Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

@RockerSVK
Није у реду да толико генерализујеш. Ја сам лично против Србије у НАТО-у, а про-амерички расположен сигурно нисам. Америка је земља размажених дебила којима политичари најљигавијим популизмом продају интересе корпорација. А код нас странке које раде за наше корпорације, да не кажем тајкуне, користе исте методе. Чак имају и исте саветнике као амерички политичари. Те исте странке подржавају Образ и сличне, и машу "СрБством" да би нашим размаженим дебилима одвратили пажњу док се њихове газде богате.
Биће интересантно да се види шта ће бити после избора са законом о конверзији земљишта и бившим друштвеним предузећима по Београду.
 
бг259, ја јесам конзервативан, не кријем и то је моје право, исто као што је твоје право да будеш либералан и гласноговорник про-западне идеологије, стога се нећу свађати. Ја сам мој пост мислио уошптено, не лично. Па исмевај ти људе, који имају другачије мишљење од тебе, види се, да си израстао у лошим временима, па разумем. Поздрав.

Едит: Арнориане, ј**е се мени за националисте и србенде, да се зна за убудуће. То није део мене. Хвала на разумевању.
 
Ja moram da izigravam opet totalnu budalu i postavim jedno potpuno besmisleno pitanje.

A sta to nama ulazak u EU i NATO nudi? Probao da dokucim, ali nisam uspeo.Po cemu su modeli ponasanja, politicki modeli, itd. EU bolji od nasih modela..
O kakvoj vi slobodi i demokatiji pricate? Jel zna neko uopste sta znaci rec sloboda? Ili smo i to naucili onako ofrlje prilikom poslednjih izbora? Svi smo dobili kofu slobode onog trenutka kad smo glasali za demokratsku stranku. E pa ako je tako, onda imam ruznu vest. Kofe su ocigledno bile busne i sad imamo samo busne kofe, ali doslovce samo da je stavimo preko glave. Isto onako kako i obicni gradjani Evrope drze svoje kofe na glavi.
Jer ne vidim da je Grcku, Irsku i Portugaliju EU spasao od propasti. Ah da dali su im kredit. Pitam se samo ko ce ga otplatiti i sta je prilikom uzimanja tih kredita zalozeno? I naravno da li ima dovoljno para da se okrpe sve clanice EU koje su pred bankrotom. Da ne pricam o buducim clanicama koje jedva cekaju da udju u EU i bankrotiraju. Nemojmo izigravati vise decu. Srbiji treba jedna totalna politicka i privredna reforma, ali ne po EU modelu, a narocito ne po modelu Cede Jovanovica i ostale politicke bagre.
 
@rocker, izivnjavam se zbog nacina na koji sam napisao post...

Jer ne vidim da je Grcku, Irsku i Portugaliju EU, upravo im je EU dao kredite sa kamatam mnogo ispod ponudjenog od strane komercijalnih banaka, velika britanija je izjavila da ima posebnu vezu sa irskom pa zbog toga je dala kredit irskoj a ne grckoj.

sta NATO nudi,(licno sam pro eu a ne bas pro nato) NATO nudi vojnu infrastrukturu, standarde u opremi i obuci, nudi zajednicku snagu za hitne intervencije,

O kakvoj vi slobodi i demokatiji pricate-

slobodi da- zivis bez straha zato sto : mislis, govoris pises zivis drugacije (unutar odredjene granice niko nece braniti pedofile itd)
sloboda da biras veru ili da si nevernik
slobodu da imas svoje bogatsvo i imovinu da otvoris svoju firmu


Sta nudi EU: mozes da zivis i da radis u biloj kojoj zemlji EU BEZ VIZE, slobodnu trgovinu sa EU, nudi Standarde za sve i svasta od koliko prostora treba da ima svaka kokoska u farmi do kako treba da funkcionisu brze pruge. Nudi Skolovanje i stipendije na evropske univerzitete
Nudi poboljsanu infrastrukturu izmedju zemalja kao recimu eurocontrol, Nudi kordinaciju u resavanju problema unutar EU kao korupciju, criminal, zagadjenje..... Kao i svaka birokratija ima svoje probleme i nefikasnosti ali ako neko pogleda istoriju nase planete i pogleda EU danas pomislice " U je*******ote ENGLESKA FRANCUSKA NEMACKA zajedno saradjuju, vojno, ekonmski..... u kontesku gde smo bili 1900s EU je mnogo toga izmenilo dobro u evropi.
 
Slazem se sa razmisljanjima usera koleta, ali sta nam je onda prelazak sa Milosevicovog vremena doneo ? Po meni za pocetak nam je doneo da na ne bombarduju ove a verovatno i iduce godine nece. Nije nesto specijalno, ali i nije lose. Mislim da to sto zeli user kole kod nas na politickoj sceni ne postoji, niti ce postojati u mnogo narednih godina. Put kojim se krecemo je ka EU, da li cemo i kada tamo stici nemam pojma, ali mozda ne bi bilo lose. Mislim da je to realnije i brze nego da cekamo to sto kole zeli. Sta bi smo dobili sa ulaskom u EU ?
Verovatno preciznije i naprednije definisane projekte u svim oblastima, od kojih bi se neki i ostvarili. Nesto manje korupcije, a sta bi izgubili , ko zna. E da isto nas ne bi bomardovali verovatno, sto isto nije lose.
 
Ипак ћу још написати последњи пост у овој расправи, Kоле ме натера:) Унапред наглашавам да нећу ступити у даљу расправу тако да не морате папаљено реплицирати и не знам шта. Ово је мој лични поглед, који ми нико неће узети.

Коле, ево ти тацне:

ЕУ - још више изгубљен суверенитет (на нивоу апсолутне нуле) + економска зависност на Бриселу у стопостотној мери, дакле, цене ће ићи још више и више нагоре, осетићете сви. Ако неко мисли да ће ићи у Србију еврићи за Џ, грдно се вара, пошто свака држава треба да плаћа удео у заједнички буџет, који није занемарљив:) Као Шојић каже "ни код бабе нема џабе". Ја седам година реално живим у тој супер ЕУ и НАТО атмосфери идеалне државе, а то истовремено, па знам добро. У Србији се у медијима Европска унија презентира као ванземаљска снага за бољитак и решење свих проблема у року једног дана од уласка, па можда и не једног дана, месец дана, два, небитно. Исто је било и у Словачкој целе 90те па до 2004. Иако има словачки народ процентуално највеће поверење према ЕУ у Европи, ја нисам овца која слепо верује свему што се сервира око мене.
НАТО - војне снаге Србије целостно у рукама САД. Овде нема шта више да се дода, сем тога, да ће се агресија 1999 дефинитивно амнестирати.

То је понуда, бирај
:)
 
Naravno mozemo sve izvrgavati podsmehu i u svemu naci i dobre i lose strane. EU je po meni sistem koj ne funkcionise. Funkcionise samo koliko moze da zadrzi dah. Kad tih dva minuta prodje bice mnogo bezveze biti EU i cvrsto sam ubedjen da je taj proces uveliko poceo. Nasi politicari su zacrtali jedan cilj i prodaju nam ga kao najbolji moguci cilj. Medjutim ja bih se slozio sa tim ciljem da smo mi usli u EU kad i Slovenija. Ali nismo i cvrsto sam ubedjen da nam je potrebna potpuno nova politicko privredna orjentacija.
Elem svaki kredit pod bilo kojim uslovima je ipak na kraju kredit i dospeva na naplatu kad tad. Zemlje koje su dobile te kredite moraju radikalno da promene nacine funkcionisanja inace nece biti u stanju da otplate taj kredit, sto ni jednoj kreditnoj instituciji nije u interesu.
bg295 te vrednosti koje si naveo nisu nikakve sustinske promene i ne vidim ni jedan razlog zasto mi sami ne bi mogli da ih postignemo bez uvlacenja u EU. Sto se natoa tice. Tek tu ne vidim nikakav smisao. Verujem da ce se vrlo brzo stvoriti nova vojno tehnicka alijansa kao pandam natou. Smatram da Srbija treba da zadrzi apsolutno neutralan stav. Problemi koji se kod nas dogadjaju nece nikad resavati nato u nasu korist. Saradnja sa natoom da, ali ulazak i deklarisanje ni u kom slucaju. Narocito sto bi takva jedna reforma kostala Srbiju kao sv Petra kajgana.
Za prestanak bombardovanja Srbije i prestanak ratova na Balkanu nije odgovorna ni jedna politicka stranka niti trenutno niti u proslosti. To je isto jedna totalna zabluda. Danasnje stanje na ovom delu Balkana je upravo jedini logican razvoj situacije nakon devedesetih.
E sad pa dobro ako sam vec toliko negiram poziciju, onda bih trebao da imam neki svoj ekonomsko politicki stav.
Nazalost neke danasnje politicare poznajem dovoljno dobro sticajem okolnosti da mogu slobodno da tvrdim da su sljam i olos bez ikakvog cilja i interesa sem licnog. Pritom mislim doslovce na sve politicke stranke u Srbiji trenutno. Da se pojavi Secerovski ponovo, ja bih definitivno glasao za njega. Nazalost kod nas nece biti politickih stranaka vrednih bilo cijeg glasa jos dosta dugo vremena. Smenjivace se akrepi i njihovi puleni. Malo pozicija pa malo opozicija. Klasican demokratski model. Sa zamazom za oci svaki put.
Ali viziju i ideju sam imao jos 96 god. I tad sam to zvao nacionalni potencijal. Pritom ne mislim na neke nacionalne pokrete. Nego na genetski potencijal i prirodne resurse koje Srbija za svoju povrsinu i naseljenost ima na pretek. Na socijal kapitalisticko uredjenje u kome ce interes privatnika biti motor drzave, a visi cilj i slobodu ce cuvati drzava i njene sluzbe u svrhu i korist naroda i same drzave. Da ni jednom pojednincu ne bude dozvoljeno da svojim ponasanjem unistava drzavni sistem i resurs koliko god da drzava ubira poreza od takvih organizacija. Ali da ni drzavi ne bude u interesu da unistava pojednice.
To je nazalost utopija i ja sam toga svestan. I nazalost ima mnogo politicko i spoljno politickih faktora koji bi sprecili jednu takvu reformu kod nas. Vrlo verovatno je udavili u krvi kao revoluciju...
 
Ja se potpuno slazem sa Koletom.

Zasto EU? Koji su to "evropski standardi" tacno? kako to da je za 20 godina evropskih integracija u istocnoj Evropi prosecna plata 500 evra, to jest, razlika u standardu izmedju zapadne i istocne Evrope se ne smanjuje. Da ne pominjemo to sto se razlika u bogatstvu, dakle ne standardu koji se moze kratkorocno povecati zaduzivanjem sto se drzavama istocne Evrope upravo i desilo, samo povecavala jer su istocne drzave manje vise pogasile ili rasprodale sve ono sto im je stvaralo bogatstvo. To su pogasile i rasprodale svojom krivicom, ali na nagovor zapadnih drzava, onih koje vode i usmeravaju projekat EU.

Dalje, sve bogate i uredjene drzave EU su bile takve i pre nego sto su postale clanice EU. EU sa njihovim stanjem u tom pogledu dakle nije imao nista. Isto tako, one koje nisu bile bogate i uredjene, nisu to ni danas. Mozda su uredjenije nego sto su bile pre 10-15 godina, ili neposredno posle raspada SSSR-a, kada je tim prostorom ionako vladao haos bezidejnosti i entropije. Ali ja ne verujem u argument da su evropske integracije jedino resenje, naprotiv. Da su njihove elite resile da nezavisno uredjuju svoja drustva, verovatno bi sada stajali mnogo bolje. Umesto toga desilo im se ono sto se desava i nama, elite su isle linijom manjeg otpora pa su prodavale narodu EUropsku maglu. Da ih ne kritikujem previse, jer za mnoge drzave uslovi pristupa i nisu bili toliko losi za njihove specificne okolnosti, i iz njihove tadasnje vizure. Sa Srbijom je ipak druga prica.

Dalje, EU i njene institucije su "dozvolile" Grckoj i ostalim prezaduzenim drzavama da se prezaduzuju. Brisel dakle ne interesuje interes tih drzava to jest njenih gradjana (kao kontra argument na "mi ne mozemo sami, pa ce nas EU dovesti u red" pricu). I sada posle pucanja tog balona, oni nude koje resenje? Da dodatno kreditiraju prezaduzene zemlje da bi tako odgodili ekonomski krah, dok se drustva prezaduzenih drzava raspadaju u limbu iscekivajuci zakasneli bankrot? Jel se svi to pravimo da to nije nikakvo resenje? Ko ce na kraju vracati sve te stotine i hiljade milijardi evra? Grcki i Portugalski obveznici, odvajajuci od usta sledecih 100 godina?

Dalje, koje su to institucije EU? Briselski komesarijati? Briselska administracija ne polaze racune nikome u EU, ne bira se direktno, ne bira se demokratski, a ima najvise odgovornosti nad do sada uspostavljenim federalnim mehanizmima unije. Po kom kriterijumu se biraju ti ljudi, i kome odgovaraju? Koji mehanizam ostaje bilo kojoj drzavi clanici da preispita odluke koje se donesu u Briselu? Zasto bi mi kao potencijalni kandidat za clanstvo zeleli da ulazimo u uniju u kojoj se nista ne bi pitali i koja po tome podseca na federalizovani SSSR ili SFRJ? Zar niko ne primecuje ocigledan pad nekadasnjih bilateralnih odnosa medju drzavama koji su uspostavljani prvenstveno na interesima i radi interesa dveju strana? Sada je taj model odnosa zamenio ultilateralni prema jednom centru - Briselu, a na ustrb istinskih (umesto ovih sminkerskih gde svi jedni drugima porucuju svetlu evropsku buducnost i tapsu se po ramenu) bilateralnih i regionalnih povezivanja.

