Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Hteo sam da napisem u zlatnoj strani medalje ali cu ipak ovde, cerka porodicnih prijatelja se pre nekoliko meseci vratila sa muzem i bebom iz Nemacke, oboje su farmaceuti, dobili su zadovoljavajuci posao u Beogradu i dosli su kuci. Saznao sam danas pa da podelim ovde, da nije bas sve tako crno kao sto izgleda.
 
Mnogi ce se vracati.
EU moze samo da stampa pare, dok moze.


Mene znaima jedna stvar: Kako to da Srbija nema nikakvih finansijskih problema, a sve zemlje u Evropi ih imaju?
MIslim, drzava placa obaveze itd....
 
Hteo sam da napisem u zlatnoj strani medalje ali cu ipak ovde, cerka porodicnih prijatelja se pre nekoliko meseci vratila sa muzem i bebom iz Nemacke, oboje su farmaceuti, dobili su zadovoljavajuci posao u Beogradu i dosli su kuci. Saznao sam danas pa da podelim ovde, da nije bas sve tako crno kao sto izgleda.

Meni su 2 brata, jedan od strica drugi od tetke otišli da rade kao vozači u Nemačkoj, jedan je otišao solo, drugi odveo celu porodicu, njih petoro (žena dobija platu od države na troje dece čim je kročila na Nemačko tlo) treći brat od strica živi i radi u Švajcarskoj... U svakom slučaju manje nas je u porodici od mlađe generacije koji smo ostali nego koji su otišli...

I sve ovo se dogodilo u poslednjih 5 godina... Svi su bili u Srbiji do pre 5 god...
 
Da. To je tuzno. Mnoge profesije ne mogu da odu odavde.
Moj daleki rodjak je kao pravnik bio otisao u USA.
Bio je antikomunista i verovao je pocetkom pedesetih da ce tamo da mu pruze, bog zna kakve stvari, samo zato sto je antikomunista.
Zavrsio je kao kasir u samoposluzi. Hteo je da se vrati, ali se plasio.
 
Ne možeš u struci napolju sa pravom sem ako si ekspert za pojedine oblasti... za međunarodno pravo pre svega...

Ali sa znanjem ti je slično kao i s novcem, para na paru ide i znanje na znanje ide, samo treba imati volje, sve se prevaziđe...

Moja prijateljica je direktorka vrtića u Štutgartu, a završila je bugarski jezik na filološkom ovde u Beogradu... Da nije inteligentna i na licu mesta odlično savladala nemački jezik, nema te diplome koja bi je dovela do mesta direktora pa nek je i vrtića...
 
Meni su 2 brata, jedan od strica drugi od tetke otišli da rade kao vozači u Nemačkoj, jedan je otišao solo, drugi odveo celu porodicu, njih petoro (žena dobija platu od države na troje dece čim je kročila na Nemačko tlo) treći brat od strica živi i radi u Švajcarskoj... U svakom slučaju manje nas je u porodici od mlađe generacije koji smo ostali nego koji su otišli...

I sve ovo se dogodilo u poslednjih 5 godina... Svi su bili u Srbiji do pre 5 god...
Pricao sam ranije da imam kumove u Nemackoj, on isto vozac kamiona kuma medicinska sestra, ali poznajem vec tri mlada para koji su se vratili , razlika je sto povratnici imaju zavrsene fakultete i uspeli su da dobiju poslove sa platom od 150k+ sto im pruza koliko toliko pristojan zivot u Srbiji. Mnogo se promenilo za poslednjih pet godina, bar sa ekonomske strane i primetan je napredak, nevazno da li smo za vlast ili ne. Sto ne menja da imamo gomilu drugih problema ovde koji nisu vezani za pare nazalost. Ali sam uvek optimista:)
 
Dobija platu od države jer ima troje dece? 🤔🤔🤔

Dobija se dečiji dodatak, po 250€ po detetu mesečno. Možda neke pokrajine ili gradovi imaju dodatnu subvenciju majke, ali to svakako nije praksa na državnom nivou. Pa je l’ vi mislite da su oni ludi, pa sve porodice iz Turske i bliskog istoka bi samo radjale decu.

