Šta je novo?

Sportski događaji

Ovo je vise za temu Srbija - crnu stranu medalje.

Ali vise sto postoje ovakvi portali i sto ovaj lik koji ovo pise zove sebe novinarom.

Ipak, srecom pa su se odvojili i imaju sad svoju drzavu.
 
U ovom trenutku bolje je svakoj iole normalnoj osobi, koja se profesionalno bavi kosarkom, da sto dalje bjezi iz ove rupe bez dna.
Dobro se sjecam kad je pokojni Miloje bio pitan, da li bi se vratio u domacu kosarku.
Saopstenja, kontra izjave, Excel tabele, dijagrami, predsjednici ...
Evo sad izadje "ekspresan odgovor" Misku. Idemo sad na mladje kategorije, pa tako sve do koske. Ludilo.
Polako se spusta svo djubre koje drustvo trpi decenijama na sve grane istog. Ipak ostaje reprezentacija manje vise kao utociste.
 
Kod mene ta priča: ,,Mi smo mali i jadni, država nas degradira, mi smo pastorak, daje više Zvezdi, jer je mezimče, ali mi se volimo i sa ljubavlju prema Partizanu postižemo rezultate,...", jednostavno ne može da prodje. Možda nisam nešto preterano pametan, ali nisam izlapeo toliko baš, da ova priča prodje. I nemam ništa protiv onih koji su u to ubedili sebe da je to tako, jer u to hoce da veruje. I neka veruje, njegovo je pravo.

Svašta ću napisano od grobara da procitam, na to sam navikao i ne iznenadjuje me, ni malo. Od ljudi koji navijaju za klub koji se jedan dan gasio - sledeci pravi evroligaski klub sa istim takvim igracima i najtrofejnijim trenerom Evrope, a nije se fuzionisao ni sa kim, tvrde da nije na neki drugi nacin dobio novac da bi se sve to izvelo, nego je sve od ulaznica i ljubavi,...Dobro, bilo je tu ,,nekih para" od države, ali to je ,,ništa" u odnosu na ono koliko dobija Zvezda...Dokle bre više ta priča: ,,Mi nemamo, ali živimo od ljubavi" Gde to ima? U kojoj bajci? Ja znam da ne može u životu, a gde može, ne znam ni pomocu kog carobnog stapica je to napravljeno u Partizanu,...I oni ce da pricaju o tome kako je Zvezda sacuvana i pomocu cega? Možda neko drugi može, oni ne mogu. Njihove reči nemaju težinu, za mene.

Za vreme Zvezdine dominacije, Partizan ima evroligaski, dobar tim i igra to takmicenje, sa najtrofejnijim trenerom Evrope, nije ugrozen, ima prospretitet.

Za vreme Partizanove dominacije, Zvezda je zaboravila kako izgleda borba za prvo mesto u vecini slucajeva, pa i ia drugo. Evroliga ni u mislima. Po neko evropsko takmicenje nizeg ranga sa losim rezultatima, po neki osvojen kup za skoro 15 sezona, zalagan klupski grb, odnoseni kosevi sa Kalemegdana, cesto borba za opstanak u ligi,...Fuzija sa FMP-om koja je bila jedini nacin da klub nastavi da postoji. Ali Partizan ni tada ,,nije imao imao para", nego je ,,sve pokretala ljubav i Dusko Vujosevic sa Predragom Danilovicem je sve to vukao kako je znao, jadan i sirot". Država je i tada ,,Sve davala Zvezdi, a Partizanu nije pruzala podrsku koju je zasluzivao".

Eh, taj Partizan, taj magični klub i velika ljubav...Čudo, u svetu neviđeno.

Ja sam ponosan kao Zvedzin navijac, jer rezultat kakav je trenutan ove sezone sezone u svim takmicenjima protiv tima kakav je Partizan je uspeh i za ponos. Nadam se da ce do kraja sezone da bude još bolje. Poslednje Radonjiceve sezone, kada je Zvezda osvojila 3 trofeja, a Partizan nijedan, a na papiru je imao bolji tim, bio je takodje mnogo veliki uspeh. Prosle sezone, Partizan takodje na papiru bolji tim. Za ovu ne mogu da kažem da bolji na papiru, nije ni velika razlika u kvalitetu dva tima, tu je nedge.
 
