Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Finansiranje političkih partija izvor kriminala i korupcije
Stranke, firme za reketiranje
Autor: Irena Radisavljević | Foto:Fonet | 24.05.2009. - 00:01

stranke-x.jpg


Primer 1: Privredniku iz Beograda traženo je da na račun jedne vladajuće stranke uplati 15 odsto od kredita koji je tražio. Preduzetnik, koji ne želi da mu navodimo ime, nije pristao na ovaj uslov, nije dobio kredit i nije otvorio pogon. Naravno, neće ni zaposliti dvadesetak ljudi, koliko je planirao.


Primer 2: Čelnici jedne opozicione stranke tražili su svojevremeno rukovodstvu fabrike koju su „napali“ tajkuni milion evra da to pitanje pokrenu u Skupštini. Novac nikada nije dat, pitanje nije pokrenuto, a fabrika je preuzeta.

Primer 3: Posle jedne privatizacije u Srbiji, na aerodrom su sleteli novi vlasnici s koferima i ručnim torbama. U jednoj je, kako je Beograd šaputao, bio novac za stranku čiji su kadrovi „pripomogli“ ovu privatizaciju!

U ovakvoj raspodeli kolača punih džepova su i opozicija i strukture vlasti. Šteta, koja je u ovakvim slučajevima neizbežna, pada isključivo na teret državnog budžeta i kvaliteta života građana.
– Realnost je da stranke u Srbiji funkcionišu kao preduzeća za iznudu. Na primer, državna administraciju ograniči stanogradnju bespotrebnim i složenim procedurama i na veštački način smanji ponudu stanova, što vodi ka porastu cene kvadratnog metra. Na konkursima za gradsko građevinsko zemljište uglavnom prolaze firme koje su bliske partijama. Rezultat je visoka cena kvadratnog metra stambenog i poslovnog prostora, a partije se namire nekoliko puta, od korupcije u lokalnoj administraciji, preko novca koji firme uplate strankama na ovaj ili onaj način – kaže Aleksandar Stevanović, ekonomista iz Centra za slobodno tržište.
Procene Grupe zemalja za borbu protiv korupcije (GRECO) pokazuju da gubitak do koga dolazi usled korupcije iznosi od 10 do 25 odsto ugovorene cene, što automatski čini život toliko skupljim. Danilo Šuković, ekonomista i član Saveta za borbu protiv korupcije, suštinu ovog problema pronalazi upravo u netransparentnom i kriminalnom finansiranju partija u Srbiji.
– To je ključni problem korupcije u Srbiji i dok se to ne raščisti i reguliše, ovakvi primeri će ugrožavati reformu zemlje. Upravo zbog kriminalnog finansiranja stranaka postoji sprega kriminala, privrede, politike i pravosuđa, o kojoj je i sam predsednik Tadić govorio. Zbog takve prakse Srbija je partokratska država, zarobljena u korupciju, gde tamne zone bez ikakvog ograničenja utiču na politiku, izvršnu vlast i funkcionisanje čitavog sistema – kaže Šuković.
Od 2000. godine do danas sva istraživanja Centra za liberalno-demokratske studije pokazala su da se percepcija korupcije u narodu povećava, kao i da se znatno povećao broj građana koji veruju da je poprište korupcije u – Agenciji za privatizaciju, republičkoj vladi i Skupštini.
Istraživanje objavljeno 2007. godine pokazalo je i da je čak 73 odsto preduzetnika u privredi bilo primorano da podmiti pojedinaca u državnim strukturama kako bi ostvarilo svoje interese, kao i da se visina mita koji su isplaćivali kretala između dva i 25 odsto ukupnog prihoda preduzetnika u poslovnoj transakciji.
– Zbog ovakvih uslova poslovanja mnogi preduzetnici i kompanije neće ni želeti da investiraju u Srbiji, nego će otići u zemlje u kojima partije ne reketiraju privredu i građane. Tako će radna snaga ostati obilan resurs, a kapital redak, što nikako ne vodi brzom rastu standarda običnog građanina. Kako se penzije i socijalna davanja finansiraju iz onoga što proizvedu preduzeća, poreska osnova će biti manja nego što bi to bio slučaj da nema korupcije, pa tako i obični penzioneri ili obična deca osećaju posledice korupcije na svojim leđima. Na „sreću“, poneko time i dobija, ali uslov za to je ulazak u povlašćeni krug partijske države – ističe Aleksandar Stevanović.
Korupcija ugrožava i sam život
Na nabavke javnih dobara, radova i usluga troši se oko 16 odsto ukupnog bruto domaćeg proizvoda. Istraživanja pokazuju da najmanje 25 odsto novca iz državnog budžeta za javne nabavke odlazi na korupciju. U 2007. godini, ukupna vrednost javnih nabavki za koje su naručioci dostavili izveštaje iznosila je oko 188 milijardi dinara. Prosta računica kazuje da je nešto više od 45 milijardi dinara (pola milijarde evra) otišlo u nečije džepove. Istina, država je u decembru 2008. godine donele novi Zakon o javnim nabavkama koji bi trebalo formalno da uredi ovu oblast.
– Zakon o javnim nabavkama rešava samo deo problema, govori o samom postupku kojim se dolazi do najboljeg ponuđača. To je jedna od važnih, ali ne i suštinskih stvari. Mnogo je važnije da država u potpunosti kontroliše proces upotrebe tih sredstva. Grad ili ko god da je naručilac radova ne bi smeo nikao da se odrekne svojih nadzornih prednosti – kaže Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija, i dodaje da korupcija može ili poskupeti život ili ga ugroziti.

