Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Meni je Kengur dobra komedija... barem bila u vreme u kad sam je gledao, ali tu sam subjektivan jer se vrte po mom rodnom kraju, znam bukvalno svaki kadar gde je sniman... imam i originalan dvd filma, to bi svaki Voždovčanin koji drži do porekla trebalo da ima u svojoj kolekciji dvd-jeva 😋
 
Dobija više od 250e, ne znam tačno koliko, raspitaću se ako je važno... verovatno pomaže lokalna samouprava sa još sredstava, možda i sama firma supruga uplaćuje kao neku vrstu solidarne pomoći, nije važno, jer ona nije jedna od tih da može da bira bolje, već prati svog muža tamo i kao domaćica dobija daleko više nego što bi u Srbiji i ona je zadovoljna... Nisu svi taj viši sloj pa da mogu da biraju i da su nezadovoljni jer je stanje možes misliti u Nemačkoj danas gore... Dakle ona ne radi i ne zna nemački ima neku srednju ekonomsku završenu...

Bolje im je nego u Srbiji i zato odlaze i zato je moj brat od strica otišao da bude vozač pre godinu dana... Klinci će im krenuti u školu na nemačkom jeziku i ćao Srbija. Srećom pa su već naučili srpski.

Tako da pričaš o potpuno drugoj populaciji gastarbajtera o kojoj ja nisam govorio niti me zanimaju nesrećni Srbi u Nemačkoj. Nek se vrate ako im je loše, niko ih ne sprečava.

Gore je svima. Od naših je retko ko u višem sloju. Uglavnom smo svi srednja klasa, a srednja klasa je postradala poprilično. Mislim da veliki broj ljudi i u Nemačkoj u poslednje vreme teže živi u odnosu na pre nekoliko godina. Smešna mi je priča da petočlana porodica može da živi super sa 3-4k eura. Može, ali da se pazi šta i gde se kupuje, gde se živi, gde i kada se putuje.... A to već nije lagodan život, već samo stepenik iznad onoga što su verovatno imali u Srbiji. Uz cenu da deca odrastaju u drugom sistemu, daleko od prijatelja i rodbine....
Tema je vrlo kompleksa, može joj se pristupiti sa više strana i svakako nije crno-bela.

Ja i jesam govorio o tome da su se neki ljudi iz mog okruženja vratili, ili promenili Nemačku za neku treću državu ili imaju to kao sasvim realnu opciju.

Радничкој класи, сваком ко се бави класичним шљакерским пословима магационер, трговац, медицински техничар, возач, радник у фабрици, службеник обезбеђења, у угоститељству итд
би саветовао да што пре оде у Немачку или бар покупа и опроба се рамо, зарађивађе далеко више и живеће много боље и квалитетније него овде,
док се за више и квалификованије позиције или можда у ИТ и слично, разлика која је у корист Немачке смањује,
тако да ту можда настаје тај неспоразум, брачни пар са рецимо две 2.000+ или 3.000+ евра плате у БГ нема потребе да иде у Немачку или да остаје тамо.

Kvalitet života je vrlo individualna stvar. Nisu nam svima iste stvari jednako bitne u životu.
Mnoge stvari su objektivno puno bolje poput socijalne zaštite, zdravije životne sredine... Neke stvari su objektivno puno gore za ljude koji odu sa Balkana, poput mentaliteta nemaca, nedostatka emocija... Zdravstveni sistem je tako, tako. Uglavnom bolji, ali daleko od savršenog. Školstvo se srozalo svuda...

Ja takodje podržavam da svako ko je u mogućnosti proba, vidi, nauči i objektivno sagleda šta kome odgovara. Legitimno je da postoje ljudi kojima je super i nikada se ne bi vratili, kao što je legitimno da postoje i oni koji bi se vrlo rado vratili i vraćaju se.
Ali praviti generalizaciju da je svima super, da je sve toliko bolje je odraz našeg načina komunikacije gde je sve crno-belo i ne postoje nijanse. Znam da mnogi govore da im je sve super, da je sve bajno i sve super, ali ne verujte baš uvek u sve priče.
 
Tema je vrlo kompleksa, može joj se pristupiti sa više strana i svakako nije crno-bela.
Može, samo nemoj da negiraš da:

Ona dobija ~ 1500€ kao nezaposlena majka troje dece kod kuće, dakle primanja u rangu minimalca u Nemačkoj ... a dalje piši šta hoćeš, niko ti ne brani...

