична, можда на то мислиш.

Од 2000. је недовољно урађено баш због тога што је систем недовољно промењен а већина "људи из сенке" је остало ушушкано у тој сенци. Реваншизам никада није подразумевао насиље већ правду која је изостала и чији је недостатак главни разлог повратка "патриота". Е сад питање је ко је више крив због тога, ја лично мислим ДСС али не оправдавам никог и не заборављам ником.

Такође, корупција 90-их скоро па да није ни постојала пошто се то што се тада дешавало зове организовани криминал чији су босови били у врху власти. Увек ће ми бити драже имати кашичице од 100 евра на аеродрому због којих неко изгуби макар положај, а за бригу је што успут не изгуби и слободу него да ми примери "корупције" буду случајеви Радована Стојчића Баџе, Кундака и сличних.
Наравно правосуђе, закони и јавна контрола које смо очекивали су изостали што је такође велики грех "Досманлија".

Такође се не бих сложио да bigvlada личи на своју баку пошто се она плашила онога што јој је неко убацио у главу, без да је знала о чему се ради и шта хоће ти људи. Плашила се непознатог, а нама су ови и више него познати и ја их се такође плашим баш зато што знам за шта су способни па таман Тома на крају испао српски Санадер како неки кажу. Мада, слажем се да је повратак у 90-е мало вероватан у пуном смислу речи.

Жалосно је у целој ситуацији што се за скоро деценију од промена није појавио неко нов, свеж и оран за рад у политици јер да јесте не верујем да бисмо уопште размишљали о "патриотама" а вероватно не би морали да трпимо ни овакве "Европејце"

п.с.
Хапшење семафора је стварно било екстремно забавно док пубовима једно вече није доку...ло па кренуше да нас вијају по Призренској.
 
Ima razloga za strah, pa cisto da kazerm kako biste se osecali kada bi se neki kandidat pojavio na beobuildu i rekao "mi se zalazemo za razracunavanje sa sajtovima koji propagiraju izgradnju Beograda".....

Mene je strah, ja ne smem u autobusu da kazem naglas za koga glasam i gde radim, dovoljno je reci samo toliko.
 
Влада":2hs1vtyk je napisao(la):
^^
Не бих рекао да је патетично, мада је цела деценија била патетична, можда на то мислиш.

Од 2000. је недовољно урађено баш због тога што је систем недовољно промењен а већина "људи из сенке" је остало ушушкано у тој сенци. Реваншизам никада није подразумевао насиље већ правду која је изостала и чији је недостатак главни разлог повратка "патриота". Е сад питање је ко је више крив због тога, ја лично мислим ДСС али не оправдавам никог и не заборављам ником.

Такође, корупција 90-их скоро па да није ни постојала пошто се то што се тада дешавало зове организовани криминал чији су босови били у врху власти. Увек ће ми бити драже имати кашичице од 100 евра на аеродрому због којих неко изгуби макар положај, а за бригу је што успут не изгуби и слободу него да ми примери "корупције" буду случајеви Радована Стојчића Баџе, Кундака и сличних.
Наравно правосуђе, закони и јавна контрола које смо очекивали су изостали што је такође велики грех "Досманлија".

Такође се не бих сложио да bigvlada личи на своју баку пошто се она плашила онога што јој је неко убацио у главу, без да је знала о чему се ради и шта хоће ти људи. Плашила се непознатог, а нама су ови и више него познати и ја их се такође плашим баш зато што знам за шта су способни па таман Тома на крају испао српски Санадер како неки кажу. Мада, слажем се да је повратак у 90-е мало вероватан у пуном смислу речи.

Жалосно је у целој ситуацији што се за скоро деценију од промена није појавио неко нов, свеж и оран за рад у политици јер да јесте не верујем да бисмо уопште размишљали о "патриотама" а вероватно не би морали да трпимо ни овакве "Европејце"

п.с.
Хапшење семафора је стварно било екстремно забавно док пубовима једно вече није доку...ло па кренуше да нас вијају по Призренској.
U to ko je kriv DS ili DSS za posle 2000 necu da ulazim, predugacka je to prica, a ljudi je gledaju iz razlicitih uglova. To je cisto subjektivna procena. Mnogi od pre 2000-te su izbegli kaznu, ali i ovi izbegavaju kazne posle 2000 i sve se vrti u krug. Zamenili smo autoritaran rezim za kriminalne interesne grupe. I nije mi Rasetina kasicica od 100 evra na aerodromu nista draza od Vucicevog stana u "crvenkapi" ili sta vec. Najveci greh "dosmanlija" je sto nisu iskoristili priliku da posle 2000. dobrim vodjstvom zemlje, posvecenoscu, prosperitetom i stabilnoscu otvore to 'novo poglavlje'.
Ovde jos mnogo ljudi veruje da su radikali taj izlaz iz ove nocne more koja nastavlja da se desava. To je cinjenica koja se nemoze prenebregnuti. Ti ljudi ce se boriti da ih dovedu na vlast, da promene trenutno stanje a njihov broj samo raste. Evo dolaze i ti izbori na kojima ce to da se najverovatnije i desi.
Postoje dve mogucnosti:
1. da SRS konacno udje u izvrsnu vlast na republici, da se pokaze kao podjednako korumpirana, neodgovorna i da konacno razbije taj mit o sebi kao o boljem resenju. U tom slucaju i tih 36% biraca ce se osvestiti, i neko drugi ce dobiti sansu. Verovatno neko nov. Dok su u opoziciji oni ima samo da rastu sa nezadovoljstvom, doci ce ako ne sad sledeci put.
2. da se pokazu u dobrom svetlu, da nastave reforme, preuzmu odgovornost i shvate sa pozicije vlasti, potrebu da u potpunosti napuste i metode i retoriku i sve iz proslosti. Ukratko transformisu se u klasicnu desnicu.(ovo je sad bio mega pozitivni scenario :) ).

