Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

E pa sad baš da takav lik treba da nabode venu i da su svi kul s tim 😄 da je normalno nije...

Problem je što radi sa ljudima i onda je neophodna povećana pažnja od obične a on ide u kontra smeru...

Nema tu da doktorka neće da joj njegova "deca budu na duši" jer biće nečija druga bude li pijan radio sa ljudima kojima treba njegova pomoć...

Ali ja ne bih osuo paljbu na ovog momka nego na nebrigu o zdravstvu i kadrovima koja se javlja kao sistemski problem, a ovo je posledica, ne uzrok... Ja njemu lično želim sve najbolje...
 
Многи у медицини се одају алкохолу нажалост. Фали ту добра психолошка подршка за здравствене раднике.
 
Fali kadrova... svi su uposleni, a posao je često delikatan, tako da se izrazim i ne možeš držati pažnju na nivou ako si previše uposlen i preopterećen poslom...

I onda ljudi traže ventile, a kod nekih to može biti alkohol...
 
Što je do tebe Deki, urađeno je. Jer posao je takav, firma na prvom mestu, a želja da se ljudi uključe i nađe pravi modus između poslovanja i različitih privatnih sudbina, treba nekako pomiriti. Iz svega iznetog o sebi, ja zaključujem da si ti dobar poslodavac. Ne daješ otkaze na prvu, nego sve probaš, pa ako ne ide, ne ide...
Upravo tako. Dodaj na sve to i finansijski deo koji nije mali, evo konkretno po stavkama:

- Bruto 2 plata 500.000 din x 14 meseci + otpremnina u visini 3 plate - to je poklon od firme, ne ono sto dobija od biroa, to je sve ukupno 70000 eur.
- Uz platu imala dodatno placeno premium paket privatnog zdravstvenog osiguranja i privatnog penzionog osiguranja - vrednost 300 eur mesecno, ukupno 4200 eur
- Placen rucak svakog dana u vrednosti od 2000 din (kada je radila od kuce taj iznos je dobijala dodatno na platu, u danima bolovanja takodje se isti iznos dobija, dakle nebitno koliko radi, to je 5000 eur
- Laptop MacBook Pro vrednost 3000 eur koji je takodje dobila na poklon, tj. postao je njen kada je otisla iz firme
- 200 eur godisnji budzet za tim bonding (tim bilding ne racunam, to je na nivou firme)
- 2 vikend putovanja za 8. mart (prvi put 2 dana Gorski hotel na Kopaoniku, drugi put 2 dana Movenpick Fruske Terme, all inclusive sve, 2x masaze po izboru...), ukupno 800 eur
- 2x poklon za rodjendan (vaucer/poklon kartica u vrednosti od 250 eur, dakle 500 eur ukupan trosak)
- 3 putovanja na konferencije koje je ona sama birala (firma placa sve, kotizaciju, hotel, avio karte + devizne dnevnice koje svakako po zakonu moraju da imaju) + jedno od ta 3 putovanja smo joj izasli u susret i platili avio kartu u biznis klasi kako bi mogla da spava i da nema problem sa dzet legom na letu BG-NYC, ukupni troskovi oko 10000 eur.

Mene kao vlasnika firme to je kostalo preko 90000 eur ili otprilike 45 m2 u nekoj prosecnoj zgradi u BG ;)

Tako da mislim da sam postupio i vise nego fer u celoj prici i naravno da se niti kajem, niti me grize savest. Mi smo kao firma (i ja licno kao vlasnik) uradili sve sto je u nasoj moci da se uklopi u kolektiv, ali kad ne ide, onda ne ide.
 
@dejanbg88 To zvuči kao san. Kad bi mariksovi zaposleni znali za tvoje uslove trčećim korakom 🏃 bi ga napustili i zakucali tebi na vrata...

Imaš li neke otvorene pozicije sistematizovanih radnih mesta da krenem na neodređeno odmah?

U najmanju ruku, dođe mi da ti ostavim svoj paypal, toliko si široke ruke da se nikad ne zna možda mi slučajno legne nešto na račun kao prijatno iznenađenje...

Ipak sam se korektno postavio prema tebi, dođem ti kao online savetnik, donekle i life coach, tako da... Jeste dobročino sve to s moje strane, ali nije da ne primam dobrovoljne donacije za svoje dobročinstvo... 😆

Topli obrok 2000, to svaki dan pola kile bifteka! Nabacim mišićnu masu, biću jak ko bikčina za pola godine... Jbš klimatske promene i ograničene resurse, samo nek se troši... Podseća me na francusku buržoaziju kad su namerno izazivali povraćanje da mogu odmah ponovo... 🙂 a o klimatskim promenama ima ko da se brine na ovom forumu... 😆

Sad će ljudi da kažu, nudiš se naprednjaku 😆 nije ti trebalo puno... 😆 ali kad nešto tako dobro dobro zvuči, neodoljivo... oprostite mi i ja sam samo čovek 🤤
 
