Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

На форуму видим преовладава изједначавање хрватског и српског национализма наметнуто у времену титоистичке диктатуре. То би било као да Јевреји данас изједначавају немачки нацизам и сопствени национализам. Можда чак и горе јер Јевреји ипак имају иза себе стотине хиљада побијених и протераних палестинских цивила.

Застрашујуће је да постоје Срби који 2024-е године заступају усташко-црвену идеологију и де факто хрватски национализам.
Сматрам вас идеолозима уништења српског народа, културе и традиције.

Ово је чисти спин. Нико овде не подржава усташки терор нити изједначава НДХ са СФРЈ.
 
Традиционална релативизација поступака тзв државе Хрватске “па и ми смо исти”.
Šta sam to tačno relativizovao ?

Govorim o tradicionalnim političkim prepucavanjima sa obe strane granice.

Naravno da je tragikomično i apsurdno da se neko uhapsi jer je slušao Baju ili da se osudi dok je pevao u drugoj državi neku pesmu.
 
Hteli smo i mi svašta, pa smo se našli na pola.
Ko bi pre 150 godina rekao da će vojvodina biti srbija, sa debelo manjinskim procentom srba u njoj?

А чија је била пре доласка Мађара у Панонију и шта је са кнежевинама и словенским становништвом које је тамо постојало пре њиховог доласка?

Колико је српског становништва које се населило у Сеобама, на позив цара, као крајишници војници Војне Крајине изгинуло против османске војске у неколико великих ратова које су водила два царства?

У којој мери је демографија измењена масовним насељавањем мађарског и немачког становништва у 18. веку. од стране монархије?
Према аустријском попису у Бачкој из 1715. године, Срби, Буњевци и Шокци су чинили 97,6% становништва региона. У целом попису нађено је само 40 старешина домова који нису били Јужни Словени.


Колико је Срба Мађаризовано током националног препорода мађарског народа и колико је побијено у револуцији 1848.?


Немој писати нешто тек да би написао..
 
Poslednja izmena:
Ово је чисти спин. Нико овде не подржава усташки терор нити изједначава НДХ са СФРЈ.
Релативизација усташког терора стављањем у раван са српским национализмом и борбом за слободу јесте једнако подршци истог.

Ово за ндх и сфрј не разумем. Ништа у вези тога нисам написао осим да су се великохрватски интереси остварили у обе творевине.
 
А чија је била пре доласка Мађара у Панонију и шта је са кнежевинама и словенским становништвом које је тамо постојало пре њиховог доласка?

Колико је српског становништва које се населило у Сеобама, на позив цара, као крајишници војници Војне Крајине изгинуло против османске војске у неколико великих ратова које су водила два царства?

У којој мери је демографија измењена масовним насељавањем мађарског и немачког становништва у 18. веку. од стране монархије?



Колико је Срба Мађаризовано током националног препорода мађарског народа и колико је побијено у револуцији 1848.?


Немој писати нешто тек да би написао..

Budući da ti ne pišeš da bi napisao, koji je to ultimativni skup činjenica koji garantuje da neko ima pravo na posedovanje teritorije?
Dakle, cela istorija je fejk osim onog dela koji jednoj strani odgovara?
I Srbi su imali seobe, posrbljavanja i raseljavanja ostalih. Istorija je skup događaja koji nemaju jednoznačan ishod. Nešto smo dobili, nešto izgubili. Samo frustrirani od toga prave mitove i bajke, istoričari imaju opšti pogled na to.

A sve što sam ja rekao je da bi malo ko pomislio da će Vojvodina biti deo Srbije u to doba. Da nije bilo rata, verovatno ne bi ni bila.
 
Онај који је то право изборио и коме је то право признато.

Не, оно што сам написао су званични подаци, то је једна једина историја.

Апсолутно, само фрустрирани праве митове и контрамитове као одговор. Али написати да је у Војводини у једном тренутку српски народ био мањински мимо контекста поредећи са границама НДХ је опортуно.
Дакле поређење случаја једног народа, који је на позив цара населио одређену територију да би ту царевину са тог простора војнички бранио и ту територију крвљу платио, са наци екипом која је у условима окупације земље извршила геноцид ширећи границе на исток је мало оно..
 
Poslednja izmena:
Ne 💩

Svako može sa dva klika da vidi :

,,....Име Војводине потиче из 1848. године, када се простор данашње Војводине звао Српска Војводина (1848—1849) и Војводство Србија (1849—1860).

Од 1945. године, у службеној је употреби назив „Војводина“...,,

A pre dolaska Mongolske horde tu su živeli samo mravojedi i niko više koj su se medjusobno sporazumevalu na švedskom jeziku
😂
 
Poslednja izmena:
I sa tri klika vidiš da je u vojvodstvu srbije bilo rumuna najviše, zatim srba, nemaca i mađara, svih uporedivo slično.
Rumune možemo i da ne računamo skriz jer je banat tu bio uključen.

Istina, nije tu pripadao srem koji je imao još srba, ali i hrvata i nemaca takođe.
 
Двојна монархија је као механизам контроле становништва шарала популацију. Отуд по Војводини имамо миксеве да иде мађарско село, па српско, па словачко, па чешко, па швапско (било пре) па хрватско, па украјинско, па русинско, па словачко, румунско и тако у круг. Идентично је било и у Славонији. Плус војводство Сербско није имало у свом саставу Срем нити јужни Банат који су било крајишко подручје.
 