Priče za malu decu
Izveštaji o finansiranju stranka koje stranke zvanično predaju više liče na podrugivanje javnosti, nego na činjenice. Opšte je poznato koliko košta jedna velika stranka, koliko se izdvaja na kampanje, reklamne blokove, minutažu na televizijama. Kada bi se stranke zaista finansirale iz donacija simpatizera i nekih malih firmi, kao što nam se u poslednje vreme plasira, situacija u Srbiji bila bi sasvim drugačija.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/politika.php?id=93946
 
Ministarstvo prosvete ne finansira IS Petnica

Valjevo - Ministarstvo prosvete obustavilo je finansiranje Istrazivacke stanice Petnica. Direktor te jedinstvene naučno-obrazovne ustanove za mlade na Balkanu Vigor Majic upozorava da su zbog toga dovedeni u pitanje programi koji su planirani u toku leta i napominje da je ovo prvi put za 25 godina, koliko postoji Istrazivacka stanica Petnica, da je Ministarstvo prosvete potpunio obustavilo finansiranje programa.

„Ministarstvo prosvete potpunio je obustavilo finansiranje naših obrazovnih programa. Za sprovodjenje seminara, kurseva i kampova ove godine nam je potrebno 40 miliona dinara. Po važećem planu finansiranja od strane Ministarstva prosvete, očekivali smo 24 miliona, ali smo dobili nula dinara. To praktično znači da ćemo morati da prekinemo realizaciju dobrog dela programa, tako što ćemo letnje seminare i kampove, umesto krajem avgusta, okončati krajem jula, te otkazati sve ono što je planirano za jesen. Pitanje je i da li ćemo onda moći da udjemo u ciklus prijavljivanja učenika za programe sledeće godine, a tako smo radili prethodnih 25 godina”, priča direktor Istraživačke stanice Vigor Majić.

Za sprovodjenje programa u Istraživačkoj stanici za ovu godinu potrebno je 40 miliona dinara. Bez 24 miliona dinara, koliko su ocekivali od Ministarstva prosvete, prakticno bice obustavljene sve aktivnosti, a u Petnici kazu da ce potrebna sredstva morati da pronadju za odrzavanje sedam objekata u Petnici i za plate 35 zaposlenih. Vigor Majic kaze da se Istraživačka stanica Petnica nasla u apsurdnoj situaciji, jer se ovih dana privode kraju dogovori Vlade Srbije sa Evropskom investicionom bankom o nastavku gradnje i prosirenju kapaciteta stanice. „Biće zaista jako ironično ako započnemo proširenje smeštajnih kapaciteta, a u isto vreme obelodanimo da nemamo novca za programe. Ideja da treba davati pare za gradnju, a zanemariti sadržaje, na našem primeru može da pokaže svu svoju besmislenost”, konstatuje Majić.

