Šta je novo?

Spomenici

To sto je donosio odluke iz palate ne umanjuje znacaj odluka... Niti spomenik njemu iskljucuje spomenik zahvalnosti Rusiji jednog dana...
 
Алекса Гузина
САРАЈЕВСКИ АТЕНТАТ
28. на 1914. Године

....
Тек се Петар бјеше одморио,
Цар Николај већ одговорио:
"Петре драги примио сам писмо
И помоћ Ти отказали нисмо,
Од Бизмарка до данашњег данка
Вазда Немци за Азијом луде.
Ал' не могу успјет да дожуде.
Прилика је удари ће на Те,
Ал' ће прије Руси на Карпате,
Неће моћи у Србију ући
Јер се треба с' Козацима тући."
Петар оком преко књиге прође,
А друга му из Париза дође:
"Знади Петре да Французи памте,
Добро памте оће да ти врате,
Кад си своју жртвовао снагу
За Француску нашу земљу драгу.
Француска ће сад за Те ратити,
Правда ће нас у боју пратити.
Клонут мора сва њемачка снага,
Неће доћи до Архипелага.
Француска Те сад поздравља цјела,
Као свога негда колонела!"
Ево краљу весеља већега,
Кад он виђе из писма трећега,
Краљ Енглеске рано поранио
Српског краља писмом поздравио:
"Српски краљу све сам разумио,
Беч и Берлии што је наумио,
Мисле Њемци да ће проћи сјајно,
Јер се за рат припремају тајпо,
Има близу половина вјека
И сада су у највећег јека,
Мисле прво Србију да стуку,
Кроз Балкан се Азији привуку.
А не знају да свијетске Кључе
Наша ратна морнарица вуче!
Горчаков је реко' ријеч славну:
"Гроб Њемачке биће на Балкану"
Чини ми се та је ријеч света,
У гроб пада Њемачка планета.
А и ја ћу на погреб јој доћи,
То не може наоколо проћи!"
Уто књига с Црне Горе дође:
"Драги Петре ствар ми је позната,
Домовина дража је од злата,
Црногорци препали се нису,
Већ чувају на свакоме вису.
Но ти дижи браћу Србијанце
На Нијемце и Аустријанце,
Дунав, Сава, Дрина Твоја страна,
А од Дрине моја до Јадрана!
Ми смо слаби ал' ратни србаби
Треба добро да нас памте Шваби."

...

Цар Николај Александровићу
Николају Николајевићу,
Изрекао у побједу наду
И над војском цијелу команду.
Од Русије и од Сибирије
За слободу земље Илирије.
Цар Николај крену војске јаке
И пред војском на коњим' Козаке,
Да сједини Русе и Пољаке,
Ослободи Чехе и Словаке,
Да помогне Србе браћу драгу,
Потегнуше са Србије снагу.
Фраицуз борбе отпоче на гласу,
На Шампањи и још на Елзасу.
Рат Нијемцу до невоље дође,
Пријеваром ратовати пође,
Па удари на Белгију малу,
Да изађе ка Ла Маш каналу,
И Француској иза леђа зађе
Да се прије пред Паризом нађе
То виђеше са мора Енглези
Јер све мудро држе на опрези
Па кренуше на мору крсташе,
У портове збише кајзераше,
Па не смију главе помолити,
Нити куда по мору пловити,
Јер гдје бију енглески бродови,
Пропадају у море градови.
Гдје Французи бију битке славне,
Ту се брда и долине равне.
Гдје се Немци и Руси сијеку,
Ту стварају крваву ријеку.
Гдје с' армије аустријске млате,
Кожом Њемци и Мађари плате.
Сад дозволтс да се гуслар врне
До Србије и до Горе Црне;
Да видимо шта се тамо ради,
Како бију српски лави млади,
Од Карпата и Дунавских врата,
Све уз Дунав обалом Баната,
До тврђаве Петроварадина
И до мјеста гдје пристаје Дрина,
Све притисле швапске регименте.
Светлуцају оштре бајонете,
Три стотине хиљада солдата
Кевешева армија позната.
А топови калибара разног
У хиљаду ни једнога празног,
На Србију стално зијевају,
Из њих живе муње сијевају,
Руше Швабе Смедерево пале
И махале на Дунаву мале,
А Београд на обали славни
Хоће Швабо да се земљом сравни.
...

извор: http://novaepika.blogspot.com/2012/02/blog-post.html
 
IMAG0007_zps829706f2.jpg


Inetersantna priča za oblaganje obeliska bakrom. Objašnjava puno toga - npr zašto obelisk izgleda kao dimnjak obložen limom iz najbližeg stovarišta :)

Nikad nije kasno, možda se jednog dana i ostvari ideja autora...
 
