Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

jovanovm":3apoupl8 je napisao(la):
@stf
Gde piše da su lopovi Romi?

Podsećaš me na nemačke medije kada pišu isto to o Srbima.

Šta je bilo sa kamerama koje su postavljane po tvrđavi? Sa službom bezbednosti koja je trkeljisalja klince koji se vataju i ljude sa velikim fotoaparatima? Kako je moguće da je krađa obavljena uz njihovo prisustvo, a ako ljudi iz obezbeđenja nisu bili tu, onda zašto? Osiguranje? Ne može samo "krivična prijava", hajde malo i neki odgovori!
Oke, pocinioci su nadjeni....i ko su? Pa Romi druze. A zasto sam odmah aludirao na njih? Jer je to jedina nacija u Srbiji, koja nema svest o znacaju spomen obelezja. Koliko god da su siromasni, i da kradu, Bugari, Hrvati, Rumuni, Albanci, Srbi,..... nikada, ali nikada nece ukrasti ovako nesto. Svest o tvom postojanju na ovome svetu te cini civilizovanim covekom, a mnogi Romi (ne svi) nemaju tu svest.

@ Vucko Ovo vazi i za tebe.
 
stf":27xz7e53 je napisao(la):
jovanovm":27xz7e53 je napisao(la):
@stf
Gde piše da su lopovi Romi?

Podsećaš me na nemačke medije kada pišu isto to o Srbima.

Šta je bilo sa kamerama koje su postavljane po tvrđavi? Sa službom bezbednosti koja je trkeljisalja klince koji se vataju i ljude sa velikim fotoaparatima? Kako je moguće da je krađa obavljena uz njihovo prisustvo, a ako ljudi iz obezbeđenja nisu bili tu, onda zašto? Osiguranje? Ne može samo "krivična prijava", hajde malo i neki odgovori!
Oke, pocinioci su nadjeni....i ko su? Pa Romi druze. A zasto sam odmah aludirao na njih? Jer je to jedina nacija u Srbiji, koja nema svest o znacaju spomen obelezja. Koliko god da su siromasni, i da kradu, Bugari, Hrvati, Rumuni, Albanci, Srbi,..... nikada, ali nikada nece ukrasti ovako nesto. Svest o tvom postojanju na ovome svetu te cini civilizovanim covekom, a mnogi Romi (ne svi) nemaju tu svest.

@ Vucko Ovo vazi i za tebe.
Nemam nameru da tvrdim da nema korelacije, ali, kao sto ima Roma (mnogo) koji to nikada ne bi uradili, tako ima i medju svim drugim etnicitetima onih koji bi to itekako uradili.
 
Uhapšen kradljivac skulptura »

25. Maj. 2010 | (11:18 -> 11:43), Izvor : Studio B, Komentari: 0

Devetnaestogodišnji R. N. iz naselja Borča uhapšen je zbog sumnje da je sa još četvoricom mladića, za kojima policija traga, ukrao bronzane skulpture sa fontane "Buđenje" na Kalemegdanu i figuru dečaka sa Čukur česme.


Kako prenosi današnji Blic, ukradene skulpture lopovi su prodali vlasniku jednog otpada na Zrenjaninskom putu za 28.000 dinara.
Osumnjičeni su za šest bronzanih golubova uzeli 9.000 dinara, a za bistu dečaka 19.000 dinara.
Blic saznaje da je uhapšeni mladić osumnjičen da je vozio BMW 316, kojim je grupa noću išla u krađe.
U noći između 21. i 22. maja ukrali su skulpturu dečaka sa Čukur česme, a šest dana pre toga golubove sa fontane "Buđenje" na Kalemegdanu.
http://studiob.rs/info/vest.php?id=51860

Vozio je covek bmw 316,mislis i dalje da su romi?
 
Znam, ali kakve veze ima njegova etnička pripadnost sa time što je ukrao skulpturu? Evo moj komšija sa prvog sprata je Rom pa nikad ništa nije ukrao (da sam ga ja video), a opet komšija iznad njega je Srbin (kako to definiše SPC) pa krade i levo i desno...
 
Da se ne lazemo, manjine su najcesce te sto kradu gradski mobilijar koji posle zavrsava po otpadima i pijacama.
 
