Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Šta to, čoveče, napisa? Dužina postova ti je obrnuto proporcionalna razmišljanju o posledicama sopstvenih ideja.
 
Auuu brateeee

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Pa vidim vas trojica sve već znate. Kipi vam pamet. Što onda uopšte učestvujete na forumu? Mel, što postavljaš pitanje ako već imaš svoj odgovor?
 
Zato što sam, druže Bender retoričkim pitanjem hteo reći da dostupnost zdravstva treba biti jednaka u pičkovcu i u beogradu. Eto, odabrao sam da to učinim pitanjem umesto jednostavnom rečenicom.

Ali tvojim odgovorom na pitanje koje i nije zahtevalo odgovor (pogotovu ne takav) sam dobio izliv krvi u mozak, s toga ću se sad isključiti i otići na oporavak.
 
@Bender Rodriguez

Prvo, ja kapiram da ova nesnosna vlaga stvara nervozu, ali to 'kipi vam pamet' ostavi ipak za neke svoje prijatelje sa kojima se druzis.
;)

A drugo, po toj logici i tebi 'kipi pamet'.

Ti bre covece ocekujes od obicnih ljudi da budu lekari i to vrsni dijagnosticari?
Dal si realan?
Ja kapiram da ljudi danas kopaju (povrsno naravno) po internetu, te misle da je minimum decenija skolovanja do neke specijalizacije najobicnija glupost, ali citajuci tvoje postove po nekim drugim pitanjima nisam ocekivao takvu povrsnost.

Drugo, odakle ti uopste ideja da kod lekara idu zdravi ljudi?
Sta,toliko su dokoni, a ambulante, domovi zdravlja i klinike nam u fantasticnom stanju pa zato idu?

Dal si svestan koliko nam je stara nacija? U kakvim uslovima su odrastali i ziveli ti ljudi koji su sada po cekaonicama?
Pa cak i 'mladje generacije' nisu prosle mnogo bolje.

A moram se osvrnuti i na "besplatno"
Evo, ja cu da se slozim, idemo na americki sistem.
Samo, van svi iz klinika koje su nasledjene iz proslih vremena i gradjene novcem istih tih koji sada (navodno) zdravi sede po cekaonicama.

Jbt, za 24 godine staza, 2 puta sam radio krvnu sliku i jednom pio antibiotike 7 dana.
I sad se ti nadjes da meni i hiljadama ovakvih kao ja prosipas pricu o "besplatnom" i kako je to nemoguce.


Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Pa ti slobodno predloži svoj ekonomski i zdravstveni model po kome će dostpunost i kvalitet zdravstva u pičkovcu biti isti kao i u beogradu. I to sa srpskom ekonomijom. Šta te sprečava da razviješ i izneseš tu svoju ideju? Očigledno se razumeš u temu pa izvoli prezentuj je javnosti.

A što se tiče izliva krvi u mozak - brzo u kola i pravac VMA. ;)

@laki, da ti odgovorim u tvom maniru:

Post ti je duži od dva reda. Predugačak da bih ga čitao. Mogu ti reći samo

Auuu brateeee
 
ako internet može da bude na raspolaganju raznim idejama koje više ne mogu da se čuju samo u staroj dobroj kafani posle četvrtog piva negde oko 22.30h, može a i mora i zdravstvo
 
Apsolutno. Internet je postao nova kafana.
Mesto gde možeš na finjaka da spustiš sagovornika tako što ga optužiš da ako nije za sadašnji srpski zdravstveni sistem, onda je sigurno za američki.
I gde su argumenti ''dobio sam izliv krvi u mozak'' i ''joj ne mogu više da razmišljam, izrekao si rečenicu koja je previše kompleksna za moj mozak''.
 
Ne, nego čim se ne osećaju zdravi ko astronauti, ajde odma da idemo da cimamo doktora. To je nenormalno. To je u stvari jedna vrsta samoživosti i arogancije. Nastalih baš zato što su naviknuti na ideju da beskrajno pregledanje bez osnova treba da bude opšte pravo, a ne privilegija.

@Bender - Auuu, ja ga prećera tamo (kako mi ti kažeš), ali ti ga, brate, prećera ovde (kako ti ja kažem). :wink:

U ovakvom zdravstvu, gde čekaš mesecima da bi uopšte stigao do doktora, pričati kako su ljudi samoživi i arogantni... :roll:

Naravno, ima i takvih, ali takvi odmah pripreme novac i pravac kod doktora.
Valjda pričamo o većini situacija, koje se tiču prosečnog čoveka...
 
