Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Sve ono sto se gradi u prvoj liniji do Save ce biti vizuelno i arhitektonski ok, kao i sama promenada.

Ono sto unazadjuje projekat a samim tim i vizuru grada su ona gomila sirokih zidova i paravana iza tog prvog fronta. Zgrade su toliko ruzne i besmislene da je pravo pitanje kako je ikom palo na pamet da tako nesto projektuje. Tu je i veliki, najveci trzni centar, 3 puta sam usao svaki put poluprazan.....
Sve u svemu velika, delom izuzetno ruzna spavaonica + gigantski trzni centar. Novi centar grada.

Ovaj projekat je tezak promasaj jer urbanisticki nikako nije uspeo da se integrise i nadoveze na postojecu matricu grada a to je trebalo da bude prvenstveni cilj. Umesto toga bitisace tu kao neki sterilan paralelni svet sam za sebe. Arhitektura velikog dela zgrada je za novobeogradske stambene blokove iako ih licno nebi video ni tamo. Ono sto ocekujem je da ce ovaj front do Savske doneti malo sarma, voleo bih da arhitektura podseca na Hafen u Hamburgu ili na onaj video gore iz Moskve.
 
rekao bih "prosečno moskovsko predgrađe", ali ustanovili smo da bi to bila uvreda za prosečno moskovsko predgrađe. Projekat "od nacionalnog značaja", se sveo na gomilu ispodprosečnih stambenih solitera za bogate i one u dugovima.
 
Може ли неко да да слику на шта се мисли јер ја ама баш ништа позитивно не налазим кад тражим Хафен Хамбург и по свему осим висини ми делује лошије и од БНВ
 
Kompleksi, malogradjanstina, nesklad, predgradje Moskve, kriminal kako izgleda... Mene ovaj forum interesuje vise informativno, cinjenicno stanje projekata, jer ne mogu da pogledan uzivo, a manje da cujem necija misljenja.Da li mi se projekat svijda ili ne, ostavljam za sebe.Naravno, svako misljenje je legitimno, ali daj napisite jednom sta mislite, i preskocite temu ako vam se ne svidja.U sumi raznih licnih vidjenja koja se ponavljaju po hiljadu puta, izgubila se sustina foruma, bar za mene, a verujem i vecinu ljudi.
 
Prvo, ljudi ne funkcionišu po principu kompjutera, pa jednom pročitaju šta o BnV misli Pera, šta misli Žika, šta misli Laza... pa da drže to saznanje u glavi godinama.
Drugo, kako vreme teče i projekti se menjaju, tako ljudi dopunjuju ili menjaju svoje mišljenje o njima. Na primer, ja sam pre tri godine rekao da mi se dopada to i to kod BnV, ali sada mi se sve manje dopada kako ga tovare kulčinama i natrpavaju sadržajem, jer je sve to trebalo graditi na drugoj strani reke, a ne na ovoj.
I treće, forum služi i za razmenu mišljenja i kritičke osvrte na projekte. A ako bi svi samo pisali ''sviđa mi se'' i ''ne sviđa mi se'', nikad se ništa iz toga ne bi naučilo niti promenilo.
 
Износио сам га више пута, али није на одмет да поновим:
- просечни стамбени солитери нису нови центар града;
- нови булевар је још једна девијација у друмској саобраћајној ђрежи Београда, нове попречне саобраћајнице нису обезбедиле најављени силазак града на реку;
- чвориште јавног превоза је измештено на неприродну тачку испод моста лошу и за преседање и за пешачки приступ већини грађана, километрима удаљену од центра у односу на стару;
- уништен је саобраћајни хаб Савског трга који су чинили БАС - главна железничка, Ластина станица и окретница ЈГП;
- нарушена је естетика визуре града из многих углова лошом архитектуром објеката великих габарита, као и урбана матрица града са те стране Саве;
- вредна локација приобаља је дата за исподпросечне садржаје који су конкурентни и у далекој периферији града - тржни центар и стамбене зграде.

Да не буде да само кудим, има ту наравно и позитивних ефеката:
- обала Саве је естетски подигнута на виши ниво, жене сада могу комотно да се шетају њом што је реално у претходном стањи било крајње незамисливо;
- Савски трг је постао неупоредиво пријатнији амбијент и поред његовог убијања у саобраћаном смислу;
- Галерија је одличан концепт тржног центра, једина мана јој је локација, требала је да буде ближа Савском мосту а не Газели.
 
Dobro si rekao, pre tri godine. Ovde smo dosli do toga, da pojedini profili bombarduju forum sa desetinama poruka medjusobno se utrkujuci kome se vise svidja, tj kome se vise ne svidja.Ja sam na forumu preko 10 godina, i u pocetku sam citao svaku poruku na temi koja me zanima , sada citam svaku 100-tu.Razmena misljanje, kriticki osvrt, je izgubio svaku poentu jer kad bi se uradila analiza, vidjelo bi koliko pojedini profili imaju procenata od ukupnog broja poruka, i da jednostavnu pojedu ostala mislnjea...Ali ok, meni ne odgovara ovakav tip diskusije, sto ne znaci da forum ne treba da bude takav.Pozdrav
 
Mislim da veliki faktor u svemu tome ima i to što ova tema odnosno ovaj projekat se može posmatrati na toliko mnogo načina i kroz toliko mnogo podela.
Prvo, usko je vezan za politiku (a politika jeste jedna od najvećih podela u Srbiji, vazda bila i biće, jer mi smo pleme koje voli da se deli i koška)
Drugo, jedan je od najvećih u gradu.
Treće, prate ga brojne kontroverze.
Četvrto, na takvom je mestu da maltene nema stanovnika koji može da ga ignoriše i da nema mišljenje o njemu.
Peto, na kraju krajeva, sam SNS i njegove sluge trube o njemu uzudž i popreko, tako da čak i neki ljudi koji bi do neke tačke imali neutralan ili ravnodušan stav o njemu, posle dovoljno maltretiranja i propagande, odluče da udare inat i prkos ili im se prosto zgadi sve. Ono, dosadi da se stalno na svakom koraku sluša i čit jedno te isto jednoumlje i ekstaziranje.