Fuzija sa FMP-om koja je bila jedini nacin da klub nastavi da postoji.
Čak i za ostrašćenog, mnogo je. Nije tačno da je ovo bio jedini način da Zvezda nastavi da postoji. Štaviše, ukupni dugovi Zvezde u tom trenutku su bili manji nego što je budžet Zvezde samo ove godine.

Klonim se ove teme jer nema razgovora ako su ljudi ostrašćeni, ali na ovo sam morao da odreagujem.
 
Čak i za ostrašćenog, mnogo je. Nije tačno da je ovo bio jedini način da Zvezda nastavi da postoji. Štaviše, ukupni dugovi Zvezde u tom trenutku su bili manji nego što je budžet Zvezde samo ove godine.

Klonim se ove teme jer nema razgovora ako su ljudi ostrašćeni, ali na ovo sam morao da odreagujem.

Kloniš se, jer ti se ne svidja istina i to je tvoje pravo. A tu pricu nekom drugom možeš da pričaš.

A koji je bio drugi način, a moguć u tom trenutku i da se zadrzi status prvoligasa?

Tada Zvezdi nisu mogle da se upumpaju pare od države, pa da te iste pare Zvezda vraca onima kojima duguje i kao sve u redu, kao što je urađeno u Partizanu, kada se navodno gasio.

I bilo je rešenje da se klub ugasi, formira ponovo i krene od najnizeg ranga...To rešenje uvek ima. Zašto Partizan nije prihvatio to rešenje, nego je oberucke prihvatio pomoc države, kao što je Zvezda prihvatila fuziju, oboje rešenja koja su im u tom trenutku najvise odgovarala, a bila su moguća?

Prihvatila bi i Zvezda to što je prihvatio Partizan, da je to u tom trenutku moglo. Kao sto bi i Partizan prihvatio da je bio u Zvezdinoj situaciji. Ili ce sve da bace pod noge i krenu od beton-lige? I zasto nijedan nije izabrao to resenje?
 
@Space Motion raspravljati sa likom koji i posle objavljivanja finansija i jednog i drugog kluba i APR-a, kaže "kod mene ta priča ne može da prođe" je uzaludno. A nikako da kaže koja to priča kod njega prolazi. Ej, Zvezda objavi, Partizan objavi, APR objavi, svi se izveštaji poklapaju, niko ne demantuje, on kaže kod mene ne prolazi.
 
Zvezda dobila 33M zvanično, KKP 27M za 7 godina. Subjektivna procena je da vi imate veće budžete već 3 godine, jer svojim marketingom to nekako nadomestite i za to vam svaka čast (i to zameram Čovkinsu zaista)!

Velika je razlika između poluamaterskih klubova sa 100k eur godišnjeg budžeta i onih od 2m. Pa je onda velika razlika između onih od 2m i onih od 10m (to je neki odnos u ABA ligi bio ovih godina između najboljih i najlošijih). Onda je sledeća lestvica između onih od 10m i onih od 50m, jer je i Evroliga pokazala da oni timovi sa ispod 10M često budu ispred onih sa 25M, uopšte nije tako redak slučaj, što se i ove godine vidi po tabeli. Tih 25M nisu nikakva garancija i slobodno se može reći da su i KKP i KKCZ prilično podbacili ove godine (utisak se pojačava dodatno time što je neto porez kod nas najmanji). Plej-aut je morao da bude minimum za obe ekipe.

Kako god, kad su KKP i KKCZ u pitanju, generalno, govorimo o ukupnim budžetima koji se razlikuju najviše za 10, 15%.
Moje pitanje je kako se ta minimalna razlika u budžetima translira u uspehe? Imate bukvalno 4 titule za 7 godina (i to 3 pre Obradovića i to sva 3 kupa), Zvezda ih ima 15. Kada bi išli još par godina u prošlost, ta razlika bi se samo pojačala, ali govorim o ovih 7 godina, jer za toliko godina imamo egzaktne podatke koliko je država pomogla. Realno ste truba i ovo sve je alibi!

