Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

direktor":oyus966e je napisao(la):
pogledati slku na www.rts.rs gledaoci reporteri za 20.11.2009 most od nigdje za nigdje zivo me interesuje gdje je i ko je dosao na tako brilijantnu ideju.
Tako će na kraju ispasti mod preko Ade
 
Da li je očišćen spomenik na Terazijama?

Nije da sam lenj, upravo zato što nisam ni ne stižem da prođem tuda...
 
Smeksi filmic je super .Sto se tice spomenika na terazijama podneo sam prijavu dezurnoj komunalnoj inspekciji u 27 marta 43/45 pod brojem 4422 pa cemo da vidimo dajem im 15 dana ako nista neurade idemo na visu instancu :dil:
 
samo da ne bude zabune, nisam autor klipa već sam ga samo preneo ovde :cool:
 
direktor":hd6pt0qr je napisao(la):
Sto se tice spomenika na terazijama podneo sam prijavu dezurnoj komunalnoj inspekciji u 27 marta 43/45 pod brojem 4422 pa cemo da vidimo dajem im 15 dana ako nista neurade idemo na visu instancu :dil:
Ma skinuće se ta štroka (upravo je to -štroka), nije ni meni problem a to uradim, ali bojim se da iz neznanja mogu da stvarno oštetim spomenik.

Kad samo pomislim koliko je državnih službi zatajilo od trenutka nastanka "grafita", da ga tako nazovem, počev od prvog pozornika koji je prošao pored spomenika... nije da mi je čudno, samo je deprimirajuće...
 
A najace od svega sto je banka ispred nosa sa bar tri kamere ali nikoga nije briga :mad:
 
Spomenik je očišćen, a kada, kako, ko, ...ne znam....
 
Pare za Slobodana, a ne za Miladina

U šestom razredu sam krenuo u Arhimedes, školu matematike. Bila je to jesen 96te, a uskoro su počeli studentski protesti. Neke časove smo gubili, neke preskakali i nikako nismo mogli da se fokusiramo na matematiku. Razmišljali smo kako da zbog gužve odemo posle kući ili kako da se priključimo u šetnju,... Možda su neki i uspevali da misle o matematici, ali dečko koji je sedeo sa mnom na Arhimedesu i ja nismo. Ispostavilo se da živimo blizu (naselje do naselja) tako da smo se stalno zajedno vraćali kući. Obojica smo trenirali košarku (ubrzo smo zajedno prešli u isti klub), navijali za Partizan (išli stalno u Pionir) i imali pregršt zajedničkih interesovanja, pa je najvrednije što sam dobio na Arhimedesu upravo prijateljstvo sa njim. Više nemamo vremena da se viđamo stalno, ali prijateljstvo je tu. Slobodan Tomić, kako se zove dečko, bio je student prodekan na FPN-u, završio ga za oko tri i po godine sa prosekom 9,57, a sve vreme bio i društevno aktivan. Radio je i dosta honorarnih poslova da bi mogao sve da gura.
Pre neki dan sam se frapirao kada sam na Facebooku dobio poziv da se učlanim u grupu "SLOBI STIPENDIJA!" (grupa ima preko hiljadu članova). Naime, poslednji put kada sam ga video spremao se za put u London, pošto je uspeo da upiše LSE (London School of Economics and Politial Science), jedan od cenjenijih (možda i najcenjeni) univerzitet za društvene nauke u Evropi i svetu. Od 14 hiljada funti sa tog fakulteta su oprostili 12,5 hiljada funti pošto je njegova prijava odlična, a za sobom ima izvanredne rezultate i preporuke profesora i dekana FPN-a.

Šta je tu problem?

Slobodan je očekivao stipendiju na koju je konkurisao Fondu za mlade talente. Oni stipendiraju studente koji idu preko ali se posle vraćaju da svojim znanjem obogate našu zemlju. Ne postoji rang lista, već svi koji su ispunili uslove dobijaju stipendiju... I šta se desilo?

Slobodan je krenuo na studije, njegovi roditelji su pozajmili pare da izgura dva meseca dok MOS i Fond za mlade talente ne isplate stipendije. Onda su mu javili da nije ispunio uslov, tipa nije poslao fotokopiju lične karte (Slobodan: dva puta sam je poslao). Ako ne dobije stipendiju moraće da prekine studije i vrati se u Srbiju, ali ne samo to već će morati da vrati 12.500 funti univerzitetu pošto je potpisao da će diplomirati u roku, do septembra 2010.

