Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

hazard":36c7584u je napisao(la):
Moze Ceda da se vadi kolko oce, al iz njega je (namerno, nenamerno) progovorio kompleks koji mrzi ili nipodastava sve sto nije Zapad i Evropa, kompleks koji je vrlo cest medju ekipom kojoj Ceda pripada.
Tacno. Tipicno zapadno crno-belo vidjenje sveta, tipa, mi smo civilizacija, sve ostalo su divljaci i sljam.
Cedomir je to izjavio u javnoj instituciji ove drzave, i ne treba ga niposto braniti.
Hazardu +
 
а и његова партија је иди ми дођими. скупио све политички шљам и отпаднике
 
hazard je ovo lepo objasnio, toliko o tome...

Meni su LDP isti kao i ostali šljam na političkoj sceni, ali ova izjava je za medalju (crnu, of kors).I da se razumemo, Jeremić je po meni takođe jedno malo govance, i njegovo šlihtanje afričkim diktatorima/podrška Gadafiju je vrlo pogrešna stvar. Ali - s obzirom da to rade i svi drugi na svetu (Toni Bler i Gadafi su bili drugari), kritikovati naše zbog neke "saradnje" sa nesvrstanima iz interesa, bez komentarisanja saradnje "demokratskih" država sa državama kao što su Bahrein i Saudijska Arabija, npr... je upravo ta prazna slama kojom mlati moj prezimenjak...
 
jovanovm":116cr1aa je napisao(la):
hazard je ovo lepo objasnio, toliko o tome...

Meni su LDP isti kao i ostali šljam na političkoj sceni, ali ova izjava je za medalju (crnu, of kors).I da se razumemo, Jeremić je po meni takođe jedno malo govance, i njegovo šlihtanje afričkim diktatorima/podrška Gadafiju je vrlo pogrešna stvar. Ali - s obzirom da to rade i svi drugi na svetu (Toni Bler i Gadafi su bili drugari), kritikovati naše zbog neke "saradnje" sa nesvrstanima iz interesa, bez komentarisanja saradnje "demokratskih" država sa državama kao što su Bahrein i Saudijska Arabija, npr... je upravo ta prazna slama kojom mlati moj prezimenjak...
Zasto je to pogresna stvar?
 
Pa, za pocetak je pogresna iz etickih razloga, jer je pruzati podrsku diktatorima samo po sebi lose. I postedite me ovde onih sranja "ili si sa nama ili si sa njima" i glupavih pitanja "pa, je l' tebi onda Obama dobar?" i sl. Diktatura je losa, pa je losa. Bila ona u Tripoliju ili Vasingtonu, bila otvorena ili suptilna... Mozda je ne mozes pobediti, ali tvoja duznost je, kao Coveka, da se celoga zivota boris protiv nje....

Inace, kad smo vec kod rasizma, uverenje da je za africke narode jedino diktatura valjana jer je to toboze deo nekakve njihove politicke tradicije nije nista manji rasizam od etiketiranja glupavim frazama tipa "kanibali"...

edit - for the record, drzava Srbija, pa ni ministar Jeremic, od izbijanja konflikta u Libiji, nisu podrzali Gadafija, niti su odobrili vojnu intervenciju zapadne koalicije...
 
Znaci po tebi je svaka diktatura losa.Ok,reci ti meni onda kako ti zamisljas demokratiju u Libiji?Tamo ne postoji bilo kakva politicka elita koja bi mogla da drzavu provede kroz tranziciju.Tamo cak ni ne postoji jaka kulturna i naucna elita koja bi povela narod vec samo vodje raznih plemena.

A ovo sto se danas desava tamo je pocelo kao sukob izmedju plemena a ne kao borba za prava ili bolji standard.Libija je ekonomski i politicki decenijama bila najstabilnija Africka drzava sve dok se zapad nije navrzo na njih zbog toga sto vecini naftnih kompanija isticu koncesije u Libiji kroz godinu ili dve.U Libiji (za razliku od Srbije npr) nema gladnih.Nemaju problem sa ekstremnim islamistima.Ne znam da li si obratio paznju ali dosta toga govori izgled "pobunjenika".Svi furaju Rej Ban i sve najkvalitetnije odevne marke.U Libiji se ne placa ni struja ni voda(iako su u pustinji problem vide su resili kopanjem bunara i do 3km).Imaju najkvalitetniji benzin za dzabe.Njihovi studenti studiraju o trosku drzave gde god to zele.U ostalom,sta mislis zasto svi Libijski studenti koji su u Beograd protestuju i davaju podrsku Gadafiju?Da zakljucim,HOCU JA TAKVU DIKTATURU U SRBIJI!!! :D
 
Inace,vecina arapskih naroda jednostavno ne moze da funkcionise po "demokratskim" nacelima.To im se kosi sa tradicijom,istorijom pa i obicajima.Oko toga jednostavno nema diskusije.
 
