Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

stf":2ta05vcq je napisao(la):
GOJE":2ta05vcq je napisao(la):
@stf,

apsolutno si sve rekao pogrešno,

JESI RASISTA
A ti si slepac!

(ako smo krenuli da se vredjamo, vredjacemo se)
Vrlo jednostavno si pitao da li si rasista, i dobio si odgovor. Sve si postavio i gledaš iz rasnog ugla i zato si rasista. A da je cela pretpostavka pogrešna nema potrebe da se posebno objašnjava. Mislim da je Mihailo već napisao nešto u prilog tome.

A ti slobodno vređaj, mada time nećeš baš ništa postići.
 
stf":r851wdrt je napisao(la):
Ako kazem da su Englezi genetski ruzni, da li sam rasista?
Ako kazem da su Italijani genetske pickice, da li sam ja rasista?
Ako kazem da su Rusi genetske pijandure, da li sam rasista?
Ako kazem da smo mi Srbi genetski nekulturni, da li sam ja rasista?
Ako kazem da su Amerikanci genetski debeli, da li sam rasista?
Ako kazem da su Nemci genetski disciplinovani, da li sam ja rasista?
Ako kazem da su Japanci genetski vredni, da li sam ja rasista?
Kakve su ovo gluposti?! Gde si cuo da postoji gen za kulturu/nekulturu, disciplinu/nedisciplinu? Gen za pickicu (ovu konstrukciju obozavam!)?! Mozes da imas gen za plavo oko, smedju kosu, krive noge, ali gen za lopovluk ne postoji! To jedino mogu biti nauceni oblici ljudskog ponasanja, ali to veze sa genetikom nema.

Drugo, u ovoj zemlji kradu svi, a kradu zato sto se to tako moze, zato sto ne postoji sistem, zato sto nam se servira ideja o brzom uspehu, lakom sticanju bogatstva, i sl. Lakse je krasti nego se boriti. Ali kada neko romske nacionalnosti nesto ukrade, onda se tome doda senzacionalisticki momenat. Klasican dupli standard. Kradja je kradja, bez obzira na to da li je neko ukrao statuu decaka sa Cukur cesme ili je opeljesio gradsku kasu.

Izolacija nam je ucinila svoje, ali potpuno je zalosno videti kako mladi svet u ovoj zemlji tretira druge narode. I to nije samo nas problem, to je problem ovih prostora u poslednje dve decenije, jer kada nismo u stanju da resimo sopstveni problem, lakse je uperiti prstom u nekog drugog i njega okriviti. Ali to je vec neka druga prica...
 
stf":2tkgrnzi je napisao(la):
Nasi borci za ljudska prava ce na Vuckovu konstataciju da bi kontrolori trebalo i Romima nekad da traze kartu, reci:
``To je rasizam, Romi su siromasni, i nemaju novca za kartu. Kako mozete njih da izbacujete iz vozila, kad se ne svercuju samo oni``
Ako misliš da bi iko ovde to rekao, onda očigledno ne razumeš šta ti govorimo... Svi treba da se tretiraju jednako.
 
Koji id***,nije park livada na selu da da se tu raspostre sator i opici pevaljka
:rant:

Beograd 01. 06. 2010
PRESS
"Zelenilo" i opština nisu znali za svadbu u parku
Mladenci koji su u nedelju proslavili venčanje u parku na Labudovom brdu nisu mogli dobiti saglasnost za postavljanje šatora i organizovanje svadbe na javnoj zelenoj površini. Oni su se "provukli" samo zato što o svadbi u parku niko nije obavestio inspekciju.