Ja ne pričam o nekome ko se savija od bolova, povraća i gori od temperature pa zato traži medicinsku pomoć. Pričam o ovima što čim ih zaboli palac na nozi, odma očekuju skener. I čim krene malo nos da im sluzi, odma očekuju turu antibiotika.
Inače taj narodni sport kljukanja antibioticima ima strašne posledice i tek ćemo da ih snosimo u narednom periodu. Al ajd to je već posebna tema.

Imao sam dvoje lekara u porodici, sad jednog. Malo malo pa na svakih par nedelja zove ih jedna te ista grupa razmaženih ljudi da ih cima i moli da ih upute na pregled zato što ih je: bolela glava nakon 40 stepeni; otekle su im noge nakon puta autobusom; bilo im je muka noćas; dobili su kijavicu na leto.
Kad god ne dobiju to što hoće uvek se osete nešto uvređeni i zapostavljeni. Ili su u fazonu ''a imali ste razumevanja za onog što mu pukla žučna kesa, a nemate za mene što mi svakog dana u 80 godina otiču noge...''

E o takvima ja pričam. To je jasno svakome ko je pročitao post.
Nego ima ovih nekih članova što neće ni da čitaju ako ima više od 20 reči. Da se ne umore okice. Da ne dobiju kataraktu. :lol:
 
Pogrešno si shvatio, izliv sam dobio jer mi je pamet kipela.
Opet, pogrešno si shvatio, nisi izrekao ništa komplikovano za moj ili nečiji mozak. Da budem sasvim ozbiljan, bez namere da ti spustim ili likujem - tvoja ideja je sasvim jednostavna i površna, zato sam je nepristojno uporedio sa kafanskom. Stvarno ću te zamoliti da preispitaš način na koji si zamislio da se problem gužvi reši i način na koji si iskarikirao sasvim ozbiljne stvari starijih ljudi, roditelja.

Još nisam mator da znam kako ću se ponašati sa zdravstvenim navikama u tom dobu, ali po mojim roditeljima bih pre rekao da su stariji ljudi često i neodgovorni pa kod lekara idu baš kad zaškripi umesto svaki čas kao što ti kažeš.
Kao ćale malog deteta znam da niko normalan neće voditi dete kod lekara posle obične prehlade, curenja nosa i sl pride rizikujući da usled smanjenog imuniteta pokupi nešto ozbiljnije u čekaonicama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=556268#p556268:2ch1ba4e je napisao(la):
Mel » Sre Avg 01, 2018 4:01 pm[/url]":2ch1ba4e]Još nisam mator da znam kako ću se ponašati sa zdravstvenim navikama u tom dobu, ali po mojim roditeljima bih pre rekao da su stariji ljudi često i neodgovorni pa kod lekara idu baš kad zaškripi umesto svaki čas kao što ti kažeš.
Postoje dve gupe, podjednako zastupljene. Prvi su oni koji idu i za najmanje peckanje na palcu noge. Drugi su oni koji odlažu odlazak sve dok problem ne postane kritičan. Neki to rade zato što misle da su dobro, a ipak nisu. Neki rade zato što ne veruju lekarima. Neki rade zato što misle da mogu sami da se leče. A neki zato što se boje. Razlozi su razni kod te druge grupe.
Al u svakom slučaju, najčešće se ljudi u godinama dele na te dve grupe. Oni koji idu i za najmanju sitnicu. I one koji ne idu čak i onda kad bi trebalo. Mali je broj onih koji (u starosti) umeju da nađu balans između ta dva i adekvatno vode računa o svom zdravlju.
Kao ćale malog deteta znam da niko normalan neće voditi dete kod lekara posle obične prehlade, curenja nosa
Kao dete i unuk lekara, koje je imalo priliku da vidi bezbroj bolesnika (što pravih, što hipohondara) i kao neko ko je i sam proveo nekoliko nedelja u bolnici, mogu ti samo reći - iznenadio bi se za kakve se sve trivijalnosti danas poteže put do bolnica.

Što se tiče ekonomskog i zdravstvenog modela - a da mi lepo okončamo ovu raspravu i složimo se da ostane ovaj sistem ovakav kakav je? Pa da se za 10 godina vratimo na ovu temu, pa pogledamo kako je sve ispalo i ko je bio u pravu. Eto, ja mislim da to zvuči pošteno. Jel se slažeš?

