stf":1c28hur0 je napisao(la):
Парк код министарства финансија је леп пример пристојног и компромисног решења : испоштована је историја пројекта, испоштоване су навике људи са прилазима. Испоштовано је зеленило, врста клупа, ограда, преграда, осветљење, цвеће, дрвеће и остало растиње. Материјали и поплочање. Тамо где су раније били пролази и данас су. Тамо где су некад били путељци за скраћивање пута су и данас. Ограда на којој стоји челична преграда је таква да се лако може скинути свака жврља која се појави и то са мало инвестиције. Ограда коју су намонтирали на Савски трг не може да се опере ни у сновима. Када се и очисти онда ће се видети остаци тог графита. Тај парк није руиниран, усран, и прљав. Ретко се налети на неко смеће, јер су канте постављене поред сваке клупе. Врло наменски : седнеш, поједеш, попијеш, бациш идеш даље. Психологија људска налаже да када је нешто лепо и уређено ретки су примери да ће неко хтети да се опходи бахато. Са Савским тргом је све речено. Свако ко му приђе реагује са гађењем и у складу са тим се изазива бахатост чак и код врло умерених људи (кад је већ прљаво дај да га докрајчим).
Где су канте за смеће на платоу савском?
Још једно питање за тебе СТФ, каква је реакција дрвета или траве на урин а каква је реакција бетона (или јефтине имитације бетона) на урин и где се он више задржава (осећа) ?
Али пошто је дошло ново време, можемо да направимо и истраживање са темом "реакција зарђалог кортена на људски урин", јер ту комбинацију до сада нисмо имали прилику да анализирамо.
Иста екипа градског зеленила која одржава мањеж, ташмајдан и парк у немањиној би могла да одржава Савски трг. Само кад би имали шта да одржавају. Јер беле плоче не знам којим средствима треба да одржавају, и на који начин ваде јогурт из хрпе шибља дубоко у огради...
Још једном, са свим утисцима, најгори промашај у дизајнирању паркова и тргова у историји Београда.