Naprotiv, pošto živim u Nemačkoj mogu da potvrdim da žene svojevoljno skraćuju porodiljsko jer je maksimalna plata tokom porodiljskog 1600-1700€. Bez obzira kolika je redovna plata, više od toga se ne može dobiti. Takodje trudničko može da se uzme tek od devetog meseca.
U većim gradovima he problem sa vrtićima veći nego u Beogradu.

Nemačka jednostavno nije ista zemlja od pre 5, 10, 15… godina. Žao mi je što možda nekima rušim sneška, ali to društvo, ukoliko ozbiljno ne promeni mentalitet i način funkcionisanja neće moći da odrzi standard kakav su imali ranije. Zapravo, to se već vidi i oseća.

Odredjen broj ljudi koje i ja znam su se odselili dalje, poput SAD, ili vratili u Srbiju ili razmišljaju o jednoj od te dve opcije. Naročito je popularna Austrija kao rezervna varijanta Nemačke.

Inače, Vlada Srbije kma program da ko se veati iz inostranstva posle bar 2 godine boravka, i ima manje od 40 godina starosti u trenutku povratka ima pravo na subvencije u iznosu od 70% poreza na platu u trajanju od 5 godina. Tu su i druge olakšice poput bescarinskog uvoza ličnih stvari…
 
Dobija više od 250e, ne znam tačno koliko, raspitaću se ako je važno... verovatno pomaže lokalna samouprava sa još sredstava, možda i sama firma supruga uplaćuje kao neku vrstu solidarne pomoći, nije važno, jer ona nije jedna od tih da može da bira bolje, već prati svog muža tamo i kao domaćica dobija daleko više nego što bi u Srbiji i ona je zadovoljna... Nisu svi taj viši sloj pa da mogu da biraju i da su nezadovoljni jer je stanje možes misliti u Nemačkoj danas gore... Dakle ona ne radi i ne zna nemački ima neku srednju ekonomsku završenu...

Bolje im je nego u Srbiji i zato odlaze i zato je moj brat od strica otišao da bude vozač pre godinu dana... Klinci će im krenuti u školu na nemačkom jeziku i ćao Srbija. Srećom pa su već naučili srpski.

Tako da pričaš o potpuno drugoj populaciji gastarbajtera o kojoj ja nisam govorio niti me zanimaju nesrećni Srbi u Nemačkoj. Nek se vrate ako im je loše, niko ih ne sprečava.
 
Радничкој класи, сваком ко се бави класичним шљакерским пословима магационер, трговац, медицински техничар, возач, радник у фабрици, службеник обезбеђења, у угоститељству итд
би саветовао да што пре оде у Немачку или бар покупа и опроба се рамо, зарађивађе далеко више и живеће много боље и квалитетније него овде,
док се за више и квалификованије позиције или можда у ИТ и слично, разлика која је у корист Немачке смањује,
тако да ту можда настаје тај неспоразум, брачни пар са рецимо две 2.000+ или 3.000+ евра плате у БГ нема потребе да иде у Немачку или да остаје тамо.
 
Dobija platu od države jer ima troje dece? 🤔🤔🤔

Dobija se dečiji dodatak, po 250€ po detetu mesečno. Možda neke pokrajine ili gradovi imaju dodatnu subvenciju majke, ali to svakako nije praksa na državnom nivou. Pa je l’ vi mislite da su oni ludi, pa sve porodice iz Turske i bliskog istoka bi samo radjale decu.

Naprotiv, pošto živim u Nemačkoj mogu da potvrdim da žene svojevoljno skraćuju porodiljsko jer je maksimalna plata tokom porodiljskog 1600-1700€. Bez obzira kolika je redovna plata, više od toga se ne može dobiti. Takodje trudničko može da se uzme tek od devetog meseca.
U većim gradovima he problem sa vrtićima veći nego u Beogradu.

Nemačka jednostavno nije ista zemlja od pre 5, 10, 15… godina. Žao mi je što možda nekima rušim sneška, ali to društvo, ukoliko ozbiljno ne promeni mentalitet i način funkcionisanja neće moći da odrzi standard kakav su imali ranije. Zapravo, to se već vidi i oseća.

Odredjen broj ljudi koje i ja znam su se odselili dalje, poput SAD, ili vratili u Srbiju ili razmišljaju o jednoj od te dve opcije. Naročito je popularna Austrija kao rezervna varijanta Nemačke.