Osim dozvole MUP-a, mladenci su morali imati i dozvolu opštine Rakovica i JKP "Zelenilo Beograd". U "Zelenilu" kažu da od njih nije tražena dozvola i ističu da niko do sada nije uputio sličan zahtev.
- Za takav događaj na javnoj zelenoj površini se ne daje saglasnost. Ona se daje za skupove i koncerte od šireg društvenog značaja, a prema važećoj Gradskoj odluci o privremenim zauzećima javnih zelenih površina - objašnjavaju u "Zelenilu".
Predsednik opštine Rakovica Bojan Milić kaže da opštini nije upućen zahtev da odobri takav skup.
ZELENILO OČISTILO PARK
U JKP "Zelenilo Beograd" kažu da je obaveza korisnika zemljišta da nered za sobom raščisti.
- Na terenu smo zatekli nered. Naši radnici su zelenu površinu uredili, mada je naša čuvarska služba mogla da obavesti Gradsku komunalnu inspekciju o zatečenom stanju - objašnjavaju u tom preduzeću.
- Da bi opština dala saglasnost za javni skup na javnoj zelenoj površini, potrebna je pre svega dozvola "Zelenila". Međutim, da neko od opštine traži izričito odobrenje za postavljanje šatora - nikada ga ne bi dobio. Tu se postavlja pitanje komunalnog reda, buke, gde će ti ljudi ići u toalet. Svadbi i šatoru nije mesto u gradskom parku - izričit je Milić.
On napominje da se niko od sugrađana nije požalio dežurnoj rakovičkoj komunalnoj inspekciji dok je trajalo nedeljno veselje.
- Mesto gde je postavljen šator, zavučeno je i ne vidi se sa glavnog puta. Da je u parku šator mogli su da vide jedino komšije. Kako se one nisu bunile, svadba je protekla bez posete naših inspektora - objašnjava Milić.
Kako on navodi, nakon pisanja Pressa o svadbi u parku, opštinski inspektori su juče obišli Gočku ulicu, ali šator - nisu pronašli.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/..."+i+opština+nisu+znali+za+svadbu+u+parku.html

svadba-1.jpg
 
Država proćerdala 72 mlrd. dolara
15. jun 2010. | 00:19 | Izvor: Novosti
Beograd -- U Srbiju je, prema računici ekonomista, od 1. januara 2001. do sada ušlo oko 72 milijarde dolara stranih investicija, donacija, doznaka, privatizacije, kredita.


Kako se ovaj novac raspoređivao, na šta se sve trošio, podatke bi trebalo da imaju nadležni. Mnogo vidljivih poteza nije povučeno.

Ako se pogledaju podaci kojima raspolaže Narodna banka Srbije, najveći priliv deviza, od direktnih investicija i doznaka, ostvaren je pre četiri godine. Samo po ova dva osnova uneto je u zemlju 6,38 milijardi evra.

U Srbiju je od stranih direktnih incvesticija, prema podacima kojima raspolaže Narodna banka Srbije, a oni datiraju od 2004. godine, ušlo 13,78 milijardi evra, za poslednjih šest godina. U istom periodu iz zemlje je izašlo malo više od dve milijarde evra.

Spoljni dug 23,3 mlrd. evra

Spoljni dug Srbije dostigao je 23,3 milijarde evra, odnosno toliko su se država, firme i banke zadužile u inostranstvu. Od toga, banke i privatna preduzeća duguju 15,7 milijardi evra. Javni sektor je zadužen sa 7,6 milijardi evra, od toga država duguje sedam milijardi. Krajem 2000. godine spoljni dug je iznosio 11,65 milijardi evra. Sve ostale obaveze nastale su u poslednjih devet godina.

Priliv iz inostranstva je bio najveći 2006. godine kada je u zemlju ušlo 4,23 milijarde evra. Stranci su najmanje uložili pre šest godina, samo 791,67 miliona evra. U prva tri meseca, ove godine od stranih, direktnih ulaganja dobili smo 360,40 miliona evra. To su dokapitalizacija Komercijalne banke i priliv u “Ju-Es stil”.

Ako se pogleda priliv stranih direktnih ulaganja stranaca po zemljama, takođe, od 2004. godine do danas, vidi se da je iz 27 država Evropske unije, u Srbiju ušlo 7,84 milijardi evra. Najviše je pristiglo iz Austrije i to 2,15 milijardi evra, zatim iz Nemačke 1,44 milijardi evra, a najmanje iz Portugala 78 miliona evra. Stranci iz ostalih zemalja uložili su 3,25 milijardi evra - najviše iz Norveške 1,18 milijardi i Rusije 453,56 miliona, a najmanje iz Lihtenštajna 15,77 miliona evra.

Naši građani zaposleni u inostranstvu, prema podacima NBS, uneli su u zemlju u poslednjih šest godina 12,9 milijardi evra. Najviše doznaka stiglo je prošle godine, kada su naši gastarbajteri doneli 2,66 milijardi evra, ali se pretpostavlja da se najveći deo tog novca odnosi na vraćanje štednje koja je podignuta godinu dana ranije.

