Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

A jesu li pali razred ili nastavljaju školovanje normalno?
 
Nekada davno, u SHS, ucenik je mogao biti iskljucen iz svih skola i ako je hteo da se skoluje morao je da plati i privatno polaze.
Zgodna kazna.
 
Jaka kazna ako treba samo da ih premeste iz jedne škole u drugu... Treba da padnu razred iz vladanja... Da ponove godinu i da to bude nauk drugima... Ne znam da li je izvodljivo da se padne razred iz vladanja, al to bi bilo dobro rešenje...

Jedino na taj način može nastavnicima da se vrati dostojanstvo, a učenik ima pravo dalje da se školuje, ali godinu ponavlja...

I drugarima kad izmakneš stolicu pa je opasno da neko nezgodo padne, a kamoli nastavnici...

U vreme kad sam ja išao u osnovnu i srednju jedni drugima jesmo izvlačili stolice, između ostalog, ali nastavnicima ne... To je stvarno bilo NE.

Bilo je i vršnjačkog nasilja od skidanja patika do upucavanja, i šta ste sve pričali... kako i ne bi bilo 90tih na Voždovcu, ali makar je prema nastavnicima postojao respekt, toliko daleko se nije išlo... Ako bi nekom profesoru koji je bio negde opušten ili mlađi lik, izvukli stolicu to bi bilo na cim da ga kao uplaši, a ne sasvim da fljosne... To bi bio maksimum naše ležernosti prema nastavnicima koji mogu da zamislim i to svakako ne prema svakom profesoru...

Na onom snimku je debil baš sasvim izvukao stolicu sa namerom da nastavnica fljosne na patos... Bili smo najčešće samo bučni na časovima i u tom smislu nemirni...
 
Nekada davno, u SHS, ucenik je mogao biti iskljucen iz svih skola i ako je hteo da se skoluje morao je da plati i privatno polaze.
Zgodna kazna.
Ја мислим да би ово морали и да данас да омогуће. Ако неко не жели да иде у школу, не мора и нека седи код куће. Али... за систем постоји проблем.

Човек који није под контролом је опасан. Ако неко не иде у школу, није под контролом. У школи се води евиденција присуства, а за свако неоправдано одсуство, ученик се кажњава. Ако не иде у школу, систем не може да зна где се дете налази.

Пошто је у СХС већинско становништво било сељачко, мањи је проблем био да деца не иду у школу, јер код куће на селу не би могла да буду беспослена. У сеоском домаћинству увек има посла и тешко је седети докон, нарочито ако има доста стоке или земље коју треба обрадити. У градовима, беспослени људи постају опасност. Друга ствар, за рад на селу није потребно формално образовање. Потребно је да се ради, а знање се стиче кроз рад и од старијих.

Већина деце и омладине никада није хтела да иде у школу. Зато и долази до насиља, било међусобног, било према професорима.
 
Pa da, besposleno dete jeste opasnost. Opasnost da postane beskućnik, narkoman, ubica... ko zna šta sve može da mu padne na pamet od dosade :) Tada jeste opasan po društvo. Nije da toga nema i medju školskom decom ali je mnogo manja verovatnoća kada je neko obrazovan.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika
Колико има образованих алкохоличара и наркомана? Колико је образованих завршило на улици или принудном смештају? Колико образованих не може да плати месечне рачуне?
 
С обзиром да су деца, онда и треба да буду под контролом, јер су иначе много поводљива па је лако да их неко насамари а можда и уништи будућност. За ову децу са снимка мислим да треба да иду на неку рехабилитацију да науче како да се понашају са људима око себе.

Ова прича како школа од најкреативнијих људи направи стандардизоване безличне јединке нешто и не пије воду. Да ли постоје људи који су баталили факс и постали јако јако богати, постоје, али то је јако јако мали проценат оних који су баталили факс (од бруцоша који су уписали прву годину 2018. само је 64% уписало другу 2019. а угл су лошије прошли од њихових колега које су ове год дипломирали), а за средњу и да не причамо. Али то опет не значи да нам је образовни систем одличан, јако је далеко од тога, али не зато што нас не уче да плаћамо порез, као што нам познати мим приказује.
О порезу нико ни не би слушао, као што ни не слуша на уставу и правима грађана где се објашњава политички активизам, нити слуша на филозофији где може научити како ради пропаганда.
Образовање је увек решење, само је питање какво образовање добијамо.