Šta je odlučio Slobodan?

Slobodan će štrajkovati glađu ispred naše ambasade u Londonu, zato što ne vidi drugi način da se bori protiv te skandalozne odluke. On već duže vreme ima problem sa štitnom žlezdom... Ovo sve samo može da iskomplikuje ozbiljno i njegovo zdravstveno stanje, pa mu ja iskreno i ne savetujem da ide u takav štrajk ali drugačije rezonujem ja, a drugačije neko ko se nalazi u takvoj situaciji.

SRAMOTA

SRAMOTA je što za ovakav primer mogu da saznam jedino ako je umešan neko iz moje okoline, a najveća SRAMOTA je što takvi primeri uopšte postoje. Da li će neko nekad preispatiti kako se troše državne pare i gde su pare iz tog Fonda?!?! I platite stipendiju! Uostalom, koliko smo dali za Miladina?

http://blog.b92.net/text/13473/Pare za Slobodana, a ne za Miladina/

:rant:
 
agonija i dalje traje..

Stipendija od UK, ne i od Srbije
25. novembar 2009. | 19:00 | Izvor: B92
Beograd -- Slobodan Tomić, beogradski student koji je nastavio školovanje na uglednom londonskom fakultetu, nije dobio stipendiju u Srbiji zbog administrativnih problema.

Slobodan Tomić, jedan od najboljih diplomaca Fakulteta političkih nauka, uspeo je da se upiše na jedan od najboljih fakulteta u Engleskoj. I dok su mu Englezi omogućili besplatnu školarinu, iz Srbije nije dobio nikakvu pomoć, iako mu je neophodna za smeštaj.

Ovaj vrhunski student mogao bi zbog birokratije da prekine školovanje.

Naime, samo zbog toga što nije dostavio prevod potvrde o upisu nije dobio stipendiju.

Slobodan Tomić, beogradski student sa prosekom 9,57 uspeo je da se upiše na master studije na "London School of Business Ecconomic”, koji spada u deset vodećih fakulteta na svetu.

Slobodan, koji je upisao javnu politiku i administraciju, zbog samo jednog papira koji predstavlja prevod potvrde koju je već dostavio na engleskom, možda će morati odustane od školovanja.

“Mesec dana nakon zatvaranja konkursa, nakon što je Ministarstvo objavilo da je konkurs zatvoren, meni su oni tražili da pošaljem dodatna dokumenta. Dali su mi rok tri dana iz Londona da pošaljem dokumenta, a onda je obrazloženje bilo da nisam posalo četvrti dokument koji mi uopšte nisu tražili”, priča Slobodan Tomić.

“U prvom momentu, nedostajala je potvrda o upisu, fotokopija luične karte i izjava da boravi u Ujedinjenom kraljevstvu. Dostavio je dva od ta tri dokumenta, tj. dostavio je tri, ali nije dostavio sudski overen prevod o upisu”, naveo je Miloš Radosavljević iz radne grupa Fonda za mlade talente.

U Fondu za mlade talente kažu i da nije bilo potrebno naglašavati da se dostavi prevod potvrde o upisu, jer je to već navedeno u uslovima konkursa.

Dušan Pavlović, docent na Fakultetu političkih nauka, napisao je preporuke Slobodanu. On ukazuje da je u državi u kojoj se probijaju ustavni rokovi odjednom postalo važno da se prevod dokumenta preda na vreme.

“Koja je to ironija - tamo se uči kako da administracija bude efikasnija, a ovde imamo na njemu primer kako jedan nepotrebni formalizam ide na štetu pojedincu i društvu”, navodi Pavlović.

Ukoliko se ne pronađe rešenje, a u Ministarstvu omladine i sporta tvrde da se ministarka lično za to zalaže, Slobodan će morati da prekine studiranje i nađe način da “LSE-u” vrati 15 hiljada evra školarine koju su mu u Londonu odobrili pod uslovom da diplormira do septembra 2010. godine.
 