Interesantan slučaj Kipra

Tokom 2006. godine, ulaganje Kiprana beleži minus, za 447 miliona evra. Od 2004. do kraja prvog kvartala ove godine, taj minus je ssmanjen za oko 230 miliona evra. Ovaj minus može da znači dve stvari ili da su za toliko investitori iz ove zemlje povukli novca ili smo mi “investirali” kod njih, odnosno izneli toliko deviza. Inače, tokom 2004. godine sa Kipra je u Srbiju uloženo 3,26 miliona evra, a godinu dana kasnije 51,52 miliona evra.

Tokom 2006. godine, naši građani zaposleni u inostranstvu u Srbiju su uneli 2,15 milijardi evra. Svi ovi podaci zasnovani su na pretpostavkama, jer najveći deo novca gastarbajteri donesu u kešu, ili pošalju preko prijatelja, rođaka, a ne preko banaka. U četiri meseca ove godine pristiglo nam je 658,4 miliona evra.

Najznačajniji priliv inostranih sredstava u devizne rezerve Narodne banke Srbije od početka 2004. do 31. maja 2010. godine ostvaren je po osnovu korišćenja kredita međunarodnih finansijskih organizacija (MMF, Svetske banke, Evropske investicione banke...) i donacija u ukupnom iznosu od tri milijarde evra.

Pored toga, značajan izvor inostranih sredstava su i prilivi u devizne rezerve po osnovu privatizacije u iznosu od oko tri milijarde evra, od kojih je najveći iznos, od 1,5 milijardi evra, ostvaren u 2006. godini prodajom mobilnog operatera “Mobtel 063” norveškom “Telenoru”.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=06&dd=15&nav_id=438825

72 Milijarde dolara pokradeno a nemamo gotov ni koridor 10. :bash:
 
Saznao pre nekih sat vremena, i samo što se nisam šlogirao. :(

Jedan naš sugrađanin, Bekim Fehmiu, je umro (pod nerazjašnjenim okolnostima). Verovatno najveći i najbolji jugoslovenski glumac - pre svega čovek (a dok je bio mlađi i frajer za sve pare). Imao je 74 godine.
vreme%2520ljubavi.jpg

Vesti:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=15&nav_id=439030
http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268?yyyy=2010&nav_id=439086

Partizanska eksadrila​
[video]http://www.youtube.com/watch?v=pEEzMvF5qXU[/video]

"Čovek peva posle rata", Dušan Vasiljev​
[video]http://www.youtube.com/watch?v=JEKCWYJduoE[/video]
 
Definitivno je spadao medju najvece glumce sa prostora bivse Jugoslavije.
Slava mu.
 
Tatonovi pozivaju svedoke
23. jun 2010. | 18:11 | Izvor: FoNet Beograd

Roditelji francuskog navijača Brisa Tatona, Suzan i Alen Taton, pozvali su svedoke ubistva njihovog sina da se jave i svedoče o onome što su videli.

To bi olakšalo korektan završetak suđenja optuženima, poručuju roditelji Brisa Tatona, koji je ubijen 17. septembra prošle godine u Beogradu.

"Želeli bismo da čujemo i druga svedočenja onoga što se dogodilo 17. sepembra prošle godine u agresiji takozvanih navijača Partizana na takozvane navijače Tuluza", objasnio je Alen Taton u izjavi FoNetu.

Prema rečima Alena Tatona, postoje saznanja da je u “Ajriš pabu“ i na mestu ubistva bilo dosta ljudi, što je rečeno i na suđenju.

"Možda su nešto videli. Neka svedoče o tome i time odaju počast našem sinu" i pomognu da se proces korektno okonča, rekao je Alen Taton.

"Bili bismo im veoma zahvalni, ako bi bilo moguće dobiti njihova svedočenja, jer bi to donelo razjašnjenja u procesu optuženima", poručio je Alen Taton i dodao da "oni mogu da se jave tužiocu ili policiji".

Suzan Taton je izjavila da roditelji proces optuženima za ubistvo njihovog sina prate od prvog dana, od kada je podignuta optužnica i naglasila da imaju poverenje u srpsko pravosuđe.

"Pokušavamo da razumemo. Da dobijemo odogovore. To je teško, ali smo neke uspeli da dobijemo. Sigurno je da je to veoma kompleksan proces i imamo poverenje u srpsko pravosuđe", naglasila je Suzan Taton.

