Šta je novo?

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije

Предстоји уклањање крошњи које живот значе

Најава градских власти да ће од средине фебруара почети обнова Булевара краља Александра и да ће први посао бити уклањање стабала платана у делу од Вуковог споменика до Цветкове пијаце узбунила је многе Београђане.

– Ми губимо крошње које живот значе. Шта ће бити када упекну оне врућине? Булевар је симбол града и шта када га посечемо? Кажу да ће посадити 500 нових стабала. То није утеха. То значи да ми старији нећемо ни дочекати да дрворед порасте. Онда ће опет неком другом за 50 година пасти на памет да та стабла посече. Није ми јасно зашто морају да се уклањају сва стабла, нека су сигурно здрава. Ако има и једно које може да се спасе треба све учинити да се одржи у животу, не због нас већ због будућих генерација – каже суграђанка Мирјана Обрадовић.

Она тврди да је последњих година посечен велики број стабала и то на Ади Циганлији, горњем Ташмајдану и неким другим централним деловима града.

– Шуме и дрвеће су плућа града. У Израелу посебно воде рачуна томе и од пустиње буквално краду сваки комад зеленила. А код нас је расло и где не садимо, па смо највећи део успели да уништимо – прича Обрадовићева.

Са њом су сагласни и многи други грађани као што је професор Михаило Малетин. У писму који је послао нашој редакцији он истиче да стручњаци који почињу обнову Булевара краља Александра нису упућени у правила која у Европи морају да се поштују.

– Када се ради реконструкција улице у Европи не само да не мора него, по прописима за пројектовање, не сме да се оштети корени систем дрвета што је полазни и незаобилазни услов инвеститора и пројектанта. Булевар краља Александра је једини прави булевар и за Београд има вредност као Јелисејска поља за Париз или Булевар под липама за Берлин. Ако посечемо дрворед Булевар ће бити претворен у суморну и нељудску површину за кретање возила – наводи Малетин. Он истиче да је у више јавних излагања у току претходних година износио да ако се површински гради лаки метро дуж Булевара краља Александра проблем саобраћаја уопште неће бити решен, већ још више искомпликован.

– Уништићемо једну од највећих урбанистичких вредности коју смо наследили од наших предака, а дужни смо да је чувамо за следеће генерације – истиче у писму Малетин.

Марко Петровић, житељ ове најдуже градске улице каже да не може да је замисли без платана.

– Дрворед ме подсећа на детињство. Овде сам одрастао. Не знам шта ће сви људи који живе у зградама поред. Стабла су била својеврсна заштита, велике крошње чувале су станове од буке, а пружала су и хладовину у току лета – каже Петровић.

Објашњење да дрворед мора бити уклоњен, јер је највећи број стабала уништен после нестручног орезивања деведесетих година, те да ће стабла па и она здрава додатно претрпети оштећење после обнове суграђане не могу да увере у оправданост њиховог уклањања.

Б. В.
[објављено: 25/01/2010]

Izvor: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Predstoji-uklanjanje-kroshnji-koje-zivot-znache.sr.html
 
Razgovarao sam sa likom iz zelenila koji je nadgledao radnike koji su sjekli siblje oko sina za banovom brdu u vezi drvoreda u bulevaru . On kaze sledece drvored je kompletno sredjen i orezan podmladjen prije dvije godine i da ga sjeku jer je dunulo nekom u gradu i jer je lakse izvodjacu radova da drvored nije star jer najstarije stablo ima 100 god a vecina stabala je 40/50 god to su mladjana stabla. Verovatnije ce se zasaditi stabla kao u nemanjinoj ako im dozvole sjecu gradjani .Jer je nekome u interesu da neko uveze 500 sadnica ko toboz nema ih dovoljno u srbiji u pet velikih rasadnika samog zelenila sumarskog faksa poljoprivrednog faksa i faka iz Ns znaci zesca mutljavina kako su ostavili stabla u donjem djelu bulevara bez problema od poste do ETF :rant: :bash:
 
Jedna od ulica kojoj se sprema slična sudbina: kompletna rekonstrukcija kolovoza, trotoara i šina je i Cara Dušana na Dorćolu, a ona opet ima možda i najlepši platanski drvored u celom Beogradu.
 
^ a da li se zna za kada je planirana ta rekonstrukcija?
 