Plasim se da ne budem pogresno shvacen, ali da li drzava daje te stipendije pod nekim uslovom. Ono, da se vrate odmah ili posle nekoliko godina od zavrsetka skolovanja(sa nekim iskustvom) i pokusaju da se zaposle ovde, a ako to ne urade da vrate lovu.
Drzava vec i onako finansira osnovne studije za najbolje i od toga u velikom slucaju nema nista jer ti najboji odlaze dalje i drzava je tu na gubitku jer ti ljudi uglavnom ne privredjuju Srbiji nego svojoj novoj domovini. Ako se drzava kod tih osnovnih studija vec nije ogradila (u smislu da skoluje radnu snagu za druge) mogla bi barem kod postdiplomskih.
 
Ne znam Nikola, ali si sasvim u pravu. I meni je to palo napamet. Bilo bi sasvim pozeljno da postoji uslov da se ti postdiplomci vrate u Srbiju recimo 2 godine nakon zavrsetka studija (jer bi s jedne strane i bilo pozeljno da rade malo u inostranstvu i steknu neko iskustvo akonto toga), i da u Srbiji rade nakon toga minimalno 3 godine (ili da provedu min. 5 godina), u suprotnom da se vrati novac. U tom slucaju ne bi imao problem da taj fond finansira nekome i Harvard sa svih 30k$ godisnje...



edit: da dodam jos nesto - zapravo, bilo bi najbolje kada bi velike firme u Srbiji delile taj trosak sa drzavom. Recimo, ako si Telekom, ili EPS, zaposlis novopecene diplomce, pa ih nakon recimo 6-12 meseci u dogovoru sa nekim slicnom firmom u inostranstvu posaljes na praksu 6 meseci, pa ih nakon toga posaljes na post-diplomske studije negde, uz placene troskove, ali i uslov da nakon toga moraju sledecih X godina (2, 3, 5) da rade za tebe, inace vracaju kes (recimo ako se ne vrate uopste - vracaju sve, i to s kamatom, ako odrade 2 od 3 obavezne godine posle onda vracaju jednu trecinu itd.). Tako bi ti ljudi imali motiv da se vrate (imali bi radno mesto) a firme bi stvarale sebi potreban kadar, bilo tehnicki, bilo menadzerski, bilo kakav...a Vlada kada vec raspisuje tendere da bi delila licence raznim Telenorima i sl., bi mogla i da uvrsti uslov da te firme rade nesto ovako (tu je slanje na praksu jos lakse jer postoje majke-firme u inostranstvu) - to bi bilo mnogo korisnije od raznoraznih 'obaveznih socijalnih programa' i sl.
 
ova stipendija nema tu klauzulu koliko vidim, ali stipendija za 1000 najboljih studenata završne godine fakulteta (prošlogodišnja je bila 25000 din mesečno) ima uslov da ti studenti moraju da rade u srbiji najmanje 5 godina po završetku studija ili moraju da vrate kintu. e sad, ne znam kako to (i da li) proveravaju, ali se samo se sećam da prve godine kada su je delili nisu uspeli da podele svih 1000, nego se prijavilo negde samo oko 400-500 ljudi, možda i zbog tog uslova

a što se tiče ovog drugog što si napisao - zar stvarno misliš da telekomu, epsu i drugim državnim firmama stvarno trebaju neki dobri i kvalitetni studenti i kadrovi? njima trebaju ljudi sa vezom, nije važno koliko su stručni, već najbitnije da ne talasaju mnogo to mrtvo more. mislim da taj aranžman ne bi odgovarao ni firmama a ni tim studentima ako su iole ambiciozni. a i zar eps nije gubitaš, odakle im lova da još finansiraju takve avanture?
 
Pa OK govorim o nekom hipotetickom trenutku kada ce Telekom i EPS (bar delom) biti privatizovani. Uostalom, privatizacija Telekoma je u planu (samo na onu foru "a ka'ce - ne zna se") ali zato spomenuo i firme tipa Telenor, a imam u vidu i neke druge velike domace nedrzavne firme tipa Delte. I da, naravno da ce im trebati strucni kadrovi jer kada se otvori trziste (kompletna primena SSP) imace konkurenciju.

EPS je gubitas zato sto Vlada kontrolise cenu struje kao socijalnu kategoriju, ali to je vec druga prica.
 
