Šta je novo?

Spomenici

毋不敬,儼若思,安定辭":2j1d3ora je napisao(la):
relja":2j1d3ora je napisao(la):
Problem je što ti sebi daješ za pravo da odeđuješ kako neko treba da piše.
Koje pismo ja koristim kada kucam je samo moja stvar i niko ne može da mi kaže da tako treba ili ne treba da radim.

Право не дајем ја, понајмање себи, већ га дају људске вредности и историја. Друга реченица вам је савршен пример искривљених вредности доброг дела данашњих људи, којима је стало искључиво до истеривања својих личних хирова и необузданог егоа, а за потребе колектива не маре. Језик није ни само мој, ни само ваш, баш као ни наша заједничка култура, па је дебитабилно колико заиста имате моралног права да радите шта вам се дене, ако сте се већ определили за живот у друштву, а не пустињи. Наравно, нико вас не приморава на то које писмо да користите, а понајмање ја, већ говоримо о томе шта треба и не треба.


Da, daješ sebi za pravo da mi kažeš da:
nisam na strani ljudskih vrednosti,
istorije,
da sam na strani iskrivljenih vrednosti,
ličnih hirova,
neobuzdanog ega (ne egoa, padeži su isti na ćirilici na latinici).
da ja treba da se podredim nekim potrebama nekog kolektiva.
Zato što ti se sviđa pismo kojim kucam daješ sebi za pravo dovodiš u pitanje moj moral.

Ali, na kraju, praviš se nevešt, i pored svega navedenog pišeš "niko vas ne primorava".
Usput, množina je "vas", u jednini je persiranje i piše se "Vas". Važi i na ćirilici kako i na latinici.

Momak, donosiš nam veoma, veoma opasne ideje, stavove i način komunikacije na forum.
 
Не, већ износим свој доживљај моралног. Све што сам изнео са вама има само две додирне тачке: део вашег коментара сам навео као пример себичности, и закључио сам да ви нисте ексклузивни власник језика којим се служите.

Упознат сам са променом речи 'его', хвала, баш као и са употребом 'ви' и 'Ви'. Користим 'ви' јер ми се тако хоће, ако употребим ваш израз - конкретно, јер то доживљавам као мање формално, мада за то нема никаквог основа. Ето, још један пример горенаведених искривљених вредности. Нарушавам општу језичку културу себичним давањем себи за право да прекрајам правопис.

Идеје су опасна само за заступнике политике необуздане 'слободе', оличене у апсолутној потчињености себичности најнижим инстинктима, па самим тим, слободи без слободе. Ништа од наведеног не позива на то да ико буде приморан на такво понашање или размишљање. Ради се о личном избору који би требали направити, а слободни смо да не направимо.

Лака ти/вам/Вам ноћ
 
毋不敬,儼若思,安定辭":pz2n7699 je napisao(la):
Урадимо у складу с могућностима и ресурсима које поседујемо. Ако немамо говорнике кинеског, а и туриста из те земље је мало, онда нам нису потребни натписи на том језику. Изаберемо неки други.
И јесте урађено у складу са ресурсима па двадесет-петојезичне табле коју захтеваш нема. И објасни ми шта желиш пошто и сам кажеш да нема кинеза, руса, француза и немаца па су табле са њиховим језицима непотребне?


Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока
 
ево пар слика из Земуна (био сам баш у недељу, али после делегација :))


и једна слика Икара са зграде Команде РВ
 
毋不敬,儼若思,安定辭

У већини тих великих држава постоје велике етничке, социјалне, друштвене и културолошке разлилке међу регионима. Примера ради, јужне и северне провинције Италије се међусобно разликују више него Македонци и Словенци ... само један у низу примера.

Такве разике су присутне и у наизглед нахомогенијој Немачкој држави. Иако постоје декларативне идеје о независности и сепаратизму, ипак су те идеје прожете поприличном количином разума, за разлику од нас, напаљених и плиткоумних Балканаца.

Колико год постојале тензије и неке жеље за независности (нарочито Шкотска и Каталонија), до независности ипак неће доћи из економских разлога. "Заједно смо јачи" је филозофија које су тамошњи политичари и народи итекако свесни, за разлику од напаљених Балканаца. Они итекако имају у виду онај пример где сноп прућа не можеш преломити, али један по један прутић можеш.

У сваком случају, Југославија као идеја се не раликује од примера осталих великих европских држава. Југославија није била роб, садашње државе јесу. Данашњи изговори за националне државе имају мање независности него што су републике имале унутар Југославије. То прво треба да схвате народи оних држава које су се одцепиле.
 
