Питање је погрешно формулисано. Питање "Шта је лепше?" је неадекватно када се пореде две потпуно различите ствари, два времена, два концепта.
Људима овде треба прво појаснити да су појмови: "плато", "трг", "парк", "врт" потпуно различити видови уређења јавног простора, потпуно различити концепти истог и намењени су потпуно различитим локацијама јер имају различиту намену. Не може се поредити "врт" (предратно решење) са "платоом" (садашње решење) назвати то "тргић" (тај појам не постоји) а у ствари је сквер и притом питати "Шта је лепше?". Може се поставити питање: "Шта више волите? Плато или врт?"
Друга ствар која треба да се разграничи је појам "трг" и "сквер". Савски трг се само тако зове, али је то по саобраћајном и просторном концепту данас "сквер". Као и Славија. Трг је потпуно другачија категорија јавног простора.
Даље, локације уређене као "трг" или "плато" имају далеко мање зелених површина од локације уређене као "врт" или "парк". Често зелене површине парковског типа на платоима и трговима не постоје већ се уводе саксије и жардињере. У случају Савског трга расписан је конкурс за плато и добили смо плато по дефиницији речи "плато". Као пример из уџбеника. Сасвки плато је можда и једини прави плато у целом граду.
На крају, зашто плато а не врт? Просто, јавни простори уређени као "плато" или "трг" се уређују на локацијама високе пешачке фреквентности и кратког задржавања. Трг због своје величине може имати и баште угоститељских објеката и динамичне фонтане, док је плато много мањих размера и служи за кратка задржавања.
Ако имате површински мали простор високе пешачке фреквентности сулудо је на таквом месту пројектовати врт или пак парк. Пре овог конкурса имали смо недефинисану површину која није била ни трг ни парк, ни врт ни плато, која није имала хлад (упркос веровању) ни много више зелених површина (упркос веровању). Погледајте на Бингу, па се уверите ако не верујете.
Предратни концепт овог простора као вртног садржаја је данас непримењив на тој локацији. Пре рата било је много мање пешачки фреквентно место,много мање саобраћаја и људи су често ходали и улицом те је места за врт имало. Данас то није случај.
Савски плато има сасвим довољно зеленила (за нијансу мање него пре), више посађених стабала него пре (која морају да порасту за хлад) и представља квалитетно замишљен плато. Лоша изведба и очајно одржавање је сасвим друга прича. Не можемо критиковати решење због пар гована, графита и пикаваца у фонтани када нам Трг Републике има кратере, поломљене мермерне плоче и блато. Значи одржавање не постоји. Пројектант није крив због тога.
Дакле, за крај. Не можемо поредити врт са платоом. Можемо да поредимо Савски плато са платоима у свету и да стекнемо мишљење, али пре свега требају многи да науче да разликују појмове "трг", "плато" "парк", "врт".