Šta je novo?

Severna Tangenta, Most Zemun - Borča

Po meni je ovde izgleda poenta ugurati tunel od Raskrpetlje do Autokomande, sto bih ja iskreno ostavio za tribinu "Beograd u XXII veku". A o smislenosti toga i da Senjak bude deo "gradskog jezgra" ili "centra" a Trg republike ne da ne govorim.
 
Moram reci da jako inspirativno deluju ovi "aerial pogledi" na Bg. Meni isto smeta taj po malo stihijski razvoj kapitalne infrastrukture, koja ce po izgradnji diktirati vizuelni identitet i dalji razvoj grada. Osim funkcionalnosti, sto bi trebalo da je prvi prioritet, ostaje zal sto se nije vodilo racuna i o estetskim vrednostima koje bi ovakvi objekti mogli imati.

Iskoristo sam jednu od slika sa foruma kao podlogu za grubu postavku koncepta, gde su prirodne i morfoloske karakteristike po kojima je Beograd poznat stavljene u prvi plan. Stari grad i Novi Beograd kao vec formirane zone i 3. Beograd koji ce se graditi u buducnosti, skoro u idealnoj formi okruzuju Veliko ratno ostrvo. Ono bi zajedno sa levom "borcanskom" obalom uz minimalne intervencije predstavljalo zelenu oazu i "srce Beograda". Ogromno zeleno srce u centru grada je prelep motiv i osim ekoloske vrednosti, to bi bila sjajna promocija za grad u sirim okvirima. Nesto u rangu sa palmama u Dubajiu, samo sto za razliku od njih, ovde ta prica ima vise smisla. To srce moze biti rezervat zivorinja, kao sto je manje - vise sad, moze biti sportsko rekreativna zona, setaliste, itd, itd,...

U takvoj dispoziciji, sestarom izvucena spoljna tangenta bila bi idealna kao nesto sto zaokruzuje sva tri Beograda i njegovo srce. Necu da ulazim u detalje tipa, da li tangenta mora preko ili ispod ade, da li se mora rusiti pola Dusanovna, Altine i slicno. Cinjenica je da bi ovako nesto bilo ekstremno skupo i tesko izvodivo i da Beograd sebi to ne moze priustiti, ali ovakva investicija podigla bi urbanizaciju Beograda na jedan puno visi nivo nego sto je sad.



Uploaded with ImageShack.us
 
Сјајно.Само круг би морао бити померен или бар деформисан у правцу Звездаре.Изоставио си пола Врачара и Звездаре коју су урбанизовани још пре другог светског рата.
 
Da, da, u pravu si... Ovo je samo gruba skica i razmisljanje na temu... Al znas sta mi nije jasno? Zasto se na borcanskoj strani nije bar malo razmisljalo u ovom pravcu. Tamo bar ima prostora da se stvori nesto vise od pukih linija koje povezuju odredjene tacke, kao sto se trenutno gradi.
 
ovo je odlicno, svaka cast za ideju, najbolja koju sam cuo u dugo dugo vremena. a najgore je sto prilika sa obilaznicom propustena i sad samo mozemo da se kajemo, ovako nesto postalo bi i tako upotrebljivo i tako simbolicno

ostaje ovo srce koje je samo za sebe sjajna ideja a koje i dalje stoji kao nesto finansijski realno i dohvatljivo, ... kanal na borcanskoj strani koji bi formirao konturu srca.. pa koliko bi to moglo da kosta, ima li neko ovde ko moze da da neku realnu procenu?
 
Odlican prkaz IYWTwinYMNlose, samo zabodi sestar u centar (trg republike ili blizu njega).
 
Шестар да се забоде по сред Саве између два дела савског амфитетара. ;)

Разграђевинар,зашто канал? Зашто не шеталиште издигнуто који метар изнад тла и бујног растиња на том потезу? Поглед на реку,ушће и град би био фантастичан.

Иначе,ту се налази велико водоизвориште.
 
naravno, takvo setaliste pored kanala :)
dobra je i ta ideja, sigurno moze i drugacije vizuelno da se resi ta kontura ali ja eto volim vodu a i kanal bi priblizio reku (vodu) borci i otvorio neke druge potencijale.. ako je vodoizvoriste onda to suzava mogucnosti (mozda ne sme ni kanal, ne znam)... odlicna ideja a kako je realizovati o tome zaista moze da se prica
 
Sestar je ovde zaboden u veliko ratno ostrvo. Nego jel zavrseno kumovanje novom mostu , jer vidim da se naziv Kinez odomacio i da ce verovatno ostati tako, sto mi i ne smeta.
 
Мени смета. Једини озбиљан предлог је да буде Пупинов, до сада.
 
toliko velikana...a da se zove kineski..pritom on nije poklon on je placen svaki dinar, pa i vise..jer jekredit u pitanju
 
Vest o napretku radova na sajtu izgradnje mosta http://www.crbcserbia.com

Postavljen prvi nosač
06.11.2012

Na gradilištu mosta Zemun-Borča, 06. decembra 2012 uz pomoć pokretnog krana uspešno je postavljen prvi nosač. To predstavlja novo poglavlje u izgradnji gornjeg stroja glavnog mosta.

IMG_8254_1.jpg


IMG_8256_2.jpg
 
Predlog: Most Duška Radovića. To bi baš bilo šmekerski i Novobeogradski ;)
A nije loše ni Mihajla Pupina.

Edit: moji kriterijumi su da je ili iz Banata ili Zemuna / NBG.
 