Relja onda bi pored morao uvesti vido nadzor i strazu 24 sata kako bakar nebi vec prve noci dobio noge
 
Direktore, pa ne idu oni "na posao" sa skelama i alpinističkom opremom :)
 
Nemoj da ih podcjenjujes oni neznaju sta je 5 metara a ni 100 kg
 



Поделићу са вама предизборни памфлет са све грбом града, који сам добио од Малог привременог. Осим предизборне кампање, најављује споменик. Централно спомен обележје, које ће договорити са представницима нашег удружења ветерана.
Надам се да тај други део писма, неће остати у домену предизборног обећања. Где диже ко шта воли, без реда и логике, један помен саборцима ублажио би остале увреде.
 
kolika je slina ovaj mali da je to strašo.


koristi gradske resurse za izbornu kampanju.
 
A da se proba kontaktirati republicik zavod da li oni tu nesto mogu da urade
 
Није дали дозволу да се очисти споменик од стране других, а самима им нити смета што је у таквом стању, нити, очито, имају икакве планове да нешто промене. Споменици ове врсте, лао што је поменуо директор, свакако би требали да буду под неком врстом надзора. Колико времена би требало да се бакар скине са споменика, на пример? Није то кратак процес, па да су споменици под видео надзором, било би довољно времена да полиција реагује, чак и у одсуству активног присуства.

А за споменике и фасаде у строгом центру града, стварно немам речи. Па, зар је тешко поставити пар полицајаца на улице? Да прођу туда три пута, умањили би шансе за шврљање. Али, не, господа би радије седела у полицијским станицама.
 
Ali gospodja VD direktora, nije se bunila kada neka NVO izvodi svoj performans

zene-u-crnom.jpg
 
На истом су платном списку, а братство-јединство им је у крви. Солидарни су к'о ћелије рака, кад треба радити на штету наших интереса.
 
Ma svi se pentraju po spomeniku, neki čak sede i na glavi kneza Mihajla.
Šteta što na spomeniku nije prikazan da nosi onaj ala pruski šlem sa šiljkom :p
 
То само у земљи у којој нема истинске владавине права може проћи некажњено. А земља без владавине права је земља која је изгубила унутрашњи суверенитет - ми немамо суверенитет ни у односу на спољне факторе, па би било чудо да смо у овом погледу како треба.

Предлажем да се споменик начичка попут јежа. Не видим друго решење, у одсуству основног осећања дужности код одговорних.
 
Opet ruganje bratstvu i jedinstvu. Kaži koja je alternativa? Na svetu ima oko 3.000 raznih naroda. Kako bi to izgledalo da svaki od njih ima svoju državu. Nastao bi haos. Zašto se objavljuju postovi bez "nick name"? Vidim jedan se pridružio 11 marta ove godine, postovi su mu smeće a pohvaljen 63 puta?!
 
Prijavucu izvrljanost spomenika koliko sutra pa da vidimo izgovor
 
Lepa ideja i neuobičajeno, ali dobro rešenje obeležja.
Sviđa mi se.

Jedino - čemu natpis na Engleskom? Ne razumem poentu, a ja sam ovde kao neki manje nego osrednji Srbin :p
 
dedinje":16w76hwp je napisao(la):
Opet ruganje bratstvu i jedinstvu. Kaži koja je alternativa? Na svetu ima oko 3.000 raznih naroda. Kako bi to izgledalo da svaki od njih ima svoju državu. Nastao bi haos. Zašto se objavljuju postovi bez "nick name"? Vidim jedan se pridružio 11 marta ove godine, postovi su mu smeće a pohvaljen 63 puta?!

Братству-јединству се ругам управо зато што не преставља никакво братство, нити јединство, већ вештачки покрет привидног јединства, пропраћен насртајима на народни идентитет 'браће' - чиме се додатно указује на чињеницу да идеолози покрета који је изродио поклич, не верују у могућност саживота у присуству разлика. Истинска толеранција - тачније, међусобно поштовање и љубав - су могући само онда када нам више не сметају међусобне разлике, и када имамо довољно људског у себи да гајимо те разлике у себи и другима.
Разлике нису извор мржње, већ саставни део идентитета, који нас чини оним што јесмо. Неки мисле да би се брисањем разлика створила нека овеземаљска 'утопија'. Свакако, али искључиво оног трулог, систематски изопаченог типа. Извор свих наших проблема је зло које је у човеку, и које може само искориштавати наше разлике, у корист стварања мержње, а никако бити проузроковано истима.

Остатку коментара, који се своди на простачке увреде нетрпељиве, исфрустриране јединке, не планирам директније одговарати.
 
Да ми је само знати како су успели срушити камени споменик? Очито то нису могли урадити голим рукама, па је ваљда неко морао видети вандале који пролазе са чекићима, или чиме већ.

Споменик Петру Краљу је прелепа! Свака част!
 
To što bratstvo i jedinstvo nije uspelo u Jugoslaviji ne znači da je ono loše kao ideja. Prava ideja bratstva i jedinstva nikad nije negirala razlike. Pogrešio sam što sam napisao da su ti postovi smeće. Oni to zaista nisu a i da jesu nepristojno je to nekom reći (napisati). Jednostavno, nerviralo me je to što svi imaju "nick name" a ti nemaš. Verovatno si jedan od moderatora foruma. Da sam isfrustriran pogodio si odlično ali ne i da sam netrpeljiv.
 
Vrh