Poenta je da mi nemamo postenu i odgovornu politicku elitu. Srbiji je potrebno upravo neko svez, oran za rad, onaj koji ima satisfakciju da radi za drzavu kao reformator, koji shvata odgovornost drzavnog posla itd. Nova lica, novi ciljevi i nove ideje.
 
Rekoh da je u pitanju subjektivan pogled na stvari. Jedina stvar koju sam pretpostavio je u vezi građanskog rata. Ali to je pretpostavka bazirana na određenim uzročno posledičnim odnosima.

1991.smo mogli da imamo građanski rat. 1996/7 takođe. Zašto mislite da je to toliko nemoguće? Pa pola Srbije isključivo gleda i upija RTS. Sećam se lica onih nesrećnika koje su doveli na kontramiting, koji su bili u čudu kada su videli da ih ovde čeka toliko ljudi koji se ne slažu sa njima. Mojih par drugara je išlo u okršaje sa njima, cilj je bio da im otmu transparente sa slobinom slikom. Hej, ovi su došli naoružani, čoveku su u Knez Mihajlovoj pucali u glavu.

Ono što je Fiat potpisao je memorandum, koji nije obavezujući. U njihovom slučaju to je kocka. Oni se klade da će DS pobediti i da će samim tim uštedeti osam meseci koliko bi im trebalo da podignu novu fabriku u Rumuniji. Ako pobede radikali, Fiat će izgubiti par meseci i napraviti fabriku u Rumuniji. Bez SSP-a ovde nema fabrike, neće da plaćaju carine na izvoz vozila u EU kada mogu da je podignu u Rumuniji koja je u EU.

Politički harakiri? Da, tebi je to jasno i meni je ali srs baš boli dupe za to, kao i njihove birače. Ljudi ne vide dalje od pet minuta u budućnost. Dali mi smemo da potrošimo još četiri godine kako bi i njihovi glasači shvatili da je to konj koji sigurno gubi trku? Ko će onda smeti da ode u Kragujevac i kaže im, znate, nećete dobiti nove investicije, jer nećemo da sarađujemo sa zemljama koje nam nisu prijatelji, onima koje su priznale Kosovo. Da, mislim da jedan takav događaj može da bude okidač za građanski rat, makar na lokalnom nivou. Ili kada ljudima pukne film jer se inflacija opet meri svaki sat.
Da li radikala ima više? Nema ih, ali su glasniji.

Dotični je mesecima ponavljao nema revanšizma, a trebalo je da ga bude. SPS i SRS su trebale da budu zabranjene kao političke partije a većini funkcionera zabranjeno da se bave politikom. Lustracija nikada nije sprovedena, ni u jednoj oblasti društva.

Šta sam rekao u vezi poređenja nacista i radikala što nije tačno? Da li si čitao Majn Kampf? Ја jesam. Da li si znao da je Hitler posle nje napisao još jednu, detaljniju knjigu jer je smatrao da u prvoj nije najbolje shvaćen?
Uporedi to sa partijskim programom srs-a i sve će ti biti jasno. Jedina razlika je da je za razliku od Jorgovanke Tabaković dr. Šaht znao kako se vode finansije.
Na internetu se tu i tamo nađu putopisi i fotografije retkih stranih turista koji su boravili u Severnoj Koreji. Pročitaj ih, uporedi ih sa Srbijom 1993.godine. Sličnosti je i previše da bi mi bilo prijatno.

Elem, ajde sada malo pozitivne energije :)

Biće sve u redu, kada vam kažem ;)

Opet ću na ličnom primeru pokušati da objasnim zašto je važno da svako ko ima 18 godina izađe na izbore. Pričali smo o putovanjima. Recimo da sve bude u redu i mi 2009 opet možemo da putujemo po Evropi bez viza. Treba vam ranac, spisak hostela, mapa u jednoj i devojka u drugoj ruci :D

Imam drugaricu koja živi u Beču. Njima je normalna stvar da za vikend sednu u avion u odu u Barselonu. Pa sledeći vikend u Varšavu. Pa u Pariz. Imaju low cost letove i brojne hostele, potroše ispod 100 evra za jedan takav put.

Meni je 1991. bila slična situacija. Završio osnovnu školu, pa hajde da malo šetamo.Preko agencije otišao u UK da usavršim jezik. Na carini Gatwicka debela, niska bantu crnkinja me puta što si došao. Hehe, prvi susret sa nekim kome je engleski maternji. Čekaj sad, kako ono beše na časovima. Aha, I came here to study english :lol: Dobro je, prva prepreka savladana. Interesantni su mi bili horizontalni eskalatori, i tada sam primetio prve znakove zastranjivanja. Njima i eskalatori idu na "pogrešan" način, tj. isto kao i saobraćaj. Sve je nekako čudno, autoputevi su od (valjda) betonskih kocki spojenih bitumenom, kao aerodromska pista. Rekli su mi da je to namerno tako rađeno, kako bi koristili autoput u slučaju potrebe.

