Šta je novo?

Skyline Belgrade [Stambeno poslovni kompleks | 100 000kvm]

Zuma uklapanje pokontrastu
Zemljiogurac nisi mi jasan oko parka uopste investitor ce da sredi i odrzava javni park o svom trosku
Zeks hvala na montazama odlicne su
Zuma mislim da grijesis ovaj put i to prilicno
Moze li se postaviti retrospektiva svih rendera za ovu lokaciju do sada
 
Hronologija predlaganih resenja

mup1.jpg


080808-PLZM-VS-01.jpg

080808-PLZM-VS-02.jpg

080808-PLZM-VS-03.jpg


bg1.jpg

belgrade_plaza_3_260413.jpg


170125-Skyline%20Belgrade-03.jpg
 
Mene interesuje kako će ova grozota izgledati iz Kralja Milana, kada se prelazi Kneza Miloša. Mene taj pogled podseća na Beogradjanku sa Terazija, samo što je ovo rugoba.
 
Stvar ukusa.

Mene ove kule podsecaju na jednu od kula projekta Azrieli Center u Tel Aviv-u inace delo istog arhitektonskog studija
1668104.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430804#p430804:lut1ukrf je napisao(la):
And7rey » 29 Jan 2017 11:01 pm[/url]":lut1ukrf]Mene interesuje kako će ova grozota izgledati iz Kralja Milana, kada se prelazi Kneza Miloša. Mene taj pogled podseća na Beogradjanku sa Terazija, samo što je ovo rugoba.

Ovako :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430799#p430799:28d3tzto je napisao(la):
direktor » 29 Jan 2017 10:22 pm[/url]":28d3tzto]Zuma uklapanje pokontrastu
Tu priču o lepoti različitosti slušam od kako sam na Beobuildu, a za sada izgleda kao univerzalni argument koji se uvek može potegnuti kada svi drugi propadnu. Lep je sklad, a lep je i kontrast? Bez dodatnih kvalifikacija, koja su zato neophodna ali se ovde nikada ne spominju, ispada da bi poštenije bilo reći da nikakva pravila ne postoje, a da agumente biramo kako nam je kad zgodno. Naravno da je istina mnogo složenija. I harmonija i kontrasti mogu biti lepi, ali kad je zadovoljen čitav niz drugih uslova. Za Beograd su mnogi pametni ljudi rekli da mu je ta raznovrsnost veliki kvalitet (zbog čega se ja toliko zalažem da se ona preko Savskog amfiteatra i dalje vidi, umesto da se BNV-om sakriva kao "ružna" (<-- sad je odjednom ružna!) ), ali iz toga uopšte ne sledi da je i svaki NOVI kontrast poželjan, a pogotovo lep.

Stalno se kačite za perferne stavri. Ovaj projekat je manje loš i štetan od BNV-a? Tačno. Lepši je od prethodnih verzija? I to je tačno. Bolje je da visoke zgrade budu uz auto put? Opet tačno (ali uz ogradu: AKO uopšte mora da ih bude, ONDA je bolje. Dakle samo ako mora. A ne mora.). U svemu tome se manje-više slažemo, ali istovremeno sve to nema baš nikakve veze sa elementarnom i u ovom slučaju polaznom istinom da se u niskim, istorijskim i već konačno uobličenim urbanim celinama ne ubadaju klasteri staklenih kula, ma kakvi se kvaliteti u tim kulama inače mogli naći. Ako se to ne radi u Evropskim gradovima u kojima postoje ogromne površine sa starom arhitekturom, pa bi mogli i da "ih bacaju" koliko ih imaju, a svakako da eksperimentišu sa "uklapanjem različitosti", zašto da to radimo mi, u razrušenom i devastiranom BEOGRADU, gde nam je svaki autentični blok starih zgrada više nego dragocen? Ne mislite li da je tokom tužne istorije Beogradu VEĆ nametnuto sasvim dovoljno kontrasta, pa bi mogli malo da probamo i sa skladom? Pogotovo ako grad ima toliko devastiranih ili praznih površina koje prosto vapiju da se na njima nešto radi. Ali ne, tamo ne može, nego mora baš ovde. Prilično je iritantno jedan sasvim očigledni i goli interes političko finansijske elite opravdavati navodnim principima, i to bez ikakvog jasnog obrazloženja šta se to desilo sa svim drugim principima koji pobornici ovakve gradnje nikada se ne spominju. Zbog čega ovako gusta i visoka gradnja MORA da se, u još agresivnijem izdanju, sa Novog Beograda proširi na istorijski deo grada na desnoj obali Save? To je primarno pitanje, i dok se na njega razumno ne odgovori sve ovo drugo je bespredmetno.
 