Inače, Vlada Srbije kma program da ko se veati iz inostranstva posle bar 2 godine boravka, i ima manje od 40 godina starosti u trenutku povratka ima pravo na subvencije u iznosu od 70% poreza na platu u trajanju od 5 godina. Tu su i druge olakšice poput bescarinskog uvoza ličnih stvari…
U Nemackoj se za prvo dete dobija do 18. rodjendana 219 evra, za drugo 225, a za trece 250. Ukoliko majka ne radi, a otac nema ogromnu platu, uz to se dobija i dodatak po detetu do 250 evra, kao i dodatak za placanje najma stana, koji nije mali. Kada sve to skupis na gomilu, to je vise od jedne normalne plate, a posto stranci nehriscani imaju vise dece od Nemaca, oni prvenstveno koriste te pogodnosti. Mere koje vaze u Srbiji su daleko iza toga, sto je i logicno. Uz sve to, postoji i roditeljski dodatak do prvog rodjendana deteta, koji varira, a bio je uglavnom oko 500 evra mesecno.
 
Jezivo... može on da traži, možda i nađe neku budalu koja bi baš tu iz nekog razloga...

Ima raznih ljudi, bogatih ljudi koji vole da ih oderu, to im je fetiš 😄
 
Tuziteljke koje su otkrile kriminal u EPS- smenjene po nalogu Sefa.

Otkrića do kojih je došla tužiteljka Bojana Savović su samo deo malverzacija u EPS-u. Ona je zagrebala vrh ledenog brega, a javnost će u narednom periodu biti upoznata sa mnogo toga. Postoji još nekoliko akcija u vezi EPS-a koje su u toku, kaže za Danas advokat Vladimir Todorić.

– Ukoliko je tužiteljka zaista smenjena, onda će biti zaustavljene i te druge akcije. Ako je nešto drugo u pitanju, uskoro ćemo videti šta se sve dešavalo u EPS-u, odnosno do kakvih saznanja je istraga dovela – ističe naš sagovornik.

Todorić dodaje da je saopštenje Višeg javnog tužilaštva da je Savović premeštena na drugu poziciju a ne smenjena – nemušto, ali se pita kako je moguće da su joj dozvolili da se slučajem bavi godinu dana, ako im njena saznanja sada ne odgovaraju.


– Jedino ako je nalog stigao sa nekog „višeg vrha“, odnosno da je bilo pritisaka izvan tužilatva, jer je tužilaštvo mreža u kojoj radi dosta ljudi, a njen nadređeni je sigurno bio upoznat sa istragom – ukazuje Todorić.
 
Овај упис би завредео да се нађе на црној страни медаље већ и због тога што се синоћ још један глумац, конкретно Љуба Бандовић изнова уживео у улогу Серена Кјеркегора и Мартина Хајдегера истовремено, саопштавајући, на Курировој телевизији, најдубље мисли и најефектнија, чак оригинална - размишљало се! - решења за највеће проблеме људске ситуације уопште - а још су гори они који то гледају, али ето, није се неко време уживало у тим философским бравурама, па се ужелело - да актер у једном тренутку не надмаши себе у љигавости, у човечјем погледу.

Пошто је, наиме, испричао како кева није хтела да говори с њим после неке улоге, где је тумачио лик посебно гадне особе (а требало му је, вели, то за каријеру), рече да никад не би могао да игра у нпр. "Српском филму". Е, добро, мајчин сине, ни ја не волим, никако, тај филм - позитивну критику сам прочитао само од Небојше Пајкића, његово мишљење о филмској уметности веома уважавам макар и само због тога што има везе са "Дечком који обећава", а овде се не слажем - али зашто се бацати каменом на мртваца, по принципу удри ме док лежим? Јер, овде није мртвац само филм, већ и његов творац, режисер Срђан Спасојевић (1976. годиште), који је пре једно две године отишао са овог света, али српско друштво, огрезло у томе да некога остракизује заборавом, ето, није нашло за сходно да, било каквим каналом, објави да је умро аутор најконтроверзнијег српског филма. А то јесте вест, по сваком критеријуму. А толико смо је прећутали, да ни Гугло још није чуло.