Smeštaj u tipičnoj engleskoj familiji, u nizu sličnih kuća, u predgrađu Kembridža (po veličini je sličan Novom Sadu). Mini dvorište, bračni par, sin stariji desetak godina od mene i neki sitni terijer. I dve devojke, jedna iz Španije, druga iz Francuske :D Engleski doručak, sa 200 vrsta kornfleksa itd... (interesantno je da za vreme boravka tamo ni jednom nisam pio čaj). Škola u centru Kembridža, predavači su studenti, učenici iz cele Jugoslavije, stvarno smo bili kao porodica.

Kembridž je prosto fantastičan grad. Najstariji koledž ima skoro 800 godina. Ne postoji jezik koji tu nećete čuti, sa pravom je jedna od obrazovnih prestonica sveta. Užasno pozitivna atmosfera, ljude cene isključivo po tome kakvi su ljudi i šta umeju da urade. Obilasci univerzitetskih biblioteka, holova koledža, prolazite pored zgrada gde su predavali Isak Njutn, lord Kelvin,Ernest Raderford, gde kancelariju ima Stiven Hoking. Njima ne treba mnogo da bi snimali istorijske filmove, skone semafore i automobile u bace malo sena preko asfalta. Kuće i dimnjaci kao iz Meri Popins i Petra Pana su na svakom koraku. Svi koji se lože na Harija Potera će biti oduševljeni. Vožnja rekom Cam. Daju vam čamac, ukradete dve drugarice koje se lepo smeste u njega, dok vama daju motku, jako sličnu onima koje koriste gondolijeri u Veneciji. Cam je duboka možda metar i ima šljunkovito dno. Razgovor sa studentima u čamcima i onima koji bleje na travi pored reke. Trava je svuda 1,03 cm, stvarno su bolesni sa travnjacima. Matematički most, kada je prvobitno izgrađen, korišćeno je samo drvo, bez ikakvih eksera ili bilo čega sličnog. Svi voze bicikl (studentima je čak zabranjeno da poseduju automobil). Izuzetno bogati muzeji. Pravili barbecue u dvorištu iza škole. Ne dajte Englezima da se bave kuhinjom. :lol: Nacionalni specijalitet su bele kobasice koje su ugnjenisane spolja i polužive iznutra. :/

Predavanja. Učili smo da razlikujemo narečja iz Birmingema, Londona, Severne Irske, Kanade, Novog Zelanda, Australije. Praktična nastava. Podele nas u grupe od po tri, daju nam mape i spisak zadataka. Nađi ulicu, pogledaj koliko je kurs australijskog dolara prema funti tog dana. Nađi ulicu, pitaj nekoga koliko je sati i pogledaj koja je boja njegovih čarapa. Poseti katedralu, nađi mural gde je na staklu neko ispisao grafit pre 300 godina (ovaj deo je već ličio na Da Vinčijev kod).

Ja sam fanatik za avijaciju. Nagovorio sam jednog od predavača da idemo do Daksforda - predgrađe Kembridža, bivši vojni aerodrom u WW2, sada Imperijalni ratnio muzej. Ja sklapam makete,a oni tamo sklapaju i restauriraju cele avione. Maketa isturenog aerodroma iz WW1 u prirodnoj veličini. Jedina preostala sačuvana V1 rampa zajedno sa raketom. B- 52 - taj avion je tako velik da mu je rep van hangara. Harijer. Konkord. Bio sam u kokpitu Konkorda. :D

Imali smo i tematske grupne izlaske po okolnim selima (vožnja rolera u krug posali, uz muziku sedamdestih - abba, bee gees itd.). U autobusu puštali Zabranjeno Pušenje i učili predavače srpski. Ture biciklom po countryside-u.

Vikend putovanja. Oksford. Zlatne ribice veličine rukometne lopte u ogromnom bazenu u botaničoj bašti. Jedu iz ruke. Windsor. Zamak. Fantastičan pogled.

London. Stvarno sam mislio da je centar sveta. Možete da vidite sve kulture u pet minuta. Podzemna. Kensington park. Fleet Street. Carnaby street (meka tinejdžerske mode). Ovde smo izgubili 80% ženske populacije.:) British Museum. Ja sam u njemu proveo šest sati. Ta zgrada je ogromna. Bukvalno ga pretrčao. Zamislite kada učite iz likovnog ili istorije o nečemu a onda imate prilike da to vidite uživo. Zlatna maska Tutankamona, Van Gog, Rembrandt, Pikaso, Ticijan, Mone, you name it, they have it. Muzej madam Tiso. Na ulazu nas dočekuje Beni Hil. Margaret Tačer, Agata Kristi. De Gol. Tito. Albert Ajnštajn. Džingis Kan. Cezar. Klopa u restoranu unutar muzeja. Dizajniran kao letnja terasa nekog od brajtonskih hotela. Na zidovima plazma ekrani (u to vreme!) koji prikazuju obalu i more. Sunčano, zatim se navlače oblaci, svetlo postaje malo tamnije. Čuje se grmljavina. Klima se blago pojačava simulirajući vetar. Oluja, pršte munje i gromovi. :D Ceo performans traje nekih petnaestak minuta.