GOJE":2cv18djb je napisao(la):
Jedna od ulica kojoj se sprema slična sudbina: kompletna rekonstrukcija kolovoza, trotoara i šina je i Cara Dušana na Dorćolu, a ona opet ima možda i najlepši platanski drvored u celom Beogradu.
Па неће ваљда, мајку му, да фронтално направе офанзиву на све платане у граду. Идиоти.
 
c.s.i.":161l0orz je napisao(la):
Odlican clanak :kk:
A sto se ne pokrene peticija protiv sece stabala ?
Па хајде да је покренемо.
(Додуше, ја, признајем да не знам како се то ради. Али, овде има оних који би то могли објаснити).
 
Понедељак, 25. jануар 2010.

Дрворед у Булевару краља Александра треба обновити због опасности по грађане и имовину


1375153_Bulevar_kralja_Aleksandra_s.jpg


На захтев ЈКП „Зеленило – Београд”, Шумарски факултет је урадио две студије о стању дрвореда у Булевару краља Александра. Резултати студија, које су рађене још 2005. и 2008. године, истоветни су када је у питању перспектива стабала и потврђују чињеницу да је овај дрворед због старости најосетљивији у граду и да га због болести и опасности по грађане и имовину треба обновити.

– У дрвореду који се налази у Булевару краља Александра од 1995. до 1997. направљени су велики пресеци на крошњама који не могу да зарасту и захватила их је централна трулеж. Остао је само један део који је здрав, а на њега се настављају гране дужине по седам и више метара, пречника од 10 до 15 центиметара. Та стабла представљају потенцијалну опасност за безбедност грађана. У протекле две године већ су посечене гране на потезу до Ђерма, али је то само привремена мера јер би због трулежи ова стабла требало врло брзо да се уклоне и замене новим – каже професор Чедомир Марковић, аутор студије која је урађена још 2008. године.

Према његовим речима, овај потез од Вуковог споменика до Цветкове пијаце има око 400 стабала и око 70 одсто је до те мере захваћено трулежом да би за неких седам до десет година требало да се замене. Детаљно је прегледано свако стабло, свака крошња, на сваком стаблу је евидентирана трулеж, а највећи део је до те мере оштећен да му нема спаса.

Дражен Тица, директор сектора одржавања у ЈКП „Зеленило – Београд”, каже да је пројектом ЦИП-а у Булевару краља Александра предвиђена потпуна реконструкција ове саобраћајнице тако да и остали комуналци својим инсталацијама улазе у зону кореновог система, и на тај начин га засецају.

– Када се ради комплетна реконструкција, потребно је да се уради и комплетна реконструкција дрвореда на том делу улице – тврди Тица и додаје да би се, без обзира на реконструкцију Булевара краља Александра, животни циклус овог дрвореда завршио за највише десет година и морао би се сећи. Можда не одједном, али сукцесивно свакако.

Садња нових стабала радиће се у сарадњи са Шумарским факултетом и Републичким шумарским институтом. Намера је да се направи једна врста округлог стола на коме би учествовали еминентни стручњаци из струке и договорили се шта је најбоље да се засади.

– Грађанима је врло битно рећи да нове саднице нису саднице од годину, две дана, већ од седам до десет година и већ су формиране. Оне ће врло брзо преузети функцију већ постојећих и зато је боље засадити их сада па за седам година имати прави дрворед, него чекати наредних десет година да се та стабла сруше па онда садити нова – тврди професор Чедомир Марковић, напомињући да ће премештањем колосека у средњи део булевара убудуће бити лакши прилаз крошњама и орезивање стабала. Он опомиње да су још неки дрвореди у најужем делу града у врло лошем стању и да ће морати да се засаде нови.
www.beograd.rs
 
Ne mogu da citam ceo tekst na cirilici, o cemu se radi? Kakva opasnost? Samo kratko, u jednoj, dve recenice. Hvala :)
 
clanak u poltici je potpuno pogresno akcentuiran i ni na koji naicn ne dorpinosi borbi za ocuvanje bulevarskih platana, vec iz razloga sto se kod nas niko ne pali na fore tipa "pluca grada", letnja zega isl. Postoje odredjeni argumetni i ideje koje ljudi u zelenilu imaju i treba pokazati da su ti argumenti i ideje vec po sebi slaboumni i da vredjaju inteligenciju a ne protiv monstruma istupati sa raspricanom ekoloskom pricicom.