Delta nema kapitala da uđe u Telekom, Telenor je zainteresovan da bude drugi operater.
Državnim firmama svakako trebaju dobri stručnjaci, i EDB daje različite stipendije, naročito deci svojih radnika - što je u suštini vrlo zanimljiva pojava, jer postoji visok stepen odgovornosti i lojalnosti prema firmi, te poslu koji obavljaju (najviše u nižim i srednjim slojevima operative). Problem je u višim rukovodilačkim strukturama koje imenuje Vlada. (To se vrlo indikativno vidi na primeru prethodnog gen. direktora Raspopovića, koji je optužen pošto su radnici i sindikati samoinicijativno obezbedili dokumentacioni materijal na osnovu kojeg se, između ostalog, vidi basnoslovni broj stanova koje je Raspopović imao, bilo na svoje ime ili članove svojih porodica.) Uopšte, to su pre svega sistemi koji su neophodni za funkcionisanje društa, a ne privatne firme čiji je jedini cilj finansijski profit. Ti sistemi, naravno, moraju biti samoodržavajući, a ne da je cena struje koja se drži stravično smešno niska i da služi održanju socijalnog mira, odnosno kupovini glasova. Uskoro ističe strateški plan EDB-a koji je pravljen za 20 godina, a novi se ne radi. Struja služi za kupovinu glasova, i zato je neće privatizovati, osim u krajnjem momentu kad im ponestane para da ploćaju penzije, a i tada će se izgubiti samo jedna njena funkcija - kupovina socijalnog mira, dok će sve ostale nastaviti da ovako životare.
Ono što je meni najzanimljivije je priča da su EDB, EPS, itd. najveći gubitaši, te da ih treba privatizovati, da bi ostvarivali profit, jer su kao državna preduzeća neefikasna, a u suštini im samo treba dozvoliti da sami formiraju cenu struje, a ne da je propisuje Vlada, koja time direktno ugrožava njihovu mogućnost samoobnavljanja i razvoja čistijih i efikasnijih oblika prenosa i dobijanja električne energije. Iliti, ja te sistematski uništavam, da bih mogao da kažem da si loš, te da te prodam.
 
Delta nema kapitala da uđe u Telekom, Telenor je zainteresovan da bude drugi operater.
? Ko je o tome pricao uopste? Mislio sam na Deltu i Telenor kao velike firme kojima bi se takodje isplatilo da skoluju kadrove u inostranstvu.


Za ostalo si samo delimicno upravu. Tacno je da su EPS i slicna preduzeca gubitasi zato sto Vlada drzi cene stravicno niske kao socijalnu kategoriju. Medjutim, to ne znaci da bi monopol jedne firme (da li Telekom, da li EPS) bio los sve i da one mogu da formiraju cenu slobodno - cak i naprotiv, kao monopolisti, formirali bi cenu kako hoce i ne bi brinuli previse o svojoj efikasnosti. Zato im treba konkurencija, koji bi oborila cenu, i naterala ih na efikasnost, a da bi konkurencija bila fer, najbolje je da sve firme budu privatne (jer ce u suprotnom onu drzavnu da spasava vlada parama poreskih obveznika - doduse, kao sto smo videli, mozda ce i one druge, ali to je vec zasebna tema). Drzavna firma moze da umesto da radi na svojoj efikasnosti moli za jos novca od vlade, itd. Takodje, svaka drzavna firma u Srbiji podlozna je politickom uticaju. Mi mozemo da cekamo 20 godina da se to promeni, ili mozemo da firme privatizujemo i ogranicimo uticaj politicara. Takodje, uveren sam da ce iz politike kod nas nestati masa sljama onog trenutka kada vise ne bude bilo mesta u upravnim odborima za deljenje.

Iliti, ja te sistematski uništavam, da bih mogao da kažem da si loš, te da te prodam.
Niko u Vladi sistematski ne unistava velika drzavna preduzeca da bi mogao da ih proda - svaka Vlada bi zapravo htela da ima neko uspesno preduzece koje moze da proda i prihoduje milijardu-dve (setimo se mobtela) i da tako onda deleci novce kupuje glasove. Ne postoji zavera da se unisti EPS, nego su jednostavno rukovodioci EPSa nesposobni, postavljeni po partijskoj liniji kao nagradu za neke druge zasluge koji nemaju veze sa strukom ili privredjivanjem (najcesce za neke poslove odradjene tokom izbora, ili u stranackoj organizaciji) i tu su da jedan deo cash flow-a dotice drzavne firme preusmere u trezor stranke koja ih je na to mesto postavila.