Woiwodschaft Serbien је било већински словенско, да би реконфигурацијом, односно проширењем у Woiwodschaft Serbien und Temeser Banat намерно то било разводњено и по попису из 1850. после словенских народа којих је било 386.906 следећи јесу били Румуни са 347.459 становника. Међутим потоњи не треба мешати са Војводином јер је заузимао солидан део данашње Румуније.
 
Poslednja izmena:
Пример:

Попис у Бачкој из 1720. године, забележио је да у региону живи 104.569 становника, од чега:

народностброј%
Срби76.00073
Буњевци и Шокци22.00021
Мађари5.019/
Немци750

Становништво Бачке, 1820. године:

народностброј%
Срби, Буњевци и Шокци170.94244
Мађари121.68831
Немци91.01623
укупно387.914100


Дакле извршено је насељавање становништва од стране државе, нпр. Мађара..


Magyarization_of_Vojvodina,_1720-1910.png
 
Читајући вас и ваше ставове мислим да ипак није вредело.

Врло је просто, ако ви сматрате да толике жртве нису вределе онда заиста ни нису јер на крају ви/ми сваким својим ставовима и поступцима сваки дан одређујемо да ли је жртва предака вредела.

Кости мојих предака од солунског фронта до крајишких кршева ми не дозвољвају да делим ваш став.
Са друге стране, просечан Србин данас не да није спреман ни на најмање одрицање од комфора зард општег добра него жели и потпуну слободу од прошлости кроз један увредљив, поспрдан и примитиван став према истој а све у циљу који скрива од самог себе - Неће никакву одговорност ни за садашњост, нити за будућност.

Заправо, став о прошлости је пројекција става о садашњости. Кад кажеш "будале гинуле ни за шта" хоћеш сопствено нечињење да оправдаш.
 
Poslednja izmena:
Koji je moj stav npr?
Moj stav je uglavnom u manjini u skoro svim temama, ne verujem da ti on pravi problem u državi. Nešto drugo tu ima što te uglavnom žulja
 
Не односи се на тебе посебно. Односи се на оно што овде на беобилду преовладава.

Но, није то посебност људи овде на форуму. То су далеко већи и и инертнији процеси на глобалном нивоу и достизањем одређеног комфора романтичарски/национални/колективистички покрети су код већине народа ишчезли. А код оних најуспешнијих и код оних који су и даље протагонисти у далеко мањој мери.

Овде људи превиђају и да су нације на тржишту и да су заблуде о глобалном селу и наднационалним творевинама директно демантоване овим актуелним ратовима.
 
Poslednja izmena:
Editovao si u međuvremenu.
Ja razumem o čemu ti pričaš, ali ideja nacije gubi pristalice najviše jer se nije prilagodila vremenu, modernom.
Ja bih bio veliki nacionalista kada bi postojao konsenzus da je nacija odavno postala politički a ne etnički pojam.
Potrebno je okupljanje oko ideje i toga kako država treba da izgleda, ne oko etnosa, prošlosti i borbe za teritoriju. Bilo bitno, više nije, kako je tako je. Neke stvari treba ostaviti istoriji (nauci, ne zaboravu), prihvatiti one na kojima smo napravili državu, bilo da su pogrešne ili ispravne.
Moji su preci bili na krfu npr, ali ja imam pravo da mislim da to povlačenje možda i nije bio najpametniji potez, laičko mišljenje.
 
Ko gubi ima pravo da se ljuti. Jel tako? A mi puno ulaganja i ljudskih troskova. (Gubitaka zivota...) sta su drugi ulozili? Jel su bugari ili hrvati izgubili trecinu muske populacije?
Prema tome...
Ko se ljuti, ... pa, zna se šta mu sleduje. Koji ti je to nivo argumentacije?

Naši preci su uložili sebe, dobili za to ono što su mogli, a šta su posle naši malo mlađi preci s tim uradili, to je sasvim drugo poglavlje. A da li će naši potomci moći do Niša, a da ne pređu granični prelaz, to sad od nas zavisi, a ja stvarno nisam u to siguran posmatrajući detinjasto rezonovanje svojih savremenika.
 
Да су се борили како кажеш за територију, после капитулације ушли би у Бугарску, или Мађарску као Румуни у Будимпешту. Ослобођени су и уједињени јужнословенски народи по цену великих жртава и то је чињеница.
 
Читајући вас и ваше ставове мислим да ипак није вредело.

Врло је просто, ако ви сматрате да толике жртве нису вределе онда заиста ни нису јер на крају ви/ми сваким својим ставовима и поступцима сваки дан одређујемо да ли је жртва предака вредела.

Кости мојих предака од солунског фронта до крајишких кршева ми не дозвољвају да делим ваш став.
Са друге стране, просечан Србин данас не да није спреман ни на најмање одрицање од комфора зард општег добра него жели и потпуну слободу од прошлости кроз један увредљив, поспрдан и примитиван став према истој а све у циљу који скрива од самог себе - Неће никакву одговорност ни за садашњост, нити за будућност.

Заправо, став о прошлости је пројекција става о садашњости. Кад кажеш "будале гинуле ни за шта" хоћеш сопствено нечињење да оправдаш.
Zarad opšteg dobra? To opšte dobro bi izgledalo da pola Srba pogine junački, a preživela polovina živi u kamenom dobu? To je taj koncept? Nerazumna krajnost, kao i woke politika.
 
Vrh