Što bi rekao lik Bate Stojkovića u "Ko to tamo peva": "Zna se ko ovde voli da krade" .... pa kradu i Srbi, ali naravno da je povika na Cigane koji kradu na sitno sa ulice da bi prodali na otpadu.

Kao i svugde u svetu, ko ukrade milione je laf i gospodin, alal mu vera, a sirotinja koja ukrade siću da bi preživela zaglavi na robiji.
Ne bi ni krali ploče i spomenike da nemaju kome da ih prodaju - a o tome se malo priča.

Sa druge strane, kakav je naš odnos prema spomenicima? Terazije, Sajmište? Topovske i tramvajske šupe, šoping molovi u planu, pentranje i šaranje po knezu Mihajlu, spomenik pilotima iz 41 na nekom levom mestu, gde može da se ubudži da ne smeta, SPO-ova "Šajkača" na Ušću....

Koliko Beograđana uopšte zna na koji događaj se odnosi taj spomenik, iznad Strahinića Bana? Spomenik je ljudima ispod prozora, zašto niko odmah nije zvao policiju? itd...itd
 
Mozes do prekosutra da relativizujes, no sasvim je jasno ko je ukrao i iz kojih motiva. Ista socijalna grupa redovno grad ostavlja bez sahtova, sabracajnih znakova, mobilijara po parkovima, pocasnih ploca i ostalog sto se moze prodati na buvljaku ili nekom otpadu.

Naravno, uzimajuci u obzir kakav smo narod, uvek ce se naci neko sa pricom "jadni, nemaju od cega da zive... smrc", kao sto je to bilo i sa famoznim kartonskim naseljima :rolleyes:
 
@relja +1

Čekaj, znači relativizacija je ako kažeš da i neko drugi krade? To nije u redu?

Da, imamo jednu socijalnu (etno-kulturalnu) grupu u kojoj je veliki broj članova siromašan, i tačno je da imamo problem sa krađom javnih spomenika i sredstava. Ali sad, ako mislimo da će ijedan od tih problema rešiti policijska akcija ili slovački princip (ograđivanje) onda smo se žešće zaj***. Zašto?

Kao prvo, i Srbi kradu i uništavaju kulturne spomenike drugih nacija. Uostalom, ne tako davno mi smo bombardovali i pljačkali dva predivna grada jugo-zapadno od nas, pa nikom ništa. Je li to u redu zato što je bio rat? Kad ljudi to vide, onda im je lakše. Uostalom, jesu li Romi ukrali bistu Ivana Kosančića takođe zbog preprodaje (čega, kamena?) ili je to bio neko drugi?

Kao drugo, postoji veeeliki broj Roma koji ne kradu ništa. I kad se nešto ukrade reći da se krađa desila zbog neke tako "romske" kulture lopovluka, a ne zbog kulturne izolacije i siromaštva je slepilo najgore vrste. Žao mi je, ali ne mogu da se složim sa takvim stavom jer se sećam kako su ljudi mene gledali u Nemačkoj kad uđem u neku radnju, posebno kad su me čuli da govorim srpski.
 
Relativizacija je kad kazes da kradu i drugi pored navedenih. Svi kradu u nasoj maloj zemlji ali to nije izgovor da neko prodje nekaznjeno.

Takodje, pravljenje analogije sa pricom ratova 90ih je za ovu temu vise nego suvisno.

Stvari treba nazvati pravim imenom a u ovom konkretnom slucaju Romi su ukrali spomenike kulture i prodali ga za bednih par hiljada dinara na otpad. Verujem da kradja nije u biti romske kulture niti da svi Romi kradu, ali u ovom slucaju kao i u vecini slucajeva kradje gradskog mobilijara ucestvuju pripadnici romske populacije. Uzrok za to lezi u socijalnom statusu navedene manjine, no to nikako ne moze opravdati neciji lopovluk. Ko krade ide na robiju, od stanovnika karton sitija do ministara.
 