Jeste da ima slucajeva kao sto ti opisujes, uglavnom u stecajnim postupcima zato sto neki tajkun baci oko na ovo ili ono, ali to se ne radi sa najvecim preduzecima tipa EPS ili Telekom (to je preveliki zalogaj za bilo kog tajkuna). Tu je u interesu vlade da svaku od tih firmi proda za sto vecu cenu. Razlog zbog koje se ne prodaju je zato sto bi onda masa stranacko-rodbinskih kadrova ostalo bez posla, masa manjih stranacko-rodbinskih firmi bez namestenih tendera i ugovora sa velikim firmama, jednom recju cash flow stranaka bi se smanjio, a "stranacka baza" je naravno uvek protiv toga. Tako da ce se na kraju ove firme prodavati samo kada Vlada dodje u neku besparicu, i tada verovatno za manju cenu od optimalne, ali ne zbog zavere da tako bude, vec zbog nesposobnosti i zakonitosti partokratskog sistema.
 
Upravo, to je preveliki zalogaj za pojedinačnog tajkuna, zato se i rasparča - i prodaju profitabilni delovi, a oni koji prave ne mogu da prave nikakve dobitke.

@sizif: :lol: Raspopović mi je bivši direktor gimnazije.. Lol, thnx.
 
Promena operatora tek od 2011?
27. novembar 2009. 27. novembar 2009. | 08:38
Građani Srbije mogućnost da pređu kod drugog operatora mobilne telefonije, a da zadrže potpuno isti broj, moraće da čekaju još barem godinu dana.


Republička agencija za telekomunikacije završila je izradu pravilnika koji reguliše prelazak kod novog operatora, a predviđeno je da građane taj postupak košta 200 dinara i da traje najviše četiri dana.

Ipak, u RATEL-u kažu da je operaterima potrebno vreme da se pripreme za novu uslugu i da su i sami operatori tražili da se početak primene pravilnika odgodi na godinu dana.

U RATEL-u podsećaju da je takav zahtev ispostavljen i zato što je operatorima potrebno oko deset miliona evra da bi nabavili i instalirali svu neophodnu opremu za pružanju nove usluge, a i RATEL-u je potreban novac za formiranje centralne baze.

Inače, prema saznanjima Danasa, operatori nisu bili voljni da RATEL kontroliše centralnu bazu jer to može da obavlja i neka privatna firma ili udruženje koje bi formirala tri operatora u Srbiji. U RATEL-u kažu da su operatori ipak pristali da Agencija kontroliše centralnu bazu.

Kako je predviđeno pravilnikom, operatora mogu da promene i pripejd i postpejd korisnici. Postupak prelaska počinje podnošenjem zahteva kod operatora kod kojeg korisnik hoće da pređe. To je ujedno i zahtev za raskid ugovora sa starim operatorom.

Korisnik potpisuje i izjavu da će izmiriti sve obaveze prema starom operatoru, kao i da prihvata da mu, u slučaju da nije izmirio dugovanja, operator kod kojeg prelazi suspenduje pozive na rok ne duži od 30 dana i čak da ga isključi na zahtev starog operatora. Kada korisnik pređe u novu mrežu, pa se predomisli iz nekog razloga, moraće da čeka tri meseca da bi opet promenio operatora.


http://www.b92.net/biz/vesti/tema.php?id=131&nav_id=394970
 
Ne znam baš koliko je ovo tačno za datum jer kada sam učestvovao na nekom projektu VIP Mobile kolege sa ETF-a i Mašinskog fakulteta su mi rekli da je number portability već moguć i kad smo mi to prezentovali kao deo našeg rešenja šefovi iz VIP-a su to isto potvrdili. Možda sam ja nešto pogrešno skontao (moja uloga u timu je bila neka druga), neka neko pojasni.
 
vip je to implementirao na svojoj strani, jer im je naravno mnogo važnija ta usluga nego drugim operaterima iz očiglednih razloga. problem je što iz istih tih razloga, telenor i mts odugovlače sa tim, a naravno da bi usluga funkcionisala neophodno je da sva 3 operatera odrade svoj deo posla. bila je relativno skoro i vest "vip spreman za prenos brojeva"
 
Evo da ne tražim po sajtu "Novosti". Srušena bista Ivana Kosančića, huligani su je preksinoć oko 3 ujutro kamenovali, i ovi iz GZZS su je odneli (sad u kakvom je stanju, ne piše)... Strašno... Baš mi je žao.... :notok: :notok:
 
Vrh