P.S.
Iako je u pitanju svega par rečenica, i to na fazon ''rešenje je između dve krajnosti'', ja sam u svojim dosadašnjim postovima opet dao više predloga za rešavanje problema spskog zdravstva nego ti, laki i paun u svim vašim postovima. Meni pričate o načinu postovanja a bukvalno ste i sami više vremena proveli krojeći idealne spuštačke i podrugljive, tj. kafanske postove kako bi ti rekao, nego zapravo razmišljajući o samom problemu i rešenju. Čisto da znaš.
No dobro, kao što rekoh, nema veze. Ajde da se dogovorimo da ostane ovako kako jeste, pa da za 10 godina uradimo retrospektivu. Jel može?
 
A da nisi malo kao potomak lekara pokupio pristrasnosti pa se prema njima postavljaš zaštitnički braneći ih od neodbranjive situacije gde postoje ljudi sa navikama kakve imaju, na koje je opet uticala mera dostupnosti, kvaliteta i komplikovanosti ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu.

Ovo o čemu ja pričam nije poenta zdravstvenog sistema, već univerzalnih prava, koja su po ustavu dostupna svakom građaninu države.

Da, jednakog kvaliteta, dostupna. Jednak kvalitet se ostvaruje time što će lekar opšte prakse na prvom nivou zaštite završiti medicinski fakultet akreditovan i sertifikovan od strane iste te države kojoj svi plaćamo porez i zdr doprinos.

Dostupnost će se dobiti time što će svaki lekar znati i bez predrasude po mestu življenja, polu, rasi, starosnoj dobi, obrazovanju i plati uputiti državljanina na više nivoe zdravstvene zaštite.

Svesno ili nesvesno si opovrgao te univerzalne stvari pravdajući to time da Srbija nema sredstava da to obezbedi. Ok, koga žrtvovati ako nemamo novca da to obezbedimo? Stare? Ili neki geografski deo Srbije? Ili da napravimo spisak neodgovornih građana pa im malo zategnemo cenu ili uskratimo pravo da se jave lekaru po potrebi?

Da li te to podseća na neku doktrinu?
 
Pa jedno vreme sam radio kao advokat Lekarske komore, tako da je vrlo moguće da sam malo pristrasan. To je bilo nakon što sam branio Slobu u Hagu. :D

Šalu i gluposti na stranu, sve si ti u pravu. Al opet ne predstavljaš nikakav svoj model i način da se reše problemi srpskog zdravstva, a da opet svako ima pravo na sve bolničke usluge, po najvišem kvalitetu, od kako ti kažeš - beograda do pičkovca.
Šta je toliki problem da kažeš na koji način bi ti sve to rešio i uredio?
Za ovo vreme dok si krojio idealne kafanske spuštačke postove za mene i gledao s kojom diktatorskom ideologijom bi mogao da me povežeš, mogao si da izneseš svoj model i svoje rešenje već tri puta.
 
Nisam mogao naravno, to znaš pa me i pozivaš da predstavim neki model (šta god on bio). Čak i da sam stručan da ga predstavim, bilo bi nemoguće u forumskoj raspravi.

Ali, kao glasač i poreski obveznik plaćam državne službenike, vladu, ministra zdravlja i savetnike da obezbede to što stoji u ustavu.
Ako neće, neka suspenduju ustav a ti im pomozi koji deo zdravstvenih obveznika će da žrtvuju.
Ako ne umeju, neće dobiti moj glas naravno (baš su se potresli).
A ja u međuvremenu radim ono što umem, plaćam porez i bespotrebno diskutujem, sada već sasvim dobronamerno sa tobom.

Ja tako, naivno, zamišljam svoj idealni svet.

Sad stvarno prestajem za danas.
Pozdrav
 
Čekaj, ako ti meni kažeš da bih ja žrtvovao deo populacije zarad boljeg nivoa kvaliteta zdravstva, to je za tebe dobronamerna rasprava? Ajoj. Kako li tek onda izgledaju rasprave kad ti namere nisu tako dobre...

Ja te ni na momenat neću osuđivati ili ismevati što maštaš o nekom idealnom svetu, ili što se baviš ŠBB KBB pitanjima. Zato što i sam to radim. Samo što valja razumeti kada je nešto od toga moguće sprovesti u delo, a kad nije. Inače ne moraš da budeš bog zna šta stručan da bi diskutovao o takvim stvarima i izneo svoje viđenje. Mi pričamo o suštini, o široj slici. Ne o raspodeli sredstava Prvog odeljenja Prve hirurške klinike.