Inace, u Petnici se svake godina odrzi oko 140 programa, seminara, kurseva i kampova, kroz koji prodje oko 2.500 daroviti ucenika i studenata iz cele Srbije i zemalja regiona.
Izvor : Radio Patak
http://www.patak.co.rs/sh/1456/10/9781/
 
Mačići upali u svežu pur-penu

U Gandijevoj ulici kod broja 130v na Novom Beogradu mačići stari nekoliko nedelja upali su u sveže posutu pur-penu!
- Mače ulepljeno u pur-penu zatekla sam kako mjauče ispred ulaza. Odmah sam ga odnela kod majke i pozvala veterinare. Kako su mi rekli veterinari, mačetu nema spasa, a ja sam po njihovom savetu probala da mače odlepim hidrogenom. Nije uspelo - ispričala nam je sugrađanka.
http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?id=70259&sectionId=43&view=story

Пур пену је вероватно подметнуо власник оближње пицерије који "не воли мачиће"... Шта рећи... страшно, тужно... :(( Не могу да верујем какви људи живе у Београду. Можда би требало оживети грчко-римску традицију прогонства из града у неку максимално удаљену вукозабит... :(
 
Užasno, baš me zanima gde je ta picerija, to je negde kod mene u kraju al mi je skroz nepoznato broj zgrade..
 
Picerija se zove "Big Bang", na istoj adresi. Nadam se da ce ovo kopile od vlasnika stici zasluzna bozja kazna. Inace smatram da takve treba kazniti najsurovijom kaznom.
 
Srušio se most kod Valjeva
8. jul 2009. | 00:09 | Izvor: Beta
Valjevo -- Jedan od mostova preko reke Obnice, kod Valjeva, srušio se sinoć, a u vodi se našao manji kamion marke "tam", čiji je vlasnik ostao nepovređen.

Taj most se srušio oko 21 sat, nalazi se na petom kilometru od Valjeva ka Loznici, a vlasnik kamiona uspeo je na vreme da iskoči iz kabine. Kako je sinoć rečeno u stanici saobraćajne policije, saobraćaj preko tog mosta bio je zabranjen, što meštani sela sa obe obale reke Obnice nisu poštovali.

Zbog mraka, kamion iz Obnice biće izvađen danas tokom dana.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=07&dd=08&nav_category=16&nav_id=370057
 
09/07/2009 19:35
Apelovanje
PISMA
Autor: Marina Kolarov-Radovanović, Novi Sad
Poštovani i dragi danasovci,

Komitet za bezbednost saobraćaja APELUJE na saobraćajnu policiju da pooštri kontrolu na drumovima..., čitamo na strani 6 Danasa od 7. jula.
A, da vas pitam - kako bi izgledalo kada bi neki komitet za zdravstvo APELOVAO na lekare da leče bolesne pacijente!?
Ili, pak, kako bi bilo da bilo koji komitet APELUJE na neke druge da RADE SVOJ POSAO?!
Pa pobogu ljudi, ovo je strašno koliko je ljudi poginulo na našim drumovima poslednjih dana! I niko u javnosti da upita policiju kako to ona radi svoj posao kontrole saobraćaja na drumovima!?
Zašto niko od novinara Danasa ne piše o tome više i ozbiljnije nego što su šture informacije, pa da pribavi neke relevantne podatke, da se upriliči tribina, da se javnost animira, da se čuje šta policija ima o tome da kaže, da se o tome u javnosti raspravlja.
Ne, to očito nije zanimljiva niti aktuelna tema za medije, nego je tema ovih dana za sve medije - elektronske i pisane, komplikovana lična sudbina pojedinca, pa makar to bio i poznati glumac.