Delija":1m14p9ug je napisao(la):
Znaci po tebi je svaka diktatura losa.Ok,reci ti meni onda kako ti zamisljas demokratiju u Libiji?Tamo ne postoji bilo kakva politicka elita koja bi mogla da drzavu provede kroz tranziciju.Tamo cak ni ne postoji jaka kulturna i naucna elita koja bi povela narod vec samo vodje raznih plemena.

A ovo sto se danas desava tamo je pocelo kao sukob izmedju plemena a ne kao borba za prava ili bolji standard.Libija je ekonomski i politicki decenijama bila najstabilnija Africka drzava sve dok se zapad nije navrzo na njih zbog toga sto vecini naftnih kompanija isticu koncesije u Libiji kroz godinu ili dve.U Libiji (za razliku od Srbije npr) nema gladnih.Nemaju problem sa ekstremnim islamistima.Ne znam da li si obratio paznju ali dosta toga govori izgled "pobunjenika".Svi furaju Rej Ban i sve najkvalitetnije odevne marke.U Libiji se ne placa ni struja ni voda(iako su u pustinji problem vide su resili kopanjem bunara i do 3km).Imaju najkvalitetniji benzin za dzabe.Njihovi studenti studiraju o trosku drzave gde god to zele.U ostalom,sta mislis zasto svi Libijski studenti koji su u Beograd protestuju i davaju podrsku Gadafiju?Da zakljucim,HOCU JA TAKVU DIKTATURU U SRBIJI!!! :D
Делија, једна велика плусчина + за коментар и само да додам (или да наставим) за Либију:

Зашто је нападнута Либија и какав је живот у Либији под Гадафијем:

Европска унија се суочава са огромним финансијским проблемима, а једна по једна европска држава проглашава банкрот. Европска новчаница евро или ти еврић је одавно озбиљно уздрман и у огромним је проблемима. Америка је све своје ресурсе потрошила 12 година унапред јер дугује свом сопственом народу и појединим државама у свету 36.000 милијарди долара !

Европска унија и Америка дугују Либијској држави за испоручену нафту близу 200 милијарди долара. 2012. године истучу концесије великих нафтних компанија које полажу право на Либијску нафту. Гадафи је затражио враћење дуга или ће склопити међудржавне уговоре са другим земљама и компанијама.
Због тога је ово невиђено разарање Либије.
А да ли је Либијски грађанин имао разлога да се буни против режима Муамера ел Гадафија (Мукија), мислим да није.


Ако гледамо стандард Либијског народа и повластице које им пружа држава имали су јако леп и лагодан живот, живели су као мали богови. Либија има 6,5 милиона становника, а има 14 милиона регистрованих аутомобила.

Ако неко хоће да студира у било којој држави у свету он подноси молбу и држава му обезбеђује стан, храну, аутомобил, бесплатно школовање и месечну стипендију преко 2.000 долара.

У Либији се не плаћа вода, струја, гас, вода, телефон, порез, кредити се дају без камата. Ако у року од пет година не можете да вратите кредит држава га отписује или враћа за вас.

Ако хоћете да купите ауто ви дајете 20,30 посто од цене остало дотира држава. У Либији за 10 долара можете да купите 85 литара бензина или нафте.

У Либији је храна готово џабе, 10 кг хлеба кошта 0,15 долара. У Либији њихови грађани не раде физичке послове, све су странци, укључујући и Србе. Либијци не иду да раде по белом свету јер за то немају потребе.

У Либији ни један грађанин није избачен или му је одузет стан или ауто зато што није могао да врати кредит што није редак случај по овим такозваним демократским земљама које су се окомиле на Либију.

Либијски народ ће се претворити у најамну радну снагу, радиће за 100 долара и где ће им ове повластице бити све укинуте, а о лагодном животу какав су живели, моћи ће само да сањају.