Aerodrom. Čekamo dva sata. zujimo. Gledamo ogromne avione egzotičnih kompanija (Air Sejšeli). Ne, nismo priljubili lica uz stakla ali je malo falilo. :) Bili smo fini.

Ovakva iskustva nemaju cenu. Od vas zavisi da li će vam dozvoliti da doživite nešto slično.
 
Pa da, zato i nisam zeleo da komentarisem jel se vidi da je u potpunosti u pitanju licni 'dozivljaj'.
Stalno se vracamo u te 90-te, kao prisecamo se kako je bilo, pa ga jos malo spinujemo da odgovara nasem uglu gledanja i tako sve. Treba da prestanemo da zivimo u proslosti. 90-te su gotove, to je bila jedna situacija i nasa unutrasnja i globalana geopoliticka i ne dao bog da se ponovi, ne samo zbog nas vec i zbog celog covecanstva.Sada kada smo skoro 20 godina udaljeni od te 91. imamo drugaciju javnost u Srbiji, drugaciju politicku scenu i kulturu, druge zelje i nadanja. 90-te treba da se pamte, ali ne i da se robuje strahu od tog vremena sa argumentima.."Cuti, dobro je"...a nije....
Sto se tice Fiata i to je prica koja tek treba da se dokaze kao istinita. Pregovori koji su sad tako svecano zakljuceni vodjeni su bar 3 godine. Trebalo je da Fiat donese odluku u junu, ali vidim da se sa tim pozurilo kako bi se iskoristilo u predizbornoj kampanji. Vidim sad ce odjednom 3 fabrike automobila u Kragujevac. Mislim WOW! Ok, ali to mi ne smeta, prosto to je super za nasu zemlju i ako je Fiat zaista tako odlucio(a nije inace bi potpisao ugovor a ne memorandum) to je sjajna vest. Iz pouzdanih izvora sam saznao da taj memorandum je cisto politicki, a da prica da Fiat investira ovde zbog potpisanog SSP-a je smisljena i lansirana ovde. Niko iz Fiata to nije rekao onako kako je to rekao Djelic ili Dinkic. Uostalom Fiat vec ima fabrike za EU trziste, a sumnjam da bi takvu odluku doneo u sred izborne kampanje kada je poznato da SSP nema podrsku i da mozda nece proci ovakav kakav je, posle izbora u skupstini. Znaci ili je sve ovo bio teatar ili je Fiat ozbiljan i investirace bez obzira na rezultate izbora. Niko nije lud da sje*******e takav posao za Zastavu, pa makar bio i Radikal(a u kragujevcu ih je more). Uostalom ako Fiat ispusti sansu uzece ih Kinezi, Ameri, Nemci.....neko od drugih interesenata. Ako su planirali da ovo bude teatar gde ce Fiat iznenada da se predomisli posle izbora, neko mora da ide na robiju za obmanjivanje javnosti. Ispade da Srbiji krenulo ekonomski u sred izbora. Investicije i obecanja prste na sve strane. Mislim samo treba da krenemo svi da njacemo ko magarci.....
Sto se tice Nacizma, Hitlera slicnosti izmedju Severne Koreje i Srbije 1993 itd. To i dalje nnecu da komentarisem jel je kao sto sam rekao neozbiljno. Mislim da ne znas kako je Koreancu kad poredis te dve stvari. I opet ta proslost. Okreni se buducnosti!

Na kraju, super je sto tvoja ortakinja u Austriji moze svakog vikenda da potrosi 100 evra da akcija po Evropi. Toliko je prosecna plata u Srbiji, koliko njene akcije. Nismo mi jos tu da bi se sad 2008. zanosili i na osnovu toga donosili politicke odluke. To je sve super, ali mi nemamo vize za gradjane EU dok oni imaju vizni rezim za Srbiju kao prema Iranu. Ja bih sve ucinio da ljudi mogu da se slobodno krecu, ali to je opet politicko pitanje. Srbija je u kavezu zato sto je politicki neposlusna. Nece da radi sve sto joj se kaze i to ti je. EU jeste sirokogruda na recima, ali toliko. Za 8 godina nisu mogli ni da ponude svom buducem clanu ni besplatne vize? samo da su besplatne, nista vise?

A sto se tice tvog puta u Englesku. Pa ja sam puno vremena proveo tamo. Zaista odlicno iskustvo. I drago mi je da si se ti lepo proveo tamo. Ali politika ne garantuje dobar provod, nemoj da mesas ta dva. Od njih zaista zavisi da li ce se dobro provesti.

