stf":2sv6du1t je napisao(la):
Вожд,
Настављаш да замераш пројектантима на манама садашњег коришћења локације а исте мане су постојале и пре реконструкције.
То што је претходно стање бил катастрофално (али мало мање него ово сада) не значи да треба да стално дајемо правдање новим лошим пројектима.
stf":2sv6du1t je napisao(la):
Мањак људи на левој половини трга и никада нико на десној нешто говоре. Људи су у том простору на тим клупама чекали аутобус јер стајалиште није имало довољно клупа. Данас стајалиште има дугачку клупу која мења те.
Проток људи кроз паркић је раније био много већи јер су људи изласком из аутобуса могли да прекрате пут кроз парк и оду у немањину. Зашто је улаз са доње стране потпуно затворен ? Погледајте камере на интернету и видећете да је пролазност кроз парк НИКАКВА. Када је већ тако, зашто тај простор није више озелењен? Дајеш аргумент да због садашњег темпа живота, гужви и слично нема места за зелениш а када видимо да је парк ПУСТ онда ту нека основна логика не постоји. Или има гужве или нема. Ако има гужве онда оне плоче којима су окупирали цео простор имају смисла. Али гужве нема. Нико жив кроз тај плато не пролази. Стога, не видим ни један једини разлог да се тај плато није оплеменио и осавременио са основном идејом платоа који је постојао као на црно белим сликама изнад што су постављене : високо дрвеће, цвеће, ниско растиње, елегантне челичне оградице које би спречиле евентуалне "нападаче" (као у мањежу или код финансијског парка). Где би се цртали графити да је пројектант направио обичне челичне ограде (висине пола метра) ? Ко би имао храбрости да прескаче ту ограду да би уринирао по том ниском растињу?
stf":2sv6du1t je napisao(la):
Нико се ту није "одмарао" јер тај ко би дошао ту да се одмара би морао да буде психички поремећен. За одмор се иде у Мањеж. Мир Мањежа (који је парк по дефиницији) се не може поредити са високобучном локацијом Савског платоа. Нико се не одмара на Савском тргу. Нико се никада није одмарао. Људи чекају аутобус. То је све.
Ако људи само чекају аутобус, сада им је то онемогућено да раде из парка јер би морали да претрче 50 метара да би стигли на њега онда која је сврха платоа? Ако ионако нико "нормалан" није ту седео? Више не може ни да се прекрати пут, тако да му је и та намена обесмишљена. Да када је већ тако слабо посећен има сврху оплемењивања простора зеленилом, то би имало смисла.
stf":2sv6du1t je napisao(la):
Ниско растиње по Београду је најмасовнији јавни клозет у граду и не могу да поверујем да ти мислиш да нико не би мокрио да је посађена трава. Видео сам жену да води дете у клозет у жбун на том поменутом Платоу Зорана Ђинђића, видео сам човека како уринира, видео сам небројено гована у том жбуњу.....
Ако је ниско растиње најмасовнији јавни клозет, шта је онда зарђала ограда са једним метром високим травуљинама из којих само чекаш кад ће неки пацов да искочи ? Уосталом, зашто је ширина те "преграде" морала да буде онолика? Нису могли да направе ужу на уштрб платоа а да сам тротоар прошире за метар?
Понеси једном кофер, стави га на точкиће и пробај да прођеш иза стајалишта и видећеш да ако неко седи ти са тим кофером не можеш да прођеш а да га не удариш.
Суштина постојања Савског трга(платоа):
- проходност
- зеленило и оплемењивање (спуштање температуре лети, утопљавање простора зими када удари новембарски ветар)
- привремени предах (под условом да је парк ефикасно приступачан)
- леп први дочек за неког ко са оронуле железничке станице први пут доживљава Београд
Суштина коју су пројектанти, укључујући и државне органе који су учествовали у овој ујдурми промашили:
- непроходност (смањен је пролаз кроз плато, повећане су гужве на тротоару, повећана напетост и нервоза проласком кроз тај део)
- нарушен мир укидањем свог зеленила (4 стабла која су посађена нису ни близу онога што том платоу треба да би се тај мир и усаглашеност постигла)
- привремени предах обесмишљен чињеницом да је материјал који је постављен зими претерано хладан за седење, лети ужарен.
- одвратан призор са излаза из ж станице : графити, ђубре, и остале лоше народне навике (које се нису пренебрегле паметнијим избором ограде, материјала, облика, итд)
- хладан и стерилан простор који потпуно одбија својом појавом
+ јефтиноћа завршне израде, јефтиних материјала су додатно стимулисали негативан однос према свему томе.
Дакле, ово је слика и прилика зашто нас сваки западњак третира (у погрдном смислу) као део источне европе (неуређено, прљаво, јефтино, сиромашно, итд):
Ово би могла да буде и слика из 70тих док је Чаушеско био на власти, или неке јужнопругашке касабе на периферији малог града. Ово није слика која треба да представља Београд. Ово је далеко од Београда и онога што Београд треба да буде. Сиромашно, безидејно, ископирано, без трунке креативности, стерилно, бледо, прљаво, сиво, просторно недефинисано, неусклађено са окружењем, промашена свхра. Дно дна.