Прима се просечна плата за занимање ако не нађеш посао након завршеног факултета.
По ступању у брачну заједницу држава поклања стан или кућу.
Либија не дугује никоме у свету ни цента.
Бесплатно здравство и образовање.
25% људи високо образовано.
Скоро и да нема незапослених
Сваки Либијац има право да се лећи о трошку државе било где у свету
Сваки Либијац има право да студира где хоће, а има их и у Србији

Питајте се да ли би више волели да живите у таквој диктатури или у оваквој демократији каква је овде у Србији и окружењу !!!!!

Људи га воле, цене и штите својим телима и животима. Али као у сваком
житу и тамо има кукоља, односно има оних који ће и рођену мајку
продати зарад личне користи, за шаку прљавих америчких долара !!!

У Либији је исти сценарио као сто је био 1999.године у Србији, исти чопор светских хијена (а зна се ко је Алфа Ромео тог чопора) кидише на много слабијег од себе са једним јединим циљем, да га опљачка и опустоши !!!

Обама би требало да врати Нобелову награду за мир, а онај француски пајац може да побије пола Либијског народа, неће порасти ни један једини милиметар. Остаће упамћен као зли и искомплексирани кепец !!!

Њих није брига за цивиле нити они знају шта је хуманост !!!

ЗА СЛОБОДАН ЖИВОТ ДОСТОЈАН ЧОВЕКА . . .

И ЈА ХОЋУ ОВАКВУ ДИКТАТУРУ КОД НАС У СРБИЈИ !



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
Ja sam samo rekao moj licni stav, na Libijcima je da odluce u kakvoj ce zemlji da zive. Diktatura je sistem po meri idiota, i to je tesko opovrgnuti.

Ali, kao sto rekoh, tacno sam znao cim kazes da ne volis Gadafija, odmah ispada da se lozis na Obamu, US of A, Sarkozija, NATO, osiromaseni uranijum, Wall street, Hollywood, CNN, CIA, Vatikan, NASA... Jednostavna ljudska potreba za simplifikacijom - "crno-bijeli svijet", sto bi svojevremeno rekao Davorin Bogovic.

Ja ne verujem da je zivot u Libiji toliko los koliko trabunjaju mediji u zemljama koje je bombarduju, ali ne verujem ni da je toliko dobar kao sto tvrde pamfleti ovih "malo desno, pa levo" organizacija.

Niti kazem da je demokratija po zapadnom modelu resenje za bilo koga, pa ni za Libijce, ali se slazem sa Cercilom da je to trenutno "najmanje los sistem" koji ljudi poznaju. Iako je u danasnjem svetu primetno da se demokratije kvari, korodira i kompromituje iznutra, a stoje cak i neke primedbe na koje su ukazivali stari Grci!? Znam da zvuci cudno posto se radi o milenijumima vremenske razlike, ali neke stvari nisu samo politikoloske vec antropoloske prirode, a njih je mnogo teze ispraviti.
 
Mislim da ce se ovde najbolje primiti ovaj argument. ;)

Malo libijskih projekata od kojih su mnogi vec bili u realizaciji.

Ecot(Eternal Crescent of Tripoli) Hotel Tripoli / Libya
c7e02465_ecot_hotel_copy.jpg


3909201237_f36fd62955_b.jpg


IMG_3761.JPG


30181646.jpg


23916213.jpg


23915374.jpg


23915449.jpg


The March 28 Stadium n Benghazi
Benghazi_New_March_28_Stadium.jpg


Zliten Al-Asmariya University for Islamic Sciences
Zliten_Al-Asmariya_University_for_Islamic_Sciences_4.jpg


Misurata Turistic village
misurata_v008_rgb0000_1.jpg


touristresort.JPG


Tripoli Airport
3575904717_6d1926717a.jpg


moha2.jpg


Energy-City-Lybia.jpg


Burj Al Bahar
moha1.jpg


moha2.jpg


moha2.jpg


Hydra office and hotel tower
moha2q.jpg


moha2.jpg


Africa Towers
moha2.jpg


Tower 69
project_1_Tower-69.jpg


Tripoli's Iconic Tower
portfolio-Tripoli.bmp


Sapphire
1277992820_LIBYEA.JPG


1277992821_LIBYEAAa.JPG


1277992819_LIBYE.JPG


Museum of Conflict
museum-of-conflict-metropolitan-workshop-3.preview.jpg


36036622.jpg


12659342180.jpg


1198625009_1f2e3e0c8b.jpg


2764840064.jpg
 
Stoji da NATO i EU se ne bi ni umesali da Libija nema naftu,i stoji da se mediteranskoj uniji prikljucise sve zemlje osim Libije.