Dakle ne govorim ovo ostrašćeno. Na ovo finale sam se bukvalno uključio u penal završnici, jer sam sam imao obaveze i morao da gledam neke vrištaline iz treće US koledž divizije. Štaviše, gledam tu silnu lovu koja se tu sipala bukvalno kao na neku distrakciju zbog očajne politike, zaista bih više voleo da taj novac ide u amaterski sport i zdravlje nacije.

 
OK, ti pričaš o ukupnim budžetima, ja sam pričao o novcu dobijenim od države.
Za proteklu sezonu odnos je - duplo
 
Kada sam rekao da to nije tačno? Ti si to mozda nesto lose sanjao...A verovatnije ce biti da si izvrnuo, kao sto obicno radis.

Moraju da se objave tokovi novca kao sto je evidentirano u APR-u i to mora da se poklopi. Jer se zna sta ce biti ako ne bude.

Da bi se ispitala tacna situacija, mora sve da se ,,pretrese" u oba kluba, pocev od svih tokova novca, pa dalje...I da se sve ostalo sto ima veze sa tim ,,preceslja". To ne mozes kao obican gradjanin. Ti udjes u APR, kao sto ja ne mogu ili mozda ne znam i vidis to tako, ne znam da li mozes i kako mozes, nebitno je, ali recimo da mozes....pogledas izvestaje jednih i drugih, uporedis i kazes da je ovaj od drzave dobio ovoliko, onaj onoliko, podvuces crtu i kazes da je to tako. U redu! Partizan od drzave dobio toliko, Zvezda toliko. I to samo ako je iz APR-a sigurno, a ne sto si nasao na internetu da je neko objavio i ko zna sta je sa njim radio ili neki novinar napisao da je tako i tome sicno, ako clanak koji si postavio. To za mene vec nije nikakav dokaz. A sta cemo sa novcem od drzave koji ide nekim zaobilaznim putem i pise da ga je Partizan dobio od ,,Žike" i ,,Djoke" ili uopste ne pise i to se nigde ne vidi. A u praksi zdravorazumno se vidi da ga jedan od dvoje ima vise, jer brzo pokriva velike dugove, pravi bolji tim i tako dalje. Taj tacan zbir netacnih ili izvrnutih podataka i manipulaciju njime sam mnogo puta video u zivotu. Dok nemam crno na belo - verujem onome sto vidim, a to me je retko kada prevarilo.

Poznajem mnoge ljude koji su napravili nesto, kada im se pruzila prilika, ali ne poznajem nijednog koji je od nicega za kratko vreme napravio nesto, osim ako je samo tako prikazao. To je jednostavno nemoguce.

Ti sutra mozes da napravis KK Tribi, kupis od nekoga mesta za takmicenja u kojima hoces da se takmicis i dovedes nabolje igrace, kao sto ce da napravi Dubai. Ali zna se koliko novca za to treba, ne moze ni od cega. Mnogo manje stvari ne mogu ni od cega ili od crkavice koju dobijas od drzave, kakvu si dobijao i kada si bio u krizi.

Pare od prihvatnih spoznora su vec nesto drugo. Ali prave pare do drzavnih sponzora, a ne drzavne pare koje idu preko privatnih tokova, da se ne bi prikazale kao drzavne. To je sposobnost ljudi koji vode klub i rekao bi da uprava Partizana na tom polju bolje radi. Sto mi se ne svidja, ali to je moj problem. Voleo bi da je obrnuto.
 
Poslednja izmena:
Da, ja govorim o odnosu ukupnog budžeta i ostvarenih rezultata, jednostavno smo neuporedivi za ovih 7 godina i tu Čovkinsu mora da se oda priznanje (kao i kritika, a ujedno i pohvala vama što iz te blage lošije startne pozicije ipak uspevate da imate isti ili veći ukupni budžet ove 3 godine). Poenta moje priče je da razlika čak i u državnim sponzorstvima relativno mala da bi najveći trener galaksije mogao da nađe opravdanje! Apsolutno je fer reći da oba kluba ne bi mogli da igraju ni Eurocup da nema države!