@dejanbg88 To zvuči kao san. Kad bi mariksovi zaposleni znali za tvoje uslove trčećim korakom 🏃 bi ga napustili i zakucali tebi na vrata...
Pa nisu ovo bog zna koliko drugačiji uslovi u industriji u kojoj poslujem. Mi jesmo u gornjoj polovini, hajde da kažem u nekih top 20% po uslovima koje nudimo, ali smo i jako zahtevni, kako bi to ameri rekli tražimo A igrače. Računaj da se borimo za kadrove sa kompanijama poput Nordeusa, Vega IT, Toptal... mi moramo jednostavno nuditi uslove kojo su uporedivi (ili u nekim slučajevima i bolji) od spomenute heavyweight konkurencije.
Imaš li neke otvorene pozicije sistematizovanih radnih mesta da krenem na neodređeno odmah?
Trenutno ne zapošljavamo nove kadrove. Možda ćemo u Q4 otvoriti 3 ili 4 radna mesta za jače senior inženjere (10+ godina iskustva, i da su na nivou za technical lead/software architect pozicije).

Nije baš da može svako da raĉuna na ove uslove koje nudimo...
 
sta vam je bio rezon da postavite tu osobu da uopste vodi ljude?
citao sam tvoj tekst, i bukvalno sve karaktaristike sto si pominjao su mi bile red flag za osobu koja bi trebala da menadzuje ljude/projekte, pa me iznenadilo da ste doneli takvu odluku
 
sta vam je bio rezon da postavite tu osobu da uopste vodi ljude?
citao sam tvoj tekst, i bukvalno sve karaktaristike sto si pominjao su mi bile red flag za osobu koja bi trebala da menadzuje ljude/projekte, pa me iznenadilo da ste doneli takvu odluku
Njena pozicija je inicijalno bila "individual contributor", i to je čisto operativna pozicija. Njena ogromna nesigurnosti je pravila problem. Mi smo mislili da će vremenom postajati sigurnija u sebe, sve vreme smo smatrali da obzirom da dolazi iz korporacije, možda je tamo bila mikomenadžovana/mobingovana pa da je za sve morala da traži dozvolu/pita/menja svako malo zbog menadžera koji je mikromenadžuje. Očekivali smo da će se to rešit vremenom i da će se već krajem prvog kvartala nakon onboarding-a primetiti rezultati, ali to je izostalo.

Obzirom na njena specifična iskustva, hteli smo da nađemo neki modalitet koji će nam svima odgovarati, i moj predlog je bio, obzirom da je izuzetno uplašena i nesigurna u operativi, da proba da se izmesti iz operative i da vidimo kako će funcionisati ako neko drugi radi operativu, a ona svoju ekspertizu pruži kao strateg/lead.

Napominjem da to nije bila prava team lead pozicija, to je više bio test da vidimo ukoliko se to pokaže uspešno, da uradimo spin off njenog matičnog tima u mikro tim, u kojem će ona biti izmeštena iz operative, ali ponovo morala je nekako da zaradi tu platu, tako da morala je nečim da se bavi. Teško bi bilo nekog izmestiti i iz operative i iz lead/strateg uloge, pa šta onda da mu/joj dam :) da bi opravdao platu.

Nažalost test se pokazao jako neuspešan (na granici da neki bitni zaposleni odu ukoliko bi ona i dalje bila lead) jer je prosto njen nivo socijalne i emotivne inteligencije očito veoma nizak, bez obzira na jako formalno obrazovanje i nesumnjivo jak intelekt u smislu znanja i rezonovanja.

Ali nažalost znanje i iskustvo jesu potreban, ali ne i dovoljan uslov da bi se neko uklopio u kolektiv.
 
mislim da je ovde vise pitanje posla nego uslova. tesko da mozes dobre inzenjere iz nordeusa da dobijes ako ne rade na proizvodu za razliku od drugih outsorsing firmi
Slažem se, to nam je permanentan problem, mada nisu svi inženjeri iz product priče, ima i jako dobrih inženjera koji su skroz outsorcing majndset.

Ali imamo i mi neke proizvode u razvoju, tako da ima šta da ponudimo. Čak i ako neki od proizvoda ostvari monetizaciju i postane biznis (deo biznisa) ja bi tu uradio radije spin off u novu firmu, a outsourcing-a koji mi je 10+ godina glavni izvor prihoda iskreno ne bi se baš tako brzo odrekao :)

Mora proizvod mnogo da zarađuje da bi ugasio outsourcing priču, mada to je standarndi problem kada uđeš u tu nekakvu zonu komfora u koju svako od nas realno uđe pa ti bude teško da napraviš neki ogroman zaokret poput gašenja glavnog biznisa, i fokusiranje na nove.
 
Obzirom na njena specifična iskustva, hteli smo da nađemo neki modalitet koji će nam svima odgovarati, i moj predlog je bio, obzirom da je izuzetno uplašena i nesigurna u operativi, da proba da se izmesti iz operative i da vidimo kako će funcionisati ako neko drugi radi operativu, a ona svoju ekspertizu pruži kao strateg/lead.

tbh ovo mi deluje bas vas fail, tj (ok sada kada znamo outcome) ali ocigledno je da ce samo da multiplicira svoj problem. ako je neko nesiguran operativi, kako li ce biti kao strateg gde je feedback loop mnogo duzi :)
 
Nije baš da može svako da raĉuna na ove uslove koje nudimo...