Stoji i da u kongu ginu hiljade ljudi ali to ne zanima EU i NATO jer tamo nema nafte.

Stoji da su Libijci u diktaturi,a stoji i to da ce losije ziveti u toj demokratiji u kojoj ce samo moci da biraju koji pijuni zapada ce da sluze zapadnjacima.
 
Homer Jay":3qinpj09 je napisao(la):
Ja sam samo rekao moj licni stav, na Libijcima je da odluce u kakvoj ce zemlji da zive. Diktatura je sistem po meri idiota, i to je tesko opovrgnuti.

Ali, kao sto rekoh, tacno sam znao cim kazes da ne volis Gadafija, odmah ispada da se lozis na Obamu, US of A, Sarkozija, NATO, osiromaseni uranijum, Wall street, Hollywood, CNN, CIA, Vatikan, NASA... Jednostavna ljudska potreba za simplifikacijom - "crno-bijeli svijet", sto bi svojevremeno rekao Davorin Bogovic.

Ja ne verujem da je zivot u Libiji toliko los koliko trabunjaju mediji u zemljama koje je bombarduju, ali ne verujem ni da je toliko dobar kao sto tvrde pamfleti ovih "malo desno, pa levo" organizacija.

Niti kazem da je demokratija po zapadnom modelu resenje za bilo koga, pa ni za Libijce, ali se slazem sa Cercilom da je to trenutno "najmanje los sistem" koji ljudi poznaju. Iako je u danasnjem svetu primetno da se demokratije kvari, korodira i kompromituje iznutra, a stoje cak i neke primedbe na koje su ukazivali stari Grci!? Znam da zvuci cudno posto se radi o milenijumima vremenske razlike, ali neke stvari nisu samo politikoloske vec antropoloske prirode, a njih je mnogo teze ispraviti.
Ja mislim da je u ovom licemernom svetu taj sistem najgori.Po meni je "najmanje los" sistem socijalizam sa otvorenim trzistem i bez gusenja nacionalnog identiteta kao sto imamo danas u Kini ili kao sto smo mi delemicno imali za vreme SFRJ.

Isto tako mislim da je za Srbiju jedini spas jedna diktatura na srednjorocni period jer kod nas demkratija ne postoji.Najvaznije politicke odluke se donose u stranim ambasadama a svaku vlast nam zapad drzi za kohones jer smo se vec dobrano zaduzili kod njih a da pritom nista nismo izgradili.Sa druge strane sve nase institucije koje cine jednu pravnu drzavu su prozete korupcionaskim i kriminalno - partijskim linijama pa kada bi kojim slucajem na vlast dosla neka "demokratska" opcija sa zaista iskrenim i dobronamerni namerama da se obracuna sa postojecim sistemom ona to ne bi bila u stanju bas zbog toga sto je sistem toliko zatrovan.Jednostavno,ne bi postojale institucije kroz koje bi neka vlast na demokratski nacin mogla da se obracuna sa korupcijom i partijskim pacovima.Zato kazem,jedna diktatura sa beskompromisnim timom strucnih ljudi je po meni nama jedini spas.
 
Ова банана-демократија је само смешна фарса, може се рећи - за амеро-филе. Нормалан човек је давно отрезнио. Толико.
 
Mozda demokratija jeste jedan od najboljih politickih modela, ali i komunizam je isto. Pa cak nacional-socializam ili social-kapitalizam.
Ali samo totalni ignorant moze tvrditi da danas bilo gde u zapadnom svetu postoji demokratski sistem. To je doslovce paralaza za budale pod kojom se progurava najgora moguca oligarhija. Ta oligarhija dovodi do paradoksalnih dogadjanja u citavom svetu pa cak i u tom zapadnom. Citave drzave bankrotiraju, a druge ih otkupljuju za sitne pare i prave svoje kolonije. Zabole NATO za civile u Libiji. Oni su tamo da proguraju interese svojih lobista i nista vise. Licemerni su oni koji tvrede da ce NATO na bilo koj nacin tamo pomoci bilo kome u bilo cemu. Njihovi avioni su samo vesnici zla, koje se polako ali sigurno siri po citavom nama poznatom svetu i vodi isti u sigurnu propast. Propast uz veliki oblak dima. Ali licemerni su i oni koji ispiraju usta tim na kraju krajeva jadnim ljudima, a nadaju se LIDLU i ALDIJU ( u drzavi u kojoj ima vise obradivog zemljista u fudbalskim terenima nego u nekim evropskim drzavama uopste ) kao spasenju od svojih oligarhista. Menjaju domace zlo za strano. Jadni i pateticni, ali do imbecilnosti licemerni, uostalom kao i ti kvazi demokratski vladari.
 
Оне пројекте што је постовао Делија су вероватно све Гадафијеве приватне виле зар не? :rolleyes:

+ теби и Гаги.

Диктатура је само у теорији лоша, алије у пракси једнако добра/лоша као и биоло који други систем.
 
Диктатура може да буде добра само ако је владар просветљен и правичан, а то је у историји било ретко. А и ако јесте такав, не живи вечно.
Либерална демократија републиканског облика (ту се рачунају и уставне монархије) је једино стабилно решење на дужи рок. Погледајте Шведску и Швајцарску, нису ратовале од како је умро Наполеон. Норвешка, Данска и Холандија би биле уз њих да није било Хитлера.
 
Svedska,Norveska i Danska ucestvuju u bombardovanju Libije. :rolleyes:
 
Ko god prizeljkuje diktaturu u svojoj zemlji, umesto da se jada cekajuci da se to napokon desi, moze odmah da se preseli u jednu od mnogih diktatorskih drzava, izbor je sirok, od siromasnog Lesotoa do bogate Saudijske Arabije, od tropske Ekvatorijalne Gvineje do malo hladnije Severne Koreje. Svakome po svom ukusu.

Koliko god u zapadnim demokratijama postojale i korupcija i nepotizam, postoje i sloboda govora, pravni sistem, protivteze vlasti i smena celnika.
U Francuskoj politicari ne samo da ostanu bez mandata na izborima vec redovno i zatvor zaglave kada se otkrije da su svoje funkcije prekoracili, a otkriva se. Sa druge strane niko ne sedi u zatvoru zato sto je izjavio da predsednik laze ili se ne daj boze pozalio da lose zivi.

Jedini dostojanstveni drustveni poredak je onaj koji garantuje drustvenu slobodu (sloboda gradjanina prestaje tamo gde pocinje sloboda drugog gradjanina) i telesni integritet svakom pojedincu.

podsetite se opste deklaracije o pravima coveka, http://www.ohchr.org/EN/UDHR/Pages/Language.aspx?LangID=src5, ko se tu ne pronalazi moze slobodno da uziva u Kini.
 
@Delija
Шведска сигурно не.

@zidar
Hear, hear!
 
zidar":ipeyu27q je napisao(la):
Ko god prizeljkuje diktaturu u svojoj zemlji, umesto da se jada cekajuci da se to napokon desi, moze odmah da se preseli u jednu od mnogih diktatorskih drzava, izbor je sirok, od siromasnog Lesotoa do bogate Saudijske Arabije, od tropske Ekvatorijalne Gvineje do malo hladnije Severne Koreje. Svakome po svom ukusu.
Ja se ne jadam i ja ipak ne bih isao iz Srbije. ;) Kakva god da je,moja je i ja drugu zemlju nemam.

zidar":ipeyu27q je napisao(la):
Koliko god u zapadnim demokratijama postojale i korupcija i nepotizam, postoje i sloboda govora, pravni sistem, protivteze vlasti i smena celnika.
U Francuskoj politicari ne samo da ostanu bez mandata na izborima vec redovno i zatvor zaglave kada se otkrije da su svoje funkcije prekoracili, a otkriva se. Sa druge strane niko ne sedi u zatvoru zato sto je izjavio da predsednik laze ili se ne daj boze pozalio da lose zivi.

Jedini dostojanstveni drustveni poredak je onaj koji garantuje drustvenu slobodu (sloboda gradjanina prestaje tamo gde pocinje sloboda drugog gradjanina) i telesni integritet svakom pojedincu.

podsetite se opste deklaracije o pravima coveka, http://www.ohchr.org/EN/UDHR/Pages/Language.aspx?LangID=src5, ko se tu ne pronalazi moze slobodno da uziva u Kini.
Da da.To se posebno lepo oslikava u vidu obracuna Francuza sa manjinama a svi se dobro secamo onog zlocina nad romima u Francuskoj kada su ih brutalno pretukli,proterali i porusili njihove karton sitije.A to sve u vreme kada su nama zahtevali da obezbedimo stanove za Rome ispod Gazele.VIVA LA FRANCE!

