Bankrotirale 574 građevinske firme
Država tera građevince u propast
– Od početka godine zatvorena su 574 građevinska preduzeća. Bankrotiral su, uglavnom, zbog neizmirenih obaveza države. Čekali su mesecima da im se dugovanja isplate i držali radnike bez plate. Novac nije došao, a poverioci i banke su pustili menice, poreska uprava izvršila dodatni pritisak za neuplaćene poreze, doprinose i avansni PDV, i vlasnici jednostavno nisu izdržali – tvrdi za „Blic nedelje“ Dragoljub Rajić, portparol Unije poslodavaca Srbije.
Da je problem alarmantan, nagovestili su protekle nedelje radnici beogradskog „Planuma“ koji su nakratko blokirali obilaznicu oko glavnog grada koju su završili tačno pre godinu dana, ali pare nisu dobili.
Ako od države ne uspeju da naplate 800 miliona dinara, radnici „Planuma“ će u petak obnoviti blokadu.
Iako nisu hteli da se predstave, uveravaju nas da će, ukoliko novac ne dobiju do 20. novembra, obilaznica biti pod blokadom 24 sata – do ispunjenja zahteva. Tvrde i da je prijava štrajka u toku. Građevinci prozivaju i ministre Milutina Mrkonjića i Vericu Kalanović koji su ih u vreme radova obilazili i u cik zore, a kad su se kamere ugasile, nisu videli ni njih ni pare.
Generalni direktor „Planuma“ Ratomir Todorović nam je potvrdio da od države ne mogu da naplate ovaj novac, kao i da je to glavni razlog što radnici već mesecima ne primaju plate.
– Država je dužna da nam isplati 800 miliona za rad na obilaznici, odnosno izgradnju „Sektora 4“, a kako ne možemo naplatiti taj novac – ne možemo ni radnicima isplatiti plate. Duguju nam „Putevi Srbije“, ali novac su dužni da obezbede NIP i Ministarstvo za infrastrukturu – kaže Todorović za „Blic nedelje“.
Međutim, priča o državi kao neplatiši s njima se ne završava, pa tako u Privrednoj komori Srbije ističu da je još 70 odsto radnika zaposlenih u građevinskoj industriji u istoj situaciji kao i radnici „Planuma“, ali i da je tačan iznos dugovanja države nemoguće utvrditi. Međutim, ističu da uzimajući u obzir samo novac koji je država dužna da isplati najvećim preduzećima za projekte koje su do sada izveli, ta suma ozbiljno preti da dovede do kolapsa čitave industrijske grane.
– Naša najveća građevinska preduzeća, poput „Energoprojekta“, „Ratka Mitrovića“, „Planuma“, „Puteva Užice“… u ovom trenutku od države potražuju najmanje 100 miliona evra. Tome treba pridodati i dugovanja komunalnih preduzeća, lokalnih samouprava… čiji je tačan iznos teško utvrditi. Bez obzira na to, zavedena su ali ih je nemoguće naplatiti, a dugovanja prete da ugroze likvidnost čitavog sektora – kaže Goran Rodić, predsednik Udruženja građevinarstva i stambene industrije u Privrednoj komori Srbije.
U „Energoprojektu“, preduzeću koje zapošljava 2.700 radnika, potvrđuju nam da im država duguje. Međutim, novca nema, iako su dugovanje dugogodišnja.
– I dalje od Grada nismo dobili novac za „Beogradsku arenu“, što je oko tri miliona evra. Tu su i dugovanja za „Prokop“ i železnicu, koja iznose 10 miliona, koliko duguju i građevinskom preduzeću „Napred“. Sve to nije od juče, u pitanju su godine, a do tog novca, uprkos stalnim naporima, ne možemo doći. Pri tom smo za svaki projekat morali platiti PDV unapred, zbog čega smo se zaduživali kod banaka pod nepovoljnim uslovima – kaže Miodrag Zečević, predsednik Upravnog odbora „Energoprojekta“.
Tu se, međutim, krug ne zatvara, pa ima i onih koji zbog dugovanja države ne mogu da naplate ono što velika preduzeća duguju njima. Iako se ovo odnosi na sve kompanije koje su na neki način povezane sa građevinarstvom, preduzeća iz te industrijske grane, poput PIM „Ivan Milutinović“, najviše su pogođena.
– Mi od „Planuma“ potražujemo 18 miliona dinara, tako da nam je država neposredni dužnik. PDV na građevinski materijal, koji smo za obilaznicu isporučili, plaćen je. Međutim, mi se nismo mogli zaduživati, pa smo na to potrošili budžet za mesečne plate. Donedavno nam je NIP dugovao i za projekat koji smo radili u Apatinu, ali to je na svu sreću izmireno – kaže Mija Popović, direktor PIM-a „Ivan Milutinović“.
Pritužbe na bahato ponašanje države često završavaju i na adresi Unije poslodavaca Srbije. Njima je čak 410 građevinskih preduzeća prijavilo državu kao dužnika za poslove koji su za nju radili od novembra 2007. godine do danas, a po njihovoj statistici veliki deo građevinske industrija već je žrtva ovog nesavesnog postupanja.