Šta je novo?

Savski trg

Podzemni su nemoguci jer je tu duz nemanjine ogroman kolektor I zbog visine podzemnih voda.
 
Ipak neki mladi ljudi su imali smelosti da u holu JDPa juce , kazu sta imaju na tu temu i to pred brojnom publikom sa sve poznatim imenima nase arhitektonske elite !



/STF Не можемо критиковати решење због пар гована, графита и пикаваца у фонтани/
 
Вожд,

Настављаш да замераш пројектантима на манама садашњег коришћења локације а исте мане су постојале и пре реконструкције. Мањак људи на левој половини трга и никада нико на десној нешто говоре. Људи су у том простору на тим клупама чекали аутобус јер стајалиште није имало довољно клупа. Данас стајалиште има дугачку клупу која мења те.

Нико се ту није "одмарао" јер тај ко би дошао ту да се одмара би морао да буде психички поремећен. За одмор се иде у Мањеж. Мир Мањежа (који је парк по дефиницији) се не може поредити са високобучном локацијом Савског платоа. Нико се не одмара на Савском тргу. Нико се никада није одмарао. Људи чекају аутобус. То је све.

Ниско растиње по Београду је најмасовнији јавни клозет у граду и не могу да поверујем да ти мислиш да нико не би мокрио да је посађена трава. Видео сам жену да води дете у клозет у жбун на том поменутом Платоу Зорана Ђинђића, видео сам човека како уринира, видео сам небројено гована у том жбуњу.....
 
Mogu da se slozim da beogradu ne ide to nisko rastinje, i da dok se odredjene navike ne promene i dok se "posadi i nestani" kultura zameni sa redovnim odrzavanjem uvek cu radije videti poplocan plato nego blato sa pokusajem kultivisanja, nazalost
 
Zaista je tokom poslednjih desetak godina uspesno sprovedeno pustosenje uklanjanjem vecine takvog rastinja koje daje najvise kiseonika i cisti najprizemnije slojeve vazduha od zagadjenja. Sem toga svojim izgledom i blizinom vidnom polju, razni oblici cvetova i listova imaju poseban znacaj na ljudsko zdravlje i svakodnevno raspolozenje.

Ako neko hoce da se rastereti, ucinice to i na betonu i ispod prozora.A to se sprecava na druge pravne i vaspitne nacine, a ne proglasavanjem krivcem neceg sto je najlepse i najkorisnije !

Posledica uklanjanja srednjeg rastinja je i bujanje grafita i njihovih optimistickih poruka koje mnogim sugradjanima pokazuju pravac ka nekoj svetskoj metropoli u kojoj su zidovi cistiji.

Bilo kako bilo, automobil je uvek i svuda rado vidjen zasad.
 
Malo da se vratimo u rikverc 1941 7 aprila da vidimo kako je to nestalo dosta toga u nepovrat
111ut.jpg

101cv.jpg

002nol.jpg

001lhvd.jpg

Netragom ratnog vihora nestalo
008gon.jpg

107gw.jpg
 
vucko":1juyxt7h je napisao(la):
Podzemni su nemoguci jer je tu duz nemanjine ogroman kolektor I zbog visine podzemnih voda.

Zasto svi kazu da su nemoguci podzemni prolazi kada je to spasonosno resenje za Savski trg?
Ne mogu da zamislim da danas u 21 veku ne postoji nacin da se prevazidju problemi sa podzemnim vodama.
Kako onda misle da iskopaju podzemnu garazu ispod buduceg hotela na Kalemegdanu koji ce biti tik pored Dunava?
Zar ne moze da se smisli nekakav sistem odvodnih kanala, brana i sl. koji bi sprecio eventualnu poplavu u podzemlju?
Govorite kao da bi iskopavanjem tih 4-5 metara napravilo jezero od trga. Mislim, u svetu prave podvodne tunele za metro, vestacka ostrva u okeanima itd. a mi ne mozemo nekoliko metara podzemnog prolaza kilometar od obale ne tako velike reke...
 
Драгче, ниси разумео. Није проблем у подземним водама иако оне поскуљпљују ствар неколико пута, већ у позицији колектора. Не може се кроз њега.

Било би корисно када бисмо знли где се он налази тачно да бисмо знали шта је могуће а шта не. Оно код Сајма више не сме да се догоди.
 
Gledam ove stare fotografije... Koliko je nekada ceo taj deo grada bio lepsi...
Meni se licno ne svidja sadasnje uredjenje platoa, i mislim da bi generalno ceo taj deo oko zeleznicke stanice trebalo srediti pa neki platoi i parkici budu samo 'sminka'... nekako mi ne ide da u tako zagadjenom delu grada medju svim onim stanicama i ulicama punih kamioncina, prave plato sa staklenim plocama, cvecem itd....
 