Da se razumemo, ja ne podrzavam Radikale, niti sam , niti cu ikada verovatno. Samo me uzasava ta slepa podrska nekoj opciji. Bez i malo analiticnosti, bez osvrta na realnost. Evo samo nas izaberite jos ovog puta, ali sad cemo stvarno sve ovo da uradimo, ali stvarno! Samo da jos prodjemo ispod duge i tamo nas ceka cvece, radost, akcijanje od 100 evra svakog vikenda, 5 fabrika automobila....svetla buducnost. Pa cak i ako podrzavas DS recimo, daj budi malo racionalniji, malo vise kritike.....inace nema logike sto toliki ljudi hoce da napuste sareni i lepi, srecni svet i da odu u mracnu proslost.
 
Heh, pa i ljudi su mislili da se prvi svetski rat nikada neće ponoviti, pa jeste, iako se niko nije nadao. Ja lično nemam strah od devedesetih.

Vidi, ovoliko (istina minornih) neonacističkih organizacija ima samo zato što današnjoj omladini nije predočeno da su ti isti nacisti poubijali onoliki narod u Kragujevcu, Beogradu, na Kozari itd... Slušao sam juče jednog istoričara (nisam uhvatio ime) koji je rekao da, pošto su posle rusa, poljaka i jevreja srbi najviše propatili od nacizma od ovoga gore bilo samo pojavljivanje jevrejske neonacističke organizacije.

Ni u Nemačkoj to nije išlo preko noći, počeli su 1919 sa raznim opskurnim grupama, na vlast su došli tek 1933. To treba saseći u korenu (btw. oni marsovci su podržali Koštunicu). Trebalo bi ih pohapsiti i poslati na dobrovoljni rad na uređenju Šumarica (ionako se lože na parole tipa rad oslobađa) a u pauzama mogu da gledaju npr. Lager Niš.
U pravu si ne znam kako je Koreancu, mogu samo da pretpostavim. U Bežaniji igraju jedan iz Južne i jedan iz Severne Koreje. Ovaj drugi ima policajca u civilu koji uredno sedi na klupi i pazi da njegov pulen slučajno ne razgovara sa onim drugim. Uspeju tek jedan drugom da upute koji osmeh prilikom treninga.

Ja obožavam istoriju, od paleolita pa na dalje. Shvatam je kao jako koristan alat, i kada vidim indicije da će se nešto desiti na identičan ili veoma sličan način kao što se već desilo, zar nije logično pričati da to može da se opet desi. Ako smo kao nacija bili ludi na izborima 1990, ne moramo opet i 2008. godine.

btw. ako se ja ovde na forumu nisam zalagao za ultrafuturističke projekte i ideje, stvarno ne znam ko jeste. :):p

Naravno , ne mislim da su seli i za nedelju dana se dogovorili sa Fiatom. Ali je činjenica da se Fiat kladi na DS i da ima rezervnu opciju izgradnje fabrike u Rumuniji. Oni ne gube mnogo, mi možemo mnogo da izgubimo.

Ovde se ne slažemo , ja mislim da su radikali dovoljno ludi da ponište ssp i samim tim oteraju Fiat.

Ok, hajde se sada postavi u cipele nekog od eu zakonodavaca. Da li bi ti ukinuo vize državi čiji pasoš može da se falsifikuje maltene na laserskom štampaču, koja ima užasno porozne granice sa dve države (Makedonijom i Albanijom) a nalazi se na putu droge, belog roblja itd. od istoka ka zapadu? Ja ne bih. Dođavola, vlada Zorana Živkovića je kupila te mašine za nove pasoše još 2003.godine. Da li je problem EU ili neobaveštenog što one do sada nisu stavljene u funkciju?

100 evra za putovanje jeste mnogo za naše prilike. Ali mi sada takav scenario nemamo kao opciju, a cilj je da je posle ovih izbora dobijemo. A ako je neko tek počeo da radi, sa nekom platom od 300 evra i ne mora da plaća komunalije itd.. on će svakako za mesec dana potrošiti bar trećinu plate na izlaske, krpice itd... Ovako će moći jednom mesečno da obiđe bar deo jednog grada u Evropi. Treba da se borimo da im omogućimo takav izbor.

Politika ne garantuje dobar provod, onaj kratak putopis je bio u cilju objašnjavanja kako može da izgleda jedno studijsko putovanje u EU, pošto mnogo ljudi nikada nije bilo napolju.

Možda će te začuditi, ni ja ne podržavam DS. Na temi o mostu sam, dok sam pričao sa reljom to objasnio, kao i u onom postu gore. Pripadnost političkoj partiji, kao i nekoj religiji strašno utiče na objektivnost, tako da se klonim i jednih i drugih. NEMAMO pet šest opcija između kojih možemo da biramo, a između kojih su razlike u naglasku. Ili ćemo ići napred sa proevropskim strankama (iako smo svesni njihovih brojnih grešaka )ili ćemo ići unazad sa nacionalističkim blokom(čije su greške još veće). Jednostavno.

Da li misliš da građani Srbije pre izbora sednu na pet minuta sa samim sobom i razmisle o tome za koga glasaju i šta im ta opcija donosi? (čemu inače služi predizborna tišina). Moje mišljenje je da većina glasa srcem a ne mozgom, zato smo i tu gde jesmo. Šta misliš, da li se neko kladio u kladionici da će Nikolić pobediti Tadića u drugom krugu, pa makar bio zagriženi radikal? Nije, jer je koristio mozak a ne srce.