А доброћудни дебе-Љуба, коме је за каријеру требало да одигра бар једном силоватеља малолетница - почињем да звучим као Миљенко Јерговић - сигурно зна да му је колега прећутно мртав. И ипак нађе за сходно да изврши диференцијацију (тј. да постане, сам, један пуначки дисклејмер) - јер то може да буде добро за каријеру.
 
JUc egledao Utisak nedelje.
Ono sa smenjenim tuziteljkama je da se covek zamisli da li da emigrira sutra ili prekosutra.
 
Ех, како кажу правници, "тужилаштво је самосталан, а не независан орган..."
А то значи да је зависан.
 
Nedelja i šta porodični ljudi gledaju na svojim ekranima kod kuće. Najviše mi na živce idu one "draga saveta" emisije... Juče menjam kanale i na pinku neka naša zrelija poluglumica u ulozi voditeljke, ne znam joj ime, al vidim poznata faca: "iškolovala sam dvoje dece, ćerka završila fakultet, nedavno bila svadba". Ako nemas tetku kod kuće evo ti surogat na tv-u... Šta koga briga dokle je voditeljka privatno dogurala... Ali to su te vikend emsije da ti se povraća... Da barem obrade neku zanimljivu temu nego Saša Matić gost i neka cirkusantkinja koja ne zna značenje "Pirove pobede"... a emisija je koncipirana tako da ih testiraju koliko su opšte obrazovani, otvaraju neka polja iza kojih se kriju pitanja tog tipa, šta su krokodilske suze, šta je Pirova pobeda... Ako zbog nečega ne volim vikend to je zbog tv programa i zakrčenja u supermarketima i cike i vriske dečurlije po mallovima... Ponedeljak je moj dan 😎

Sve je mirno na navedenim adresama.

Srpski film je sasvim solidan domaći film.

Slično Bandoviću je Aleksandar Srećković - Kubura svojevremeno izjavio da nikada ne bi mogao da se poljubi sa muškarcem ako bi to uloga od njega zahtevala.

Jbt razmišljam, nećeš mu krljati jezičinu, poljubićeš se filmski i koleginicu kad ljubiš filmski nisu uključena osećanja.. Ili možda jesu pa te zato plaši da poljubiš kolegu glumca? Kako se tako unapred ograde da će da ostanu osrednji glumci, mada mu još niko nije ni ponudio ulogu homoseksualca...
 
I meni odličan "Srpski film" (priča, scena, fotografija, brutalnost) ali da, treba jak stomak, ko nije gledao slične horore i navikao na "Selo gori, a baba se češlja" treba izbegavati ovaj film. Problem je u našem mentalitetu, zato pravimo samo komedije i mafijaške filmove.
 
Davno sam gledao al čini mi se da je i IV čovek naš jako dobar film, nije eksplicitan sa brutalnostima kao Srpski film al nije ni naivan krimi triler... Mada davno sam ga gledao, takav utisak mi je ostavio...

Klopka je onako jednostavno spakovan, ima onako pitku pravolinijsku priču za široke mase, ali u tom žanru popularnih drama - trilera nije loša priča, svako se nekad zamislio nad dilemom - cilj opravdava sredstvo i koliko si spremam da žrtvuješ da bi zaštitio najbliže ili nešto što tebi predstavlja najveću vrednost: život, zdravlje, sloboda ili status, ugled itd.

🙂
 
Има и у 4. човеку бруталности, само не сексуалне. Српски филм има највећи проблем што провоцира именом и што приказује неке болештине које нажалост постоје у друштву.
 
Ne mogu baš da se setim nekog našeg dobrog filma snimljenog u poslednjih desetak godina..da kažeš, filmčina, top.. ajde, Toma, na prvo gledanje bio mi je odličan, udara malo emocija, ali mi je već prva repriza bila nekako mlaka.

Serije sve na isti kalup, kriminal, kriminal, mafija, ubistva, droga..

Da, eto, pre godinu, ili dve prvi put sam odgledao Markovićev film-Majstori, majstori.. To je dobar film, od početka do kraja, ali sniman davno.

Od raspada Jugoslavije, osim filma Mrtav, 'ladan, ne mogu da se setim da je snimljena neka dobra komedija.
 
Vrh