Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

@Vox91 Treba omogućiti začeće takvim ćelijama ali i rešiti brojna pravna pitanja koja se postavljaju...

Indikacije oko čuvanja i eventualne kasnije upotrebe mortis causa, ko takve reproduktivne ćelije može upotrebiti, da li samo preživeli supružnik, u kom roku i šta se dešava sa naslednicima pokojnika.

Ovde bi imali pravnu fikciju o nasciturusu proširenu sa "začeto a nerođeno dete se smatra živim ako je to u njegovom/njenom interesu" u "nezačeto i nerođeno dete se smatra živim ako je to u njegovom ili njenom interesu..." Zvuči baš napregnuto... 😄 A naslednici nervozni hoće što pre da raspolažu svojom imovinom...
 
Е, у том случају би абортус био убиство са предумишљајем.
 
Hm, Noki, ja ne bih tako proširivao pravnu fikciju o nasciturusu, već bih rekao da se trenutak začeća u ovakvim slučajevima biomedicinski potpomognute oplodnje posmatra od momenta spajanja muških i ženskih ćelija, tj. od formiranja embriona, a ne od momenta ugrađivanja embriona u matericu... Tako da, u slučaju ove žene mi, odnosno ona, već imamo nasciturusa-začeto, a nerođeno dete, koje bi moglo da ostvari svoja nasledna prava... Tehnologija napreduje, što nije bilo moguće u doba Rimljana, sada jeste, pa i njihove pravne fikcije mogu da se shvate u proširenom značenju. :cool: Jedno je sigurno, ovoj ženi treba izaći u susret, žao mi je samo što odavno nije izašla u javnost, ovako, već su prošle 3 godine..
 
Е, у том случају би абортус био убиство са предумишљајем.

Pa ne bi 😋 jer cela ta pravna konstrukcija glasi ovako: začeto a nerođeno dete se smatra živim ukoliko je to u njegovom/njenom interesu, pod uslovom da se rodi živo...

Do ispunjenja tog uslova je moguć i abortus i onda ništa od prava...

Tako da tek uz ispunjenje uslova da se dete rodi živo, govorimo o pravima koje je već imalo od (pretpostavljenog) trenutka začeća... Recimo može da nasledi...

@Vox91 Naravno da nema potrebe proširivati fikciju o nasciturusu kad pažljivo pročitaš tekst što ja nisam učinio 😊 Na brzinu sam čitao i nisam obratio pažnju da je zamrznuta već oplođena jajna ćelija, tj. kako su naveli u tekstu embrion. Mislio sam da se samo njegove polne ćelije čuvaju, spermatozoidi, koji tek treba da oplode njegovu suprugu... Tako da nema šta da se proširuje definicija...

U svakom slučaju, sva druga otvorena pitanja stoje. Ja se slažem da bi da bi takvu trudnoću pre svega trebalo omogućiti i da bi to dete pod uslovom da se rodi živo, trebalo da nasledi...

Ali da li imovina preminulog, tj. oca treba da bude na ledu sve vreme dok je i embrion na ledu?

Lako je sudu ako zna za činjenicu začeća u materici i da teče vreme od 9 meseci da se dete rodi, a nije tako lako ako zna za činjenicu da embrion stoji negde na ledu i da može da stoji neograničeni niz godina... Zato ta pitanja treba urediti...
 
Kod nasciturusa nema govora o abortusu kao ubistvu, zato što se fikcija o njegovim pravima tiče samo nasleđivanja, a ne bilo čega drugog.

A za ovu ženu koja hoće da rodi dete iz zamrznutih embriona, kažem, šteta što se ranije nije podigla prašina, a ne posle 3 godine.

Ima tu mnogo problema... I kod nasciturusa se traži da je začet za života ostavioca... hajde da kažemo da u ovom slučaju jeste i da začećem smatramo momenat formiranja embriona "u epruveti".. to je ok... Ali, Porodični zakon propisuje da se ocem deteta smatra preminuli suprug majke koja rodi dete ako se dete rodi u roku od 300 dana od njegove smrti, a majka se ne uda u međuvremenu... Ova žena bi dakle, rodila dete posle npr. 4 godine od smrti njenog muža.. Svašta bi tu trebalo promeniti...

Evo sad će uvoziti spermu i tu nije bitno da li je donor sada živ, ili nije... a ovde se pravi problem.

Sigurno je samo da to treba hitno rešavati i pravno regulisati, život i napredak tehnologije su brži od gospode zakonodavaca.
 
Kod nasciturusa nema govora o abortusu kao ubistvu, zato što se fikcija o njegovim pravima tiče samo nasleđivanja, a ne bilo čega drugog.

