Šta je novo?

Skyline Belgrade [Stambeno poslovni kompleks | 100 000kvm]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=432199#p432199:mstk8iim je napisao(la):
direktor » 06 Feb 2017 02:29 pm[/url]":mstk8iim]Pa razlikuje se po lokaciji koja to omogucava


Свака локација то омогућава, само је питање да ли тако треба. Овде - не треба. Шта год писали о комунистима, они су централу своје "репресивне полицијске силе" (срушену зграду савезног СУП-а) уклопили како треба у Улицу кнеза Милоша. То се не може рећи нпр. за зграду Југословенског речног бродарства, са њеним бесмисленим увлачењем у односу на улични фронт. У Кнеза Милоша досад смо имали један озбиљан промашај: зграду на углу са Бирчаниновом са калканчином која сада служи као билборд.

И, да поновим оно што сам одавно написао на теми о Београду на води: ми зграде које мењају географију Београда досад нисмо градили (једини изузетак је вероватно зид од стамбене зграде код Сајма који је заклонио Сењак). Па, врх Београђанке је, услед географије, испод врха Борбине зграде на Тргу Николе Пашића. Габарити овог чуда на Губеревцу, једноставно, немају везе с Београдом.
 
A sta je to Beograd molim te definisi to. Zgrada je na pocetku ulice taman da se obiljezi visokim objektom troprsta kapija beograda. Centralna kapija Beograda jos bolje zvuci. Sve sto su urbanisti trazili to je ispostovano. Problem uopste u srbiji su promjern i da se gradjani sazive sa novim objektom .Fino ce da pariraju bigzu i starom mlinu i mogucim zgradama na mjestu bipa Takodje moze i kula kod stanice prokop uz auto put da se izgradi
Zemljo pomjerac procitaj atinsku povelju i principe urbanizma .A sto ti nije jasno kod izmjena plana pdr postoje procedure zalbe komisjia rekao sam ti vec da su za hotel jugoslaviju radjena 4 plana
Prati usvajnje nekog plana i izmjene i dopune i primejdbe gradjana primjedbe kom preduzeca itd Ako je primjedba osnovana ona se usvaja ako ne odbacuje se .
Evo objasnjenje strucnih ljud da se mi laici vise ne zamaramo molim clanove koje interesuje da se pojave posebno Zumu Pantografa i Zemljopomjeraca da odu i pogledaju i poslusaju i pitaju ljude iz prve ruke

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=432193#p432193:1oy4l1gz je napisao(la):
Пантограф » 06 Феб 2017 02:00 pm[/url]":1oy4l1gz]Зашто би то КОНАЧНО било добро у старом делу града?? Зар управо ти не критикујеш "комуњаре" за упропашћавање Дорћола, тиме што су допустили градњу солитера (усамљених корбизијанских зграда) на месту градског ткива историјског типа, који подразумева улице-коридоре са спојеним зидовима? По чему се ова локација разликује?
Да ли је Београђанка, коју хвалиш, изграђена на тај начин? Наравно да не.
Ниси ме довољно добро разумео. Нисам ја "пљувао комуњаре" већ сам негирао изнесен став да су високи објекти у старом делу града оригинално осмишљени од тренутне градске власти са циљем уништења Београда и изнео листу високох објеката које су комунисти саградили. Један број објеката су комуњаре урадили како треба и на местима на којима куле по урбанистичким правилима могу да се граде а један део су градили без икакавог смисла.
Куле у старом делу града на укрштањима саобраћајница и ћошковима затворених блокова у урбанистичком смислу свакако могу да се граде. Скајлајн може да се гради. Београђанка коју спомињеш је карактеристична јер никако није смела урбанистички да се изгради где је изграђена а не само да је квалитетно уклопљена у урбано ткиво без обзира што крши урбанистичка правила, него је још и постала симбол града. Врло занимљиво са ове временске дистанце и у овом контексту.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=432212#p432212:1oy4l1gz je napisao(la):
Пантограф » 06 Феб 2017 03:17 pm[/url]":1oy4l1gz]Габарити овог чуда на Губеревцу, једноставно, немају везе с Београдом.
Дефиниши Београд. Шта то има а шта то нема везе са Београдом? Шта је то Београд? Пошто се јако често на форуму потеже да се "уништава дух Београда" па ме занима може ли неко да га дефинише кад већ потеже тај став. Како за град кога карактерише не само архитектонски "неслкад" већ и урбанистички може за нешто да се каже да "то није Београд". Занима ме како дефинисати шта је тачно Београд у свој тој архитектонско-урбанистичкој анархији која притом траје много дуже и од деведесетих и пружа се скроз до Емилијена Јосимовића.
 