Тај план из ГУП-а 2021 је један велики злочин. Већ сам овде писао о томе да су из урбанистичког завода уклонили доказе постојања водоизворишта на тој локацији,тачније еколошку карту која је била непобитни доказ да се на том месту налазе велике количине чистих подземних вода.
 
Na koji način se ugrožavaju vodoizvorišta s obzirom da se ne planira izgradnja industrijskih zona već zona za rekreaciju ?
 
Zimska idila na gradilistu. Kinezi rade, mada nesto sporije. Evo malo danasnje atmosfere.

IMG_3927_resize.jpg

IMG_3875_resize.jpg

IMG_3926_resize.jpg

IMG_3924_resize.jpg

IMG_3876_resize.jpg

IMG_3878_resize.jpg

IMG_3886_resize.jpg

IMG_3891_resize.jpg

IMG_3885_resize.jpg

IMG_3892_resize.jpg

IMG_3894_resize.jpg

IMG_3897_resize.jpg

IMG_3882_resize.jpg

IMG_3918_resize.jpg

IMG_3906_resize.jpg
 
Koliko me obradovao sa ovim slikama, ja bih ga nazvao Zumin most! :gobb: Bravo majstore, odavno ovo iščekujemo! :kk:
 
Veliki Vracar":1okshxbs je napisao(la):
Koliko me obradovao sa ovim slikama, ja bih ga nazvao Zumin most! :gobb: Bravo majstore, odavno ovo iščekujemo! :kk:

Naravno, ne slazem se bas uvek i sa svim sto covek napise, ali stvarno svaka cast na ovim slikama a i na odbrani Kalemegdana! Makar na ovim stranicama. Mada nikad ne znas ko ce sve da procita, tako da u nekoj krajnjoj liniji mozda stvarno utice na stvari. U svakom slucaju, evo i od mene specijalno priznanje za doprinos forumu:

:pob:
 
Posto vam se dopada, ide jedna prava foto reportaza :)

Danas je sinulo Sunce, pa je vlaga u vazduhu najzad opala toliko da zum postaje upotrebljiv. Potrudio sam se da napravim slike sa tri razlicite tacke posmatranja. Tako se najzad pojedini stubovi mogu videti i odvojeno, sto je nemoguce sa naseg standardnog vidikovca. Grupa slikana sa strane je malo mutna, ali treba uzeti u obzir da je u pitanju daljina od skoro 2 kilometra.

Prvo opsti pogled. Most je toliko dugacak da se na fotografiji koja mora da obuhvati obe obale stubovi i pomocni most jedva vide. To je ovo:
IMG_3943_resize.jpg

Desna grana mosta, od glavnog raspona do desne obale Dunava. To su stubovi 2,3, i 4.
IMG_4002_resize.jpg

Pogled na glavni raspon da bi se stekao utisak o stvarnom razmaku izmedju glavnih stubova.
IMG_4003_resize.jpg

Leva grana mosta, od glavnog raspona do leve obale Dunava. To su stubovi 5 do 12.
IMG_3972_resize.jpg

Stepeniste i stubovi 2 i 3.
IMG_4000_resize.jpg

Desni stub glavnog raspona, stub 4.
IMG_3977_resize.jpg

Stubovi 3 i 4.
IMG_3978_resize.jpg

Leva grana mosta, od glavnog raspona do leve obale Dunava. Slikano sa vise pozicije od prethodne grupe. To su stubovi 5 do 12.
IMG_4050_resize.jpg

Levi stub glavnog raspona, stub 5. Oplata je uradjena do pola. Sa strane su pomocne cevi-nosaci. Ovo ce biti brzo gotovo.
IMG_3966_resize.jpg

Stubovi 6 i 7. Jos uvek se radi ispod nivoa koji mozemo videti sa strane.
IMG_4046_resize.jpg

Stub 8. Betoniran do pola. Zavrsavaju oplatu za ostatak.
IMG_4027_resize.jpg

Stubovi 8,9,10,11,12. Od ovih pet, 4 su gotova.
IMG_4020_resize.jpg

Stub 9, ispred koga je ploveci dok za slepove sa peskom. Slepovi su ustvari dosta daleko od stuba iako tako ne izgleda.
IMG_4032_resize.jpg

Stubovi 10, 11, 12. Ispred njih, cevi za pesak polozene na barze.
IMG_4054_resize.jpg
 
Za drugi deo, nazad na vidikovac pored ograde, ali ovaj put sa Suncem, dovoljno svetla i prozracnijim vazduhom, tako da zum moze da dobaci do druge obale a da se i dalje razaznaju detalji. Slikano ubrzo posle prve serije.

Moze se videti niz zanimljivih detalja, pogotovo ako se slike uporede sa prvom serijom.

IMG_4075_resize.jpg

IMG_4074_resize.jpg

IMG_4060_resize.jpg

IMG_4072_resize.jpg

IMG_4062_resize.jpg

IMG_4063_resize.jpg

IMG_4064_resize.jpg

IMG_4066_resize.jpg

IMG_4083_resize.jpg

IMG_4084_resize.jpg

IMG_4087_resize.jpg

IMG_4089_resize.jpg

IMG_4091_resize.jpg

IMG_4092_resize.jpg

IMG_4099_resize.jpg

IMG_4104_resize.jpg

IMG_4106_resize.jpg

IMG_4114_resize.jpg

IMG_4115_resize.jpg

IMG_4116_resize.jpg

IMG_4119_resize.jpg

IMG_4147_resize.jpg

IMG_4138_resize.jpg
 
Vrh