Počeo si sa "ma kakva plata, kad čujem plata..."

Evo nije plata nego ukupna primanja po svim osnovama domaćice sa troje dece je u rangu minimalca u Nemačkoj...
 
Meni je Kengur dobra komedija... barem bila u vreme u kad sam je gledao, ali tu sam subjektivan jer se vrte po mom rodnom kraju, znam bukvalno svaki kadar gde je sniman... imam i originalan dvd filma, to bi svaki Voždovčanin koji drži do porekla trebalo da ima u svojoj kolekciji dvd-jeva 😋
Pazi kad ja nikada nisam gledao Kengura, Rane, nikada nisam u celini odgledao Lepa sela, Apsolutnih 100 itd.. nije mi to nikada bilo preterano interesantno.. Gledao sam film Stršljen, Bure baruta (jedan od najtežih, baš mi je ostao u sećanju kao mučan film).. od te ekipe iz devedesetih.. Preporuči nešto ako valja.

Da, film Dnevnik uvreda je dobar, ali baš težak.. Kusturičini filmovi mi nikada nisu bili preterano zanimljivi, mislim da nijedan njegov nisam odgledao od početka do kraja.
 
Poslednja izmena:
🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Kengura su dva ortaka gledali deset puta u jednom danu.

No, on nije snimljen u poslednih deset godina.

Serija nova koja valja je Senke nad Balkanom.
 
Mislim da ni Munje nisam nijednom odgledao od početka do kraja, od tih "zvučnijih" filmova.. ni najmanje me ta tri filma (Kengur i Rane) nisu zanimala...ono, naleteo sam više puta na to šaltajući kanale, ali osim one scene sa Marijom Karan u bioskopu-ništa mi nije ostalo u sećanju..

Senke nad Balkanom.. gledao prvu sezonu, bila je dobra, od druge odgledao prvu i pola druge epizode.. nije mi se svidelo u kom to pravcu ide.. o našoj istoriji znam i previše, pa neke stvari ne mogu da tolerišem.
 
Mislim da ni Munje nisam nijednom odgledao od početka do kraja, od tih "zvučnijih" filmova.. ni najmanje me ta tri filma (Kengur i Rane) nisu zanimala...ono, naleteo sam više puta na to šaltajući kanale, ali osim one scene sa Marijom Karan u bioskopu-ništa mi nije ostalo u sećanju..

Šta onda da ti preporučujem kad te ništa ne zanima 😄

Ne voliš SF, ne voliš domaće... Munje je meni isto bio odličan 😄 kako bih ga sad u svojim kasnim 30tim doživeo da ga prvi put gledam ne znam... 😊 Rane isto, standardno dobar film iz tematike 90tih...
 
Ja recimo nisam gledao Klip sem par zanimljivih scena 😄 nekako mi je delovalo da neću naučiti ništa novo ako ga odgledam pa sam ga propustio... i onaj Zlatni dečko se razmišljam, vredi li to da gledam? Ako je neko gledao nek napiše utisak...
 
Šta onda da ti preporučujem kad te ništa ne zanima 😄

Ne voliš SF, ne voliš domaće... Munje je meni isto bio odličan 😄 kako bih ga sad u svojim kasnim 30tim doživeo da ga prvi put gledam ne znam... 😊 Rane isto, standardno dobar film iz tematike 90tih...
Ali ja kad vidim Sergeja sa onom glupom kapom i blentavim pogledom u Kenguru, ili Munjama, pošto mešam inserte iz ta dva filma, pomislim-dečko debil.. i zašto da ja potrošim 2 sata na gledanje debilisanja par likova :)

Ali zato je u Stršljenu, gde je glumio Albanca, bio odličan.. to sam rado gledao... Mrtav ladan isto-gledao više puta sa uživanjem.. prava komedija.
 
