Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Editovao si u međuvremenu.
Ja razumem o čemu ti pričaš, ali ideja nacije gubi pristalice najviše jer se nije prilagodila vremenu, modernom.
Ja bih bio veliki nacionalista kada bi postojao konsenzus da je nacija odavno postala politički a ne etnički pojam.
Potrebno je okupljanje oko ideje i toga kako država treba da izgleda, ne oko etnosa, prošlosti i borbe za teritoriju. Bilo bitno, više nije, kako je tako je. Neke stvari treba ostaviti istoriji (nauci, ne zaboravu), prihvatiti one na kojima smo napravili državu, bilo da su pogrešne ili ispravne.
Moji su preci bili na krfu npr, ali ja imam pravo da mislim da to povlačenje možda i nije bio najpametniji potez, laičko mišljenje.
Ево и јесмо окупљени око идеје. Идеје партијске, корумпиране, Републике Србије, идеје издаје и продаје и видимо куда то води.
 
Читајући вас и ваше ставове мислим да ипак није вредело.

Врло је просто, ако ви сматрате да толике жртве нису вределе онда заиста ни нису јер на крају ви/ми сваким својим ставовима и поступцима сваки дан одређујемо да ли је жртва предака вредела.

Кости мојих предака од солунског фронта до крајишких кршева ми не дозвољвају да делим ваш став.
Са друге стране, просечан Србин данас не да није спреман ни на најмање одрицање од комфора зард општег добра него жели и потпуну слободу од прошлости кроз један увредљив, поспрдан и примитиван став према истој а све у циљу који скрива од самог себе - Неће никакву одговорност ни за садашњост, нити за будућност.

Заправо, став о прошлости је пројекција става о садашњости. Кад кажеш "будале гинуле ни за шта" хоћеш сопствено нечињење да оправдаш.

Sve je ovo lepo napisano, samo što je to utopijski patriotizam / nacionalizam konzervativne provenijencije, koji se neće desiti kako zbog toga što mi sami kao društvo nemamo kapacitet za tako nešto plus okolnosti koje su izvan našeg uticaja a koje takođe to ne dozvoljavaju.

U istoj je ravni sa snovima o besklasnom društvu anarhističkog tipa - nikada neće doći.
 
Само да се подсетимо да се до ове расправе о демографији Темишварског Баната, о повлачењу преко Албаније и, наравно, о усташама, дошло од једног издвојеног и глупог случаја задржавања певачице шит-музике на граници из разлога познатих Александру Вулину.

Све честитке.
 
Sve je ovo lepo napisano, samo što je to utopijski patriotizam / nacionalizam konzervativne provenijencije, koji se neće desiti kako zbog toga što mi sami kao društvo nemamo kapacitet za tako nešto plus okolnosti koje su izvan našeg uticaja a koje takođe to ne dozvoljavaju.

U istoj je ravni sa snovima o besklasnom društvu anarhističkog tipa - nikada neće doći.
Српски национализам је био прогресиван и либералан, онакав, какав је и формирао савремену српску државу у 19. веку.
О томе сведочи и његов крајњи продукт - Југославија. Највећи српски националисти и Срби генерално су је видели као крајњи, са српством компатибилни циљ, нпр Његош.
Камо лепе среће да је био мало конзервативан, можда бисмо боље прошли.

Ове шешељевске, булајићевске покушаје од 91е на овамо не рачунам. То је удбашко чедо.
 
Poslednja izmena:
Кај? Кнез Чарториски? Начертаније? Био је Илирски покрет малко прије тога (а и Гарашанин није био од тих прогресивних "српских националиста", него Србенда нешто старијег кова, антисемита итд, па је југословенско у својој синтези испреправљао у срБско).

Што се мене тиче, постоји бојазан да "српске националисте" једино Срби неће преживети (нисмо ни у томе сами, Немци-Пруси су историјски светионик у том погледу, а има још кандидата.)
 
Српски национализам је био прогресиван и либералан, онакав, какав је и формирао савремену српску државу у 19. веку.
О томе сведочи и његов крајњи продукт - Југославија. Највећи српски националисти и Срби генерално су је видели као крајњи, са српством компатибилни циљ, нпр Његош.
Камо лепе среће да је био мало конзервативан, можда бисмо боље прошли.

Ове шешељевске, булајићевске покушаје од 91е на овамо не рачунам. То је удбашко чедо.
Srpski nacionalizam je bio DELIMIČNO liberalan / progresivan do 1918. godine.... od tada eksplicitno konzervativan, bez obzira na komunistička čeda sa kraja 80-ih koja su deplasirali isti taj nacionalizam
 
Национализам 19 века нема везе са данашњим мутантом. Исто тако и национализми 2. светског рата везе немају са данашњим и са оним из 19. века.
 
Пазарење у Чешкој.
  • 30 јаја.
  • 1кг пилетине.
  • 4 јогурта.
  • 1кг смрзнутог поврћа.
  • 350г путер од кикирикија.
  • 750г тост хлеб.
  • 4 7 days кроасана од 110г.
  • 4 kinder pingui 30г.
  • 8 ролни толет папира.
  • 1 бело монструм пиће запремине 0.5 литара (Monster white.) Укупна цена је 2600 динара у Чешкој.
o3d8qhzkzmld1.jpeg

Све везе надаље су са Ценотеке, цене написане су најниже цене. Цене су важиле на дан објаве коментара, тачније 30.08.2024.
Када се све то сабере, испада да све ово кошта 3376,84 динара, и то је по најнижим ценама.

Економски тигар...
1725031573333.png
 
Poslednja izmena:

Hrvatska policija dakle misli da je dizanje tri prsta kaznjivo? Sta predstavlja to? Srbiju? Srbovanje? Srbocetnike? Vuka Draskovica na mitingu 1991.? Potez Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica?
Da su bile slovenacke ili makedonske tablice jel to se onda ne racuna?
Kako god, ko pati od zaborava zasto letuje u Hr...
 
Пазарење у Чешкој.
  • 30 јаја.
  • 1кг пилетине.
  • 4 јогурта.
  • 1кг смрзнутог поврћа.
  • 350г путер од кикирикија.
  • 750г тост хлеб.
  • 4 7 days кроасана од 110г.
  • 4 kinder pingui 30г.
  • 8 ролни толет папира.
  • 1 бело монструм пиће запремине 0.5 литара (Monster white.) Укупна цена је 2600 динара у Чешкој.
Pogledajte prilog 210014
Све везе надаље су са Ценотеке, цене написане су најниже цене. Цене су важиле на дан објаве коментара, тачније 30.08.2024.
Када се све то сабере, испада да све ово кошта 3376,84 динара, и то је по најнижим ценама.

Економски тигар...
Pogledajte prilog 210015
Ne znam gde su ovo kupovali al kad sam na prolece bio malo do Ceske i Slovacke sve je kostalo maltene u dinar kao kod nas. I to po nekim hipermarketima po predgradju, po tipa centru Praga jedno 20% skuplje.
 
Vrh