Zuma":1zd118e5 je napisao(la):
Hoćeš da kažeš da niko ne zna kako se u starom delu grada prave nove zgrade? Pa je Skoplje jedina preostala mogućnost?
Ти си рекао да се старе и нове фасаде не уклапају, шта она може да се уклопи ако не "нова" стара фасада илити Скопље 2014?

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Ne uklapa se ova stara i ova nova fasada. A ne bilo koja stara i nova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430836#p430836:rdgmcbra je napisao(la):
Zuma » 30 Јан 2017, 01:35[/url]":rdgmcbra]Ako se to ne radi u Evropskim gradovima u kojima postoje ogromne površine sa starom arhitekturom, pa bi mogli i da "ih bacaju" koliko ih imaju, a svakako da eksperimentišu sa "uklapanjem različitosti", zašto da to radimo mi, u razrušenom i devastiranom BEOGRADU, gde nam je svaki autentični blok starih zgrada više nego dragocen?

иначе је баш тај део Кнеза Милоша познат по старим, вредним, зградама :roll: ај, да су хтели горе ка Лондону ово да граде, па да се човек жали. овако, на овом месту... нема шта да се жали, јер ту баш нема ничег вредног
 
Kad bi smo koristili takve standarde onda od starog Beograda ubrzo ne bi puno ostalo. Ne pričam o umetničkim ili autorskim delima izuzetne vrednosti nego o običnoj potrebi da se sačuva ambijent postojećih urbanih gradskih četvrti tamo gde one činu jasnu i doslednu celinu. Ionako ih nema puno. To je naša istorija i moramo da je poštujemo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430441#p430441:1fc3e4iv je napisao(la):
Пантограф » 27 Јан 2017 04:08 pm[/url]":1fc3e4iv]Ма, није важно шта ти мислиш - кад затреба да се гради фалус на другом месту, макар и најнеприкладнијем у целом граду, наћи ће већ некога ко ће да каже како је то идеално место. Ако ти нећеш, што реко Шојић, има ко хоће.
Сјајно би било када би се баратало разлозима због којих ти сматраш да је нешто лоше или добро а не да се барата ниподиштавањем, вређањем, исмевањем и томе слично.
Ја сам образложио разлоге због којих мислим да је ово прикладно место за куле, са стручне стране. Исте те разлоге сам написао још пре неколико година када је зграда била продата и појавили се први рендери.

А реаговао сам на перфидно провлачење приче како се ето, последњих година разара душа Београда дозвољавајући куле где коме падне на памет и представљање то нешто што је ново и никада се није десило и што су зли напредњаци осмислили ... а ја ћу само навести неке примере "разарања душе Београда" која се није десила ни код стварног силовања урбане, стилске и висинске матрице Београда:

1. Београђанка,
2. Генералштаб,
3. палата Јадран,
4. Дом омладине,
5. Беобанка,
6. Хотел Славија,
7. Политика,
8. Иво Лола Рибар,
9. Инекс,
плус двадесетак стамбених кула распоређених по вазону "ниђе везе" по целој територији старог града. И све су оне постале Београд не уништивши његову душу. Чак шта више, већи број је квалитетно урбанистички уклопљен у матрицу по истим параметрима по којим је и Скајлајн уклопљен. Од свих набројаних, само је здање Политике урбанистичка грешка.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430495#p430495:1fc3e4iv je napisao(la):
Earthmoving » 27 Јан 2017 09:39 pm[/url]":1fc3e4iv]
Znači moja zamerka su dve priče: prva je estetsko remećenje postojeće urbane celine, a drugo pretrpavanje infrastrukture u starom delu grada koji je i onako na ivici izdržljivosti.
И даље ми није јасна теза о приватизацији парка. Парк је ту настао последично а не планирано. Парк је ту као заштитно зеленило од аутопута, настао тако што је урбана матрица разграђена и објекти порушени да би се потом,новом зградом савезног МУП-а створио завршетак матрице затвореног блока.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430836#p430836:1fc3e4iv je napisao(la):
Zuma » 30 Јан 2017 01:35 am[/url]":1fc3e4iv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430799#p430799:1fc3e4iv je napisao(la):
direktor » 29 Jan 2017 10:22 pm[/url]":1fc3e4iv]Zuma uklapanje pokontrastu
Tu priču o lepoti različitosti slušam od kako sam na Beobuildu, a za sada izgleda kao univerzalni argument koji se uvek može potegnuti kada svi drugi propadnu. Lep je sklad, a lep je i kontrast? Bez dodatnih kvalifikacija, koja su zato neophodna ali se ovde nikada ne spominju, ispada da bi poštenije bilo reći da nikakva pravila ne postoje, a da agumente biramo kako nam je kad zgodno.

Зума, неколико форумаша у више наврата образложило је то чувено "уклапање по контрасту" а ја сам га образлагао нашироко баш у дискусији са тобом.
Та фраза није нешто што се потеже "кад сви аргументи пропадну" јер у случају Београда тај принцип представља један од основних естетских карактера овог града. Град који је толико стар, и толико пута рушен и грађен једноставно нема компактну стилски изједначену ниједну једину улицу. Чак ни најстарије "сачуване" целине нису ни близу стилских целина. Па један Косанчићев венац или пак Скадарлија нису ни близу стилски целовитих зона попут њихових пандана у већини европских престоница. Мешање стилова, начина обраде фасаде су обележје Београда и нешто по чему је БГ јединствен у Европи. Не можемо да се такмичимо са Паризом или Прагом у нечему што не поседујемо. То "уклапање по контрасту" јесте душа Београда, његов идентитет, нешто по чему остаје у сећању. Стакло поред сецесије, брутализам поред старе турске куће, стамбена кула поред предратне виле ... тако изгледа 90% старог дела града. Београд је мали Берлин, то често чујемо од туриста. Зато што је сем својим космополитским духом, Берлину сличан и по том контрасту. Такође неки други кажу и да је БГ мали Њујорк. То је због шуме кула на неочекиваним местима. Због те хаотичне висинске регулације.

Неразумевање тога је првокласно непознавање рођеног града, ја бих чак ишао дотле да то назовем и вређањем рођеног града.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430810#p430810:2t12js9g je napisao(la):
zexland » 29 Jan 2017 11:31 pm[/url]":2t12js9g]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430804#p430804:2t12js9g je napisao(la):
And7rey » 29 Jan 2017 11:01 pm[/url]":2t12js9g]Mene interesuje kako će ova grozota izgledati iz Kralja Milana, kada se prelazi Kneza Miloša. Mene taj pogled podseća na Beogradjanku sa Terazija, samo što je ovo rugoba.

Ovako :)

file.php
Зекше, докторе ! :)
 
Stf,

Jeste, pričao si o tome i ranije, i to je oduvek bilo jasno, pošto je u pitanju nešto što teško može da ne razume osoba koja živi baš u Beogradu. Ali sam ti i tada odgovorio isto što sam napisao i u poruci koju si citirao. Bogatstvo koje se krije u različitosti stilova ne znače da je zbog toga dobijena blanko licenca, da je sada svaki kontrast lep, niti znači da će se taj kvalitet Beograda i dalje povećati ako uvedemo još mnogo više, još agresivnijih kontrasta. Ta vrsta linearne veze u estetici jednostavno ne funkcioniše. Postoje mere, postoje granice šta je previše, postoje funkcionalna urbanistička ograničenja izvan estetike, pa čak i sasvim elementarna psihološka ograničenja unutar nje, poput monotonosti i zasićenja ako se svuda i stalno oslanjamo samo na JEDNU vrsta uslovnog kvaliteta kao što je kontrast. Ovako drastična i sveobuhvatna promena je jednostavno previše. I materjala, i tekstura, i veličina, i sadržaja, i koncentracije ljudi, i kompletnog ambijenta.