Jedna sezona nije relevantna, zato i treba da se gleda neki period, eto imamo za 7 godina. Za jednu sezonu su relevantni tekući računovodstveni troškovi, a ti prihodi nisu toliko bitni, tim pre što se uglavnom koriste za realna plaćanja (rashode) za fakture nastale u prethodnim sezonama.

Naravno, uvek možemo da pričamo i šta je fer državna pomoć? Po meni je fer da 1 ukupan budžet daš na ravne časti svim državnim klubovima u zemlji, dakle, moraš da da daš i u Leskovac, Suboticu, Niš, isto onoliko koliko daješ blizancima. Drugi fer način je shodno marketinškom potencijalu, a koji najviše određuje navijačka baza na nivou države od koje se prave pare. Znamo da je Zvezda tu lider sa 2/3 udela. Kad dođe realna firma i korporacija i vlasnik koji daje svoj novac, da li će pre da da u tim koji gleda 2/3 Srbije ili u simpatičan tim iz Varošice od 5000 duša?

Opet kažem, zaista nisam ostrašćen, možda je i došlo vreme da ne treba ništa da se da! Bolje je da se uloži da imamo fit generacije u 40-im, 50-im, 60-im godinama, ali onda od vrhunskog sporta nema ništa, tj jedino fudbal može biti samodovoljan, što bi opet podrazumevalo potpuno čišćenje kadrova!
 
Plej-aut je morao da bude minimum za obe ekipe
Plaj-aut ne postoji, play-in je realno trebao da bude sa ovim ekipama i trenerom Obradovicem i Ivanovicem realan ali pare nikada nisu sigurnost za uspeh to je Partizan u kosarci pokazivao i 1992. i 1998. i 2010. a to fmp i njegov predhodnik cz nisu uspeli nikada jer rezultati u EL to pokazuju.
 
Da play-in, lapsus calami. Naravno da lova nije odlučujuća, baš o tome sam i pričao, čak ni 50% više nije nikakva sigurnost, pa ni preko 100% veći budžet kad su tako veliki brojevi u pitanju. Ipak nekako očekuješ od intergalaktičkog mega-cara da bar ugura svoj tim tamo gde mu je po budžetima mesto (koji je realno i veći od evropskih timova upravo zbog obračuna poreza), ako ne da svojim kvalitetom postigne više od toga za 3 godine!

Neverovatno mi je kakvu ostrašćenost pokazuju ljubitelji tima koji je do '91-e osvojio 4 (četiri) titule. :) No eto, ta selektivnost preseka u istoriji nas dosta košta i ovako, ne samo u sportu. Što bi moj pradeda govorio, bilo je sramota tada igrati za KKP ako si iz BG, morali su puškama da otimaju igrače, bukvalno. :)

Ja kažem hajde da ih pustimo da se sami izbore, da prepustimo zaljubljenicima da opet te timove vode do evropskih titula (a naći će se siguran sam 100% sad nakon već sprovedene primarne akumulacije kapitala u postkomunističkom sistemu), a da te resurse uložimo u tesanje stomaka i duži i zdraviji život šire populacije.
 
To je bilo drugo pre 30-40 godina, mnoge stvari su bile drugacije u sportu, ne samo u kosarci. Bilo je lakse da se kao mali probijes, sto je uradila i Zvezda u fudbalu. Oba ta uspeha su i za ono vreme bila velika i postignuta su tesko, ali sada bi bilo mnogo teze.
 
Neverovatno mi je kakvu ostrašćenost pokazuju ljubitelji tima koji je do '91-e osvojio 4 (četiri) titule. :) No eto, ta selektivnost preseka u istoriji nas dosta košta i ovako, ne samo u sportu. Što bi moj pradeda govorio, bilo je sramota tada igrati za KKP ako si iz BG, morali su puškama da otimaju igrače, bukvalno. :)
E, pa da, to sad doskorašnji KK Mali budžet i KK Kalimero hoće da postane KK Opozicionar i KK GPS (Građanska i Pristojna Srbija)... pa da onda uglas zapevaju: 'Žena ti je k... Neemanjaaa...'
 