Arnorian":ipeyu27q je napisao(la):
@Delija
Шведска сигурно не.
Ali Danska i Norveska sigurno da.
 
Homer Jay":kmw897un je napisao(la):
Niti kazem da je demokratija po zapadnom modelu resenje za bilo koga, pa ni za Libijce, ali se slazem sa Cercilom da je to trenutno "najmanje los sistem" koji ljudi poznaju. Iako je u danasnjem svetu primetno da se demokratije kvari, korodira i kompromituje iznutra, a stoje cak i neke primedbe na koje su ukazivali stari Grci!? Znam da zvuci cudno posto se radi o milenijumima vremenske razlike, ali neke stvari nisu samo politikoloske vec antropoloske prirode, a njih je mnogo teze ispraviti.
Stara Grci, kao tvorci celokupne nase civilizacije, su vrlo dobro objasnili sve dobrobiti i moguce indikacije kada su svetu ponudili i definisali karakteristike drzavnih uredjenja. Isto kako su istakli dobre strane, dali su nam i lekove ukoliko stvari krenu "naopako". Starogrcki tvorci demokratije bi se danas okretali u grobu sta se sve smatra zdravim demokratskim drustvima. Zaista se radi o milenijuma vremenske razlike, ali nas svet se jos uvek oporavlja od skoro milenijuma tiranije religija i mracnog doba, koje je prekinuto upravo ozivljavanjem humanistickih vrednosti Stare Grcke i formiranjem prve republike posle Rima u francuskoj revoluciji. U tom pogledu mi smo samo vremenski daleko od starih Grka, dok su nasa uredjenja i elite duboko kompromitovane u kontekstu univerzalnih vrednosti Stare Grcke na kojima smo gradili nas svet.

Sto se tice Libije, diskusija skrece sa pravog moralnog pitanja u ovom slucaju. Dok mi raspravljamo dal je diktatura dobra ili losa (jadna zamena teza), tamo negde pod agresijom strane vojske ginu stotine civila. Po meni bilo kakva diskusija o unutrasnjem uredjenju Libije je izmestena tema, dokle god se libijski narod ne zastiti od agresije. Onaj koji propagira bombe kao put do boljeg zivota Libijaca je samo indoktriniran navijac, pogotovo imajuci u vidu nase istorijsko iskustvo. Zdrav razum nas poziva da prvo budemo protiv rata, bez obzira sta mislili o Gadafiju, jer u suprotnom idemo na vodenicu agresorima. Svako ko pokusava da sredstva u ovom slucaju opravda ciljem je za mene moralna nakaza, izvinte na izrazu. :p
 
Milton Fridman je jednom otprilike rekao da svako drustvo koje se odrekne malo slobode zarad malo blagostanja, izgubice oba... Nesto narodskija ilustracija diktature jesu stihovi Bore Djordjevica "Kako je lepo biti glup", pesme koja je svojevremeno bila gotovo savrsena ilustracija zivota u jednom autoritarnom sistemu... Pripazite se beobuilderi toga sto zelite, mozda vam se jednog dana i ostvari...

Sto se same Libije tice, diskusija ide u jednom zanimljivom smeru vec pomenute simplifikacije i podele na "nashe" i "njihove". Ja zaista ne znam da li mora nekima da se nacrta mogucnost da istovremeno mozes i da ne podrzavas vojnu intervenciju i da NE volis Gadafija. Ali ako vec ne mozete skuziti tako nesto, nema zaista potrebe da nam prisivate etikete poput "indoktrinirani navijac" ili "moralna nakaza"....