Budžet Beograda 2000 - 75 miliona evra - ništa se ne gradi.
Budžet Beograda 2008 - 750 miliona evra - jedan novi most
Budžet Beograda 2016 - 7500 miliona evra :)D;)) - metro, šest mostova, novi aerodrom i TGV Beovoz.

Ovde bi sada baš super legla ona makedonska poslovica o izduživanju nešto pa čergata ako je neko zna neka postuje.
 
Pred svake izbore nam cvetaju ruze , na beogradskoj berzi BELEX raste li raste, potpisuju se ugovori decenije,pardon,veka, EU nam skida vizni rezim odn. samo sto nije, ma odmah za godinu dana ulazimo "ubrzano" "precicom" u EU, ma oprastaju nam Mladica , Karadzica i ostale strumpfove,ulazu milijarde € u nasu industriju i infrastrukturu , Holandjani i valonski deo Belgije kazu " Srebrenica sta je to? Neki novi parfem?!" , citava zapadnoevropska auto- industrija se seli u Srbiju, cak se vise nece mnogo ljutiti sto se toliko bunimo oko Kosova.....,ah cekaj malo ,a beogradski metro stize sledece godine i to onaj "teski".
(Deja vu iliti vec vidjeno zar ne) Sve ovo sto sam gore naveo ,samo moramo zaokruziti pravi broj na glasackom listicu i onda slobodno mozemo da se zavalimo u dizajn sefovske stolice pa da na nasim ultra quadcore-om punjenim mega komjuterima pisemo ovde i sve ce nam to EU platiti ,sa sve foteljom.
COVECE ,pa gde ti zivis odn. na kojoj planeti? Sto se tice pasosa , pa zar nam ministar DJelic ne obacava iste vec 3 meseca ,a sve vreme ima tu opremu ,nemoj mi reci da je to zavera DSS protiv neduznog i neobavestenog DS-a. Pa i hrvatske putovnice si mogao na isti nacin kopirati u vreme kada su im skinuli vizni rezim , a o poroznosti granica da ne pricam ,a tek to sto nisu ni SSP potpisali u to vreme. Bugarsku primise u EU bez obzira sto tom drzavom i dalje vlada mafija i bez obzira sto bugarski romi iz Plovdiva prete smrcu generalnom direktoru EVN-a za taj region ako im posalj racun za struju,a o korupciji da ni ne govorim ...
Probudi se covece , nema bezviznog rezima sa EU niti ce ga biti, nema SSP-a ratificiranog od svih 27, nece biti 300.000 proizvedenih auta u KG-u, a metro, e njega tek nece biti ni "lakog "ni "teskog", zaokruzio ti pravi ili "krivi" broj na listicu.
Svi nasi vozovi su odavno otisli u EU , a mi i dalje cekamo da nam nesto padne sa neba i to za dzaba.
Tek kad pokazemo da smo sposobni da nosimo odgovornost i da istu i od drugih zahtevamo ,da budemo jedinstveni u odbrani nasih nacionalnih interesa i da se ne prodajemo za saku €, e onda ce nas postovati i sa nama drugacije razgovarati. Do tada pustimo ovu neodgovornu i vlastoljubivu bagru da se jos malo poigra sa nasim zivotima i osecanjima.
 
Erase, rewind. Press play.

Scout, šta da ti kažem, valjda ja imam više optimizma i širu perspektivu pogleda na stvari. U svakom slučaju, videćemo do kraja godine ko je bio u pravu. Ja sam poruku bookmarkovao,:dil: o rezultatima možemo da nastavimo krajem decembra.
 
Godišnje troše i po devet miliona evra
Autor: T. Spaić | 31.05.2008 - 07:54


Političke partije u svojim štimovanim izveštajima, koje nijedno nezavisno telo ne kontroliše, prijavljuju da su za predizborne aktivnosti potrošile pola miliona evra ili čak i znatno manje, iako „nema kampanje bez najmanje milion i po evra i to samo za najskromnije troškove za reklamu u medijima“. Ovo za „Blic“, na osnovu svojih istraživanja, tvrde Zoran Stojiljković, profesor na Fakultetu političkih nauka, i Đorđe Vuković, iz CeSID-a.

Oni za „Blic“ otkrivaju i da stranke prosečno godišnje troše od sedam do devet miliona evra iako zvanično prijavljuju najviše dva miliona. Razlika se, kažu Stojiljković i Vuković, na nelegalan način isisava iz države, a pomažu i tajkuni, koji računaju na protivusluge, poput dobijanja posla na nameštenim tenderima.