KK Mali budžet i KK Kalimero hoće da postane KK Opozicionar i KK GPS (Građanska i Pristojna Srbija)... pa da onda uglas zapevaju: 'Žena ti je k... Neemanjaaa...'
Mislim da Beobuild nije mesto da krenemo gde i ko je sta sve pevao onim drugima i celu tu istoriju a bilo je i od 1945. do avgusta 2011. kada se KK Crvena Zvezda fuzionisala sa klubom gradjanina n.č. i kada je klubu gradjanina n.č. dato sve sto je nekada KKCZ imala, a KKCZ prestala da postoji. Meni je ao sto Uprava KKP nije iznela sve budzete od 2011. posto izgleda da je grandjanin n.č. uzeo da istorija u kosarci postoji od tog desavanja 2011. ali izgleda da nekima odgovara to racunjanje vremena koje gradjani n.č. i a.v. propagiraju.
 
Neverovatno je da postoje ljudi kao ti koji sebi dozvoljavaju drskost da kazu da KK Crvena Zvezda ne postoji i da je to sada neki drugi klub, a znajuci dobro, da bi se sa Crvenom Zvezdom uradilo isto sto se uradilo sa Partizanom pre pocetka preprosle sezone, da je moglo. KK Crvena Zvezda postoji od 1945. godine do danas, ta istorija je jedina koja za na Zvezdine navijace postoji i uprskoj grobarskoj zelji i naporima da se ugasi 2011. , sto je bilo na korak da se desi, sacuvana je kako je jedino tada moglo, a da se sacuva najbolje sto moze i sve je obelodanjeno kako se to desilo, drugacije i nije moglo.

I dokle god postoji ova zemlja i dokle god postoji kosarka, postojace i KK Crvena Zvezda, koliko god je vama grobarima zbog toga krivo. Prosli su ratovi, ropstva, inflacija, bombardovanje, morala je da prodje i vladavina crnokosuljasa Duska Vujosevica, otegla se, ali je prosla i ta agresija na KK Crvena Zvezda. Ova sada je daleko slabija od te i mislim da nece bas toliko moci da traje.
 
Vi i ja nismo cuvali ovce odavno ste mi ignorisani sto savetujem i vama ako vam se ne svidja moje pisanje a eventualno ga mozete ignorisati za neku poruku i procitati istu ako zelite kao sto ja pinekad procitam poruke ignorisanih clanova.
 
Da, ja govorim o odnosu ukupnog budžeta i ostvarenih rezultata, jednostavno smo neuporedivi za ovih 7 godina i tu Čovkinsu mora da se oda priznanje (kao i kritika, a ujedno i pohvala vama što iz te blage lošije startne pozicije ipak uspevate da imate isti ili veći ukupni budžet ove 3 godine). Poenta moje priče je da razlika čak i u državnim sponzorstvima relativno mala da bi najveći trener galaksije mogao da nađe opravdanje! Apsolutno je fer reći da oba kluba ne bi mogli da igraju ni Eurocup da nema države!

Jedna sezona nije relevantna, zato i treba da se gleda neki period, eto imamo za 7 godina. Za jednu sezonu su relevantni tekući računovodstveni troškovi, a ti prihodi nisu toliko bitni, tim pre što se uglavnom koriste za realna plaćanja (rashode) za fakture nastale u prethodnim sezonama.

Naravno, uvek možemo da pričamo i šta je fer državna pomoć? Po meni je fer da 1 ukupan budžet daš na ravne časti svim državnim klubovima u zemlji, dakle, moraš da da daš i u Leskovac, Suboticu, Niš, isto onoliko koliko daješ blizancima. Drugi fer način je shodno marketinškom potencijalu, a koji najviše određuje navijačka baza na nivou države od koje se prave pare. Znamo da je Zvezda tu lider sa 2/3 udela. Kad dođe realna firma i korporacija i vlasnik koji daje svoj novac, da li će pre da da u tim koji gleda 2/3 Srbije ili u simpatičan tim iz Varošice od 5000 duša?