A zatim, ako je već tako važan, nešto ne vidim simulaciju starih zgrada u BNV-u da bi se taj kvalitet raznovrsnosti sačuvao i nastavio? Kako to da su kontrasti lepi i poželjni samo kad nečim novim i ogromnim treba prodreti u staro gradsko tkivo (ili u Kalemegdanski donji grad), a u suprotnom smeru to ne važi? Dizajneri ne ostavljaju delove svojih slobodnih placeva da bi na njima napravili simulaciju starih ambijenata, recimo prodore niskih zgrada sa malim koncentracijama ljudi, javnim prostorima i humanim dimenzijama svega toga. Kad se smanjuje profit odjednom ta estetika više nije poželjna? Tako da cela ta priča o kontrastu kao jedinom i univerzalnom Beogradskom principu koji opravdava svako preterivanje jednostavno ne pije vodu ni na jednom planu.
 
Ne radi se samo o parku nego o čitavoj ideji: platim 12 miliona evra (ili kolko) za plac u kraju gde su zgrade 5,6 spratova, a onda dignem 30 spratova:
- jel sam platio dodatnih 25 spratova ,a zarađivaću na njima?
- jel sam izgradio park, a prodaću skuplje kvadrate jer će mi kupci imati pogled na njega i širinu preko njega?
- jel sam išta od lepote pogleda (Savu, Srem, Senja, čitav grad sa svih strana) koji će imati moji kupci ja izgradio, a zaradiću na njemu?
- jel sam ja platio postojeću infrastrukturu? Ili ste to platili vi, ali ja ću vam na nju besplatno uglaviti moje kupce. Hoću vam ja kupiti nove tramvaje, trolejbuse, proširiti ulicu Kneza Miloša jer ću vam dovesti nove putnike? Hoći li proširiti kapacitete struje, kanalizacije, vodovoda na koji ću vam se nakačiti i blesplatno ga iskoristiti.
- da li ću izgraditi IŠTA od nove infrastrukture? Da li ću ja vama izgraditi novi park ili bilo šta kao što su to nesebično radili u blizini Luka Ćelović koji je gradu poklonio park ispred Ekonomskog fakulteta, zadužbine, i mnogi drugi. Gde bismo bili, koliko bismo parkova i drugih javnih površina imali danas da su svi kao ovaj investitor geldali samo maksimizaciju svog profita? NULU bismo imali, ceo grad bi bio u uskim uličicama sa kulama od po 30 spratova, bez parkova, bez trgova jer oni ne donose profit investitorima, a grad kolko vidimo ne otkupluje danas placeve da ih pretvara u parkove, trgove i slične javne površine.
- itd itd...čitava ideja je da se od nečeg besplatnog što smo svi za nas gradili neki pojedinac bogati. Jesmo li mi glupi, a on pametan zato što je sebičniji?
U pitanje je prevara, verovatno korupcijom kao što pomenu Đilas, gde je neko dao 100 za1000 dinara. I to nije najgore, uništenje čitave urbane celine ovolikom spratnošću je šteta nemerljiva novcem. Sramota za sve arhitekte koji sede i mogu ovo da gledaju. Krivi ste vi koji ste ćutali!
 
Hvala Igore na ovoj retrospektivi projekata.
Ovaj put smo stvarno krenuli od najgoreg resenja i stigli do najboljeg kao sto je rekao NevenK.
Jedan redak slucaj dobrog odvijanja u fazi projektovanja.
Ostaje samo izvodjenje da potvrdi kvalitet;
Predposlednje resenje je takodje dobro po mom.

belgrade_plaza_3_260413.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430866#p430866:2pkuprek je napisao(la):
stf » 30 Jan 2017 09:26 am[/url]":2pkuprek]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430441#p430441:2pkuprek je napisao(la):
Пантограф » 27 Јан 2017 04:08 pm[/url]":2pkuprek]Ма, није важно шта ти мислиш - кад затреба да се гради фалус на другом месту, макар и најнеприкладнијем у целом граду, наћи ће већ некога ко ће да каже како је то идеално место. Ако ти нећеш, што реко Шојић, има ко хоће.
Сјајно би било када би се баратало разлозима због којих ти сматраш да је нешто лоше или добро а не да се барата ниподиштавањем, вређањем, исмевањем и томе слично.
Ја сам образложио разлоге због којих мислим да је ово прикладно место за куле, са стручне стране. Исте те разлоге сам написао још пре неколико година када је зграда била продата и појавили се први рендери.