Zdravstvo u Srbiji nikad neće postati bolje bez velikih (hteo sam da kažem ''radikalnih'' al reko opet ću da ispadnem Hitlerov ili Šešeljev učenik) promena zato što je sve manje lekara koji su spremni da posvete godine i godine života i učenja da bi na kraju radili u užasnim uslovima i za male plate. Ne samo u Beogradu nego svugde. Sledi zaključak da se to može rešiti povećanjem plata i izdataka za zdravstvo. Što povlači pitanje - odakle? Neko će reći - pa iz budžeta. Samo što o tom budžetu odlučuju država i političari. A njima su zdravstvo i dobrobit pacijenata na pretposlednjem mestu prioriteta. Što znači da, sa ograničenim resursima i mogućnostima, zdravstvene ustanove i osoblje nemaju drugog izbora nego da različito kategorišu bolesnike i da pružaju usluge onako kako jedino umeju. Što dovodi do drastičnog dispariteta u kvalitetu usluga u različitim mestima. Kao i među starosnim grupama pacijenata.

Sad, rešenje za to je, naizgled prosto. Obori se ova vlast i stavi se nova koja će biti voljna da odvoji više para za zdravstvo. Sve što treba da se uradi jeste taj proces obaranja. Eto samo toliko. I druga stvar, kad se usvoji novi, bolji budžet sa više para za zdravstvo, da se nađe način da se zakrpe rupe u drugim sektorima koje je to preusmeravanje para stvorilo. Dakle, nema tu spora - rešenje postoji. Sve se može srediti. Samo je pitanje kako ko rasporedi prioritete. Ali i jare i pare, i kvantitet i kvalitet a bez stvaranja nekih novih finansijskih problema... to neće biti moguće ni u kom slučaju.
 
Najniži oblik života poznat nauci su pripadnici vrste Homo sapiens koji smišljaju clickbait naslove za portale. Razumem pritisak menadženta da se forsiraju klikovi, ali nekad su potpuno bezobzirni i bez trunčice srama.

"Umesto na novi posao, Mirko i njegove kolege otišli su u smrt sa srušenog mosta".

Zašto je od svih poginulih pomenuto ime baš izvesnog Mirka? Pa to ime je jako često u Srbiji iako je isto tako često u Italiji, kao čisto italijansko ime, verovatno druge etimologije. Ali baš ovako koncipiran naslov implicira da stradali može biti i Srbin, a ista pomisao onda ide i za njegove kolege.

Da je naslov bio "Umesto na novi posao, Alberto i njegove kolege otišli su u smrt sa srušenog mosta" ne bi toliko bilo primamljivo za clickthrough.

Šta je u glavama ovih ljudi? Osim straha da izgube posao ako ne ostvare click targete, verovatno ništa. Da imaju nešto, našli bi bolji posao. Ovaj što rade sad je čak manje častan nego prostituisanje ili dilovanje droge. I što je najgore, za razliku od tih poslova, ovaj je legalan...
 
Tragač,

Mirko nije "čisto italijansko ime", već srpsko ime koje se tamo zapatilo, kao i Danilo, svakako usled popularnosti italijanske kraljice Jelene, ćerke crnogorskog kralja Nikole i Danilove i Mirkove sestre. Popularnost imena Danilo, kao i Milena, prelila se u Latinsku Ameriku.

Da, ovo za naslove na portalima imaš pravo. Dno. I svi to rade.
 
Тендециозни наслови који немају много везе са суштином текста, је пракса која је некад важила само за жуту штампу а сада за гото целокупне штампане и електронске медије. Или је све то сада жута штампа.

Наслов који за мене ове недеље највише заслулжује епитет "црне стране медаље" не спада у ову категорију. Чим сам прочитао наслов "Vučić: Mislio sam da Vučićević preteruje, ali..." обузеле су ме црне мислим. Ако било ко верује да Вучићевић не само да не претерује већ и да тотално не изврће, за мене је то забрињавајуће, а ако је у питању председник државе, онда не знам шта да кажем.
 
^^ Upravo tako. Sećam se, do pre samo par godina, Blic je imao normalne naslove. Ne pričam o sadržaju i ''politici'' redakcije nego o naslovima, o njihovom smislu i konceptu. I tad su velika slova koristili samo kad bi pisali o nečemu skandaloznom, ekskluzivnom, najnovijem i tako tim stvarima koje su u momentu top vesti vredne svake pažnje.