Колико има образованих алкохоличара и наркомана? Колико је образованих завршило на улици или принудном смештају? Колико образованих не може да плати месечне рачуне?
Има их много, али исто тако има много срушених мостова по Украјини, да ли то значи да СССР и Украјина не знају правити мостове или ипак постоји неки други разлог за то ? Са више образовања имаш више прилика у животу и лакше схватиш када неко жели да те насанка на нешто лоше, то што нам је држава лоша и што једва преживљава добар део људи је проблем који је надскуп овог проблема.
 
Колико има образованих алкохоличара и наркомана? Колико је образованих завршило на улици или принудном смештају? Колико образованих не може да плати месечне рачуне?
Koliko u odnosu na obrazovane? Po tvome znači da jedno 95% dece ne treba ići u školu jer ne želi :) Dobra utopija nema šta.
 
Pa da, besposleno dete jeste opasnost. Opasnost da postane beskućnik, narkoman, ubica... ko zna šta sve može da mu padne na pamet od dosade :) Tada jeste opasan po društvo. Nije da toga nema i medju školskom decom ali je mnogo manja verovatnoća kada je neko obrazovan.
Pa nije skola popravni dom koji sluzi da necije dete bude sacuvano od ulice, ako je vec nasilnik.
Ako si nasilnik, ako si asocijalan, polazi privatno.
Sjajna kazna.

U SHS ona je bila postepena. Prvo si mogao da buses iskljucen iz skole u koju ides, tek kasnije iz svih skola. Jedan od primera bio je komunisticki fanatik Vlado Dapcevic, koji se pored toga sto je bio komunista stalno i tukao u skoli.
 
Koliko u odnosu na obrazovane? Po tvome znači da jedno 95% dece ne treba ići u školu jer ne želi :) Dobra utopija nema šta.
Ja mislim da ce u buducnosti sa porastom znacaja manuelnih poslova i deindustrijalizacijom Evrope porasti potreba za neskolovanom radnom snagom.
 
Nema od toga ništa, svet ide ka digitalizaciji i automatici, a ne vraćanju ka manuelnom.

Pa nije skola popravni dom koji sluzi da necije dete bude sacuvano od ulice, ako je vec nasilnik.
Slažem se, ali to nije bila tema.
 
Idle hands are devil's playground.. 😈

Pa da, besposleno dete jeste opasnost. Opasnost da postane beskućnik, narkoman, ubica... ko zna šta sve može da mu padne na pamet od dosade :) Tada jeste opasan po društvo. Nije da toga nema i medju školskom decom ali je mnogo manja verovatnoća kada je neko obrazovan.

Ubica od dosade a? 😊

Pa nije skola popravni dom koji sluzi da necije dete bude sacuvano od ulice, ako je vec nasilnik.
Ako si nasilnik, ako si asocijalan, polazi privatno.
Sjajna kazna.

U SHS ona je bila postepena. Prvo si mogao da buses iskljucen iz skole u koju ides, tek kasnije iz svih skola. Jedan od primera bio je komunisticki fanatik Vlado Dapcevic, koji se pored toga sto je bio komunista stalno i tukao u skoli.

Hvala, na to malo razuma.

Slično je i sa vojskom, ne ide se tamo da se pronađe disciplina u sebi nego da bi 1. ratovao, 2. pomagao stanovništvu kod elementarnih nepogoda i vanrednih situacija i 3. učestvovao u humanitarnim misijama... To su razlozi zašto vojska postoji. Ovo pod jedan će najčešće ići pod eufemizam 'odbrana', odbrambena funkcija vojske, ali da se ne lažemo to je rat.