"I baš zato, kao što je rekao moj suprug, ako postoje druge osobe koje su bile na licu mesta, a koje bi mogle da svedoče, neka to učine", istakla je Suzan Taton.

"Bili bismo im veoma zahvalni", poručila je ona i napomenula da bi ta svedočenja mogla biti bez prisustva javnosti, bilo preko advokata, policije i tužilaca.

"To bi možda pomoglo da proces malo više napreduje, da dođemo do pravde", izjavila je Suzan Taton.
Tesko je opisati koliko je ova vest porazavajuca. Dotle je doslo da roditelji moraju da mole za istinu. Medjutim, ovde krivicu ne snose svedoci koji su ocigledno zaplaseni, vec drzava koja nije voljna i sposobna da ceo slucaj istera do kraja i zastiti ucesnike u procesu.
 
Silovana i ubijena devojčica kod NS
26. jun 2010. | 19:08 -> 22:20 | Izvor: B92

Novi Sad -- U mestu Stari Ledinci kod Novog Sada, silovana je, a potom i ubijena 8-godišnja devojčica. Policija i meštani u poteri za osumnjičenim 52-godišnjakom.


Mladen Ogulinac, osumnjičen za ubistvo i silovanje devojčice iz Starih Ledinaca, još uvek je u bekstvu.

Kako je novinar B92 saznao na licu mesta, ubijena devojčica je bila u kući sa svojim 4-godišnjim bratom kada ju je osumnjičeni Mladen Ogulinac namamio da ode do njega u Ulicu Vuka Karadžića u Starim Ledincima, gde ju je silovao a potom i ubio.

Pretpostavlja se da se događaj dogodio oko 13h, dok su roditelji su bili na poslu. Još uvek se ne zna tačno kako je devojčica umrla, ali se pretpostavlja da je smrt nastupila usled gušenja.

"Ona je pronađena mrtva, prekrivana lišćem sa krpom u ustima, to je sve što znamo. Da li je ugušena nakon silovanja i kako, to ćemo videti nakon obdukcije kad se završi", kaže Tatjana Đurašković, istražni sudija.

Za Ogulincem tragaju sve raspoložive snage pa i sami meštani. Kako su oni rekli, Ogulić je i pre petnaest godina silovao jednu ženu iz mesta i zbog toga je proveo neko vreme na psihijatriji, ali je ubrzo pušten. Dodali su i to da je bio čudan i da sa njim niko iz sela nije želeo da se druži.

Istraga je još uvek u toku. Detalji o tome kada je smrt tačno nastupila i na koji način znaće se nakon obdukcije.

Izvor : http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=26&nav_category=16&nav_id=441520

Ovo je strašno
:( :( :(
 
IZ u Srbiji poziva na bojkot Blica
26. jun 2010. | 00:09 -> 18:33 | Izvor: B92
Novi Pazar -- Zbog fotomontaže muftije Zukorlića, Sabor Islamske zajednice u Srbiji pozvao na bojkot distribuiranja i kupovine lista “Blic“.

U Novom Pazaru je održan Sveopšti sabor Islamske zajednice u Srbiji, povodom fotomontaže glavnog muftije Muamera Zukorlića objavljene u listu “Blic”.

Učesnici Sabora poručili su u saopštenju da su zabrinuti za budućnost svog verskog i kulturnog identiteta. Ta zajednica, kako se navodi, najoštrije osuđuje sramnu uvredu u listu "Blic" i poziva na bojkot kupovine i distribucije tog lista.

U izjavi za B92, glavni muftija Islamske zajednice Muamer Zukorlić kaže da je u Srbiji sve izaženija islamofobija.

"Pojava različitih vrsta nasrtaja na Islam i muslimane je sve češća, što u pojedinačnim slučajevima, što od starne državnih organa. Diskriminacija hara ovim prostorima, a u vrhu svega je napad na Islamsku zajednicu i podrška Beograda razbijanju islamske zajednice", ocenjuje muftija.

Aida Ćorović iz nevladine organizacije “Urban In” kaže da država treba da poradi u odnosu sa svim manjinama, pa i Bošnjacima, ali da bi bilo previše trenutnu situaciju nazvati islamofobijom.