Gdje su skulture zavrsile trenutno se istrazuje mozda ce zvjezdarkavracaric znati nesto vise .Inace obratite paznju na unutrasnjost koja je totalno promjenjena obnovom i na ostatke velikok sata iznad ulaza ,kao i grb iznad istog i godina koja je bila drugacije ispisana.EVO danasnjih slika iz priblizno istih uglova i sam savski trg
dsc07016.jpg

dsc07018.jpg

dsc07014.jpg

dsc07019.jpg

dsc07020.jpg

Ukradena tabla kortena sta zna djete staje sto kila
dsc07025.jpg

dsc07024.jpg

dsc07021.jpg

dsc07015.jpg

dsc07027.jpg

dsc07028.jpg

dsc07032.jpg

dsc07029.jpg

dsc07034.jpg

dsc07035.jpg

dsc07041.jpg

dsc07038.jpg

Inace ljudi zive u toj poluraspadnutoj baraci na trgu akolo je katastrofa
 
stf":2sv6du1t je napisao(la):
Вожд,
Настављаш да замераш пројектантима на манама садашњег коришћења локације а исте мане су постојале и пре реконструкције.
То што је претходно стање бил катастрофално (али мало мање него ово сада) не значи да треба да стално дајемо правдање новим лошим пројектима.

stf":2sv6du1t je napisao(la):
Мањак људи на левој половини трга и никада нико на десној нешто говоре. Људи су у том простору на тим клупама чекали аутобус јер стајалиште није имало довољно клупа. Данас стајалиште има дугачку клупу која мења те.
Проток људи кроз паркић је раније био много већи јер су људи изласком из аутобуса могли да прекрате пут кроз парк и оду у немањину. Зашто је улаз са доње стране потпуно затворен ? Погледајте камере на интернету и видећете да је пролазност кроз парк НИКАКВА. Када је већ тако, зашто тај простор није више озелењен? Дајеш аргумент да због садашњег темпа живота, гужви и слично нема места за зелениш а када видимо да је парк ПУСТ онда ту нека основна логика не постоји. Или има гужве или нема. Ако има гужве онда оне плоче којима су окупирали цео простор имају смисла. Али гужве нема. Нико жив кроз тај плато не пролази. Стога, не видим ни један једини разлог да се тај плато није оплеменио и осавременио са основном идејом платоа који је постојао као на црно белим сликама изнад што су постављене : високо дрвеће, цвеће, ниско растиње, елегантне челичне оградице које би спречиле евентуалне "нападаче" (као у мањежу или код финансијског парка). Где би се цртали графити да је пројектант направио обичне челичне ограде (висине пола метра) ? Ко би имао храбрости да прескаче ту ограду да би уринирао по том ниском растињу?

stf":2sv6du1t je napisao(la):
Нико се ту није "одмарао" јер тај ко би дошао ту да се одмара би морао да буде психички поремећен. За одмор се иде у Мањеж. Мир Мањежа (који је парк по дефиницији) се не може поредити са високобучном локацијом Савског платоа. Нико се не одмара на Савском тргу. Нико се никада није одмарао. Људи чекају аутобус. То је све.
Ако људи само чекају аутобус, сада им је то онемогућено да раде из парка јер би морали да претрче 50 метара да би стигли на њега онда која је сврха платоа? Ако ионако нико "нормалан" није ту седео? Више не може ни да се прекрати пут, тако да му је и та намена обесмишљена. Да када је већ тако слабо посећен има сврху оплемењивања простора зеленилом, то би имало смисла.

stf":2sv6du1t je napisao(la):
Ниско растиње по Београду је најмасовнији јавни клозет у граду и не могу да поверујем да ти мислиш да нико не би мокрио да је посађена трава. Видео сам жену да води дете у клозет у жбун на том поменутом Платоу Зорана Ђинђића, видео сам човека како уринира, видео сам небројено гована у том жбуњу.....
Ако је ниско растиње најмасовнији јавни клозет, шта је онда зарђала ограда са једним метром високим травуљинама из којих само чекаш кад ће неки пацов да искочи ? Уосталом, зашто је ширина те "преграде" морала да буде онолика? Нису могли да направе ужу на уштрб платоа а да сам тротоар прошире за метар?
Понеси једном кофер, стави га на точкиће и пробај да прођеш иза стајалишта и видећеш да ако неко седи ти са тим кофером не можеш да прођеш а да га не удариш.

Суштина постојања Савског трга(платоа):
- проходност
- зеленило и оплемењивање (спуштање температуре лети, утопљавање простора зими када удари новембарски ветар)
- привремени предах (под условом да је парк ефикасно приступачан)
- леп први дочек за неког ко са оронуле железничке станице први пут доживљава Београд

Суштина коју су пројектанти, укључујући и државне органе који су учествовали у овој ујдурми промашили:
- непроходност (смањен је пролаз кроз плато, повећане су гужве на тротоару, повећана напетост и нервоза проласком кроз тај део)
- нарушен мир укидањем свог зеленила (4 стабла која су посађена нису ни близу онога што том платоу треба да би се тај мир и усаглашеност постигла)
- привремени предах обесмишљен чињеницом да је материјал који је постављен зими претерано хладан за седење, лети ужарен.
- одвратан призор са излаза из ж станице : графити, ђубре, и остале лоше народне навике (које се нису пренебрегле паметнијим избором ограде, материјала, облика, итд)
- хладан и стерилан простор који потпуно одбија својом појавом
+ јефтиноћа завршне израде, јефтиних материјала су додатно стимулисали негативан однос према свему томе.