Sahat-kula rekonstruisana posle pet godina
M. Lj. POPOVIĆ | 10. april 2014. 09:44 | Komentara: 0

Završena rekonstrukcija poznatog spomenika iz 18. veka, jednog od simbola Beogradske tvrđave. Kompletno renoviran prilaz, kao i satni mehanizam na vrhu
bg-kula620x0.jpg

bg-kula3-0904-2014.jpg


http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... pet-godina (ceo tekst)
 
Danas smo po ko zna koji put cistili obelisk na ulazu u Brankovu ulicu.

Uskoro ce se raditi rekonstrukcija postamenta, zahvaljujuci donaciji koju sam im obezbedio :gobb:


sporad.jpg
 
Bista Dragana Kovačevića kurira III udarne divizije i bratanca Save Kovačevića.
Poginuo sa 14 godina, istog dana kad i stric u bici na Sutjesci 13.VI.1943g.
Bista se nalazi u dvorištu škole Radoje Domanović, blok 28
103146451015233567486594.jpg
 
онедељак, 28. април 2014.

Постављена спомен-плоча Јеврејима убијеним у Савамали

1599014_14___v.jpg


Општина Савски венац поставила је данас у Улици браће Крсмановић 4 (на фасади КЦ „Град”) спомен-плочу којом је обележено место са ког су нацисти од марта до маја 1942. године свакодневно камионом – убицом одвозили београдске Јевреје из логора Старо сајмиште до Јајинаца. Током вожње у камион је пуштан гас, тако да је на овај начин за нешто више од два месеца у највећим мукама убијено 6.500 људи.

Спомен-плочу су заједнички открили амбасадор Израела у Србији Јосеф Леви и председник општине Савски венац Душан Динчић, а поред њих су том приликом говорили и рабин Исак Асиел и историчар Никола Кољанин, који се највише бавио нацистичким злочинима у Београду. У целој причи посебно су апострофиране заслуге Бранимира Гајића, члана Општинског већа Савског венца, који је ову акцију покренуо и водио.

Откривање спомен-плоче је само прва фаза уређења споменичке целине која ће бити заокружена 15. јуна, за кад је предвиђено постављање споменика у знак сећања на један од најстрашнијих злочина који су се у 20. веку одиграли у Београду. Конкурс за идејно решење споменика, који је расписала општина Савски венац, завршен је, а награђени рад ће до половине јуна бити израђен и постављен на месту злочина.

Izvor: Grad Beograd
 
17-5-201422-06-06_zpseed4c560.jpg

17-5-201422-05-49_zps6e73fc6e.jpg

Maršal Franše Depere u Beogradu 1936 god. na otkrivanju svog spomenika
Franše D'Epere/ Franchet d'Esperey Louis, (1856-1942), francuski maršal, komandant Savezničke vojske na Solunskom frontu od juna 1918, tvorac odlučujuće pobede nad Bugarima koja je umnogome skratila tok Prvog svetskog rata. Veliki prijatelj srpskog naroda i njegove vojske, proglašen je 1921 godine za počasnog vojvodu Jugoslovenske vojske, kao jedini stranac. Ostareli i bolesni ratni velikan je poslednji put posetio Jugoslaviju 1936 godine. Na železničkoj stanici u Beogradu su ga sačekali predstavnici jugoslovenske vojske i diplomatskog kora, a zatim je posetio Oplenac, gde se u prisustvu velikog broja Šumadinaca poklonio senima svog ratnog druga, Blaženopočivšeg kralja Aleksandra I. Potom je maršal D'Epere prisustvovao otkrivanju sopstvenog spomenika u društvu predsednika vlade Milana Stojadinovića, a nakon posete Vojnoj akademiji i smotri kadeta, na kraju je obišao i položio venac na Spomenik i grobnicu srpskih ratnika iz Prvog svetskog rata na Novom groblju.
sa fpz kizzoni
 
st*** je po 4 put iscupala tablu sa spomenika Nikoli Tesli iako je tabla napravljena od plasticne mase i nemoze da se reciklira

dsc09505.jpg
 
Стоки је све што је у боји бакра, бакар, па макар то била и обојена пластика у боји бакра.
 
Recei mi poznanik da su narucili tablu od mermera , mozda ih casti kamerom ako se ljesnstine sa etf iudostoje da dozvole povezivanje na svojwe kamere , posto njihove kamere sad ne pokrivaju spomenik
 
Vrh