U pravo sam prosao pored ETF PLOCA SA IMENOM NIKOLE TESLE PO TRECI PUT JE UKRADENA NEMA JE :bash: :bash: :rant: :rant: :mad:
 
vrachar":2978spgg je napisao(la):
Mozes do prekosutra da relativizujes, no sasvim je jasno ko je ukrao i iz kojih motiva. Ista socijalna grupa redovno grad ostavlja bez sahtova, sabracajnih znakova, mobilijara po parkovima, pocasnih ploca i ostalog sto se moze prodati na buvljaku ili nekom otpadu.

Naravno, uzimajuci u obzir kakav smo narod, uvek ce se naci neko sa pricom "jadni, nemaju od cega da zive... smrc", kao sto je to bilo i sa famoznim kartonskim naseljima :rolleyes:
Ne treba relativizoati, ali ne treba ni generalizovati.
Da, istina je da uglavnom Romi kradu spomenike, spomen ploče, šahtove, kablove i sl. A to kradu zato što je baš to njima i najdostupnije, a ne kradu svi, jel da?
Ali isto tako, postoje Srbi koji na primer - organizovano kradu šljunak iz rečnih korita i time siromaše državu, kao i što uništavaju infrastrukturu i prirodu. To za primer, a gde su tenderi, javna preduzeća, itd, jedan drugi red veličine.
A njih niko i ne juri i ne hapsi, niti će ikada robijati za to.

Da se razumemo, mislim da ih treba debelo rebnuti za ovo, ali mi je malo muka priča o moralnosti i poštenju kada se u isto vreme nesmetano i nekažnjeno kradu milijarde.
 
Da se razumemo, nisam ni rekao niti mislim da opravdava. Izolovati jednu manjinu od zakona takođe predstavlja užasmu manifestaciju rasizma. Pravila i zakoni moraju biti isti za sve i jednako se sprovoditi.

Relativizacija je kad kažeš - svi kradu i zato je u redu krasti. Ja kažem svi kradu i to je problem našeg društva (kleptologija kao društveni moto), a ne problem samo romske manjine.

Pravio sam pravljenje analogije sa ratovima iz 90tih zato što su u tim ratovima ljudi krali i uništavali gradsko nasleđe u Sarajevu, Dubrovniku, Vukovaru (nasleđe u čijoj su gradnji takođe učestvovali i Srbi), sve za neki mali profit ili eventualno rast položaja u vojno-paravojnim grupacijama čiji su bili članovi. Reakcija je bila na ovo:

stf":4eo7i1xg je napisao(la):
Bugari, Hrvati, Rumuni, Albanci, Srbi,..... nikada, ali nikada nece ukrasti ovako nesto. Svest o tvom postojanju na ovome svetu te cini civilizovanim covekom, a mnogi Romi (ne svi) nemaju tu svest.
Znači opet - problem je u sledećem:

1) kako se društvo odnosi prema kulturnim vrednostima (u kom su nam stanju kulturni objekti, koliko obraćamo pažnju na spomenike, itd itd)
2) koliko su druge etno-kulturalne grupe uključene u to društvo (tj. zašto bi recimo Muslimane u Srbiji bilo briga za spomenik Karađorđu ili Rome za spomenik dečaku Savi (koji inače nije ubijen kod Čukur česme, to je samo legenda, dečak je ranjen, a ubijeni su neki drugi ljudi u početku nereda i sukobima))

Naravno, problem je i u siromaštvu, ali ne toliki. Stvar je u tome da problem nema veze sa Romima kao manjinom - njihovom kulturom/civilizacijom i nedostatkom iste već u tome što u ovoj zemlji i Srbi i Cigani i pederi i navijači i seljaci i urbana elita ... svi brzo zaboravljamo prošlost. A ko zaboravlja prošlost je osuđen da je ponavlja. I tako stalno pravimo iste greške. Ali to je već neka druga priča.

Drago mi je što su statue našli i što će ta osoba biti kažnjena. Tužan sam zato što se priča o nacionalnoj pripadnosti vinovnika, a ne recimo o tome šta je radilo obezbeđenje na tvrđavi (privatna firma) dok su te statue ukradene, ko ih kupuje i zarađuje pare na njima, i kako razbiti kriminalni lanac koji omogućuje da postoji ekonomija krađe.
 