Ali ja kad vidim Sergeja sa onom glupom kapom i blentavim pogledom u Kenguru, ili Munjama, pošto mešam inserte iz ta dva filma, pomislim-dečko debil.. i zašto da ja potrošim 2 sata na gledanje debilisanja par likova :)

Ali zato je u Stršljenu, gde je glumio Albanca, bio odličan.. to sam rado gledao... Mrtav ladan isto-gledao više puta sa uživanjem.. prava komedija.
Ne znam iskreno kako izgleda iz perspektive nekog od 30 plus kada gleda prvi put, ali ne znam gde si ti decko ziveo, sa kim se druzio i sta si radio kao klinac kad to nisi gledao 🤣

Sto se tice Senki, u pitanju je serija, a ne dokumentarni film.
 
Ali ja kad vidim Sergeja sa onom glupom kapom i blentavim pogledom u Kenguru, ili Munjama, pošto mešam inserte iz ta dva filma, pomislim-dečko debil.. i zašto da ja potrošim 2 sata na gledanje debilisanja par likova :)

Pomešao si mu uloge ;)

To jeste... kad ti se budu javili neki mazohistički porivi onda odgledaj scene sa krova u Kenguru... od tog nivoa blejačenja i debilane nema dalje 😄
 
Da sam ja admin, ne bi se smelo pisati na forumu ako ne znas Kengura napamet 🤣🤣🤣 To je ono, kao da ne znas ko je Djoko Vjestica ili tako nesto.
 
Može, samo nemoj da negiraš da:

Ona dobija ~ 1500€ kao nezaposlena majka troje dece kod kuće, dakle primanja u rangu minimalca u Nemačkoj ... a dalje piši šta hoćeš, niko ti ne brani...

Počeo si sa "ma kakva plata, kad čujem plata..."

Evo nije plata nego ukupna primanja po svim osnovama domaćice sa troje dece je u rangu minimalca u Nemačkoj...

Navedi strukturu tih primanja. Za dečiji dodatak dobije oko 700eur. Ostatak nisam baš razumeo na osnovu čega i od koga dobija.

No svejedno verujem da se nekako nakupi 1.500eur kroz razna socijalna davanja i pomoći lokalne samouprave ili pokrajine. Poenta je da to nije uopšte neka svota novca u Nemačkoj.
 
Ne znam iskreno kako izgleda iz perspektive nekog od 30 plus kada gleda prvi put, ali ne znam gde si ti decko ziveo, sa kim se druzio i sta si radio kao klinac kad to nisi gledao 🤣

Sto se tice Senki, u pitanju je serija, a ne dokumentarni film.
Znam da je serija i da namera autora nije bila da verno predstavi istorijske događaje, ali nešto mi tu nije leglo.. Ili serija o kralju Petru i Nemanjićima, žali bože potrošenih para.

A za ovo što me pitaš šta me je zanimalo.. brate, ja sam ti bio kao Milica iz Otvorenih vrata..:LOL:Znam da sam voleo da gledam Dnevnik i pratim politiku, a Večernje novosti sam čitao od stranice do stranice kad deda završi... Eto, sećam se da sam čitao o potonuću Kurska, a to je, ako se ne varam, bilo u leto 2000. godine, pa ti sad vidi.. ja sam već tada čitao novine sa uživanjem..obožavao sam Večernje novosti, naročito istorijske feljtone, gomilu sam sačuvao.. nedeljni dodaci u Politici, o svetskim gradovima, istoriji, svemu i svačemu.. u tome sam uživao..Voleo da gledam Šešir bez dna, Pazi sveže obojeno, Kockicu, Zooteku.. verovatno sam bio previše zreo za svoje godine i uvek sam se bolje kapirao sa starijima od sebe.. :cool:
 
Da sam ja admin, ne bi se smelo pisati na forumu ako ne znas Kengura napamet 🤣🤣🤣 To je ono, kao da ne znas ko je Djoko Vjestica ili tako nesto.

Ili Duško Radović 😉

Vox je još tu negde međugeneracija, ovi današnji klinci nemaju pojma ko su ti likovi... I kad bi krenuo da im objašnjavaš smorili bi se 😄
 
@Vox91 Ti si kao moj deda kakvim ga pamtim 😄 i on je tako posvećeno čitao dnevne novine...
 
Navedi strukturu tih primanja. Za dečiji dodatak dobije oko 700eur. Ostatak nisam baš razumeo na osnovu čega i od koga dobija.

No svejedno verujem da se nekako nakupi 1.500eur kroz razna socijalna davanja i pomoći lokalne samouprave ili pokrajine. Poenta je da to nije uopšte neka svota novca u Nemačkoj.