Hjihovi argumetni su da su platani bolesni, da delovi mogu da padnu za vreme oluje, da moraju da budu uklonjeni da bi sine bile premestene na sredinu ulice, da dodiruju tramvajske zice i tekao ugrozavaju bezbednost. Da je ista od toga tacno i da ima tezinu koju im Zelenilo daje, platane bi trebalo ukloniti. No njihovi argumetni su nebulozni i protivrecni. Zato treba insititrati na sledecem:

* nestrucan rad sluzbi za brigu o zelenilu (svedoci smo sve vise posecenih stabala koja su potpuno zdrava; vidi se na panju da uopst enisu bila trula dok su bolesni panjevi koje sam u Evropi vidjao potpuno truli i suplji iznutra)

* rizik od padanja u vreme oluje postoji svuda u svetu, ali jos nikom nije padalo napamet da ga zbog toga posece; postoje odredjene vrste koje su same sklone padanju kada narastu, ali platani tu ne spadaju

* mediokritetski argumetni i planovi (bice zasadjena neka niza listopadna vrsta kako krosnje ne bi dodirivale bandere i tramvajske zice - ali upravo zbog toga se drvece i obrezuje, a ne samo iz bioloskih razloga; obrezivanje ima svoju nauku i u oblikovanju krosjne, a ja sam u parizu gledao kako se krosnje rezu da ne bi dodirvale prozore stanara)

* nestrucan odnos prema drvecu i ostalih gradskih institucija (po planu zavoda za zastitu spomenika posecen je svo drvece na platou ispred studnetskog trga zato sto nije postojalo pre rata (!), a posle su nadjedne predratne slike na kojima postoji)

* odnos prema gradjanima koji vredja inteligenicju (neophodno je uklanjanje uz ivicu postavljenih platana da bi se sine premestile na sredinu ulice; sa druge strane platani toboze posle 80 godina na nedozvojleni nacin smetaju tramavajskim zicama i to posebno sada kada ce one biti premestene u sredinu)
 
Kada se radi kompletna rekonstrukcija, potrebno je da se uradi i kompletna rekonstrukcija drvoreda na tom delu ulice – tvrdi Tica i dodaje da bi se, bez obzira na rekonstrukciju Bulevara kralja Aleksandra, životni ciklus ovog drvoreda završio za najviše deset godina i morao bi se seći. Možda ne odjednom, ali sukcesivno svakako.
Koja je ovo baljezgarija, pa platani u Barseloni i Parizu su delom i 20-30 godina stariji od nasih, a ja znam jednu ulicu u Frankfurtu u kojoj platani imaju 120 godina. I uopste treba da ih je sramota sto stalno govore o zameni, a ne pominju da Zelenilo ne planira da posadi platane, vec neko "nize listopadno drvece", koje "nece smetati tramvajskim zicama i dodirivati bandere".

Problem je sto ti ljudi sa sumarskog fakulteta procenjuju to drvece kao da je deo neke sume sa milion stabala, koje cim malo zaostane za ostalim drvecem treba secnuti, a ne gradski drvored u kome svako pojedino stablo ima i izvanbiolosku i izvanekolosku vrednost. Ako te studije godinama postoje, zasto nikad niko nije nasao za shodno da ih podeli sa nama gradjanima koji smo ih i finansirali, nego sada pokusavaju da nas dovedu pred svrsen cin. Mozda bi gradjani, da su studije ranije predstavljene, zeleli da ih neko drugi uradi i da im se novac za lose uradjenu studiju na sumarskom fakutlteu vrati, ako se pokaze da je lose uradjena.

zn1uub.jpg
 
Ma neka oni postave tu studiju u javnost prvo, da i mi vidimo koji su tu kriteriju korišćeni i kako...
 