A i vašarsko pretvaranje čitavog solitera, pa i naselja oko njega, u veliki vašarski bezukusni bilbord, svakako ne pomaže smanjenju i smirivanju razdora između kritičara i slavljenika ovog projekta i ovog naselja...
2859839_collage_share.jpg

pjimage_-_2022-01-27t230605.048.jpg


A da, ne treba zaboraviti i da su ove imbecilne svetlosne topove noću upirali ljudima u stanove nekoliko meseci u periodu od prošlog leta do kraja ove zime. Kačio sam fotografije zgrada u Kneza Miloša koje blješte od njihovih topčina, a upirali su ih i u zgradu Druge hirurške klinike na vrhu Višegradske. Pokušavam da nađem na forumu ali izgleda da su obrisane kada je forum prešao na novu platofmu. Elem, znači ne samo što je samo naselje i kula vašar, nego se ispišavaju po ostatku grada forsiranjem da se svi ponašaju, i žive, kao da je u toku neki neprekidni vašar. A to što ljudi treba da spavaju, da rade, da žive... to nikom ništa. Ne, mora BnV i kulčina da budu centar pažnje i univerzuma. Takav nastup i takav pristup naravno da će kod dela ljudi da izazove prkos i gard.
 
Dobro si rekao, pre tri godine. Ovde smo dosli do toga, da pojedini profili bombarduju forum sa desetinama poruka medjusobno se utrkujuci kome se vise svidja, tj kome se vise ne svidja.Ja sam na forumu preko 10 godina, i u pocetku sam citao svaku poruku na temi koja me zanima , sada citam svaku 100-tu.Razmena misljanje, kriticki osvrt, je izgubio svaku poentu jer kad bi se uradila analiza, vidjelo bi koliko pojedini profili imaju procenata od ukupnog broja poruka, i da jednostavnu pojedu ostala mislnjea...Ali ok, meni ne odgovara ovakav tip diskusije, sto ne znaci da forum ne treba da bude takav.Pozdrav
Sve tacno, ja ne da citam sada svaku 100-tu poruku nego ulazim na forum sve redje i redje, jednom u 3 meseca. I kada posle 3 meseca udjem, ja nailazim opet na iste poruke u kojima se dokazuje da BNV nikada nece biti centar grada i da je Galerija poluprazna.
 
Може ли неко да да слику на шта се мисли јер ја ама баш ништа позитивно не налазим кад тражим Хафен Хамбург и по свему осим висини ми делује лошије и од БНВ
Verovatno misle na ovaj uzas, to je sve sto sam uspeo da nadjem za Хафен Хамбург

20190607-170752-largejpg.jpg


7159ad400a4c41048e803243584dc25f.6e7b65d0.jpg
 
Hvala. Unutrašnjost je sjajna. Što se spoljašnjosti tiče... uviđam i cenim građevinski pa i arhitektonski poduhvat. Ali za moj ukus je taj stakleni deo bljak.
Ali kažem, to ne znači da ne cenim poduhvat. Kao npr što može da mi se ne sviđa Bugati Vejron ali da kapiram zašto je poduhvat i zašto drugi otkidaju na njega.
 
Ima jedna ključna stvar kod Hafena zbog koje je svetlosnim godinama ispred BnV - ne radi ga jedan investitor. To ultra vredno zemljište se radi parče po parče, raspisuje se konkurs po konkurs, i radi se stvar po stvar. Tako, recimo, kada je zgrada filharmonije probila budžet, to nije uticalo na ostatak projekta. To takođe znači da se za svako novo parče zemljišta postoji zdrava konkurencija i da se iznađe kvalitetno rešenje. Da ne pričamo o tome da naselje strogo prati vizure starog grada i ne trudi se da nad*ebe svoju okolinu, nego da se u istu uklopi. I za kraj, za razliku od ovdašnjih investitora koji samo udaraju kvadrate, u HafenCity-u se aktivno konsultuju ljudi koji su se već uselili. Pa kad oni kažu "Jao fali nam parka ili vrtića", onda se to uzme u obzir i ubaci u plan. I naravno, vrlo očigledna stvar - Beograd na vodi su stanovi i tržni centar. Hafen ima filharmoniju i jedno 11 muzeja.
 
Ima jedna ključna stvar kod Hafena zbog koje je svetlosnim godinama ispred BnV - ne radi ga jedan investitor. To ultra vredno zemljište se radi parče po parče, raspisuje se konkurs po konkurs, i radi se stvar po stvar. Tako, recimo, kada je zgrada filharmonije probila budžet, to nije uticalo na ostatak projekta. To takođe znači da se za svako novo parče zemljišta postoji zdrava konkurencija i da se iznađe kvalitetno rešenje. Da ne pričamo o tome da naselje strogo prati vizure starog grada i ne trudi se da nad*ebe svoju okolinu, nego da se u istu uklopi. I za kraj, za razliku od ovdašnjih investitora koji samo udaraju kvadrate, u HafenCity-u se aktivno konsultuju ljudi koji su se već uselili. Pa kad oni kažu "Jao fali nam parka ili vrtića", onda se to uzme u obzir i ubaci u plan. I naravno, vrlo očigledna stvar - Beograd na vodi su stanovi i tržni centar. Hafen ima filharmoniju i jedno 11 muzeja.
Vidim na slikama sve prsti od parkova i zelenila. 🤣
 
Vrh