Srdačno vas pozdravlja

vaša stalna čitateljka
Izvor: Danas
Link: http://www.danas.rs/vesti/dijalog/apelovanje.46.html?news_id=166198
 
Jos jedan YU-znak je ovih dana otisao u istoriju - znak Aerodroma Beograd. Naravno stari smisleni i ucetljavi znak je kao i proslim slucajevima zamenila pseudolepa smislineca simpaticna samo svom autoru, zboru spremacica i tati koji je pobednicki rad izabrao.

Osim toga, nezvanicno je aerodrom promenio i ime. Sada se vise ne zove, kako je to u svetu uobicajneo Aerodrom Beograd Tesla, odnosno Beograd Nikola Tesla, vec Aerodrom Nikola Tesla Beograd... sto je ravno sa skandalom. Beogradski aerodrom, odnnosno Aerodrom Beopgrad moze biti i u opstini Pancevo - Beograd je sastavni deo imena, a ne sediste aerodroma kao sto ministarstva i poljoprivredni kombinati imaju svoje sediste.

logo.png


Rom-Fiumicino Leonardo da Vinci

Paris Charles de Gaulle International Airport
 
Suzavcem na lezbejke
Ponedeljak, 13. jul 2009. 12:01
Na grupu gejeva i lezbejki, koji su se provodili u klubu "Hram X" u Admirala Geprata, u nedelju ujutru je bačen suzavac.

U stampedu i metežu koji je nastao povređena je jedna devojka. U klubu, koji se ranije zvao "Hrabro srce", se nalazio veliki broj pripadnika homoseksualne zajednice, tako da se smatra da je ovaj napad suzavcem bio unapred planiran.

Ovo je već treći zabeležen slučaj da u objektima u kojima se pojavljuju homoseksualci bude bačen suzavac.

"Osećaj je bio užasan, čovek ne može da gleda na oči dok još manje može da diše. Uz to, možda najgori deo jeste to što su svi nervi u telu omamljeni, zbog čega imaš osećaj da bukvalno svaki milimetar tvoga tela i tvoje kože gori. Izašao sam među poslednjima", rekao je za „Alo!“ jedan od gostiju kluba koji je želeo da ostane anoniman.

On je još dodao da je obezbeđenje na ulazu bilo krajnje neljubazno i neprofesionalno.

Krivac za ovaj incident nije pronađen.

(MONDO)
Izvor: Mondo
Link: http://www.mtsmondo.com/news/world/text.php?vest=140654
 
Nisam sumnjao da obnovljena fontana "Vrelo života" kod Beograđanke neće dugo biti lepa :(

2811815164a716ae7c736d171904265_extreme.jpg
 
U Beogradskoj, od Njegoševe do Proleterskih brigada ja izbrojao 13 takvih grafita - i slikao sve.
 
Odličan primer propagande i organizovanih fašista. Eto kako 10 ljudi može jednostavno da utiče na javno mnenje sa malim troškovima. Gerila marketing... Onda ti je lakše da pomisliš da ceo grad misli tako...
 
Pa ne znam, mi pričamo o ovome, izašao članak u novinama. Čini mi se, prilično efektan gerila marketing... A inače likovi koji rade ovo (za novac opslužuju i 1389 i neke druge pokrete) nisu fašisti slažem se... Samo oni koji su ovo smislili i organizovali po meni jesu. Fascia - ako se sećamo značenja? :D
 
БЕОГРАД – Представници Синдиката „Независност” у београдском Зоолошком врту оптужили су директора Вука Бојовића за „тортуру” и незаконите отказе, док је Бојовић навео да од запослених захтева једино да раде и да не краду.

Бојовић је поједине раднике оптужио за немар који је у претходних неколико месеци резултирао смрћу девет фока, повредом пуме и крађом једног алигатора, два питона и неколико паунова.