Ljudi se plase svih vrsta promena.

Ako bi sledili logiku plasljivaca promena tokom 70tih godina, onda bi imali istu situaciju kao i danas - "Jel ste videli se gradi u Masarikovoj ? Neko cudo od 24 sprata ! Oni nisu normalni ! Zaklonice vizure ! Poremetice saobracaj ! "

To cudo visoko 24 sp. se zove Beogradjanka i vec 40 i kusur godina je simbol Beograda.
 
Лично сам против "пробијања" висинске регулације на простору старог градског језгра, са којим се почело још пре рата палатама Албанија, Македонија, Теокаровић, Митић, да би се после рата наставило изградњом читавог низа стамбених и пословних кула на том простору, а данас просто подивљало БнВом и овим пројектом, као да струка није у стању да постигне креативан архитектонски израз и без високих објеката.

Што се тиче булевара Војводе Мишића, свакако бих више волео да Сењак и Топчидерско брдо нису "заграђени" зградама предратних Државне штампарије, Државне Маркарнице или послератних зграде УДБ и другим, те да је ту низ породичних вила као што је вила премијера КЈ Милана Стојадиновића код такође катастрофалног УМПа (тј. да су сви грађани ове земље, у било ком времену и поретку имали финансијске могућности да породичне виле приуште), а са друге стране улице не стари железнички чвор, те фабрика хартије Милана Вапе и немачки ауто сервис, те послератни сајам, већ квалитетно решена парковска површина до Саве, али наравно то је све само утопија, те можете наставити дискусију у досадашњем маниру не обазирући се на овај сањарски пост.
 
Стф

Београд је град у већој мери од већине других великих градова одређен својим географским одликама - географским положајем (према "Националној географији", после Рија и Стамбола, најповољнијим на свету) и одликама рељефа. Ето, дефинисао сам Београд водећи рачуна о предмету ове преписке.

Жексланд,

Нити се ја плашим промена, нити је, кад живиш у неуспешном друштву - и у естетском, и у смислу општег стања ствари - логички оправдано лопту пребацивати у двориште оних "којима све смета". Па, да, овде ствари у принципу више не ваљају него што ваљају - за најновије ветрове који дувају у нашој градоградњи, а који укључују суспензију одређених урбанистичких норми, ја сматрам да не ваљају. Једноставно. А за Београђанку сам објаснио како заправо ништа не ремети, и ничему не смета: њен врх није највиша тачка чак ни у најужем центру Београда, иако би се очекивало, је л да. Веома ненаметљива зграда, колико год висока и симбол града, што је још један од њених квалитета. Да ли ће грађевина на Губеревцу имати те квалитете? Убеђен сам да неће.
 
Lokacija saveznog MUP-a je dusu dala za velelepni objekat, jedinstvenu znamenitost Beograda: uzvisenje, kapija grada, blizina reke, uz autoput Istambul-Berlin, savrseno.

E to je moj najveci problem sa projektom "skyline", ta teska rec jedinstvenu. Pa da li je moguce da u Beogradu ne moze vise da se sagradi ni jedna smekerska zgrada nego samo nakazne kopije belosvetskih mediokriteta?

Beogradjanka je smekerska, Albanija je smekerska, Politika je smekerska, Genex je smekerski, svaka malo visa zgrada u Beogradu ima neki svoj poseban smek i licnost.

A ovo danas?
Krmace u BnV su kopije osrednjih socijalnih zgrada iz Pariza a Skyline moze da isprojektuje ko god ima pristup googlu i zna za dugme printscreen:

google streetview + 2 printscreena i opa, sta je ovo, vidi cuveni i hvaljeni "Belgrade Skyline".

brisel_1.jpg

brisel_2.jpg


Ma moze kompleks da ima 10 spratova ili 30 ili 300, da bude postavljen ovako ili onako, kada je dosadno, dosadno je, kada je bljutavo, bljutavo je, kada je ruzno, ruzno je.

