Šta je novo?

Severna Tangenta, Most Zemun - Borča

Где си нашао ту информацију? На страници компаније која га гради ословљавају га са Земун - Борча. За мене овако мало споријег, шта је ту прст у око било коме? Свака им част! Биће среће да нам сви поштено раде, да и сами поштено радимо и да поштено и платимо. Само слепац не види да је кинеско интересовање каква таква шанса за нас.
Стварно не желим да се настави ово у неку расправу. Ако је оно усиљена иницијатива, ово друго делује као усиљена контра иницијатива.
 
Potencijalna imena, u svakodnevnoj upotrebi, ne zvanična:

-Borčanac (ne ti @Borčanac, nego ime mosta)
-Zemunac (otvara velike mogućnosti za varijacije na ime, kao i za viceve), Zemunski (taman da se nastavi beogradska tradicija nazivanja različitih toponima i objektima istim imenima)
-Kineski/Kinez
-Dunavski
 
Ne vidim nijedan razlog zašto bi ovaj mosta nazvali kinsekim. Da nam prave za dž ili neke smešne pare, pa i ajde. Ljudi došli po ugovoru, grade, platićemo ih. Borčanski, Zemunski, Dunavski (jeste i Pančevac je most na Dunavu, ali on već ima ime :) )- sasvim dovoljno za razbijanje glava.
 
Још од постављања камена темељца 2010. године за нови мост изнад Дунава, званично га зову "Кинески мост - Мост пријатељства " . Кад упишете овај назив на претраживачу Гугл, имате доста текстова, чланака, слика о мосту.


Кинески мост (Београд)
Мост пријатељства Кине и Србије (zvaničan naziv: Мост пријатељства Народне Републике Кине и Републике Србије)
http://wikimapia.org/16836473/sr/%D0%9A ... 1%81%D1%82

Veza Zemun-Borča - Most prijateljstva Srbije i Kine
BEOGRAD,18:41, 14.07.2010.editirano:12:52, 27.09.2010.
Autor: Agencija BETA
BEOGRAD - Kamen temeljac za most preko Dunava Zemun-Borča, u koji će biti uloženo 170 miliona evra položen je danas u Zemunu. Prve temelje za "Most prijateljstva Srbije i Kine" položili su
http://www.kurir-info.rs/veza-zemun-bor ... anak-40892


Тадић: У Србији се граде три највећа моста у Европи
Полагањем камена-темељца на месту будућег Моста пријатељства Кине и Србије, председник Србије Борис Тадић и председник Сталног комитета Свекинеског народног конгреса Ву Бангуо симболично су отворили градилиште у београдској општини Земун,……….
објављено: 14/07/2010
http://www.politika.rs/rubrike/tema-dan ... ca.sr.html


Kineski most
01. Septembar. 2012 | 19:03, Izvor : Studio B, Komentari: 1
Most koji će spojiti Zemun i Borču, Most prijateljstva kako je zvanično nazvan, i onako kako ga svi znamo - Kineski most - raste i bukvalno iz dana u dan.
http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=80143


Валтер иде на мост
Кинески радници који граде Мост пријатељства имаће прилике да се упознају са омиљеним глумцем Батом Живојиновићем. Чувени Валтер доћи ће на мост да са градитељима обележи почетак кинеске Нове године.
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... D1%82.html


http://www.putovanja.info/galerija/srbi ... ka_2158651


Most prijateljstva ili Kineski most
Most prijateljstva ili takozvani Kineski most u Beogradu povezivaće beogradska naselja Zemun i Borču, preko reke Dunav.
http://www.lafarge.rs/wps/portal/rs/rs/ ... y_projects


http://florianstuhler.de/administrator/kineski-most
 
Управо тако. Довиђења пријатно. :vops:
 
Можемо да се позивамо и на саме кинезе, цип, милион медијских вести које га називају земун-борча... слажем се само, народ ће одлучити. Иницијативе не сметају, нека га зове ко како хоће, само да не кривимо стање. Ја се на све ово више не јављам. Само ме занима, јеси ли ти Делија у смислу храбар и тако то, или навијачка припадност?
Довиђења, пријатно!
 
Mi smo toliko glup narod da nismo u stanju ni da damo mostu ime!

To potvrdjuju imena beogradskih mostova u poslednjih par decenija...
 
spatiotecte":1mka2d0c je napisao(la):
Mi smo toliko glup narod da nismo u stanju ni da damo mostu ime!

To potvrdjuju imena beogradskih mostova u poslednjih par decenija...

Ma bas smo dobri :D

Imena sluze da bi se jedna stvar razlikovala od druge stvari, ne da bi bila zamena za skolu ili savest. Narod je samo praktican. Kad neko spomene most jedino sto onog drugog interesuje jeste da ne ode na pogresan. Imena na najkraci nacin kodiraju razliku u odnosu na nesto od iste vrste sto moze da te zbuni. Sve ostalo je nepotreban visak. Brankov most: Onaj most u nastavku Brankove ulice. Novi most: Noviji od dva mosta za automobile. Vreme je novac, a trosenje energije na dugacka imena i obnavljanje istorije moze biti zanimljivo deset puta, ali ne i deset hiljada puta. Prirodni jezici su primer skoro savrsene optimizacije.
 