"Mislim da definitivno muftija Zukorlić hoće sebi da da na značaju, da pokaže da je žrtva i definitivno ovo je način da on bude u žiži što javnosti u Sandžaku, što u Srbiji”, smatra ona.

“I na neki način on sebe pokušava da pokaže kao žrtvu i da se etablira kao neko ko se bori za sve Bošnjake i da je on sada neko ko najviše u svemu strada ne bi li na taj način dobio političke poene", kaže Ćorovićeva.

Islamska zajednica , kako se navodi u saopštenju, sa ogorčenjem najoštrije osuđuje sramnu uvredu lista “Blic” na račun Muftije i muslimana, što kako tvrde, simbolizuje nastavak “genocidne politike” prema muslimanima.

Ta verska zajednica pozvala je na bojkot lista “Blic” i ponovila da zahteva krivičnu odgovrnost počinioca uvrede i simboličnu odštetu od 100 miliona evra.

Muamer Zukorlić kaže da ne vidi problem u tome što je upućen poziv na bojkot "Blica", uprkos tome što je s druge strane zaključeno da u Srbiji vlada islamofobija.

“Mi kao ugrožena zajednica imamo pravo upotrebiti sva moguća sredstva u cilju zaštite naših posebnosti i našeg identiteta, pod uslovom da ta sredstva nisu nasilna”, smatra Zukorlić.

“I mislim da je to jedna od tekovina savremene ljudske civilizacije i ne vidim u čemu je problem ako mi nemamo drugih mogućnosti, nismo zaštićeni od zvaničnog poretka ove države, da prosto koristimo sopstvenu poziciju i na neki način svojevrsnim pritiskom na nečiji ekonomski interes ostvarimo svoju zaštitu”, objašnjava on....
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=06&dd=26&nav_category=11&nav_id=441377

Ovo je uzas!
 
A Blic kao ne zna šta se dešavalo po svetu i medijima koji su ismevali različite religije a posebno Islamsku,jasno je da je provokaciju neko naručio a Blic objavio ne misleći na posledice po njih a i političke odradio provokaciju za nečije interese,strane naravno...
 
2012ice to je zavera,NWO to kuje :lol:

Salu na stranu stvarno strasna stvar,a ne znam koga taj karakter predstavlja kada je u isto vreme vlasnik gradjevinske firme,verskli poglavar i politicar.
 
Ma, najlepse je sebe proglasiti ugrozenom vrstom i onda uzivati u statusu. Sramota!
 
Glupost, sloboda štampe i kraj. Ovo nije vređanje verske zajednice, ovo ako je i vređanje (ja mislim da nije) je jedne osobe. Uostalom, Blic je radio i montaže patriharha Pavla, pa nikom ništa...

Ovo je čisto deo borbe za moć između dve struje muslimana u Srbiji - onih koji gledaju u Sarajevo i onih koji gledaju u sebe (kako mi se čini).
 
Napadnuti nemački državljani na Adi
12. avgust 2010. | 09:26 | Izvor: Beta Beograd -- Grupa nepoznatih je prošle noći na Adi Ciganliji napala dvojicu državljana Nemačke, od kojih je jedan teško ranjen, a drugi lakše povređen.

Policija je obavila uviđaj i u toku je potraga za napadačima, rečeno je u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.

Napadači su odneli lične stvari i dokumenta stranih dzržavljana. Incident se dogodio jutros oko 3.30 na Adi Ciganliji, kada je 25-godišnji mladić izboden nožem u leđa.

U Urgentnom centru je rečeno da mladić još nije operisan i da je njegovo stanje teško.
http://www.b92.rs/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=08&dd=12&nav_category=16&nav_id=451347
 
??? Ovo vise zasigurno nisu izolovani slucajevi i nesto sto se tek tako desava...moram reci da sam ja ovu vest procitao u austrijskom Standardu, vec su stigli da je objave i komentari ljudi su katastrofalni, da se coveku prevrne u stomaku od toga sta pisu...ovim je Bg sebi definitvno zabio jos jedan autogol (a i tako mu je reputacija bila na klimavim nogama).
 
Uhapšen napadač na Nemce
12. avgust 2010. | 09:26 -> 13:39 | Izvor: B92, Tanjug Beograd -- Policija je uhapsila Kristijana Živanovića, osumničenog za napad na nemačke državljane, koji se dogodio sinoć na Adi Ciganliji.