Sad dolazimo do kljucne teme. Srbija je u potpuno drugacijim okolnostima i pred potpuno drugacijim uslovima od bilo koje druge clanice, ili potencijalne clanice, EU. Samo je Srbija bila bombardovana od strane EU drzava, samo je Srbija bila pod apsolutnim sankcijama, samo se Srbiji spori teritorijalni integritet i suverenitet, samo se Srbiji spori demokraticnost (demokratska vlada je samo DS-ova, sve ostale se predstavljaju kao "nationalist government" ili slicnim floskulama koje dovode u pitanju demokratski poredak drzave), samo se Srbija stavlja pred citavu lepezu uslova koji drugim kandidatima nisu smeli biti postavljeni (iako su i te drzave banana u odnosu na zapadne koje ih "primaju u porodicu", sto samo govori o tome koliko tek nas nisko gledaju) poput uslova da moramo prilagoditi vlasnicku strukturu javnih preduzeca njihovom ukusu (sto nijednoj drugoj drzavi nije i ne moze biti postavljeno), itd. Dakle jedno je sta bi mi voleli, a verujem da bi vecinski voleli da nas taj zapad prihvati i zavoli sto bi se reklo. A potpuno je drugo sta zapad zaista cini prema nama i kakva nam se sudbina tamo planira.

Znam da je tesko stajati nasuprot onoga koga osecas kao svog (a osecamo se kao deo Evrope i zapadne civilizacije, jel da?), pogotovo kad ga idealizujes preko svake mere. Svi ti kompleksi nastali iz cinjenice koja je ocigledna, da smo predmet dvostrukih standarda sve vreme bez obzira na vladajucu garnituru, su razumnjivi, ali ne smemo dozvoliti da se zbog njih potpuno prepustimo toj uzasnoj sudbini obespravljenog i prezrenog naroda. Alternativa EU integracijama nije nikakav walk in the park. To je tezak put odricanja i stvaranja, izdrzljivosti i istrajnosti, nepokolebljivosti prema svim pritiscima koji bi stizali sa zapada. Ali dve su stvari kljucne pri odabiru takvog puta. Prva, on je danas sasvim realna mogucnost, i bice sve vise kako vreme bude prolazilo jer se svet sve vise i sve brze menja. Drugo, taj put nema alternativu u odnosu na Europski put, ako se osvrnemo na sve sto sam do sada napisao. Ako nam nije tesko palo da pristanemo na bezalternativni EU put samo zato sto su nam ga predstavili kao jedini moguc za nas, pa smo gutali i pristajali na sve i svasta jer smo mislili da nam je to izlaz... zasto ne bismo bili spremni na trpljenje i na ovom alternativnom putu? ili nista ne valja dok nije precica i dok nam je ne obecava neki slatkorecivi Britanac ili Nemac?

Ima tu previse dilema i pitanja jer se doticemo pitanja koje je u osnovi citave vladajuce paradigme trenutno, ali ja verujem da je konstruktivno raspravljati o ovome uz potezanje svih tih pitanja.
 
cisto da bude jasno, ja zivim u EU zemlji od 1991, tako da znam dobro sta znaci EU vise verovatno nego sto ti znas
 
@kole jao bre kako mozes ozbiljno da kazes da je srbija trebala da udje u EU kad i slovenia, pa covece jesi li ti svestan da biti clan EU znaci REFORME znaci zakoni moraju da se MENJAJU citave procedure i procesi u pravosudju, drzavi, lokalnoj smaoupravi, zakoni o bankama, hartije od vrednosti itd itd, Srbija nije spremna jos za EU. Kad sam govorio o standardima govorio sam o kontroli kvaliteta, i nivoji usluga a ne BDP ili plate........

Da bi se desili te reforme trebalo je glasati za zakone u pralamentu, i tu su svi ljuti na DS a zaboravljaju cinjenicu da ako hoces da prodje zakon treba ti 50% glasova a ne samo koalicija na papiru.... a oni su stalno delili klupu sa kostunicom, pa sa veljom i ostalim laznim demokratama.....
Ja nisam clan nijedne partije niti sam tu da pravdam nekoga ali moraju da se pogledaju cinjenice...
 
bg259":2tapllo6 je napisao(la):
cisto da bude jasno, ja zivim u EU zemlji od 1991, tako da znam dobro sta znaci EU vise verovatno nego sto ti znas
Ако је ово случајно било упућено мени, ја сам рекао, да 7 година већ уживам у супер ЕУ, пошто сам рођен у Братислави, иако још у време жестоког комунизма, који је био у бившој Чехословачкој, али јесам рођен у ЕУ зони са садашњег аспекта. Но да није било свих срања у Југи, вероватно би данас живео у Београду, но то је сада небитно. Дакле ако си већ толико самоуверен, онда знамо барем једнако о тој најбољој, најлепшој, најслободнијој и најбогатијој проевропи:) Још једном поздрав брате, барем смо ето, покушали да коректно разговарамо. Ја сада већ стварно завршавам ову тему о'ђе.
 