А реаговао сам на перфидно провлачење приче како се ето, последњих година разара душа Београда дозвољавајући куле где коме падне на памет и представљање то нешто што је ново и никада се није десило и што су зли напредњаци осмислили ... а ја ћу само навести неке примере "разарања душе Београда" која се није десила ни код стварног силовања урбане, стилске и висинске матрице Београда:

1. Београђанка,
2. Генералштаб,
3. палата Јадран,
4. Дом омладине,
5. Беобанка,
6. Хотел Славија,
7. Политика,
8. Иво Лола Рибар,
9. Инекс,
плус двадесетак стамбених кула распоређених по вазону "ниђе везе" по целој територији старог града. И све су оне постале Београд не уништивши његову душу. Чак шта више, већи број је квалитетно урбанистички уклопљен у матрицу по истим параметрима по којим је и Скајлајн уклопљен. Од свих набројаних, само је здање Политике урбанистичка грешка.
Зума, неколико форумаша у више наврата образложило је то чувено "уклапање по контрасту" а ја сам га образлагао нашироко баш у дискусији са тобом.

...

Београд је мали Берлин, то често чујемо од туриста. Зато што је сем својим космополитским духом, Берлину сличан и по том контрасту. Такође неки други кажу и да је БГ мали Њујорк. То је због шуме кула на неочекиваним местима. Због те хаотичне висинске регулације.

Неразумевање тога је првокласно непознавање рођеног града, ја бих чак ишао дотле да то назовем и вређањем рођеног града.


...Палата Албанија.
Од свих зграда које си навео, Београд "не поштује" једино Хотел Славија, јер блокира поглед на Храм посматрано са београдске "историјске осе" (axe historique - по томе што тако нечим располажемо, само у мањој и скромнијој размери и обличју, ето, могли бисмо бити и "Мали Париз"). Да је урбанизма, та зграда би била "скраћена" за пет-шест спратова. Добит - поправљен естетски доживљај града и његових симбола, што се изван сваке сумње може преточити и у бројке.

Нити једна од наведених зграда, наравно, габаритима не може да се пореди са овим што ћемо добити на Губеревцу, нити са оним џојстиком "Квик шот 2" од "Куле Белгрејд" (плагирано име Палате Београд, тзв. Београђанке?). Питаћу те - шта ће, са овим искуством, израелски инвеститори да пожеле да учине са зградом старе америчке амбасаде? Да погађамо? 45 спратова? Кластерчић од два-три рога? Хоће ли им бити одобрено? Наравно да хоће.
Појавиће се, убрзо, још state of the art, second to none и сличних пројеката по граду, јер, капиталисти, кад не раде у уређеном систему, увек ће мислити само о свом дупету. Архитекте ће им, наравно, у томе помоћи својим квазифилозфским мистификацијама (искрено, не знам где вас уче том метајезику, али сте у томе успешни).
Када се може - све - нема више кочница ни за једног инвеститора, било где. Не верујмо у Деда Мраза.

А за ово на крају - Београд су са Берлином упоредили странци. Са друге стране, свој град смо са Њујорком упоредили ми сами. Мислим да је ово друго израз Бог зна каквих комплекса и притајених афинитета, али да везе с везом, нити са реалношћу нема. Тезу да Београд може постати "Мали Њујорк" лансирао је наш драги вођа, када је први пут трчао за градоначелника (беше 2007.). Довођење Ђулијанија говори да је у њему све време тињала та кретенска визија (постоје паметни људи који мисле да је свака визија - кретенска, рецимо бивши немачки канцелар, покојни Хелмут Шмит: "Човек са визијом треба да оде лекару") - комплекси су толико јаки, да сиромашна Србија скупо плаћа најам авиона који до Њујорка лети укупно трипут недељно, док се четири дана "суши" међу сурчинским кукурузом.
 