- Na osnovu istraživanja NUNS-a i Medija centra i analogije sa predsedničkim izborima, lako se dolazi do podatka da su stranke i koalicije tokom kampanje za parlamentarne izbore najmanje potrošile milion i po evra, ne računajući rad na terenu i štampanje predizbornog materjala. To je novac potreban za samo pet reklama dnevno na televizijama i oglasne strane jednom dnevno u štampanim medijima za mesec dana, a očigledno su reklama imali znatno više. S obzirom na to da od 2004. godine, kada je stupio na snagu Zakon o strankama, dominantnu ulogu u kontroli finansija stranaka imaju upravo stranački predstavnici, jasno je da ni ovog puta nećemo imati realne finansijske izveštaje - kaže Stojiljković.
Stojiljković kaže da je zakon veoma loš jer omogućava da se stranke beskonačno reklamiraju i kada jedna stranka ide u „besomučnu“ kampanju i druga mora da je prati, pa to „sve liči na trku sa sopstvenim repom“. Takođe, nedostatak kontrole im omogućava da „uvežu privatne i javne izvore prihoda“.
- Stranke razliku između novca koji zaista potroše u kampanji i onog koji prijave da su potrošile „peglaju“ jednim delom što svoje dugove medijima ne plate, a većim delom troškove „razbiju“ na javna preduzeća koja su među sobom, kao izborni plen, podelile. Taj novac se onda provuče kao trošak kroz razne projekte, regionalnu saradnju i slično i svi to znaju, ali nema kazni. Naravno, to se mora sankcionisati, ali je prethodno potrebno uvesti kontrolu nekog nezavisnog regulatornog tela - kaže Stojiljković i dodaje da i drugi podaci ukazuju na korupciju u strankama, poput istraživanja koja pokazuju da indeks korupcije ne pada još od 2002. godine, a da je zona politike označena kao najkoruptivnija u našem društvu.
Đorđe Vuković, iz CeSID-a, kaže da na osnovu istraživanja i CeSID-ovih „insajderskih“ informacija, stranke godišnje isisaju po sedam do devet miliona evra, zavisno od svoje veličine i uticaja. Većina tog novca uzima se od države, a jedan deo od tajkuna.
- Devedeset odsto novca odlazi u privatne džepove pojedinaca u strankama. Taj novac uglavnom dolazi iz javnih fondova, iz države i njenih preduzeća. Poslanici koji dižu neumerene putne dnevnice sa skupštinske blagajne, predsednici i članovi raznih upravnih odbora, svi članovi stranke koji su na nekim plaćenim funkcijama odvajaju deo novca za stranačku kasu. Takođe i novac koji se daje na nameštenim tenderima da bi neka firma dobila posao većinom ide u stranačku blagajnu. Sve su to klasični mehanizmi preko kojih stranke isisavaju novac od države - kaže Vuković i upozorava da je krajnje vreme da se tome stane na put.
Vuković kaže da se stranke finansiraju iz tri izvora. Prvi, najmanji, je budžet. Partije iz budžeta dobijaju novac na osnovu broja mandata koje imaju u Skupštini. Na osnovu rezultata parlamentarnih izbora, najviše će dobijati koalicija „Za evropsku Srbiju“ 1,632 miliona evra godišnje, zatim sledi SRS sa 1,248 miliona, DSS-NS sa 480.000 evra, SPS-PUPS-JS 320.000, LDP 208.000, mađarske stranke 64.000, bošnjačke 32.000 i Albanci iz Preševske doline 16.000 evra godišnje. Jasno je da ove zvanične sume ne mogu da pokriju ni mali deo novca koji je strankama, po Vukoviću, potreban.
- Najveći deo novca stranke nabavljaju isisavanjem sredstava iz budžeta koji je legalno opravdan na neki drugi način. Treći deo prihoda strankama omogućavaju tajkuni koji finansiranjem stranaka, pogotovo tokom predizborne kampanje, sebi kupuju prednost u dobijanju profitabilnih državnih poslova - kaže Vuković.
Samo polovina stranaka koje su učestvovale na izborima predala je finansijske izveštaje o troškovima u kampanji i o izvorima prihoda, iako je rok istekao juče.
- Ostaje i da se vidi kako će se RIK ponašati ovog puta i da li će u zakonskim rokovima dostaviti izveštaje stranaka. Oglušili su se i o zahtev poverenika za informacije od javnog značaja da nam dostave finansijske izveštaje sa predsedničkih izbora. Takođe nisu ih objavili do sada ni u „Službenom glasniku“ - kaže za „Blic“ Nemanja Nenadić iz „Transparentnosti Srbija“.
Svi naši sagovornici ukazuju da RIK ne radi ozbiljno svoj posao jer se sastoji od predstavnika stranaka kojima i nije u interesu da kontrolišu stranke, već da sprovode stranačke interese.
RIK potrošio milijardu bez kontrole
Za izborni materijal, izborne radnje, sprovođenje i kontrolu izbora RIK je dobio milijardu dinara iz republičkog budžeta. Način na koji je potrošen taj novac nije dostupan javnosti, a po svemu sudeći nije ni pod kontrolom. Po pouzdanim saznanjima „Blica“, pojedini službenici dobijali su za jednomesečni angažman i do deset hiljada evra. Ekskluzivno pravo određivanja dnevnica ima Marko Danilović, sekretar RIK i član DSS.
- Ove informacije, način na koji je RIK trošio novac, morale bi biti dostupne javnosti. Međutim, problem je što u RIK nisu angažovani nezavisni stručnjaci kao u zemljama razvijene demokratije, već su to partijski ljudi. Poznato je da imaju visoke dnevnice. Svaka njihova sednica, kojih ima i po nekoliko dnevno, košta na desetine hiljada dinara. Ne bih se začudio da deo svojih honorara uplaćuju stranačkim centralama - kaže Vuković.

Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/politika.php?id=43794

Ovo je ako se neko još uvek pita zašto nemamo državnu revizorsku ustanovu.
 