Mislim da smo svi mozda i previse preosetljivi pa svako suprostavljeno misljenje shvatamo kao licni napad. Svaki post ima po neku zanimljivu crtu i poentu i ne treba nicije misljenje u startu odbacivati, mada ima dosta banalizacija i, moram reci, za nas mentalitet tipicnih "ja sve znam i u sve se razumem" momenata.

Ipak, za zemlju koja se raspala kao kula od karata u samo 20 godina, koja je prosla ratove, hiperinflaciju, apsolutnu korupciju svake pore drustva, totalnu ekonomsku devastaciju, koja je tehnoloski zatucana, sa izrazito poremecenim sistemom vrednosti - malo je licimerno da kaze kako je EU sistem koji ne funkcionise.

Naravno, nije savrsen, J***s ga, ima tu dosta mana. Eto, npr. Rocker SVK moze dosta losih iskustava da prenese iz prve ruke. Ali verujem da kada bi proveo malo duze vremena ovde da bi uvedeo koliko mi zaostajemo i za tom Slovackom. Znaci ne kada dodjes kod rodjaka, pa te svi vole jer te nisu videli 100 godina, pa se raspali rostilj, pa se opale zavicajne pesme, pa te vode na Avalu, pa ti nabacuju zgodnu komsinicu i vode te na splavove.... Vec kada treba da izvadis obicnu licnu kartu, kada cekas autobus, kada trazis posao, ili ides kod lekara, kad polazes ispite na faksu itd. Ovde je tragicno na koliko nivoa nista ne funkcionise ili pak funkcionise na apsolutno pogresnim osnovama.

Naravno, ostaje pitanje zasto EU? Pa ukratko, zato sto funkcionise bolje od Srbije kakva je danas. Znaci, vidimo neki izlaz u copy/pasteu tog modela... Sad mozemo da idemo u sitna crevca i pokazujemo to na svakom primeru pojedinacno (tipa - jer treba Brisel da ti kaze da ukines blanko ostavke ili vratis nacionalizovanu imovinuili pak da ne bacas smece u Juznu Moravu?)... Ono sto pojacava opredeljenje i dalje natpolovicnog broja stanovnika za EU jeste to sto oni koji se protive ne nude realne alternative. Sve se svodi na emotivne komponente - velicanje nacionalnog identiteta, tradicije, slavne istorije, religije, veza sa "bratskim narodima" bez daljeg objasnjenja kako sve te stvari mogu da se konkretizuju na primerima iz svakodnevnog zivota - npr. pomenuto vadjenje licne karte, cekanje autobusa ili odlazak lekaru....

Sorry na (vec uobicajenom) predugackom postu. Koga mrzi da cita neka gleda (samo rec "Croatia" zameniti sa "Serbia" - sve ostalo je u sustini potpuno isto):

[video]http://www.youtube.com/watch?v=buPMqJcShCI[/video]
 
@Rocker evo i ja odustajem sa postovima... nastavljam da se bavim arhitekturom u beogradu

@Homer :kk:
 
bg259@
Ja sam rekao da je po meni taj period pretstavljao trenutak kada je bilo smisla uci u EU. Ne kazem da smo mi bili spremni. Ja sam cvrsto ubedjen hteli mi to ili ne da mi nikad, ali doslovce nikad necemo uci u EU. Upravo zbog tih poremecenih vrednosti o kojima Homer prica.