Opet kažem, zaista nisam ostrašćen, možda je i došlo vreme da ne treba ništa da se da! Bolje je da se uloži da imamo fit generacije u 40-im, 50-im, 60-im godinama, ali onda od vrhunskog sporta nema ništa, tj jedino fudbal može biti samodovoljan, što bi opet podrazumevalo potpuno čišćenje kadrova!
Slažem se sa većinom napisanim ovde. Tačno je da Zvezda ima neuporedivo više trofeja u zadnjih 7-8 godina. Tačno je i da je domaći teren u plej ofu za sad nepremostiva prepreka za onog ko je bio drugi u regularnom delu. A tačno je i da Zvezda svako prvenstvo startuje sa dve pobede više (protiv svog drugog kluba istog vlasnika) pa joj je neuporedivo lakše da dođe do prednosti domaćeg terena u plej ofu.
 
Sve je istina i to što ti kažeš! Morao bi da se napravi neki modalitet da bar u istom rangu ne mogu da igraju tako ekipe. Ipak, košarka je to, ne bi ni vama ni nama pomoglo da imamo i 10 low budget timova, nije ovo fuca da se skupljaju bodovi. Doduše mi smo znali da se okliznemo u fiskulturnim salama poput one u Novom Mestu. Istina je i da tu prednost domaćeg terena mi nikad nismo imali zato što ste izgubili od FMP! Eto baš ni jednom u XY godina, uvek je bila veća razlika. Tako da je na neki način irelevantno i direktnom smislu. Možda samo indirektno u smislu da klinci koji dolaze sutra u Zvezdu, mogu da igraju protiv najboljih.

Inače mislim da ste ipak još uvek blagi favoriti za PO protiv naše gerijatrije! Iskreno po prvi put bih se iznenadio da dobijemo sve 3 kući! Mada, ne treba se kladiti protiv Čovkinsovih prijatelja kluba iz prvog reda, ali isto tako izbacivaće napolje na najmanji incident. :)

Imate bolje posloženu ekipu, možda i najveći kvalitet u EL na 2 i 3 ukupno, veću dubinu, pogotovo unutra, a mi smo promašili sa dve najveće stavke. Najskuplji igrač je bio promašaj (iako je on individualnim kvalitetom verovatno najbolji, džaba kad je autističan, nije komplementaran sa ekipom). Nije to strašno kad su budžeti tu negde (vi 20, mi 17 lupam), ali na prvi tim ide 50-60% ukupnog budžeta, onda kad zezneš kod najboljeg, nisi se ti zeznuo 10%, nego 20! Isto Beli, što ne zameram ništa (slično je bilo u cov sezoni kad smo za male pare doveli po kvalitetu jednu među najjačim četvorkama u EL, ali džaba kad je on u stvari završio karijeru sa tom povrdom sa kojom je došao). Ne zameram kažem, low risk, high reward. Videćemo sa Trejom kako će biti sad. Ima frejm i mekanu ruku, fino se uklapa u našu gerijatriju, ali i on dolazi posle veće pauze, a i godine.

Cenim 55-45 za vas! Neka bolji pobedi.
 
Vi i ja nismo cuvali ovce odavno ste mi ignorisani sto savetujem i vama ako vam se ne svidja moje pisanje a eventualno ga mozete ignorisati za neku poruku i procitati istu ako zelite kao sto ja pinekad procitam poruke ignorisanih clanova.

Nisam ni mislio da jesmo cuvali ovce zajedno, ni ja se Vas ne secam. Ne znam kakve veze to ima, ali Vama je bitno da Vi znate. Ja ne moram. Ako potencirate da se obracamo jedan drugom na VI, poštujem. Ali kada sirite neistine u vezi KK Crvena Zvezda, a indirektno na moje pisanje ste se nadovezali, dao sam sebi pravo da se odvazim, da Vam se u vezi sa tim obratim. Drugo me u vezi sa Vama ne zanima. Meni niko nije ignorisan, bilo koji clan foruma nema toliku moc da me ugrozi da bi morao neka ogranicenja da stavljam u smislu da ga stavim na listu ingorisanih i slicno. A to da li sam ja ignorisan vama ili bilo kome ili se nekome svidfja moje pisanje, ne mogu da se pohvalim da me zanima uopste. Dok mi se direktno ili indirektno ne obratite, necu ni ja Vama.
 
Vrh