Jedan od povređenih Nemaca, osamnaestogodinjši Dominik Miler, uboden je nožem u leđa, ali je njegovo zdravstveno stanje stabilno.

Napad se dogodio oko 3.30 časova, a kako je saopšteno, tokom pretresa stana Kristijana Živanovića pronađen je nož korišćen prilikom napada.

Živanoviću je određeno policijsko zadržavanje do 48 sati, posle čega će biti priveden istražnom sudiji.

Portparol Kliničkog centra Drago Jovanović rekao je jutros za B92 da je stanje teško povređenog mladića stabilno, ali da je on zadobio teške povrede u predelu grudnog koša. Prema njegovim rečima, mladić je svestan i komunikativan.

Kao mogući motiv napada navodi se pljačka, jer su nemački državljani prijavili da su im ukradeni mobilni telefoni i torbica.
http://www.b92.rs/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=08&dd=12&nav_category=16&nav_id=451347
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=08&dd=12&nav_category=16&nav_id=451347

Posle višečasovne potrage policija je uhapsila osumnjičenog za napad. Načelnik Uprave kriminalističke policije Beograda Darko Senić izjavio je za B92 da je uhapšeni jedini napadač na dvojicu nemačkih mladića.

“U vezi sa događajem koji se jutros desio u ranim jutarnjim časovima na šetalištu Ade Ciganlije. Tom prilikom nemački državljanin je zadobio teške telesne povrede. Brzom intervencijom beogradske policije, lišen je slobode Živanović Kristijan, 1992. godište, koji se dovodi u vezu sa ovim krivčnim delom”, kazao je Senić.

“Prilikom pretresa nađen je nož kojim je on naneo teške povrede oštećenom, kao i predmeti koji potiču od oštećenog nemačkog državljanina”, naveo je on.

“Inače, Živanović Kristijan je od ranije poznat policiji jer je i kao maloletnik ranije na ovom potezu vršio krivična dela razbojništva i teške krađe. Određeno mu je policijsko zadržavanje. Po isteku zadržavanja, biće u zakonskom roku predat istražnom sudiji suda u Beogradu”, objasnio je Senić.

"Živanoviću zabranjen ulaz u klubove"

Osamnaestogodišnji mladić uboden je nožem na samom početku makiške strane Ade Ciganlije.

Vlasnici i zaposleni iz okolnih lokala nisu htelei pred kamere, jer su, kako kažu, za nemili događaj saznali iz medija.

Ipak, našoj redakciji telefonom se javio jedan od zaposlenih u “Piplsu”, ali je zamolio da mu ne objavljujemo ime. On tvrdi da ni napadač, ni povređeni nisu bili gosti tog lokala.

"Hteo sam da kažem da je kod nas proslava trajala do 3, da je bilo 70 gostiju, bez stranaca i da se to desilo oko 4 iza lokala, gde to niko nije mogao da vidi. A dečko koji je to uradio je neko kome je već mesecima zabranjen ulaz u sve klubove na Adi", tvrdi on.
Dijabola na toliko mnogo nivoa.
Još je "pao" kao "dežurni krivac" u roku od nekoliko sati.
 
Diplomci i dalje odlaze iz Srbije
13. avgust 2010. | 00:36 | Izvor: Večernje novosti Beograd -- Trend odlaska diplomaca se nastavlja, a školovanje jednog stručnjaka košta oko 30.000 evra. Najtraženiji diplomci prirodnih nauka, inženjeri, medicinari.

Gubitak koji Srbija ima odlaskom mladih strčnjaka u inostaranstvo je nemerljiv.

Ne radi se samo o novcu koji je uložen u njihovo školovanje, već o doprinosu koji bi oni mogli da daju da su ostali u zemlju.

Trend odlaska, koji potvrđuje i najnoviji poziv iz Nemačke za 600 mladih lekara iz Srbije koje tamo čeka radno mesto, najverovatnije će se nastaviti. Evropske zemlje imaju deficit kadrova, pre svega, iz prirodnih i tehničkih nauka, a Srbija one koje je školovala ne može da zaposli.

Prema rečima prof. dr Branka Kovačevića, rektora Univerziteta u Beogradu, naši diplomci su cenjeni u inostranstvu, posebno medicinari, hemičari, fizičari, elektrotehničari.

