Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Шта ћу кад улица обично са собом вуче више ружнијих појава и догађаја него лепих.
 
Опет причао сам о периоду детињства, до пубертета.

Pije se i alkohol i dagubi na selu samo tako... isto koliko može i u gradu...

Ipak, ponavljam po stoti put, blizina i (ne)posredni kontakt sa nekim drugim izazovima koji se dešavaju samo u gradu, lakše se podnesu i nauče rizici ako u gradu i odrastaš... Teže je biti upućen u sve to, ako si sa sela, biti prihvaćen ili neprihvaćen u društvu, jednom kad dođeš. Klinci umeju da budu okrutni, neće to otvoreno reći ali će konkludentim radnjama 'onog seljobera' koji ne zna ni padeže kako treba isključivati itd.

Mentalni sklop i fizički izgled, snaga, neka veština, mogu da ga izvuku da se nametne, mogu biti prednosti, ako drugi gradski klinci pokušavaju da ga gurnu u fioku, da je manje vredan. To je u tim godinama važno.

Zato je ta tranzicija baš tada, tinejdžerski period, jako osetljiva...
 
Шта ћу кад улица обично са собом вуче више ружнијих појава и догађаја него лепих.

Ja sam ispričao svoje iskustvo, koje je donekle obrutno. A ti kad bi se otvorio pred nekim u koga veruješ, možda bi ti taj neko stavio stvari u takvu perspektivu koja bi ti danas više značila. I razjasnila neke stvari. Da pogledaš stvari iz različitih uglova. Iako je to temelj, taj najraniji period i za naše kasnije samopouzdanje i odluke koje donosimo u životu, bitna je naša percepcija tog perioda. Kako ga i zašto takvim doživljavamo sa ove distance. I tu može dosta toga i naknadno da se uradi i pomogne čoveku. 🙂
 
Pije se i alkohol i dagubi na selu damo tako... isto koliko može i u gradu...

Ipak, ponavljam po stoti put, blizina i (ne)posredni kontakt sa nekim drugim izazovima koji se dešavaju samo u gradu, lakše se podnesu i nauče rizici ako u gradu i odrastaš... Teže je biti upućen u sve to, ako si da sela, biti prihvaćen ili neprihvaćen u društvu, jednom kad dođeš. Klinci umeju da budu okrutni, neće to otvoreno reći ali će konkludentim radnjama 'onog seljobera' koji ne zna ni padeže kako treba isključivati itd.

Mentalni sklop i fizički izgled, snaga, neka veština, mogu da ga izvuku da se nametne, mogu biti prednosti, ako drugi gradski klinci pokušavaju da ga gurnu u fioku, da je manje vredan. To je u tim godinama je to važno.

Zato je ta tranzicija baš tada, tinejdžerski period, jako osetljiva...
Valjda bi dete bez obzira da li živi na selu ili u gradu trebalo od svojih roditelja da fizički izgled i snaga nisu norma koja određuje ko će biti maltretiran...
 
Ок, опет су у на врелом БГ асфалту били главни кримоси ликови са југа Србије, са Косова, из Босне, Крајине и из Црне Горе, а не БГ деца.
 
@mihajloboric87 imenjače 🙂 jedno je šta mi odrasli treba da promovišemo kao zdrave vrednosti a drugo je šta klinci gledaju među sobom.


Naravno da je lepota važna. Onaj jedan iz odeljenja, najlepši dečko, kako je prolazio i kod devojaka i inače? Znamo svi... uz to i fizička građa i snaga, sport, veština... Nečim moraš da se istakneš... Humor, gitara... Zavisi gde si... (Ponovio sam više puta mentalni sklop, kako ćeš sam sve to unutra procesuirati, takođe važno...) Loše izgovarani padeži i nesiguran govor mu svakako neće pomoći!
 
Ок, опет су у на врелом БГ асфалту били главни кримоси ликови са југа Србије, са Косова, из Босне, Крајине и из Црне Горе, а не БГ деца.

To je sada već visok kriminal, svako je od nekud došao ili su njegovi došli ako nije on...

Mentalni sklop kriminalca? Svejedno je gde je rođen...

Ja sam govorio ulica u kontekstu nas samih, običnih ljudi i životnih izazova, grada, ulice...
 
Проблем је што данас улица углавном каналише децу у том правцу. Прво се деца организују и идентификују по крајевима, онда се чопоризују у навијачке групице, бандице, па се ту убацује криминал у игру.
 