Homer@
Samo da ti kazem da si se izlupetao i da umes stvarno mnogo bolje postove da pises od ovog. :D
Ukratko i ja vise od 13god provodim u EU i to jednom od reprezentativnih clanica po vise od pola godine, radeci sa ljudima. I kad bas spomenu LK eto ja nisam imao nikakav problem da izvadim niti nas pasos niti LK. Ali posto imam dvojno drzavljanstvo, prolazim kroz pakao trenutno da bih produzio svoj evropski pasos. Zasto? Evo ti odgovor italijanskog konzula. Graska u sistemu!?!
EU je toliko trula u medjuvremenu da me sve vise potseca na bivsu Jugoslaviju krajem 80. A to koliko ce se te vrednosti promentiti kod nas kad mi udjemo u EU, govori cinjenica da ja jos uvek kroz Madjarsku prolazim bez zaustavljanja. Zasto? Zato sto nisam jednom stao na benzinsku p[umpu a da nisu hteli da me prevare. O vrednostima u Rumuniji i Bugarskoj ne zelim ni da pricam. Ovo sto je Roger Helmer izjavio na temu Hrvatske samo odrazava stanje u EU i do imbecilnosti je licemerno, obzirom da premijer Italije ima seksualnu aferu sa maloletnicima, da je Angela Merkel dobila pismo u kome pise da ako pokusa da ugasi nuklearke po Nemackoj, ce je tuziti firma cije su te elektrane, su u Francuskoj pre neku godinu gazili cigane bagerima kao u ostalom i u Italiji i na kraju su tri znacajne drzave bankrotirale i to samo za pocetak. I nemas pojma koliko se krse ljudska prava u EU. Dovoljno je samo da imas telefonski prikljucak, da bi shvatio koliko je i to obesmisleno, a o internetu, zdravstvu, obrazovanju, itd. stvarno ne zelim ni da pricam. E posto provodim drugu polovinu godine u Srbiji pa cak i radim i u Srbiji mogu da povucem odlicnu paralelu izmedju EU i Srbije.
U Srbiji su kako si napisao sve vrednosti poremecene ( u EU mnoge ). Nemoj se nadati da ce ulazak Srbije u EU promeniti svest nasih gradjana ili politicara na bilo koj nacin, jer nece. To je upravo i jedan od razloga sto mi ( opet kazem ) nikad necemo uci u EU. Sve te poremecene vrednosti apsolutno mora Srbija da smogne sama snage i promeni. EU je tu u potpunosti nebitan. Demokratska stranka vidi ulazak u EU samo kao spasenje od totalnog raspada sistem i bankrota koj nam predstoji, a koj je uzgred budi receno ne zaustavljiv proces kod nas trenutno.
Ali evo da ti dam jedno moje plasticno sagledavanje situacije u EU i Srbiji trenutno i da privedem i ja ovo moje proseravanje kraju.
Zamisli veliki brod. E taj veliki brod je udario u santu leda i na trupu se nalazi pukotina koju ni bog otac ne moze vise da zakrpi.
Evropa se nalazi na palubi broda koj tone i to ignorise u potpunosti, Srbija se nalazi u samom dnu trupa i pokusava da izadje na palubu i vidi malo sunca i udahne svezeg vazduha, ali kako bilo, brod tone i posto smo mi u najnizoj tacki tog broda mi cemo samo prvi dotaci dno, jer smo mu najblizi, ali ce i ostatak EU dotaci dno. Samo malo kasnije. Ono malo camaca za spasavanje je rezervisano za odabrane i mi nikad necemo uci u uzi izbor.
Za pocetak bi nas narod trebao samo da otvori oci i objektivno sagleda situaciju i trenutnu i alternativnu. To bi bio ogroman pomak u budjenju svesti i dovodjenja drzave u red. Drzati se EU ko pijan plota je podjednako besmisleno kao i pustiti taj isti plot.
Ukratko ?!?! :D

A sad na beogradsku arhitekturu.
 
NATO ni u ludilu.Nemas realnu opasnost da te iko napadne jer si okruzen istim a imamo dovoljno "iskustva" sa humanitarnim akcijama i hitnim intervencijama istog na svojoj kozi.

A sto se tice EU najbolje rece britanski poslanik Nigel Faragej u evropskom parlamentu.Govor je od prosle godine,i evo bas je pukla Portugalija,a sledeca je Spanija.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=TgAaK6Eav-Y&feature=player_embedded[/video]

EU svakim danom sve vise postaje kapitalisticki sovjetski savez.

Nama treba nesto slicno sto ima Svajcarska bez obzira sto smo mnogo siromasniji.
Uzgred receno ateista sam pa ne spadam u onu grupu klero fasisto nacional sta god cuda u koju se stavljaju svi koji nisu za clanstvo u EU.
 
Морате да знате да велики удео у проблемима Грчке, Ирске и Португала имају америчке банке, посебно Голдман-Сакс, које се баве шпекулисањем на тржишту дугова. Те банке се активно кладе против тих земаља, и тиме им још више отежавају, јер им рејтинг пада, а камате расту. А те земље би биле у оваквом проблему и да нису у ЕУ. У ствари, било би им још горе, јер не би имале на кога да се ослоне. Проблем се и јесте појавио јер се Европска Централана Банка није довољно мешала у фискалну политику, већ само у монетарну, а једно без другог не иде. Сада су закрпили те рупе. Немачки поличари су се бунили што морају да помогну Грчку, а на крају се испоставило да је Немачка изгубила далеко веће паре због пада берзе, него што је требало да се да Грцима.