i jedan plusic liberane solidarnosti @zidar
 
Homer Jay":r7d0y1tp je napisao(la):
Milton Fridman je jednom otprilike rekao da svako drustvo koje se odrekne malo slobode zarad malo blagostanja, izgubice oba... Nesto narodskija ilustracija diktature jesu stihovi Bore Djordjevica "Kako je lepo biti glup", pesme koja je svojevremeno bila gotovo savrsena ilustracija zivota u jednom autoritarnom sistemu... Pripazite se beobuilderi toga sto zelite, mozda vam se jednog dana i ostvari...
Zasto bi diktatura automatski podrazumevala ukidanje gradjanskih sloboda.Ako to stoji kao definicija diktature onda sam koristio pogresnu rec ali u svakom slucaju ta rec je najbliza odrednica ooga sto bih ja voleo da vidim kod nas.Ja ne mogu da zamislim da se neko ozbiljno obracuna sa kriminalcima,korupcijom i partijskom drzavom a da je istovremeno izdanak svega toga.Zato na sledecim izborima nemamo za koga da glasamo.Evo ti jedan klasican primer sta demokratija ne moze a diktatura moze.Dokazano je da je Miskovic 90ih stekao na nezakonit nacin bogatstvo pljackajuci drzavnu kasu pa je na tome stekao celu imperiju.Sumnjam da je pravno moguce oduzeti njegovu celu imovinu samo zato sto je prvi milion bio nezakonit ali bi to svakako bilo pravicno s obzirom na to da je tu imperiju godinama sirio tako sto je unistavao likvidnost nase privrede.


Homer Jay":r7d0y1tp je napisao(la):
Sto se same Libije tice, diskusija ide u jednom zanimljivom smeru vec pomenute simplifikacije i podele na "nashe" i "njihove". Ja zaista ne znam da li mora nekima da se nacrta mogucnost da istovremeno mozes i da ne podrzavas vojnu intervenciju i da NE volis Gadafija. Ali ako vec ne mozete skuziti tako nesto, nema zaista potrebe da nam prisivate etikete poput "indoktrinirani navijac" ili "moralna nakaza"....
A ko je rekao ovde da voli Gadafija i zasto je to bitno?U ostalom nije on taj koji vrsi agresiju mada bi ti svakako trebao da razumes da se prosecan Srbin vodi logikom "neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj".Mada cak su i taj pojam "prijatelj" liberalne demokrate uspele da relativizuju pa im je i taj Gadafi u ovo vreme prosle godine bio prijatelj.
 
Arnorian":2erq1eqs je napisao(la):
Погледајте Шведску и Швајцарску, нису ратовале од како је умро Наполеон. Норвешка, Данска и Холандија би биле уз њих да није било Хитлера.
Sve te zemlje su učestvovale u bombardovanju Srbije osim Švajcarske koja je logistički pomagala Albance


Nažalost,imao sam debilne situacije u kojima su mi Norvežani i Danci sa ponosom pričali o tome.
Smatrali su,da sam "normalan", a još su znali da sam bio anti-Miloševićki orijentisan i aktivan u opoziciji.
Iz toga sledi valjda i da podržavam bombardovanje sopstvene zemlje.

Šta više i da shvatam kako to bombardovanje nije bilo protiv mene ili srb. naroda, već isključivo protiv Slobe i njegove vojske. :bash: :mad: :rant:


Za te zemlje se ne bi reklo da su baš ostale po strani ni u Iraku ni Avganistanu.
Neverovatno je kako mnogi iz činjenice da nije bilo rata kod njih izvlače zaključak da nisu učestvovali u ratovima.

Švajcarska je poprilično izuzetak.
 
Ups Homere, pa nisam nikako imao nameru da se osecas prozvanim!? Ja kad sam pisao moj komentar, pisao sam ga skroz generalizovano ne obracajuci se ni jednom forumasu posebno, posto citajuci topik nisam video da neko brani agresiju. Osim par postova koje sam video da na naivan nacin opravdaju akciju, crtajuci neki crno-beli svet ( ono losi i dobri momci ). Nikome nisam zalepio etiketu, cak nisam ni znao da su to tvoj stavovi. Ali, kada si se vec javio da kazes svoj stav sa moralne visine moram da se javim.