Mnogi gradovi žele da postanu "mali Njujork". Taj fetiš, prisutan pogotovu na bliskom i dalekom istoku, se može videti i u Evropi. Jedna od pretpostavki da neki grad postane "mali Njujork" je i ta da nema prostora za ekspanziju po širini, već se samo može ići u visinu. Zbog toga to sve mora biti baš u starom delu gradu :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430866#p430866:1z6y8gxs je napisao(la):
stf » 30 Jan 2017 09:26 am[/url]":1z6y8gxs]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430441#p430441:1z6y8gxs je napisao(la):
Пантограф » 27 Јан 2017 04:08 pm[/url]":1z6y8gxs]Ма, није важно шта ти мислиш - кад затреба да се гради фалус на другом месту, макар и најнеприкладнијем у целом граду, наћи ће већ некога ко ће да каже како је то идеално место. Ако ти нећеш, што реко Шојић, има ко хоће.
Град који је толико стар, и толико пута рушен и грађен једноставно нема компактну стилски изједначену ниједну једину улицу. Чак ни најстарије "сачуване" целине нису ни близу стилских целина. Па један Косанчићев венац или пак Скадарлија нису ни близу стилски целовитих зона попут њихових пандана у већини европских престоница. Мешање стилова, начина обраде фасаде су обележје Београда и нешто по чему је БГ јединствен у Европи. Не можемо да се такмичимо са Паризом или Прагом у нечему што не поседујемо. То "уклапање по контрасту" јесте душа Београда, његов идентитет, нешто по чему остаје у сећању. Стакло поред сецесије, брутализам поред старе турске куће, стамбена кула поред предратне виле ... тако изгледа 90% старог дела града. Београд је мали Берлин, то често чујемо од туриста. Зато што је сем својим космополитским духом, Берлину сличан и по том контрасту. Такође неки други кажу и да је БГ мали Њујорк. То је због шуме кула на неочекиваним местима. Због те хаотичне висинске регулације.

Неразумевање тога је првокласно непознавање рођеног града, ја бих чак ишао дотле да то назовем и вређањем рођеног града.

Stef svaka cast na vrlo realnoj analizi arhitektonskog nasledja Beograda. To je prosto tako. :gobb:

Prag, Pariz ili Milano necemo biti nikada. Beograd definitivno prati pricu Londona, Berlina i NYC to je toliko ocigledno !

Ko je recimo bio licno ili pogledao London na SV u poslednjih 10 godina sve mu je jasno.
 
@ Zuma

Слажем се да "укпапање по контрасту" не значи да све може са свим. И уклапање по контрасту се учи и изучава и то се не постиже ни мало лако. Али, буди искрен па признај да се у твом случају уопште не ради о томе да се овде претерало, будући да си увек био категорички противник свих пројеката "који се нису уклапали". Да си неки подржао па да ову твоју причу прихватим као искрену и легитимну, него ама баш ниједан....

@ Earthmoving

Конфузне су ти мисли начисто, ништа не могу да похватам шта причаш. Инвеститор је добио више квадрата и све ће му то бити наплаћено кроз опорезивање, финансираће обнову и уређење целог парка као и његово редовно одржавање....такви аранжмани су уобичајени у развијеним системима. Хоће више квадрата, мораће то да плати. Није добио џабе.

@ Пантограф
Не може да се пореди габаритима али су габарити реципроцни позицији. Сем куле Политике и Београђанке, све остале БГ куле су подигнуте на раскрсницама двеју улица, на ћошковима блока где се иначе и подижу реперне куле свуда у Европи. И све куле се уклапају у матрицу јер својом квадратуром и висином су у складу са пространошћу микролокације. Губеревац је по том урбанистичком параметру далеко најшира и најпространија реперна локација у граду. И квадратура је у складу са тиме.
У урбанистичком смислу, почетак, односно завршетак урбане матрице на раскрсници висококапацитетних улица јесте место за куле. Што је локација по тим параметрима "битнија", пожељније су више куле.