Дакле, ово је слика и прилика зашто нас сваки западњак третира (у погрдном смислу) као део источне европе (неуређено, прљаво, јефтино, сиромашно, итд):
dsc07032.jpg

dsc07025.jpg

dsc07021.jpg


Ово би могла да буде и слика из 70тих док је Чаушеско био на власти, или неке јужнопругашке касабе на периферији малог града. Ово није слика која треба да представља Београд. Ово је далеко од Београда и онога што Београд треба да буде. Сиромашно, безидејно, ископирано, без трунке креативности, стерилно, бледо, прљаво, сиво, просторно недефинисано, неусклађено са окружењем, промашена свхра. Дно дна.
 
Joj stvarno je odvratno i musavo...
Zao mi sto ovaj hotel ostade bez dve kupole sa strana kao pre rata.. mnogo lepse je izgledao nekada
 
Већ више пута сам објаснио зашто је та пречица кроз "парк" (опет погрешан израз) преграђена и стварно ми не пада напамет да то понављам по шести пут. Ако си довољно залудан да пратиш пролазак људи преко платоа са јавним камерама, изволи прелистај тему па нађи зашто је то тако како јесте.

А што се тиче зеленила, заиста не знам како неко и даље може да тврди да сада има мање зелених површина? Стабала има више него пре, зелене површине су мало мање али су посађене далеко отпорније врсте са далеко бољим еколошким ефектом него пре. Плус вода.


И волео бих да се престане са критикама ауторима због никаквог одржавања јавних површина од стране јавних служби. Тај плато никада није опран као што некадашња трава никада није заливена.

Том логиком да је пројектант требао да предупреди запишавања можемо применити и на Студентском парку. Зашто не срушимо оне масивне ограде парка јер су тако високе леп заклон за људе да уринирају. Можемо да ставимо плетену жицу да се нико не може сакрити.

Или је то у овом случају опроштено јер је то предратна идеја? Пошто видим да преовладава став да је све пре рата било кул, колико год лоше било, а све после рата никакво, а данас ужасно....
 
Rekao bih da je u pitanju fetisizacija monarhistickog perioda koja se desava trenutno kulturno I forsirana je od strane vlasti a koliko vidim to se I odrazava na druge sfere,recimo ovde na arhitekturu.
 
@ stf
Ово је лепо:
image.jpg

Ово није лепо:
IMAG0156.jpg


Можемо о укусима до сутра, али лепоту свако са иоле смисла може да препозна.

1. Вода са оним ситним камењем не може да функционише у оним условима стога нема никакву свхру и тога је морао да буде свестан творац. Временом ће недостатак воде од те фонтанице да направи обичну баруштину, са додацима народне бахатости (отпаци, урин, ...)

2. Зеленила има много мање него што би требало да буде обзиром да је промет кроз парк минималан.

3. Стаклени споменик у најзагађенијој улици је код творца споменика морало да изазове барем неку дилему око тога како, колико и ко ће то одржавати да споменик не би био изложен руглу. Која је симболика прљав и неодржаван споменик? Није ли идејни творац те грдосије имао мисао да у Србији за такве ствари требају специјалне службе за које град никад није имао ни воље ни пара да одржава?

Што се тиче ограде на студентском парку, у оно време када је рађена није било те "културе" жврљања по зидовима и тај ко је то радио је добијао по прстима. Данас се то нити кажњава нити иког брига очигледно, и када је тако онај ко прави споменик треба да има на памети да своје дело треба да направи тако да без обзира на људски немар колко толко остане чисто и уредно.

Занимљиво је како је неко споменуо да је симболика белих плочника у "чистоти оних који су дали живот за своју државу" а није размотрио да ће та чистота плочника сада бити симболика "прљавости оних који су дали живот за своју отаџбину" јер материјал од ког је прављено поплочање у најредовнијим одржавањима временом постаје ПРЉАВ. Или је можда архитекта себично себи у браду рекао "ЈА ћу да ставим бели плочник а ко ће и како да одржава није мој проблем".
На свим нивоима је комплетан пројекат промашен.
 
Mislim da STF ovde demonstrira svoju neracionalnu tvrdoglavost...
Park je blagi uzas i sramota me je sto postoji na tom mestu i sto su neke pare bacene na njega...
To nema veze sa neodrzavanjem, vec sa samim projektom...
 
direktor":z9olu1kl je napisao(la):
O ukusima netreba raspravljati
Због те заблуде данас они који о укусима мисле да не треба да се расправља праве овакве паркове. Јер о укусима не треба да се распрљава. Онај ко нешто направи, доста себично ће да одбије било какву расправу о укусима. Јер о укусима не треба расправљати.
 
Vrh