Да ЕУ стварно није добра, земље западне Европе се не би учлањивале. Једине две су Норвешка (која има огромен количине нафте) и Швајцарска (у којој се већ говори о учлањењу). А обе у ствари нису чланови из идеолошких разлога, прва због мешања у риболов и китолов, а друга због неутралности. Исланд се опекао па је почео придруживање, док Британци стално кукају како их ЕУ гуши, а не пада им на памет да се исчлане.

@vucko
Клерофашиста не постајеш зато што си против ЕУ или НАТО, већ зато што позиваш на насиље због нечега што пише у књизи написаној пре више од две хиљаде година.
 
Grcka bi bez EU i Evro zone bila manje vise na nivou SR Juge iz 1992-1993, ako ne i gore. Nema lenjskije drzave i gotovanskijeg naroda na ovom svetu od Grka.
 
vrachar":37tnwum3 je napisao(la):
Grcka bi bez EU i Evro zone bila manje vise na nivou SR Juge iz 1992-1993, ako ne i gore. Nema lenjskije drzave i gotovanskijeg naroda na ovom svetu od Grka.
е ту си вала у праву. њих доле мрзи да живи, а не нешто друго.

е сад, рат. изгледа да нам се смеши неки нови, чим ови крећу да граде поново пругу Ваљево-Лозница ;)

Homer Jay":37tnwum3 je napisao(la):
Sorry na (vec uobicajenom) predugackom postu. Koga mrzi da cita neka gleda (samo rec "Croatia" zameniti sa "Serbia" - sve ostalo je u sustini potpuno isto):

[video]http://www.youtube.com/watch?v=buPMqJcShCI[/video]
у праву си, овде може комотно да се искористи копи/пејст за Србију

vucko":37tnwum3 je napisao(la):
A sto se tice EU najbolje rece britanski poslanik Nigel Faragej u evropskom parlamentu.Govor je od prosle godine,i evo bas je pukla Portugalija,a sledeca je Spanija.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=TgAaK6Eav-Y&feature=player_embedded[/video]
и то рече човек који долази из земље која не би баш да буде у ЕУ, али им се некако не излази, земља која је толико лицемерна, да би слободно могла да промени име у Уједињено краљевство Лицемерије

Ramirez":37tnwum3 je napisao(la):
Sad dolazimo do kljucne teme. Srbija je u potpuno drugacijim okolnostima i pred potpuno drugacijim uslovima od bilo koje druge clanice, ili potencijalne clanice, EU. Samo je Srbija bila bombardovana od strane EU drzava, samo je Srbija bila pod apsolutnim sankcijama, samo se Srbiji spori teritorijalni integritet i suverenitet, samo se Srbiji spori demokraticnost (demokratska vlada je samo DS-ova, sve ostale se predstavljaju kao "nationalist government" ili slicnim floskulama koje dovode u pitanju demokratski poredak drzave), samo se Srbija stavlja pred citavu lepezu uslova koji drugim kandidatima nisu smeli biti postavljeni (iako su i te drzave banana u odnosu na zapadne koje ih "primaju u porodicu", sto samo govori o tome koliko tek nas nisko gledaju) poput uslova da moramo prilagoditi vlasnicku strukturu javnih preduzeca njihovom ukusu (sto nijednoj drugoj drzavi nije i ne moze biti postavljeno), itd. Dakle jedno je sta bi mi voleli, a verujem da bi vecinski voleli da nas taj zapad prihvati i zavoli sto bi se reklo. A potpuno je drugo sta zapad zaista cini prema nama i kakva nam se sudbina tamo planira.
да смо знали да ћутимо када смо требали, то нам не би радили, а пошто нисмо, онда им се може да нас ј***цкају тако као што на ј***цкају

моје коначно мишљење: једноставно, не можемо против ЕУ, а као што каже наш народ, ако не можеш да их победиш, онда им се придружи
 
@ JohnnyLee zaboravio si nas i rusa 300 miliona :laugh:
 
ау, ту тезу тек обожавам. ја би најрадије бежао од Руса што даље
 
Nikada nazalost nisam bio u Grckoj, kada sam bio mali isli smo na more u danasnju Hrvatsku. Koliko se secam, oni koji nisu imali para su tada isli u Grcku. To je bilo mnogo pre Evropske unije, govorim o pocetku 80-tih.
 
JohnnyLee":2f2leg33 je napisao(la):
vrachar":2f2leg33 je napisao(la):
Grcka bi bez EU i Evro zone bila manje vise na nivou SR Juge iz 1992-1993, ako ne i gore. Nema lenjskije drzave i gotovanskijeg naroda na ovom svetu od Grka.
е ту си вала у праву. њих доле мрзи да живи, а не нешто друго.
Sve sto je juznije, uglavnom je u tom fazonu.
 