Oslobođen Marko Milošević

10. jun 2008. | 11:37 | Izvor: Tanjug

Požarevac -- Sin Slobodana Miloševića, Marko, oslobođen je optužbe da je, sa još petoro ljudi, naneo teške telesne povrede trojici članova požarevačkog "Otpora".

U obrazloženju presude, sudija Gordana Vidojković je rekla da se sud rukovodio nepotpunim dokazima, zastarelošću predmeta i nepostojanju namere da se nanesu teške telesne povrede. Na današnju presudu suda "Otporaši" imaju 15 dana pravo žalbe, što će oni, kako su najavili, i uraditi. Marku Miloševiću, koji ima izbeglički status u Rusiji, sudilo se u odsustvu.

Oštećeni su Marka Miloševića označili kao organizatora i aktera tuče 2. maja 2000. godine, ispred kafea Pasaž" u Požarevcu, u kojoj su "Otporaši" Momčilo Veljković, Nebojša Sokolović i Radenko Luković brutalno pretučeni dok su pokušavali da zaštite svog člana Dragana Milanovića.
 
Tek da se ne zaboravi skim u stvari ZES pravi vladu :bash:







Jos nam samo fali na nam daju...
 
Prema mišljenju Ilića, novac iz budžeta je dat Vojvodini, preko Kapitalnog fonda, trošilo se na izbore, neplanski, a "velik deo sredstava 'preliven' je u raznim dogovorima".
"Želimo konačno odgovor na naše pitanje - gde su sredstva Nacionalnog investicionog plana (NIP), gde su budžetska sredstva namenjena za investicije, za određene projekte", zapitao je Ilić.
Prema njegovim rečima, u ovoj godini se deset puta manje radilo na infrastrukturi nego u 2007., a u budžetu su bila veća sredstva, jer je, pored onih od prodaje "Mobtela", dobijeno i 360 miliona evra od privatizacije "Robnih kuća Beograd" i 300 miliona od licence za trećeg operatera mobilne telefonije.
Ilić je ukazao da je iz NIP u ovoj godini za izgradnju svih putnih koridora izdvojeno 200 miliona dinara, što je dovoljno za "svega 500 metara autoputa", pa je, zbog nedostatka sredstava, morao da bude povučen međunarodni tender.
"Sredstva za koridore, za obilaznicu oko Beograda su nestala, nema ih", konstatovao je on, tražeći da Cvetković i ministar za NIP Dragan Đilas objasne na koji način su potrošena sredstva, "ko je to odobrio i po kojim programima".
http://www.blic.co.yu/ekonomija.php?id=45031

zemljo progutaj me, izgleda da je cika Selja izgubio kompas totalno, pa se ne seca kako se lepo radilo dok je samo on brinuo o obilaznici i drugim projektima, a o bolnici bez dozvole da ne pricamo. ko ce o postenju ako ne kurva :bash:
 
Internet park trajao tri dana
16. jun 2008. | 01:22 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Opremu za bežični internet kompanije "Telenor", koja je postavljena 11. juna u Studentskom parku u Beogradu, oštetili su nepoznati vandali.

Portal za bežični internet je polomljen i išaran bojom u spreju, a jedan od dva USB modema za prenosne računare, na klupama za sedenje, takođe je polomljen. Prema rečima nekolicine stalnih posetilaca Internet parka, taj vandalski čin počinjen je, najverovatnije, u noći između subote i nedelje, 14. i 15. juna.

Kompanija "Telenor" u sredu je otvorila prvi Internet park u Srbiji, u Studentskom parku u Beogradu, da bi posetioci u naredna tri meseca mogli besplatno sa svojim laptopovima, mobilnim telefonima i PDA uređajima da pregledaju elektronsku poštu i surfuju globalnom informatičkom mrežom.

Predstavnici "Telenora" najavili su da će u toku sledeće nedelje i u drugim gradovima Sbije biti otvoreni internet parkovi.

Beograd se, bar na kratko, na ovaj način priključio evropskim i svetskim metropolama, koji su pokriveni besplatnim bežičnim internetom.
b92
 
SKORO SVA MINSITARSTVA IMAJU VEB PREZENTACIJU
17.6.2008 12:18 BEOGRAD - Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić izjavio je danas da veb sajtove imaju sva republička ministarstva, osim Ministarstva za infrastrukturu i sve vojvođanske institucije, dok je na nivou lokalne samouprave situacija značajno lošija.
U saopštenju Šabićevog kabineta precizirano je da najviši organi vlasti, kao što su Skupština Srbije, predsednik republike, vlada, Ustavni sud, Vrhovni sud, Republičko javno tužilaštvo, imaju veb sajtove i da je neshvatljivo da takvu vrstu prezentacije nema Ministarstvo za infrastrukturu.
Izvor: Tanjug
Link: tanjug.co.yu
 
Sta je tu cudno? Pa ni ministrova partija do pre 2 meseca nije imala svoj sajt, a i ovaj sto su napravili je odradjen onako s qrca, cisto da se kaze da postoji.

SPS je napr. jos 1992. imao web sajt odnosno FTP lokaciju na netu gde su kacili sve bitne dokumente vezane za kampanju. To znam jer je do skoro to i dalje stajalo online.
 
Vrh