I nikakva sminka, svetla, zelenilo, platoi ne mogu da sakriju da je mediokritet samo to, mediokritet.

Pa kada vec maltretiramo grad svakakvim bljutavim kopijama ajde onda da idemo do kraja, da kopiramo najvece, najpoznatije, najsmekerskije, ma neka ima 300 spratova, ali sa stilom.

image.jpg


image.jpg
 
Meni je tvoj predlog uzasan i ovo sto ce se graditi mi je mnogo bolje od ovog tvog, tako da, sve je stvar ukusa i nijedno resenje ne bi zadovoljilo sve. Mos´ misliti Geneks smekerski, a ovo katastrofa...
 
Taj mediokritet je za par koraka ispred svega sto smo mogli do sada da vidimo.
 
ово Зидарево је, архитектонски и естетски гледано, сто пута боље од овог предложеног
 
И још нешто, а није пука географија, већ мали оглед о категоријама склада, (не)умерености, бахатости, (не)поштовања прошлости и сл.

У чему је смисао - естетски, интелектуални, историјски, морални, или било који - градње овако несразмерно великих објеката у близини монументалних зграда попут Красновљевих палата, или Добровићевог Генералштаба? У пуком примитивизму, у идолопоклонству (финансијској) сили и моћи, у тешкој малограђанштини, ако мене питате. Засенити простоту - то је формула нашег доба.
 
Слажем се. Али ако ћемо бити доследни и тај Генералштаб је својевремено и у односу на постојећа административна здања у непосредној близини био управо то - градња несразмерно великог објеката у близини монументалних зграда. Поготово јужни део са кулом, па наметљив избор камене облоге, па конзоле који се обрушавају преко Немањине улице.

Колико год здање било квалитетно и у духу модернизма објективно гледано, било је ту и скривених намера. Да не причам о стакленцу "ддор Нови Сад" испред оне монументалне лепоте, музеја железница, па телекомов монструм испред Храма...
 
zidar":32eija1b je napisao(la):
E to je moj najveci problem sa projektom "skyline", ta teska rec jedinstvenu. Pa da li je moguce da u Beogradu ne moze vise da se sagradi ni jedna smekerska zgrada nego samo nakazne kopije belosvetskih mediokriteta?

Beogradjanka je smekerska, Albanija je smekerska, Politika je smekerska, Genex je smekerski, svaka malo visa zgrada u Beogradu ima neki svoj poseban smek i licnost.

Sigurno u svetu ima puno primera visokih objekata cilindričnog oblika, ali mi u Beogradu nemamo ni jednu zgradu sličnu predloženom izgledu Skyline solitera, tako da je za mene ovaj predlog bolji od svih viđenih do sad, takođe mislim da su ova dva manja solitera višak na toj lokaciji!

Po čemu je zgrada Politike šmekerska?
 
Ako sklizne vremenom malo ka Savi zaličio bi na krivi u Pizi. Samo bi ovaj bio Krivi u Beogradu. Naša gradska vlast me podseti na jednu babu koja se pred kraj života žalila: davala sam (dozvole), a trebala sam i da nudim.
 
Zeks pa albanija je ljepsa od uzora u milamu na koji samo podsjeca
 
@Zidar

Иако поштујем твоје феноменалне предлоге и ироничне монтаже, овога пута си благо промашио фудбал. По први пут ти нисам укњижио плусић што каже Гага.

Прво, треба да престанемо да се трипујемо да смо центар света. Београд је некада имао капацитет да буде трећа метропола света у политичком смислу али више није. Више нисмо главни град оснивача Несврстаних. Србија је данас, после свега што јој се десило, земља трећег света и то је сурова реалност. Требаће нам године, ако не и деценије да само изађемо са тог дна у који је постјугословенски простор доведен бесмисленим ратовима.

За земљу трећег света инвеститор и архитекта су нас сасвим довољно испоштовали. Много много више од већине других.

Друго, и у време кад су се градиле "шмекерске" зграде како кажеш, нисмо били ни мало оригинални. Не само да је палата Албанија копија, већ је и Београђанка такође копија, и то куле Саграм из Њујорка ...
 