Nakupi se, nakupi... Ako veruješ nema šta da ti pojašnjavam. A da li je mnogo ili malo, kako kome... Visoko edukovana i ambiciozna žena bi sigurno gledala da se što pre vrati na posao a nekome su i ta davanja uz platu njenog supruga dovoljan razlog da se ne vrate u Srbiju jer im je ovde već poznato kako su izlazili sa troje dece na kraj.
 
Данас је бледа глума пре свега, а сценарији излизани. И глумци и режисери као да нису из народа. Све је некако исфорсирано и извештачено, неприродно, пре су људи били аутентичнији. Ево поређења - Више од игре-Монтевидео, Шешир проф. Косте Вујића из 70их-нова верзија од пре пар година са Биковићем и екипицом, Марш на Дрину-Краљ Петар, Заспанка или још горе она караконџула од филма Свети Георгије убија аждаху.
 
Dnevnik mašinovođe mi je ostao utisak da je dobar film... mada sam zaboravio radnju al sećam se da mi se dopao, a te koje si pobrojao Došljak nisam ni gledao... Bikovića ne podnosim, ali Milan Marić mi je odličan iz te novije generacije..
 
@Vox91 Ti si kao moj deda kakvim ga pamtim 😄 i on je tako posvećeno čitao dnevne novine...
Pa kažem da sam jedva čekao da deda završi sa čitanjem pa da ja mogu da preuzmem.. :LOL:Večernje novosti su tada bile veoma kvalitetne i svašta si mogao da pročitaš.. za radoznalog desetogodišnjaka koji je sve upijao, bile su pravo blago..

A što se tiče filmova i današnjih glumaca, da, nisu kvalitetni kao pre.. Da bi se dobro glumilo, moraju se dobro poznavati različiti ljudi.. moraš da kopaš, od pijaca i buvljaka, do kafića.. Sećam se Radmile Savićević, kad je pričala odakle je crpela inspiraciju za ulogu neke vračare.. kaže ona kako se setila neke babe, koja se time bavila kad je ona bila mala.. sećala se nekih reči koje je ona izgovarala.. i ona na sceni potpuno "skine" tu babu, izrecituje tu bajalicu, a publika u transu koliko je to bilo uverljivo.

Današnji glumci.. časti izuzecima.. opali selfi iz teretane, namesti opasan pogled i pozeraj.. u, al sam faca, glumčina.

Prazno, šuplje, površno..drago mi je što sam, dok sam studirao, iskoristio to vreme da odgledam većinu repertoara bg pozorišta za male pare.. i što sam mogao da posvedočim poslednjim bravurama nekih ljudi iz stare generacije..
 
Znam da je serija i da namera autora nije bila da verno predstavi istorijske događaje, ali nešto mi tu nije leglo.. Ili serija o kralju Petru i Nemanjićima, žali bože potrošenih para.

A za ovo što me pitaš šta me je zanimalo.. brate, ja sam ti bio kao Milica iz Otvorenih vrata..:LOL:Znam da sam voleo da gledam Dnevnik i pratim politiku, a Večernje novosti sam čitao od stranice do stranice kad deda završi... Eto, sećam se da sam čitao o potonuću Kurska, a to je, ako se ne varam, bilo u leto 2000. godine, pa ti sad vidi.. ja sam već tada čitao novine sa uživanjem..obožavao sam Večernje novosti, naročito istorijske feljtone, gomilu sam sačuvao.. nedeljni dodaci u Politici, o svetskim gradovima, istoriji, svemu i svačemu.. u tome sam uživao..Voleo da gledam Šešir bez dna, Pazi sveže obojeno, Kockicu, Zooteku.. verovatno sam bio previše zreo za svoje godine i uvek sam se bolje kapirao sa starijima od sebe.. :cool:
Citao sam ja novine u predskolskom, nisam izasao na odlucujucu utakmicu protiv zelembaca jer je bio peti oktobar i ja sam bio prikovan za televizor.

Ali Kengur je film iz 2004. godine, tada je izasao, a kultni status lagano sticao u narednim godinama.

Dakle, to je moj i tvoj neki tinejdzerski period, ne pricam o detinjstvu.
 
Vrh