- Nema ljudi tu nikakve studije! Postavljen je rok od sest meseci da se izmeste sine, kontaktna mreza, bandere, toplovod, kanalizacija, vodovod, ptt, poplocaju trotoari, i uz sve to ne prekidati saobracaj..... to je isuvise malo vremena da bi se zaje*******avali da cuvaju stabla....zato ce samo da ih otcvikare!! Drugo, i ja verujem da ce sadnice da uvezu, sto znaci da je neko primio pare! Trece, svi znamo koliko je Zelenilo Beograd neodgovorno preduzece, i verujem da se nisu brinuli kako treba o tim stablima svih ovih godina, pa je tacno da ima dosta trulih.....ali sigurno da nisu sva!
 
a kad se vec dugo i pomno planira kompletna rekonstrukcija bulevara, zasto su onda nedavno ulozili pare u doterivanja sina na doticnom ptezu?
 
zato što su šine bile u takvom stanju da su tramvaji počeli da iskaču iz njih. a i to doterivanje je bila obična krpačina sa, kako je direktor rekao na jednoj drugoj temi, starim šinama iz resavske. tako da sa te strane nema mesta za zamerke, jer su samo zakrpili na brzaka šine do rekonstrukcije
 
danas ju poltici objavljen clanak u kome pise da su stabla od liona do cvetka zdrava, ali da ce biti ukonjena kakao bi i na tom potezu, kao od vuka do cvetka, bila zasadjena neka druga vrsta!
 
- Pa to je cisto priznanje da je neko uzeo pare, da bi se neki uvoznik ovajdio.....takvi platani su u svetu zasticeniji od belih medveda,a oni hoce da posade ``vrstu kaoja je prilagodjena urbanim uslovima i ne smeta zgradama``! Pitam ja njih, kojim zgradama, kad su od Vuka do Cvetka uglavnom udzerice, koje ce sada doci do izrazaja i Bulevar ce liciti na selendru!
- A sto se krpacine sina tice, to je vec najklasicniji primer pranja para! Pa te sine su krajnje nebezbedne vise od deset godina, i bas su ih obnavljali sad, pred rekonstrukciju!!! Pa to je ustaljena praksa u Beogradu!
 
^ uzeli su da ih menjaju pošto je tramvaj dva dana zaredom iskočio iz šina kod cvetka. i nisam 100% siguran, ali mislim da je beograd put radio to menjanje sa svojim starim šinama, tako da ne verujem da su se baš naprali para :)
 
- Da, ali nisu morali da krpe celu deonicu....a sto kazes, nisu to neke pare..pre bih rekao da je to uradjeno da bi radnici imali sta da rade, malo za dnevnice i tako, to je u redu, ali se ipak bojim da se u toj prici ipak najvise ovajdio neki direktor! Takodje u istu pricu spada i, cini mi se proslogodisnje, menjanje svih stajalisnih nadstresnica duz Bulevara!! Cemu, ako ce samo godinu dana posle toga, iste te nadstresnice da cupaju i premestaju na sredinu ulice!? To mi najvise lici na nenamensko trosenje budzetskih sredstava!
 
Podseticu vas da nisu samo sine na kriticnim mestima promenjene vec i stavljen nov sloja asvalta. Kazate, to je uradjeno da bi radnici imali sta da rade? Pa neka je u pitanju i 50 radnika, sigurno nije veca korist od toga, nego gubitak koje su desetine hiljade ljudi imale u vremenu u kome nisu saobracali tramvaji.
 
Lucifer":17yi6usq je napisao(la):
Podseticu vas da nisu samo sine na kriticnim mestima promenjene vec i stavljen nov sloja asvalta. Kazate, to je uradjeno da bi radnici imali sta da rade? Pa neka je u pitanju i 50 radnika, sigurno nije veca korist od toga, nego gubitak koje su desetine hiljade ljudi imale u vremenu u kome nisu saobracali tramvaji.
Мени стварно није јасно зашто се по свему пљује у последње време на овом форуму. У свему је нека завера, крађа, сви су постали потпуно параноични. Наравно да има места критикама, пљувању, али не треба претеривати, губи се смисао онда.

Што се тиче САНАЦИЈЕ шина која је пре пар месеци извршена, било је или то- или трамваји не иду до краја реконструкције булевара. Шине су биле у очајном стању, у року од пар дана је неколико трамваја испало из шина, и није било друге. А те десетине хиљада људи би испаштале 6 месеци дуже да поправка није урађена. И да, трамвајске шине имају "прагове" којима су повезане испод асфалта, тако да, кад се мењају, мора и да се скине асфат, и после да се стави нови. Јаооо, стављали су нови асфалт, замислите! :rant:
 
Vrh