"За земљу трећег света инвеститор и архитекта су нас сасвим довољно испоштовали. Много много више од већине других."
Što bi mene bilo briga da li je investitoru ovo grad trećeg sveta, kad je meni ovo epicentar univerzuma? Investitor nek se prilagodi mom pogledu ili produži dalje. Molim robove da nam svima ne pripisuju njihove osobine, nije nam svima njihov robovlasnik bitan. Moji preci nisu nastali od njihovih Adama i Eve, moja istorija je istorija velikih titana Evropljana, ne Stari zavet.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=432428#p432428:3l94j06p je napisao(la):
direktor » 08 Feb 2017 09:19 am[/url]":3l94j06p]Zeks pa albanija je ljepsa od uzora u milamu na koji samo podsjeca

Jeste Diso nasa lepsa. Ova it verzija je duplo kraca, ali je projekat identican.
 
Cela ova priča o visokim zgradama kao vizuelnim markerima ne može da se izvadi iz konteksta, pa svede samo na neku apstraktnu lepotu samog objekta, kao da je zgrada izdvojena iz okoline. I u planu detaljne regulacije i ovde, Skyline-a se opravdava kao budući gradski reper, dakle kontrast u odnosu na prostor u kome se nalazi. Ali sada već znamo da će najjbliži kontekst biti Beograd na vodi. Tako da sve to pada u vodu. Skyline neće biti "izdvojeni akcenat" koji unosi dinamiku u inače niske stare zgrade. Nego će biti kompaktni nastavak monolitnog bloka ogromnih stakleno betonskih objekata koji će se zbog toga na tragično ružan način sudarati sa kompleksom niskih starih zgrada. Pa celo opravdanje za ovako drastično izdvajanje iz okoline postaje savršeno besmisleno, zato što to više nije ni unošenje dinamike (jer promene u odnosu na BNV nema), niti akcentovanje postojećeg, dakle ISTICANJE bloka starih zgrada usamljenim visinskim kontrastom, nego suprotno, njegovo gušenje. Tako se zbog BNV-a gubi originalno opravdanje izdvajanja Skyline-a iz okoline.
 
Još širi kontekst su opšta urbanistička ograničenja za ovaj deo grada. Ako već iz meni nepoznatih razloga toliko veliki broj ljudi nedovoljno ceni vizure, očuvanje ambijenta, identitet grada i niz drugih vrednosti istorijskih četvrti, bar bi morali da imaju na umu očigledno i već sasvim dovoljno ograničenje: Saobraćaj. Osnovni i polazni urbanistički postulat u Beogradu bi morao biti ovaj:

Mreža ulica u starom delu grada između Save i Dunava je tako loša da se postojeći indeks izgrađenosti nikako NE SME povećavati.

Ako se ne polazi od ovoga, kompletan saobraćaj u gradu će u najgorem (i nažalost vrlo mogućem) slučaju prosto kolapsirati, a u najboljem će potpuno zaustaviti razvoj, uz početak stagnacije, a vremenom i nazadovanja. Čak i površnom analizom se može naslutiti da će planirane mere za rasterećenje saobraćaja u centru ubrzo biti poništene izlaskom iz ekonomske krize i razvojnim trendovima. Tako da je već i samo zbog toga BNV potpuno ludilo, a ovako gigantski "reperi" kao Skyline jednostavno preveliki čak i kad bi ih bilo malo, što u post BNV Beogradu više nikako ne možemo očekivati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=432433#p432433:31r6kybh je napisao(la):
direktor » 08 Feb 2017 09:54 am[/url]":31r6kybh]Onda je bar geneks orginalan

Лондонски бруталистички утицаји: https://en.wikipedia.org/wiki/Ern%C5%91 ... ktower.jpg


Него, ми смо Трећи свет, па кол`ко нас инвеститор испоштује, то нам је... Па, не знам, Србија је била мала и сиромашна, али Хотел Москва није ни мали ни сиромашан.
 
Hotel moskva je bio prva strana investicija u kraljevini osiguravajuceg drustva rosija koje je htjelo da ima reprezantativnu zgradu
Za sve te zgrade za koje kazete da su nase kopije mogu biti samo inspiracija
 
Vrh