"Most prijateljstva Kine i Srbije" bi mozda imao smisla da su nam ga sagradili besplatno ili po nekim, ne znam, koliko dobrim uslovima. Mi im placamo po trzisnim uslovima i ljudi nam grade most - ne znam kakvo je tu prijateljstvo u pitanju. Nemam nista protiv dobrih odnosa sa Kinom (ionako za 10-15 godina nece biti izbora nego da budes prijatelj sa njima), ali ovo nije bas najsrecniji primer. "Kineski most" je eventualno primerenije iako, opet, nije u pitanju nikakav "kineski most" posto smo lepo i posteno sve platili :)
 
Ja sam za genericke nazive, tipa "Most ljubavi", "Most prijateljstva", itd...

Ako se most naziva po nekoj osobi, to da bude iskljucivo neko "iz nauke" (Milankovic, Pupin, Tesla, itd).
 
Па мкост се и зове Мост Пријатељства.Само што сви знамо на чије пријатељство се то односи. :vops:
 
Ne verujem da bi Pupin pristao da ovaj most nosi njegovo ime. Pa nije on bio jajara.
 
SMP, UMP, sta cemo na kraju dobiti ne znam, sve bitne deonice su na veoma dugom stapu...

Evo jednog predloga za jednostavnu i efikasnu sanaciju zatecenog stanja:

Tunel Ustanicka-Mirijevski bulevar :D

Sad kada Mirijevski bulevar zasluzeno nosi to ime jer je stigao do Mirijeva red bi bio da ga nakacimo na Ustanicku ulicu i olaksamo ulicu Mite Ruzica.

1 km tunela stvara pouzdanu vezu izmedju Karaburme/Visnjice/Mirijeva i Bulevara/Autoputa/Juga Beograda

Uz to mogao bi i tramvaj da se protera kroz tnel pa da Mirijevo dobije i sinski prevoz.

Umesto UMP tunela Grcica Milenka-Severni Bulevar tunelom Ustanicka Mirijevo Tranzit bi dobio vezu Banat-Smederevski put/Autoput bez prolaska kroz centar grada.

Zamena za UMP i SMP, zvacemo ga ZMP: Zvezdarski Magistralni Poluprsten

:vops:

74_tunel-ustanicka-mirijevo.png
 
Ja bih nazvao most Srbija ili drzavni most jer se placa iz republickog budzeta dok se na njemu ubiraju poeni od strane lokalnih lopurda.Recimo ova bag** iz URS sto kaze da su zahvalni sto se most tu gradi,da jer su sprecili kineze da prave most u Vinci koji je bio potrebniji.
 
Meni se sviđa :)
Dakle predlažeš 2(1 drumska + 1 šinska) x 2 trake?
Idealno bi bilo 3x3 ali koliko to košta?

Slažem se da bi ovo u velikoj meri uklonilo potrebu za onakvim UMP-om.
 
vucko":31sfqi13 je napisao(la):
Ja bih nazvao most Srbija ili drzavni most jer se placa iz republickog budzeta dok se na njemu ubiraju poeni od strane lokalnih lopurda.Recimo ova bag** iz URS sto kaze da su zahvalni sto se most tu gradi,da jer su sprecili kineze da prave most u Vinci koji je bio potrebniji.

Pa da ga onda zovemo "Mladjan ne Vinci"? :D

PS Kamo srece da nam je sve drugo u drustvu normalno kao sto su nam normalna imena mostova. Most na Adi, Stari, Brankov, Pancevacki, vrlo sareno i nepretenciozno, i svaki ima neku svoju pricu i prirodnu logiku dobijanja imena. I Kineski most / most prijateljstva prica pricu o jednom vremenu i sta nam se u njemu desavalo, ne treba tu trpati nikakve Pupine i Tesle. Niti verujem da bi oni sami to voleli.

PPS Leonardo je bio pametan covek, u stvari genijalac, on bi rekao da mostu u Vinci :mrgreen:
 
I onda spustimo tramvaj preko mirjevskog potka do visnjicke i to spojimo sa bogoslovijom zidar ima PM
 
Steta sto nema nigde jasnog crteza ranije planiranog tunela koji je gaga uzeo iz 1997me godine iz Politike.

Da li je taj tunel ciljao Matice Srpske ili Mirijevski Bulevar?
 
vucko":18uwjz17 je napisao(la):
Ja bih nazvao most Srbija ili drzavni most jer se placa iz republickog budzeta dok se na njemu ubiraju poeni od strane lokalnih lopurda.Recimo ova bag** iz URS sto kaze da su zahvalni sto se most tu gradi,da jer su sprecili kineze da prave most u Vinci koji je bio potrebniji.

Nisam nikad za prljave igre politicara , ali mi nije jasno to da se stalno potencira da je most u Vinci bio potrebniji u odnosu na ovaj most Zemun - Borca . Da li neko moze da mi objasni tu rec "potrebniji " ?
 
Винчански мост нема смисла ни почињати док се не започну тунели у Бубањ потоку, а готова обилазница дотле се подразумева.
 
Arnorian":2kn0692l je napisao(la):
spatiotecte":2kn0692l je napisao(la):
sta vam je logicnije :D
Од Јурија Гагарина до Канаревог Брда 5 км тунела. Мени то није логично. Мада, нисам Вулканац, шта ја знам о логици.

Не знам о каквих 5км тунела ти причаш и како може да ти смета нормалан прстен а не смета ти одустајање од основне и једине поенте УМП-а и буџење СМТ-а УМП-ом? Тако нешто није забележено у историји урбанизма нигде!

Ако ти је ово логично онда и дефинитивно ниси Вулканац.

untitled.png
 
Vrh