@mihajloboric87 imenjače 🙂 jedno je šta mi odrasli treba da promovišemo kao zdrave vrednosti a drugo je šta klinci gledaju među sobom.


Naravno da je lepota važna. Onaj jedan iz odeljenja, najlepši dečko, kako je prolazio i kod devojaka i inače? Znamo svi... uz to i fizička građa i snaga, sport, veština... Nečim moraš da se istakneš... Humor, gitara... Zavisi gde si... (Ponovio sam više puta mentalni sklop, kako ćeš sam sve to unutra procesuirati, takođe važno...) Loše izgovarani padeži i nesiguran govor mu svakako neće pomoći!
Dobri ljudi su uvek spremni da pomognu,bez obzira da li je to domaći u školi ili da spremnost da se stvari nakon sudara reše mirno bez policije... Karakter se gradi i u kući,stanu,krovu od zgrade,školi,autobusu ili na ulicu,sve je povezano.
 
Na zalost ixon je na putu da ne postigne mogo u zivotu jer ga ucis antisocijalnom ponasanju i paranoicnom pogledu na svet.
Sve to sto pricas postoji ali to ne sme da bude kljucna tacka necijeg odrastanja.
Mislim i sam vidis da sa pogledima na svet koje imas nisi bas zadovoljan trenutnim zivotom, na putu si da i od sina na pravis istu osobu.
zar nas policija nije potkupljiva?
Sto se tice mog zivota, s obzirom na to koliko sam neprilagodjen i osetljiv, odlicno sam se snasao.
Tome je upravo doprinela ulica. Od dorcolskih ulicara sam naucio sve.
Moji roditelji nisu imali pojma sa kakvim se likovima druzim i sta oni rade.
Sa njima sam isao u osn. skolu.

Fakultet i srednja skola bili su sr.anje,
Posle me sudbina dovela u okruzenje pripadnika visih klasa u jednoj evr. zemlji i shvatio sam da je to nesto najgore sto postoji....
Umivena, kulturna gradjanska klasa. a u podrumu placu silovana deca.
Shvatio sam ceo taj krug, jer dorcolski ulicari nisu bili dobri ljudi, ja ih ne romantizujem. I oni su od 15 vrsili dela, cak i najodvratniej delo - silovanje.
Samo nisu pretendovali ni na sta.
 
Poslednja izmena:
Проблем је што данас улица углавном каналише децу у том правцу. Прво се деца организују и идентификују по крајевима, онда се чопоризују у навијачке групице, бандице, па се ту убацује криминал у игру.
Ako stekne odgovarajuće vaspitanje u kući,lako će shvatiti i razlikovati kako se postupa na ulici,koga da se čuva,kome da poveruje... Ako roditelji puste dete da i u kući odrasta uz radikalne navijače,bez obzira da li su to grobari,delije,firmaši,ako uzor traži u kriminalci iz spota,pokušaće da na ulici bude poput njih.
 
Ako stekne odgovarajuće vaspitanje u kući,lako će shvatiti i razlikovati kako se postupa na ulici,koga da se čuva,kome da poveruje... Ako roditelji puste dete da i u kući odrasta uz radikalne navijače,bez obzira da li su to grobari,delije,firmaši,ako uzor traži u kriminalci iz spota,pokušaće da na ulici bude poput njih.
Истина, само проблем је што данас има генерално све мање кућног васпитања.
 
Ova rasprava sad već poprima razmere da mogu da odem da zakuvam kafu i pustim neki film da gledam...
 
To bi onda trebala da reši država,sistem... Da ih tome uče u školi,neka uvedu i veronauku i građansko vasp. kao obavezne predmete,neka uvedu neki pravilnik o ponašanju,a ako ni to ne daje rezultate,neka uvedu uniforme,neka učenici sređuju školska dvorišta,parkove,igrališta,onda bi možda imali poštovanja prema javnoj površini,znali bi da poštuju tuđi trud...
 
Na zalost ixon je na putu da ne postigne mogo u zivotu jer ga ucis antisocijalnom ponasanju i paranoicnom pogledu na svet.
Sve to sto pricas postoji ali to ne sme da bude kljucna tacka necijeg odrastanja.
Mislim i sam vidis da sa pogledima na svet koje imas nisi bas zadovoljan trenutnim zivotom, na putu si da i od sina na pravis istu osobu.