A danas... danas nemaju naslov bez velikih slova.
Naučnici su izneli vremensku prognozu za narednih PET GODINA i dobro se PRIPREMITE
KOLONE NA GRANICAMA Na Batrovcima se čeka dva i po, na HORGOŠU ČETIRI SATA
SPAJANJE Od 14 srednjih škola prave sedam


Ovo je kao kad bi slušao nekog mentalno obolelog čoveka koji ti prepričava svoj dan i sve što kaže mu je toliki doživljaj i ekskluziva da ne može da prestane da viče i skače svo vreme. Tako i Blic s ovim idiotskim all caps naslovima i naglašavanjima svake druge reči. ČETIRI SATA... PET GODINA... SPAJANJE... Ko neki mentalni pacijenti kojima je i najmanji događaj povod za uzbuđenje i nevericu. :bash:


Ali jedina stvar koja mi više smeta od toga jeste njihova inertnost odnosno uskraćivanje prava običnim građanima da dođu u kontakt s njihovim novinarima. Kad sam jednom bio svedok pucnjave usred centra, pokušao sam da doprem do nekoliko redakcija. Nijedna više ne daje mogućnost direktnog razgovora sa novinarom, već svi imaju neke centrale, govorne poruke, emailove, formulare... Što je krajnje bezobrazno, licemerno i podlo, jer da nema običnih ljudi ne bi ni novinari imali svoje priče i izvore. Sve u svemu, lakše ćeš dopreti do Pentagona nego do naših novinara. Ako si običan građanin koji želi da izvesti o nekom događaju. Al zato ako hoćeš kontakt u marketinške, ili biznis svrhe... uuuu pa onda dižu telefon posle 2 sekunde... :roll:

I da, slažem se da je danas sve žuta štampa. Sve je ili srozano na nivo Skandala, ili kao održava neki nivo al samo zato što privatne gazde tako nalažu, da bi mogli da održe privid kredibiliteta pa da lakše šire propagandu i uticaj. Normalnih novina više nema. Ima samo novine i portali koji su u nekim kategorijama vesti bolji od drugih. I to je to.
I zato i ne treba da čudi što većinu ljudi više nije ni briga za novinare i njihovu dobrobit. Jer su se većinski kao profesija srozali i prodali.
 
Gleda se samo poseta. Od toga im zavisi broj oglašivača, pa se zato čitaoci "teraju" da kliknu i uđu na vest.

Da ne ulazim i sa stručne strane u to, koliko se ceni klik na neki link na internetu (a ceni se mnogo što se tiče Gugla).

Ono što se relativno skoro pojavilo su vesti u obliku video klipa koje prezirem da gledam na netu. Naravno, tu je i reklama pre takve vesti koju često ne možeš da izbegneš. Ja brzo čitam, pa bih za tih 30 sekundi reklame (a nema "skip" pre kraja) već video da li članak valja i da li ga vredi čitati do kraja.
 
Da, pa i te klipove ubacuju upravo zbog poseta. Jer ko veli ako ima neki klip na stranici, veća je šansa da će ga više ljudi pogledati i ostati duže na stranici, što opet donosi više zarade.

I kao da to nije dovoljno, na stranice se ne kače samo klipovi koji imaju veze sa konkretnom vešću, nego i klipovi koji samo imaju slične ključne reči kao ta vest, čak i ako nemaju veze sa njom. Recimo, na vest o bezbednosti puteva nakače klip o sudaru vozila u Kanjonu Morače jer eto... i jedan i drugi imaju isti ''tag'' pa ko veli što da ne. A onaj Espresso magazin ide još korak dalje u debilizam pa ti na svaku vest nakači ''bonus klip''. I tako recimo čitaš vest o, ne znam, Vojsci Srbije, a ispod te čeka klip o američkom tenku... Niđe veze.

Taman kad bi čovek pomislio da se novinarstvo ne može dalje srozati uletela je ta priča sa digitalnim marketingom (tj. ona njegova mračna strana) koja je počela dodatno sve da zatupljuje i obesmišljava. I tek će to da se vidi u narednom periodu. Ovo je još ništa u poređenju s onim što će tek da nam dođe sa zapada.
 
Pa napišu da je nekoj "zvezdi" ispala bradavica na plaži, pa odgledaš video i vidiš da su zamutilu celu sisu. Sramota :)

(pričao mi drug)
 
:lol:

Drugar bio u fazonu ''Obećane su mi si... a dobio sam maglu! Gde su moje Ustavnom zagarantovane si...!?'' :lol:
 
Vrh