@ Jovanovm
Ovde se ne radi o pljuvanju Romske zajednice, vec o cistoj realnosti. Kradu sve nacije i rase, neki kradu vise, neki manje, i svi treba na robiju. Ovde je pitanje ko sta krade. Ako se redovno spomen obelezja skrnave od strane jedne nacionalne zajednice, to je definitivno problem u svesti i kulturi te nacije. Ako ti ugrozavas neciji zivot kradjom slivnika i sahtova, ti imas genetski problem u glavi. Pa jbt. nisu samo Romi siromasni, a samo oni kradu spomenike, i ugrozavaju zivote pesaka i vozaca(medju kojima ima i Roma).

Ne mozes porediti unistavanje spomenika u ratovima i unistavanje u miru. U ratovima, se spomenici i kulturna bastina unistavaju da bi se neprijatelj demoralizovao, jer ga gadjas gde ga najvise boli. Miniranje crkava po Hrvatskoj, rusenje mosta u Mostaru, granatiranje starog dela Dubrovnika, su naredjeni sa vrha, i naredba se mora postovati, sa tim nikakve veze nemaju vojnici, ma koje nacionalnosti bili.
Isto cu reci i za masovno unistavanje Srpskih grobalja po Kosovu. To nisu uradili svojevoljno Albanci kao nacija, vec je odredjenoj grupi naredjeno sa vrha.....Rusi.

Nije ovde pitanje i problem u rasizmu. Pa Romi sami izazivaju negativna osecanja prema njima samima, i to njihovim ponasanjem, a posle se to prezentuje kao rasizam. To nije rasizam. Veci problem je ovde zataskivanje stvarnog problema, od strane malodusnih i namerno zaslepljenih ``boraca za ljdska prava``.
 
stf":45o8zt7s je napisao(la):
@ Jovanovm
Ovde se ne radi o pljuvanju Romske zajednice, vec o cistoj realnosti. Kradu sve nacije i rase, neki kradu vise, neki manje, i svi treba na robiju. Ovde je pitanje ko sta krade. Ako se redovno spomen obelezja skrnave od strane jedne nacionalne zajednice, to je definitivno problem u svesti i kulturi te nacije. Ako ti ugrozavas neciji zivot kradjom slivnika i sahtova, ti imas genetski problem u glavi. Pa jbt. nisu samo Romi siromasni, a samo oni kradu spomenike, i ugrozavaju zivote pesaka i vozaca(medju kojima ima i Roma).
Јој јој, ово је чист расизам! Проблем са Ромима није у генетици већ у култури, тј. средини у којој одрастају. Јбг, од малена се уче (они из картонских градова) да им је лакше да просе, краду и да живе бедно, уместо да раде и живе боље. Они који нису одрасли у таквим срединама живе и раде нормално као и сви ми. На друштву је да их интегрише, укључи у нормалне токове, али то мора да се ради систематски неколико деценија... Без тога се проблем неће решити и увек ће га бити.
 
E moj Mihajlo....nisi pazljivo procitao ceo moj post.

NISU SAMO ROMI SIROMASNI, A SAMO ONI KRADU POMENUTE PREDMETE.

Nisu Romi jedini koji zive ispod donje granice siromastva, a jedino oni NE ZELE da se integrisu. Sve kvaziborce za ljudska prava molim da pogledaju barem jednu epizodu Kvadrature kruga, pa da vidite kako ljudi bedno zive, sa daleko manjom zaradom od ovih lopova, a deo su sistema, integrisani su.
Progledajte malo ispod te maske kvazievropskih vrednosti.
 
stf":u0iefbp7 je napisao(la):
E moj Mihajlo....nisi pazljivo procitao ceo moj post.

NISU SAMO ROMI SIROMASNI, A SAMO ONI KRADU POMENUTE PREDMETE.

Nisu Romi jedini koji zive ispod donje granice siromastva, a jedino oni NE ZELE da se integrisu. Sve kvaziborce za ljudska prava molim da pogledaju barem jednu epizodu Kvadrature kruga, pa da vidite kako ljudi bedno zive, sa daleko manjom zaradom od ovih lopova, a deo su sistema, integrisani su.
Progledajte malo ispod te maske kvazievropskih vrednosti.
I ti onda zaključuješ da je problem u genetici? Mislim da to ipak jeste rasizam. Mnogo normalnije objašnjenje: roditelji uče decu da prose, kradu, ta deca posle isto to uče svoju decu i eto ti zatvoreni krug. Ili što reče Михаило, sredina je problem. Ne opravdavam ih, ali reći da imaju genetske predispozicije za krađu i klošarenje nije u redu.
 
lukpot":13kuvk7g je napisao(la):
stf":13kuvk7g je napisao(la):
E moj Mihajlo....nisi pazljivo procitao ceo moj post.