Homer Jay":1w5iruui je napisao(la):
Milton Fridman je jednom otprilike rekao da svako drustvo koje se odrekne malo slobode zarad malo blagostanja, izgubice oba... Nesto narodskija ilustracija diktature jesu stihovi Bore Djordjevica "Kako je lepo biti glup", pesme koja je svojevremeno bila gotovo savrsena ilustracija zivota u jednom autoritarnom sistemu... Pripazite se beobuilderi toga sto zelite, mozda vam se jednog dana i ostvari...
Prvo ovaj citat koji si naveo je samo pola istinit, pa moze citaocima da stvori lazan kontekst i da pogresnu poruku. Ono na sta si verovatno mislio jeste izjava Tomasa Dzefersona (jednog od oceva amerike) koji je doslovce izjavio: "Oni koji predaju slobodu u zamenu za sigurnost ne zasluzuju ni jedno ni drugo". Ta izjava Dzefersona je kao i druge mudrosti oceva zaboravljena bila do skoro. "Slobodarci" su je reaktivirali tokom kampanje protiv uvodjenja "Patriot Act" zakona u SAD pre nekoliko godina.
Retko koji narod je u situaciji da trguje svoju slobodu za blagostanje u pravom smislu te reci. Sloboda je sama preduslov blagostanja, a tu ide i onaj subjektivni deo sta je za tebe blagostanje gde mislim i da dolazi do najvece zabune. Pogotovo kod intervencionista, koji pored toga sto rasisticki razmatraju sve druge sisteme, smatraju da treba silom da nametnu svoje vrednosti svima drugima. Nadam se da nisi jedan od tih.
Ja recimo ne mogu da podrzim tesko naoruzane pljackaske bande koje nazivaju "pobunjenicima" zato sto na CNN-u kazu da su to neki "demokratski gradjani" koji se bore protiv zlog tiranina Gadafija. Radi se o uzasnoj grupi ljudi, koji su najgori sljam i da znas bolje, i da stvarno zelis najbolje libijskom narodu, nikada ih ne bi podrzavao. "Pobunjenike" su u islamskom svetu podrzale samo najgore tiranije i americki sateliti. I od njih samo rezimi, a ne i narod! Oportunim kriminalcima u Libiji su se pridruzili radikalni islamisti i NATO. Sta ti stvarno znas o Libiji, a da nisi procitao u mainstream medijima? Treba biti posten i reci istinu koju svi znamo, a to je da ovaj rat nije rat za prava potlacenih ljudi u Libiji. Zasto onda raspravljamo u tom pravcu? Pogotovo sto se teza jadnim i ugnjetanim ljudima u Libiji moze lako oboriti. Nadji neki nezavisni izvor, nauci malo o njihovoj istoriji i tamo ces videti kako je dosao na vlast, koja je njegova funkcija i ostale kontekste. Proces revolucije u kojoj je dosao na vlast je za mene mnogo demokraticniji od ovoga danas sto gledamo na TV-u. Ta revolucija je istovremeno trn u oku svih koji ga danas bombarduju i drzava je parija bila sve vreme svog postojanja. Prve bombe na Libiju bacene su samo 5 godina posle smrti Tita.

Sto se tice dela o Corbinoj pesmi, pa.....mislim da je danas podjednako aktuelna, koliko je bila i kad je izasla. I koliko je aktuelna u Srbiji, tako je primenjiva i u tvojim i zidarevim modeima slobode, demokratije. Mislis da u Americi nije "lepo biti glup"? Ili u Francuskoj?

Sto se same Libije tice, diskusija ide u jednom zanimljivom smeru vec pomenute simplifikacije i podele na "nashe" i "njihove". Ja zaista ne znam da li mora nekima da se nacrta mogucnost da istovremeno mozes i da ne podrzavas vojnu intervenciju i da NE volis Gadafija. Ali ako vec ne mozete skuziti tako nesto, nema zaista potrebe da nam prisivate etikete poput "indoktrinirani navijac" ili "moralna nakaza"....
Ne znam sta si sa ovim "nasi" i "njihovi" mislio, ako si negde na mene aludirao moras da pojasnis da bi mogao da ja razjasnim :p
Sto se tice tog tvog da "ne volis vojnu intervenciju i NE volis Gadafija", ok jasno je da ne volis Gadafija, problem je sto bih voleo da se bar podjednako strastveno boris i protiv intervencije ;) Ako zelis moralni "high ground" naravno...

I jos jedan detalj koji vidim da stvara zabunu, pogotovo ovo sto Delija rece. Naime, kad Delija kaze "diktatura" on ne misli na tiraniju. Znaci koristimo starogrcke izraze. I sami Grci su rekli da demokratija nije jedino uredjenje koje garantuje blagostanje za gradjane. Isto tako, ako proucis grcka ucenja videces da su oni podrobno objasnili "tiraniju vecine" ili "oklokratiju", drugim recima "iskvarenu demokratiju". Tu ces shvatiti da prava i slobode ne dolaze automatski sa demokratijom, vec da su to dva elementa. Sto dalje vodi da prava mogu da budu zasticena i u sistemima drugacijim od klasicne demokratije.

Ali smo otisli toliko u off, da vucko moze slobodno da otvori novu temu....eto koliko me nije mrzelo da kucam, a ceka me posao...
 
Vrh