"Za školovanje jednog lekara država godišnje izdvaja oko 3.000 evra, a inženjera elektrotehnike oko 1.600 evra“, kaže Kovačević.

"Njihovo znanje koristi neko drugi, jer kod nas oni ne mogu da se zaposle. Tržište ne postoji, privreda ne radi, tako da oni ne mogu u svojoj zemlji primeniti ono što su naučili. S druge strane, u pojedinim evropskim zemljama postoji deficit kadrova, pa tako Nemačkoj treba 400.000 inženjera svih profila. Stručnjaci nedostaju Holandiji, Danskoj, Švajcarskoj“, kaže rektor.

Kovačević ističe da odlazak lekara u inostranstvo može naneti veliku štetu u stvaranju nove generacije predavača na Medicinskom fakultetu.

On kaže da za školovanje jednog dobrog stručnjaka treba minimum deset godina, a prosek godina predavača na medicini je veći od 50, što je za evropske standarde nedopustivo.

"Šteta koju država ima odlaskom mladih kadrova je ogromna, to je kao da izgubite deo kulturnog blaga“, smatra prof. dr Živoslav Tešić, profesor Hemijskog fakulteta.

"Školovanje jednog hemičara košta državnu kasu realno 5.000 evra, a većinu njih već na fakultetima rezervišu strane kompanije, sada sve više iz Evrope“.

U Srbiji prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje posao sa fakultetskom diplomom u Srbiji čeka 41.386 (5,54 odsto), a sa osmim stepenom stručnosti svega 38. Među njima je nalazi 1.807 lekara, od kojih su 90 specijalizirali. Na konkurs za posao u Nemačkoj do sada se prijavilo njih 100.

U Srbiji ne postoji zvanična evidencija koliko je mladih stručnjaka otišlo u inostranstvo. Neke procene govore da je, od 1991. do 1996. godine otišlo više od 250 doktora nauka, 200 magistara i oko 30.000 studenta.

Takođe, nezvanične statistike kažu da posle 2000. godine oko 4.000 diplomiranih studenata godišnje napusti zemlju.

Kako ističu sagovornici problem je što država nema definisanu strategiju razvoja, sa procenom koji kadrovi su potrebni i u kom broju.

Rektor Kovačević ističe da se upisne kvote prepisuju iz godine u godine, bez ikakve dodatne analize da li je potrebno toliko inženjera, pravnika, ekonomista. Dodatni problem je veliki broj visokoškolskih ustanova.

"Upisne kvote su iste, kao u periodu kada smo imali razvijenu proizvodnju i tržište, a danas je situacija potpuno drugačija“, kaže Kovačević.

"Svetski standardi kažu da na milion stanovnika dolazi jedan univerzitet, a samo u Beogradu postoji sedam - dva državna i pet privatnih“.
naravno da odlaze...i tek ce ici. Ja bih sa mojim faxom mogao da radim kao prodavac u Pekabeti eventualno....jedino sto mi ne mogu pripisati je da su mi placali skolovanje.
 
Sto se tice odlazaka diplomaca, postoji jedan vic iz 90-ih koji savrseno opisuje tu situaciju:

Sta kazes diplomiranom filologu kad ga sretnes?

- Big Mac, veliki pomfrit i Koka-kolu, molim Vas.
BTW, mali balavac Kristijan Z. pokusao je da se pred policijom opravda za razbojnistvo na Adi time da je mislio da su njegove zrtve pripadnici gej populacije. Dizs! Mislim, znam da mali skot sigurno mrzi pedere, ali stravicno je da se branis za razbojnistvo time sto ces sebi da natovaris jos i zlocin mrznje.
 
...mislio sam da je Grobar...
...mislio sam da je peder....

...mislio sam da mi je sve dozvoljeno...

E sad će imati vremena da razmišlja.
 
Sta kazes diplomiranom filologu kad ga sretnes?

- Big Mac, veliki pomfrit i Koka-kolu, molim Vas.
A smejali su nam se kad smo radili grafičke radove do pola pet ujutru (smajli koji se zlobno smeje)
 
vucko":dnf4xjkz je napisao(la):
I dalje to rade :)
Samo se ti opusti, taj fakultet i ovako postoji da bi mašinci znali gde se koncentrišu kulturne, malo zapostavljene devojke ;)
 
Vrh