NISU SAMO ROMI SIROMASNI, A SAMO ONI KRADU POMENUTE PREDMETE.

Nisu Romi jedini koji zive ispod donje granice siromastva, a jedino oni NE ZELE da se integrisu. Sve kvaziborce za ljudska prava molim da pogledaju barem jednu epizodu Kvadrature kruga, pa da vidite kako ljudi bedno zive, sa daleko manjom zaradom od ovih lopova, a deo su sistema, integrisani su.
Progledajte malo ispod te maske kvazievropskih vrednosti.
I ti onda zaključuješ da je problem u genetici? Mislim da to ipak jeste rasizam. Mnogo normalnije objašnjenje: roditelji uče decu da prose, kradu, ta deca posle isto to uče svoju decu i eto ti zatvoreni krug. Ili što reče Михаило, sredina je problem. Ne opravdavam ih, ali reći da imaju genetske predispozicije za krađu i klošarenje nije u redu.
Управо, стави било кога да одраста са њима исто ће да се понаша. Узми циганче и одгоји га и наравно да неће да иде да краде. Рећи да су Роми генетички предодређени за лопове је расизам. Да, наравно да ћемо да претпоставимо да скулптуре краду житељи нехигијенских насеља, али то није зато што су Роми него зато што живе на тај начин. То што су већина житеља тих насеља Роми је ствар стицаја околности, не генетике...
 
Pravi problem su otkupljivači. Po zakonu oni ne smeju otkupljivati čitave poklopce ili rešetke pa ih ovi prepolove ili okrnje. Zna se ko su i otkupljivači a i kradljivci (većinom Romi svidjalo se to nekom ili ne). Policija kaže da sve zna ali da nema rešenja jer obe grupe poseduju samo oštećene poklopce što je dozvoljeno zakonom.
Porediti ratove devedesetih i normalno stanje 2010.god. je nemoguće. Ima mnogo foruma gde se može saznati ko je koju crkvu ili džamiju minirao ili neki most i zgradu srušio (ako nekog to stvarno zanima).
 
Ako kazem da su Englezi genetski ruzni, da li sam rasista?
Ako kazem da su Italijani genetske pickice, da li sam ja rasista?
Ako kazem da su Rusi genetske pijandure, da li sam rasista?
Ako kazem da smo mi Srbi genetski nekulturni, da li sam ja rasista?
Ako kazem da su Amerikanci genetski debeli, da li sam rasista?
Ako kazem da su Nemci genetski disciplinovani, da li sam ja rasista?
Ako kazem da su Japanci genetski vredni, da li sam ja rasista?

Cim neko uzme u usta Rome i kaze nesto negativno, nadje se neki "pravednik" i optuzi ga da je rasista. Smesni ste.

Iskreno vam kazem, osvestite se i progledajte. Prihvatanje realnosti nije rasizam. Netrpeljivost prema odsustvu svesti nije rasizam.
Kolegu 2012ici sam pre vise nedelja zapusio usta, objasnivsi mu da pojma nema sta je rasizam, pa nadjite taj post jer me stvarno mrzi da ponovo objasnjavam. Jer ocigledno nemate pojma sta je rasizam.

Vec sam rekao da NISU SAMO ROMI SIROMASNI, a samo oni kradu i istoriju i ugrozavaju tudje zivote. To jeste problem te manjine, a ne svih nacionalnosti. Kao sto je rekao Shumar, i otkupljivaci su Romi, sta mi vise pricamo.
 
GOJE":2hvmhtmf je napisao(la):
@stf,

apsolutno si sve rekao pogrešno,

JESI RASISTA
A ti si slepac!

(ako smo krenuli da se vredjamo, vredjacemo se)
 
Vrh