Građansko i veronauka ne da ne treba da budu obavezni, nego treba da se kompletno izbace iz programa.
Tako je.
Kazem ja, Bendera za premijera.

Oba predmeta nisu imala nikakvaj uticaj, nista nisu popravili.
Deca dzabe sede, a drzava dzabe daje pare.
Devca mrze oba ta predmeta.
 
Čuo sam nešto o tim uniformama... Jel moguće da omladinci više neće moći ovako na časove?
Pa to je zločin...
Fh7cB_HWYAQmc4b.jpeg


Na kom predmetu bi onda učenici mogli da čuju po neku reč o ponašanju,moralu i životu uopšte?

Taj predmet se zove etika, ima ga u medicinskoj školi ili je barem bio... a trebalo bi da nas uče iz svih predmeta... Svako iz svog ugla...
 
Na kom predmetu bi onda učenici mogli da čuju po neku reč o ponašanju,moralu i životu uopšte? Ako roditelji ne mogu da vaspitaju dete,mora postojati neka alternativa.
Oni su već pretrpani raznim predmetima koji ih na papiru uče svemu i svačemu, a u realnosti nam iz osnovnih škola izlaze deca nesposobna da se sklone sa vrata pri ulasku i izlasku iz autobusa, a iz srednjih škola nam izlaze adolescenti koji ne umeju ni uplatnicu da popune.

Ja sam svojevremeno mislio da je moja generacija bila natrpana i maltretirana gomilom gluposti od predmeta i gradiva (najviše srednja škola i faks) ali ovo što rade ovima danas je još gore. Školstvo koje uči decu svemu i svačemu, a u realnosti ih ne nauči apsolutno ničemu, ničemu konkretnim i korisnim.
 
P.S.

Da ne bude zabune i pogrešnih tumačenja - uniforme nisam ovde komentarisao, a generalno naginjem ka stavu da treba da se uvedu. Samo, uz određena prilagođavanja i napore da i klinci to zavole odnosno da lakše svare i podnesu to. Pisali smo negde na nekoj temi o tome, o uniformama, možda čak i na ovoj temi.
 
To bi onda trebala da reši država,sistem... Da ih tome uče u školi,neka uvedu i veronauku i građansko vasp. kao obavezne predmete,neka uvedu neki pravilnik o ponašanju,a ako ni to ne daje rezultate,neka uvedu uniforme,neka učenici sređuju školska dvorišta,parkove,igrališta,onda bi možda imali poštovanja prema javnoj površini,znali bi da poštuju tuđi trud...
Do kraja 80 tih smo imali i skolske uniforme i sistem gde su se postovali stariji i gledao se Branko Kockica i Opstanak i svi bili dobri i onda u roku od bukvalno 2 godine se sve raspadne?
 
zar nas policija nije potkupljiva?
Sto se tice mog zivota, s obzirom na to koliko sam neprilagodjen i osetljiv, odlicno sam se snasao.
Tome je upravo doprinela ulica. Od dorcolskih ulicara sam naucio sve.
Moji roditelji nisu imali pojma sa kakvim se likovima druzim i sta oni rade.
Sa njima sam isao u osn. skolu.

Fakultet i srednja skola bili su sr.anje,
Posle me sudbina dovela u okruzenje pripadnika visih klasa u jednoj evr. zemlji i shvatio sam da je to nesto najgore sto postoji....
Umivena, kulturna gradjanska klasa. a u podrumu placu silovana deca.
Shvatio sam ceo taj krug, jer dorcolski ulicari nisu bili dobri ljudi, ja ih ne romantizujem. I oni su od 15 vrsili dela, cak i najodvratniej delo - silovanje.
Samo nisu pretendovali ni na sta.
Pa jeste policija potkupljiva. Potkupljiv je svako ko ima moc koju moze da zloupotrebi. Onaj koji nema nikakvu moc je isto potkupljiv, samo niko nece da ga potkupi jer nema razlog. Ne pricam o svakom coveku pojedinacno, nego o skupini ljudi.
Policija je ipak vise na pozitivnoj strani nego nwgstivnoj, da ih nema sporadicna potkupljivost bi bila najmanji problem u drustvu spram toga sta bi se sve desavalo.

Pa sta si onda naucio od ulicara, da pocinjavas dela? Ne znam sta se moze od takvih nauciti. Ja se nikad nisam vucarao po ulici pa ne vidim sta sam propustio.
 
Vrh