Rigorozna selekcija. Ja sam radio u HR (institucija države bez koje u 99% slučajeva države nema) preko 1000 zaposlenih i uslovi jesu generalno dobri u finansijskom pogledu, ali su uslovi nepravedno bolji za odabrane i plus sektori i direkcije se vode po partijskoj liniji, puno nestručnog kadra je dovedeno... za topli obrok nije 2000, al kantina je odlična, tj restoran u sklopu institucije. Možda je čak doručak i bolji od ručka... Bogat izbor svega. Nisam bio u skupštinskom restoranu al sumnjam da je bolje...

Inače su ekonomske cene u restoranu nije kao porcija ćevapa 50 dinara... Nego ti dobar deo plate ode na to, a ne sećam se koliko su obračunavali toplo obrok, zaboravio sam...

Da ne dužim... nema tih para koji bi me vratili tamo ili u bilo koju kancelariju na duže vreme 🙂
 
tbh ovo mi deluje bas vas fail, tj (ok sada kada znamo outcome) ali ocigledno je da ce samo da multiplicira svoj problem. ako je neko nesiguran operativi, kako li ce biti kao strateg gde je feedback loop mnogo duzi :)
Sada je skola je placena :) Srecom pa se cena ne meri sa 6 cifara, ali i ova cfira je jedan solidan koledz :)
Da ne dužim... nema tih para koji bi me vratili tamo ili u bilo koju kancelariju na duže vreme 🙂
Bravo! Samo guraj svoju pricu. I nikad nikakav posao sa drzavom. To je nesto najgore sto coveku moze da se desi, bilo da si zaposlen u drzavnoj sluzbi, bilo da ti je drzava "klijent" za tvoj biznis. Tu nema mirnog sna i lepog zivota.
 
Nasilje se nastavlja...


Za sad, nema više informacija od samog naslova... ne bi me čudilo da je ponovo neki najbanalniji mogući razlog... jer kako drugačije rešiti problem nego pokušajem ubistva...

Edit. Ujedno je stigao i odgovor na Dulejin post od juče.

Al tu je fora što snimak i izlazak u javnost rešavaju problem. Da nema snimka nikad se ne bi uvažio prigovor pacijenta. Ili barem ne bi rezultirao suspenzijom.

 
Poslednja izmena:
Sto se tiče medicinskih radnika oni se izmedju sebe čuvaju,i ne tuzakaju sto je najvise na štetu pacijenata,čuli smo da niko nije hteo da obavesti da im je kolega pijan oni koji trebaju glavna medinicksa sestra će naravno da iskulira i sacuva kolegu,tek kad doje do javnosti ovi će da se ograde i kaže on je suspendovan ali nije odgovoran za odraz institucije u društvu…i tako vam je po svim ustanovama
 
@Placitum

Ja bih bio rastrzan između pravila struke i potrebe da sačuvam kolegu pogotovo ako mi je drag, ako smo bliski...

Al koleginice bi nagrabusile 😁, tu bih bio pravičan maksimalno. ⚖️ Možda sam i najbolji čovek da me postave kao zaštitnika prava pacijenata. U ženskom kolektivu šanse nema da bi me neka prešaltala a ja kao mekog srca na nju pa da progledam kroz prste... Nego ono slepa pravda, izvagaš i po zakonu, pa kako joj je tako joj je...

Ali nekog kolegu koji mi je drag, simpatičan, pa ga znam još recimo deset godina, nema većih muka za mene nego da takvog treba da osudim, da snosi neke posledice a da mu barem malo ne držim stranu...

*sem naravno ako je apsolutni zlotvor, ako to dođe kao iznenađenje, barem bih se samoinicijativno izuzeo iz odlučivanja ako ništa drugo...
 
U Švajcarskoj se poljoprivrednici subvencionišu da rade na planinama, ne zbog turizma, već iz razloga što odrzavaju ekosistem na planini.
U Srbiji su neka druga pravila.

 
Evo zašto se Profitije ne oglašava o gorućim temama - zauzet rekonstrukcijom vile i brigom gde će da smesti svoj vozni park..
 
Панчевачка болница. Слика је од данас. Беба од месец дана је смештена у овакву собу.
1722855332553.png
 
Krivo mi sad što ne mogu da nađem svoje slike pripjatskog porodilišta 😄 izgleda bolje i očuvanije nekih 30 godina posle Černobila...
 
Панчевачка болница. Слика је од данас. Беба од месец дана је смештена у овакву собу.
Pogledajte prilog 207232

U državnim zdravstvenim institucijama se leči samo ko nema para i kako vreme prolazi mogu sve više to da potvrdim. (iako me je ta tvrdnja nervirala)

Ljudi se smeju ovde Americi za healthcare, ali i mi klizimo polako ka njihovom standardu.
 
Vrh