Зграда Политике и Београђанка не поштују те принципе стим што смо у случају Београђанке имали невероватне среће да ју је пројектовао изузетно способан архитекта па је она од најкритикованијег пројекта постала симбол Београда....
Хотел Славија је грађен у време када се о Храму није ни размишљало и у контексту времена "не смета". Из данашњег угла требало би јој додати барем 5, 6 спратова а не рушити. Фали јој висина. Ако смета визури, треба јој дати виткости да мање смета. Врло често више зграде мање сметају јер нису здепасте, тј. крмачасте.

За плац бивше америчке амбасаде трчиш пред руду, видећемо па ћемо коментарисати. Може и ту кула, али макс висине Беобанке. А ово за Београђанина (кула Белграде) је постао уобичајени сељоберски манир одређеног броја форумаша који имају неописиви порив да трпају у туђа уста неизречене изјаве и ставове. Ту кулу од почетка не подржавам и то сам написао ко зна колико пута. Па ми ти трпај и даље у уста шта год хоћеш само,признаћеш ... сељоберски је баш.
 
Ништа ти ја нигде не "трпам", само сам поменуо тај објекат, Кулу Белгрејд, јер се уклапа у контекст - и то не "по контрасту", дијалектички, него по формалној логици, како је ја видим. Нема говора о томе да си ти хвалио ту кулу.

А ово:

У урбанистичком смислу, почетак, односно завршетак урбане матрице на раскрсници висококапацитетних улица јесте место за куле. Што је локација по тим параметрима "битнија", пожељније су више куле.

јесте северноамерички урбанизам. У европском, место објеката вишег степена изграђености је уз станице градских шинских система. Знајући да би, најављеним преусмеравањем прве линије метроа на Мостар и тај услов могао да буде испуњен, ипак бих изричито забранио градњу великих објеката уз аутопут, пошто је он оптерећен са више од 100% капацитета, тако да његова "висококапацитетност" не вреди више од пишљива боба и не може да буде урбанистички параметар никако. Забрана (ограничења) би се првенствено односила на пословне и стамбене зграде, пошто оне генеришу највећи број путовања управо у шпицу, кад је на Газели хаос, а мање на шопинг-центре (јер у време када посетиоци иду у њих, "вишак капацитета" још и постоји). Другим речима, Делта планет је за београдски урбанизам прихватљивији објекат од овога.

А, наравно, донедавно је било предвиђено исправо место за изузетно високе (пословне) зграде - непосредно уз Ж. ст. Нови Београд, где већ постоји шински превоз, и локални па и међународни, а и оближње саобраћајнице имају вишак капацитета (Мост на Ади наспрам Газеле)...
 
hotel slavija, gadan za sve pare, u vreme izgradnje nije zaklanjao nista, hram je izgradjen naknadno. nisam do kraj upoznat sa razlozlozima koji su sprecili vernike srpske pravoslavne crkve da naprave svoj hram pre nego sto su ih u tome spreili komunisti koji su im na kraju i i napravili to, otimacinom od naroda preko raznoraznih taksi.. naravno da je bilo i dobrovoljnih priloga ali ocigledno premalo posto se zaslo i u tudje dzepove.
 
Е, па, сада га заклања. А и јесте "гадан за све паре".
 
Da ispucam ovaj jubilarni post pa da vatam maglu
Panto beogradjanka se nalaz na uglu 3 ulice bar se meni tako cini
Ambasada americka bivsa do ulice kneza milosa ostaje kakva jeste to je sam investitor rekao
vratice prozore gdje su nekad bili a ostatak bunkera se rusi i tu se gradi novi objekat
Koji ce upotpuniti blok i visinama odgovarati okolnim ulicama
Mislim da smo super prosli sa kulama 3 prsta
Zemljipomjeraca ne razumijem investitor ce da plati gradu za svaki kvadrat nece on nista dobiti za dz
Jos ce da sredi park o svom trosku
Kamo srece da mu obe udzerice u sarevskoj prodaju vlasnici pa da zaokruzi sve to fino
Inace hotelu slavija samo treba zamjena fasade mislim da je zek uradio tu montazu
Kao sto treba zamjena fasade zgradi lole u bulevaru palati jadran kuli doma omladine politike itd
 
Vrh