E sad ovi mladi koji se lože, bolje da idu u profesionalnu vojsku i da im to bude životni poziv i da nešto stvarno nauče, jer su danas potrebna sofisticirana i specifična znanja nego da budu topovsko meso... A današnji klinci se lože a sutra će njih da zovu jer su bili dobrovoljci za obuku a ne mene koji se bližim 40toj a nisam prošao bilo kakvu obuku... Obuka od 3 nedelje ili 3 meseca u sadašnjim uslovima kad je sve mnogo tehnološki naprednije u samoj vojsci i zahteva usko stručna znaja je obuka za smrt.

Al gledam ih... juče onog klinca u euronews vestima, kako je samo mlad, mršav i entuzijastičan još mi je i kolega i krivo mi je, kako ne vidi da će ovi koji će rat da naprave svoju decu da sklone, a on će tako obučen i ostrašćen za nekakve ideale da gine, za nekakav orden, ako ih dovoljno pogine nazvaće i ulicu po svima njima...

I nije problem poginuti kad imaš jasno i nedvosmisleno zlo i nemaš izbora, recimo kad su nas Nemci napali i uveki 100 za 1... Kad vidiš da se dogodio Kragujevac, nemaš kud, moraš u partizane ili da nas Rusi napadnu, al srećom nismo im blizu...

Nego ovi nacionalistički, bratoubilački ratovi unutar tih velikih, a zarad imena, pisma i religije, nekakvih gluposti, e za to ginuti je stvarno sumanuto...

Ja bih Prleta u rat odmah poslao da na terenu pokaže ko je "hrvat" a ko je Srbin... Potpaljuju vatru a pobegli bi glavom bez obzira čim zagusti... Svi ti forumski Прлети, Саше, i DžigiBaui... sva ta forumska ćirilica i njihove šovinističke mudrolije bi se raspršile u trenu da stvarno zagusti...
 
Ja mislim da ce u buducnosti sa porastom znacaja manuelnih poslova i deindustrijalizacijom Evrope porasti potreba za neskolovanom radnom snagom.
Већ сад постоји велика потражња за таквим људима, али њих нема јер су данас сваком омогућили да буде "школован".
 
Зашто се ћирилица везује са шовинизмом? То је тако плитко.
Нама у друштву постоји генерално селективан доживљај одговорности. Нечија деца ће бити кажњена а нечија не и са тим знањем се сазрева.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
I nije problem poginuti kad imaš jasno i nedvosmisleno zlo i nemaš izbora, recimo kad su nas Nemci napali i uveki 100 za 1... Kad vidiš da se dogodio Kragujevac, nemaš kud, moraš u partizane ili da nas Rusi napadnu, al srećom nismo im blizu...

Ово није тачно. 100 за 1 се догодило тако што су партизани напали немачку патролу. "Крвава бајка" је одмазда Немаца.

Што се Руса тиче, не знам зашто би они напали Србију и уништавали је.
 
Зашто се ћирилица везује са шовинизмом? То је тако плитко.
Нама у друштву постоји генерално селективан доживљај одговорности. Нечија деца ће бити кажњена а нечија не и са тим знањем се сазрева.
Везују је они који раде против културе овог народа и против његове независности и самобитности. Ћирилицу обично ниподаштавају људи из околних "република". Никада нисам чуо неког Румуна, Мађара или Бугарина да говори против српске ћирилице. Углавном су то били грађани бивших југословенских република, као и део домаћег живља који из неког разлога мрзи све што је одавде.

Уместо да буду задовољни што имају писмо у ком је сваки глас једно слово и где не ма недоумице како се нешто пише, они то нападају и сматрају приземним људе који користе то писмо. У недостатку аргумената, на крају су измислили да је употреба ћирилице шовинизам, јер наводно дискриминише "остале".
 
Има их много, али исто тако има много срушених мостова по Украјини, да ли то значи да СССР и Украјина не знају правити мостове или ипак постоји неки други разлог за то ? Са више образовања имаш више прилика у животу и лакше схватиш када неко жели да те насанка на нешто лоше, то што нам је држава лоша и што једва преживљава добар део људи је проблем који је надскуп овог проблема.
Са више искуства лакше схватиш када неко жели да те насанка на нешто лоше. У школи се не учи како да препознаш преваранта. Заправо, преваранти се добрим делом крију иза образовања, а нарочито данас, када су сви "образовани".
 