:rolleyes:

http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Gde-su-nestali-aligator-pitoni-i-paunovi.sr.html
 
hteo je da kaze da nema mentalnu sposobnost da stvari razvrstava prema funkciji
 
"Б92"":3nsf8zkx je napisao(la):
Slučaj IKL: Preprodajom do miliona
5. avgust 2009. | 10:28 | Izvor: B92
Beograd -- Od prodaje državnih akcija IKL-a, u budžet Srbije je ušlo oko pola miliona evra, dok su novi vlasnici samo jednu od fabrika IKL-a prodali za 14,5 miliona evra.

Na placu na kom je prodata fabrika, koji se nalazi na ekskluzivnoj lokaciji u centru Beograda, kiparska firma planira izgradnju stambeno–komercijalnog objekta. Iako je fabrika na ovom placu izgorela, ovo zemljište nije išlo na licitaciju.

Državni paket akcija Industrije kotrljajućih ležajeva prodat je 2005. firmama “Europamont”, “Tandem fajnenšl” i “Kvantum” za oko pola miliona evra.

Novi vlasnici nisu pokrenuli proizvodnju, ali su ubrzo po kupovini većinskog paketa prodali fabriku na atraktivnoj lokaciji, u Knez Danilovoj, u centru Beograda.

Tako je prodaja IKL-a postala još jedan od primera kako se kroz kupovinu propalih preduzeća dolazilo do vrednog zemljišta u Beogradu, a da to zemljište nije išlo na licitaciju.

Fabrika je nakon prodaje i izgorela, pa je novi investitor mogao da planira izgradnju poslovno-stambenog kompleksa.

“Taj požar je praktično uništio proizvodnju i ostao je neki krš na nekoj parceli, koja je kasnije bila predmet prodaje, iako to nije mogla da bude, iz prostog razloga što preduzeće nije vlasnik te parcele, nego država”, kaže konsultant za strana ulaganja Mahmud Bušatlija.

“Pod parolom prodaje firme pokušana je prodaja prava izgradnje”, navodi on.

IKL nije jedini slučaj da su na atraktivnim lokacijama izbijali požari, posle čega su lokacije na kojima su se nalazile, na primer propale fabrike ili stara kafana, postajale u stvari građevinske parcele na kojima se gradi poslovni ili stambeni kompleks.

Da izbijanje požara na atraktivnim lokacijama nije slučajnost možda najbolje pokazuje činjenica da je posle požara u IKL-u cena akcija iz dana u dan rasla, pa su u jednom momentu bile čak šest puta skuplja nego u trenutku kada je država prodavala svoje akcije.

Istovremeno uz rast akcija, novi vlasnici su, preprodajući ovaj plac kroz anekse ugovora sa novim kupcem, od početnih devet miliona evra, cenu podigli na 14,5 miliona evra.

Međutim, ni nakon ove transakcije, radnici fabrike koji godinama nisu primili plate, ponovo nisu uspeli da naplate svoja potraživanja, pa zato sada sumnjaju da novi vlasnici izvlače novac iz fabrike.

“Najveći problem IKL-a je to što većinski vlasnik, koji je kupio većinski paket akcija od države i radnika, ima većinu od 54 odsto. Od kada je ušao u IKL, nikom ništa ne daje”, navodi predsednica Udruženja malih akcionara Stana Rondović.

“Sva naplata potraživanja, prodaja sredstava i imovine usmerava se na račune većinskog vlasnika. U to smo se uverili”, kaže ona.
Jedan od vlasnika IKL-a je i crnogorska firma “Rokšped”, čiji je vlasnik Anton Stanaj hapšen u akciji policije protiv duvanske mafije.

I predsednik UO IKL-a, Zoran Ćopić, takođe je hapšen zbog šverca cigareta.

Inače, “Rokšped” ima vlasnički udeo u desetak firmi u Srbiji, od kojih je većina blokirana u poslednjih godinu dana, na ukupan iznos od nekoliko milijardi dinara.

Zbog blokade računa, više od 700 radnika IKL-a, koji pet i po godina nisu primili platu, ne može da naplati svoje dohotke, iako imaju pravnosnažne sudske presude.
Извор: Б92

:bash::bash::bash:
 
Vrh