POLITIKA | ČETVRTAK 7.04.2011 | 14:55 -> 20:07
Tadić: Srbija vozi "Tur d frans"
IZVOR: B92, TANJUG
Pariz, Beograd -- Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio da bi dobijanje statusa kandidata i datuma početka pregovora Srbije sa EU predstavljali političku prekretnicu za zemlju.


Boris Tadić i Fransoa Fijon (Beta)
On je rekao da je naišao na veliko razumevanje zvaničnog Pariza po pitanju evropskih integracija Srbije.

Tadić je proces evropskih integracija Srbije slikovito uporedio sa biciklističkom trkom "Tur d frans", rekavši da se Srbija nalazi pred "brdskim prolaznim ciljem".

"Posle dobijanja statusa kandidata biće kud i kamo lakše implementirati reforme, jer ćemo tada imati potpuno drugačiju političku atmosferu u Srbiji i regionu kao i veće šanse za investicije i podizanje životnog standarda", rekao je Tadić u izjavi novinarima posle serije razgovora sa francuskim državnim zvaničnicima, uključujući premijera Fransoa Fijona.

On je pozvao francuskog premijera da sa privrednicima poseti Srbiju, istakavši u izjavi novinarima posle razgovora sa Fijonom u Palati Matinjon da je bilo reči o saradnji dve zemlje u građevinskoj industriji i infrastrukturnim projektima, kao i u domenu energetike i zelenih i novih tehnologija.

"On je težak, prema njemu se penjemo otežanim ritmom, ali ne smemo da prestanemo, već moramo da ubrzamo", rekao je pedsednik Srbije.

Tadić je kazao da je sa Fijonom govorio i o francuskim kompanijama koje danas posluju u Srbiji, istakavši uverenje da bi one mogle da dupliraju svoje kapacitete.

"Tokom dana ću imati susret sa privrednicima koji nameravaju da dođu u Srbiju. I kompanija Mišlen najavljuje dupliranje svoje proizvodnje u Srbiji", rekao je on.

Predsednik Srbije je rekao da je sa francuskim premijerom govorio o političkim i tradicionalnim odnosima Srbije i Francuske, ocenivši da bi oni trebalo da dobiju novi zamah, posebno nakon mnogo višeg nivoa razumevanja koji je postignut u poslednjih godinu dana.

"Verujem da će to razumevanje biti potvrđeno i na sutrašnjem sastanku sa Nikolom Sarkozijem", kazao je predsednik Tadić.

Serija susreta
Predsednik Srbije razgovarao je ranije danas u Parizu i sa predsednikom francuske Nacionalne skupštine Bernarom Akojeom i predsednikom Senata Žerarom Laršeom.

Predsednika Srbije je ispred Luksemburške palate, u kojoj je smešten Senat, Larše dočekao u prisustvu pripadnika francuske garde i konjičkog voda, uz najviše državničke počasti, koje predsednika Srbije prate u Parizu u svakoj zvaničnoj prilici od početka posete, odnosno dočeka na aerodromu Orli.

Tadić će večeras prisustvovati prijemu u rezidenciji ambasadora Srbije u Parizu Dušana Batakovića, kao i koktelu za francuske privrednike koji posluju u Srbiji.

Sa francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem sastaje se sutra, na koncu trodnevne zvanične posete Francuskoj.

Prvog dana posete srpski predsednik se sastao sa predsednikom Spoljnopolitičkog odbora francuskog parlamenta Akselom Ponjetovskim i održao predavanje "Srbija, Francuska i Evropska unija" na Vojnoj akademiji u Parizu.

Tokom obraćanja na Vojnoj akademiji u Parizu on je poručio da je Srbija danas moderna evropska država, odlučna da nađe svoje mesto u EU i dodao da je podrška Francuske ključna za dalji proces evropskih integracija Srbije.

Tadić je rekao da je Srbija pokazala da uspešno može da se bori protiv organizovanog kriminala, da razvija dobre odnose sa velikim brojem vanevropskih država, kao i da je bitan faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

Simić: Ekonomski aspekt najvažniji
Predsedničku posetu je u Vestima B92 komentarisao i Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka i nekadašnji ambasador u Francuskoj.

On kaže da je ekonomski aspekt najvažniji:

info sa - http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=04&dd=07&nav_category=11&nav_id=504727

p.s. imam informaciju da ce Tadic prilikom fotografisanja sa Sarkozijem nositi baletanke. :kafa:
 
Vrh