I da se tiče nečeg drugog i dalje ne bi bilo govora o abortusu kao ubistvu... baš zbog toga što se fikcija aktivira rođenjem... razmisli malo... da li to što je vezano samo za nasleđivanje onemogućuje abortus ili to što se aktivacija pravne fikcije stiče tek rođenjem, dakle do tada je abortus moguć, dakle rođenja neće biti... ne treba da vezuješ isključivo za nasledna prava da bi došao do logičnog zaključka zašto se ta fikcija ne odnosi na abortus. Abortus će ubiti plod i nema uslova "da se rodi živo". Ma koje pravo da tom fikcijom ostvaruje.

Da, život je maštovitiji od zakonodavca. 🙂

Kod sperme koja se uvozi ne znamo, ne možemo da znamo ko je otac pa to nema iste pravne konskekvence... Taj čovek je donor, a ne otac... Pa je to malo manje složeno pitanje...

U ostalom se slažemo...
 
Pa, da, slažem se- uslov svih uslova je da se dete rodi živo... Samo, osnovna svrha i razlog zašto je izmišljena fikcija o nasciturusu tiče se nasleđivanja, a ne bilo čega drugog, te se zato ta pitanja i ne postavljaju.
 
Evo, nastavni kadar uzvraća udarac. Udario tuk na luk. 😁

"IMAM VIŠE PARA OD TEBE DA PLATIM NEKOGA DA TE BIJE CEO DAN" Šok u osnovnoj školi u Vrčinu: Nastavnica pretila đacima batinašima?!

 

 
Ja sam Kristijana G. slučajno sreo (ni manje ni više) nego u Meku u Novom Sadu krajem leta prošle godine... Bio je sa svojim lepšom polovinom... 3 stvari su mi ostale u sećanju...

1. Kristijan je bio maksimalno pristojan i predusretljiv, slikao se sa svakim ko je želeo da se slika s njim...

2. Na pultu za naplatu je mlada zaposlena redovno opominjala goste da se stavi maska i da ne može da naplati bez maske... Opmenula bi sve sem Kristijana. Njemu nije ništa izustila i on je jedini te noći bio uslužen bez maske.

3. Prvo mu je prišlo par klinaca da ga pita da se slikaju s njim, da bi zatim prišao menadžer McDonalds restorana i na sasvršeno prijatnom vojvođanskom akcentu ga upitao "Mogu li i ja da se slikam sa vama?"

#Srbija #Vojvodina #Novi Sad #prestolnica kulture i mladih
 
Ajde blesavi klinci, ali menadžer koji hoće da se slika sa Kristijanom.. :censored:
 
Da budem sasvim iskren prošlo mi je kroz glavu da je to bio trenutak za jak avatar ili profilnu... ipak sam odrastao 90tih... ali ipak ne... neeee....
 
Lecenje kompleksa i politickih poraza sipanjem u stub srpstva.

Kako Mozzart Sport saznaje, pošto madridski Real nije uspeo da isparira ponudi crveno-belih, fenomenalni argentinski plejmejker i klub s Malog Kalemegdana mogli su da krenu u završne pregovore koji su uspešno okončani u sredu kasno uveče.
 
claire-dancing.gif



Neka pati koga smeta
 
Lecenje kompleksa i politickih poraza sipanjem u stub srpstva.

Kako Mozzart Sport saznaje, pošto madridski Real nije uspeo da isparira ponudi crveno-belih, fenomenalni argentinski plejmejker i klub s Malog Kalemegdana mogli su da krenu u završne pregovore koji su uspešno okončani u sredu kasno uveče.
Jedan od stubova. Drugi je komšija iz Humske, čisto da se ne zaboravi.

o_1769932_1024.jpg
 
Jedan od stubova. Drugi je komšija iz Humske, čisto da se ne zaboravi.
Ugasiti obe kanalizacije koje su ionako samo lokacija za uhlebljenje SNS kadrova i razvojni center partijskih batinasa. Proterivanje u beton ligu, oduzimanje svih namestenih titula i hapsenje svih aktera ovog cirkusa je takodje neophodno.

Da li moze link do ove okacene tabele posto mi deluje neverovatno da jedan klub u Srbiji ima godisnji budzet 23 miliona evra? Na sajtu Marce vest ne postoji, a jedino kod Zvezde su u navedenoj tabeli plate "gross" manje od "net".
 
Ipak mi epizoda 'Evroliga sa dva kluba iz Beograda' nije za crnu stranu medalje, pa nek je stoput do SNS-a (bilo je nekad i do SKS-a, tad su bila 4 jaka KK u Beogradu).
 
Vrh