Slično je i sa vojskom, ne ide se tamo da se pronađe disciplina u sebi nego da bi 1. ratovao, 2. pomagao stanovništvu kod elementarnih nepogoda i vanrednih situacija i 3. učestvovao u humanitarnim misijama... To su razlozi zašto vojska postoji. Ovo pod jedan će najčešće ići pod eufemizam 'odbrana', odbrambena funkcija vojske, ali da se ne lažemo to je rat.
Vidi se da nisi prošao pored vojske :) Ne znam koji je razlog zašto te nisu primili ili si našao način da je izbegneš kao i svaki "patriota" ali tamo se u poslednje vreme najmanje učilo o ratu.
 
Уместо да буду задовољни што имају писмо у ком је сваки глас једно слово и где не ма недоумице како се нешто пише, они то нападају и сматрају приземним људе који користе то писмо. У недостатку аргумената, на крају су измислили да је употреба ћирилице шовинизам, јер наводно дискриминише "остале

Bože jeste li vi normalni 😄 pa ja sam za ravnopravnu upotrebu oba pisma po slobodnoj volji svakog...

Za ćirlicu se bori onaj koji namerno piše "hrvati" malim slovom... Ja ne napadam ćirilicu nego je branim od onih nečasnih koji se na nju pozivaju i kaljaju nam ćirilično pismo. Koji je brane tako što će druge poniziti... Za to im služi ćirilica. Kako s tim nemaš problem, nego razvijate teorije kao da sam ja netrpeljiv prema ćirilici. Ćirilica je bila metafora za šovinizam koji se odavde najčešće širi na tom pismu.
 
Bože jeste li vi normalni 😄 pa ja sam za ravnopravnu upotrebu oba pisma po slobodnoj volji svakog...

Za ćirlicu se bori onaj koji namerno piše "hrvati" malim slovom... Ja ne napadam ćirilicu nego je branim od onih nečasnih koji se na nju pozivaju i kaljaju nam ćirilično pismo. Koji je brane tako što će druge poniziti... Za to im služi ćirilica. Kako s tim nemaš problem, nego razvijate teorije kao da sam ja netrpeljiv prema ćirilici. Ćirilica je bila metafora za šovinizam koji se odavde najčešće širi na tom pismu.
Ја се борим да ћирилично писмо буде заступљеније, али никада нисам написао Хрвати малим словом, осим када сам направио грешку. Најбоља одбрана ћирилице је њена свакодневна и правилна употреба. Никакво омаловажавање и понижавање других, никакав шовинизам, вређање, бахато понашање и слично.

И то је оно што највише нервира њене противнике...
 
Најбоља одбрана ћирилице је њена свакодневна и правилна употреба. Никакво омаловажавање и понижавање других, никакав шовинизам, вређање, бахато понашање и слично.

Tu se slažem...
И то је оно што највише нервира њене противнике...

I zato me to i ne nervira. Jer nisam protivnik ćirilice.
 
Зашто се ћирилица везује са шовинизмом? То је тако плитко.
Нама у друштву постоји генерално селективан доживљај одговорности. Нечија деца ће бити кажњена а нечија не и са тим знањем се сазрева.
Apsolutno.

Vezivanje cirilice za sovinizam odraz je dubokog neznanja i infantilnosto onih koji tako misle.
Nasa leva urbana elita, nasi mladi lepotani nisu u stanju da razluce osnovne stvari.
 
Idle hands are devil's playground.. 😈



Ubica od dosade a? 😊



Hvala, na to malo razuma.

Slično je i sa vojskom, ne ide se tamo da se pronađe disciplina u sebi nego da bi 1. ratovao, 2. pomagao stanovništvu kod elementarnih nepogoda i vanrednih situacija i 3. učestvovao u humanitarnim misijama... To su razlozi zašto vojska postoji. Ovo pod jedan će najčešće ići pod eufemizam 'odbrana', odbrambena funkcija vojske, ali da se ne lažemo to je rat.
Slazem se.
 
Ja sam bio u vojsci u SFRJ.
Pored velike kolicine gluposti, tamo se zaista steknu i neka iskustva bitna za odnose s ljudima.
 
Vrh