stf":hs9p44e8 je napisao(la):
Оба начина за примарни циљ имају заобилажење свих проблема имовинско-правних питања који у прегломазним и неефикасним бирократским системима представљају готово нерешиву препреку. Сети се само колико је дугачак низ пројеката од виталних интереса који стоје годинама, па и деценијама управо због тог питања.
Nikada do sada na forumu nisam tebi replicirao, ali ova tema me je malo isprovocirala.
Pošto se deklarativno zalažeš za objektivnu diskusiju hladne glave i bez političke ostrašćenosti, evo kako ja to vidim:
BNV Leks specijalis ima svoje dobre strane utoliko što je omogućio da se po ubrzanom postupku ekspropriše i raseli ogromna površina najvrednijeg gradskog zemljišta, da se očisti krš i lom raspalih hala, magacina, šlepova, betonskih baza, da se stvori čistina koja nudi
šansu za razvoj najatraktivnijeg dela grada po kojem bi Beograd mogao da postane prepoznatljiv.
Takav obim raščišćavanja u centralnoj gradskoj zoni, a da pritom skoro ništa pomena vredno nije uklonjeno, svakako je slučaj bez premca u istoriji Beograda (prethodna transformacija toliko kompletna, nagla i u tolikom obimu mislim da je bila čišćenje cele dorćolske strane grada od svega turskog, radi podizanja potpuno novog grada, pre 150 i više godina).
ALI!!!
Sad kad smo sve to lepo raskrčili zarad dizanja Europolisa (to je bilo ime projekta za vreme Čovićevog vakta, petnaestak godina pre nego što je tadašnji gensek SRS-a ugostio Rudolfa Đulijanija), postavlja se pitanje kako dalje kapitalizovati ove dobre strane lex specijalisa.
Tako što bismo tenderima ili direktnim pogodbama kao grad tražili developere za desetak manjih celina Savskog amfiteatra (naravno u skladu sa nekim dobro promišljenim master planom koji bi sve to vezivao u koherentnu celinu i sa malo više objekata od javnog značaja), ili tako što Alabaru i pajtosima na mufte dajemo ekskluzivitet na 30 godina da prave šta hoće i kad hoće, da kao brokeri preprodaju svoja prava na ceo Savski amfiteatar, da master plan bude to da master plana nema, već da se uradi projekat izvedenog stanja (kao legalizacija Kaluđerice, samo sa više stakla i alustolarije i u mnogo većoj spratnosti).
E pa pitao bih tebe, koji ljubiš objektivnost i principijelnost bez obzira na stranačku pripadnost:
* Šta misliš da ne stoji u ovde postovanim primedbama Akademije arhitekture Srbije?
* Da li imaš predstavu koliko je koštalo sve ovo do sada (milion za sređivanje Zadruge, Savanova sa pripadajućom promenadlom i Hercegovačkom ulicom, peljanje svog ovog krša iz Amfiteatra?
* Šta misliš o ideji da se Alabaru ovog momenta predloži sporazumni raskid velikog posla, i to tako što bi se aneksom ugovora njegova važnost limitirala na građevinske parcele 13 i 14, nek se izgradi BW Residences i W hotel, nek se profit od prodaje stanova podeli u dogovorenom obimu, a sve ostale parcele nek se izuzmu iz potpisanog ugovora, pa nek ih republika i grad stave na tender na kojima bi se nadmetali Alabar i svi drugi zainteresovani. Taj tender može slobodno da se odloži na par godina do roka završetka BW Residences i W hotela, čisto da Alabar ne kaže da ti tenderi njemu ubijaju promet. Ako Alabar izračuna da je nešto ošetećen svojim dosadašnjim ulaganjima, neka se to odbije od 32% srpskog udela u BW residences, pa nek mu se vrati. Ili nek se Savanova konvertuje u stalni objekat i pokloni Alabaru gratis, našem narodu kao uspomena na poslovni poduhvat veka. Ili ako nemamo da mu vratimo milionče za krečenje zadruge, nek mu se ponudi besplatan zakup i nakon izgradnje BW Residences, pod uslovom da nastavi da učestvuje na tenderima i za ostale parcele BNV-a.
* Jednom rečju, šta nas košta da se sa Alabarom sporazumno raskantamo odmah sada ovog momenta, dok je šteta ograničena na GP13 i GP14 i dok zaista ima šanse da on izvuče svoje ulaganje na te dve parcele pre nego što nam ceo grad svojim monopolističkim biznisom unakaradi a republičku i gradsku kasu ojadi (ili pak svojim nečinjenjem spreči da se ceo amfiteatar u periodu od 30 godina razvije?) Zar bi koštalo išta više od satelita i raznih drugih prodaja cigli koje je ova zemlja već iskusila?
Ukratko, ima rezona u tome što braniš leks specijalis, što braniš generalni princip razvoja SA na strogo tržišnom principu, nužnost investitorski orijentisanog urbanizma itd...
Ali imaš li rezona da braniš konkretan poslovni aranžman države sa Alabarom, u svim svojim pojedinostima, kako je taj dil sklopljen?
Da li bi šteta od raskidanja ovakvog ugovora ovog momenta (ili makar ukidanja njegovih ekskluzivnih/monopolističkih odredbi koje se odnose na ceo prostor SA) bila veća od štete izgubljene dobiti da ostane neizmenjen dil sa Alabarom na 30 godina?
Da li KONKRETNE odredbe poslovnog dila sa Alabarom imaju ikakvu opipljivu i izvesnu ekonomsku vrednost po Srbiju i Beograd, ili je najveća opipljiva vrednost ovog dila čisto politička (da neko svojim "deliverijem" pravda političku agendu) i potencijalno koruptivna (jer gde je ekskluzivitet jednog Alabara, tu je plodno tle i za radne mlađe partnere i sub-partnere iz senke...)
Hvala na pažnji svih ljubiteljima objektivnog, racionalnog i naravno nadasve apolitičnog :kafa: