Šta je novo?

Savamala

Apsolutno se slazem. Tu bi trebalo napraviti novu saobracajnicu gde bi se preusmerio saobracaj iz Karadjordjeve i Crnogorske, a deo Karadjordjeve koji ukljucuje Mali Pijac da postane pesacka zona (eventualno da ostane tramvaj), kao i donji deo Kraljevica Marka i ulica Svetozara Radica.

2hqyqkp.jpg



zamislite ovo obnovljeno i kao pesacku zonu

2nw2xxj.jpg



cak bi se mogao na Malom Pijacu u Karadjordjevoj ulici rekonstruisati spomenik Karadjordju koji se nalazio na Kalemegdanu

18.jpg
 
Čekaj, uzeo si Karađorđevu i pretvorio je u pešačku ulicu, a Savski kej pretvorio iz šetališta u kolovoz? Meni tu nešto nije jasno...
 
Savski kej i dalje postoji. Ostaje slobodan pojas sirine preko 20m od kolovoza do reke. I nije cela Karadjordjeva, nego samo segment oko Malog pijaca. Od raskrsnice sa Crnogorskom do one sa Zagrebackom.
 
Po meni je centralno da saobracaj ne prevagne, bukom, volumenom, i zagadjenjem a da pesaci budu i psihicki i fizicki stesnjeni, pogotovo se uzasavam preuskih trotoara.

Moguce je da u koju god ulicu usmeris sav saobracaj, upravo to se desava. Kejsko setaliste pored koga tutnji previse saobracaja prestaje da bude atraktivno. Tako da mozda nije lose odvojiti dva smera. Da se Karadjodjevom ide samo prema gradu a da se ovim drugim delom ide ka stanici. Mozda i dodatno regulisati brzinu da se ne jurca, ali u svakom slucaju moguce da bi tako bila podnosljiva kolicina saobracaja u obe ulice a i trotoari bi mogli da budu dovoljno siroki. Plus pretvoriti u pesacke zone neke od ovih poprecnih ulicica, u njima automobili stvarno nemaju sta da traze. Znaci neko srednje resenje.
 
Да, то је баш занимљива идеја....мада бих ја оставио ову једну, са неком савременом надградњом, и то мало вишом, па да се лепо сагледава са тог платоа новог од порушених кућа (кц град, круг и др..)

На мом мастер раду сам имао идеју да се браће крсмановић продужи до реке, а не да скрене у Мостарску, а да се ове сраћаре селективно замене новим зградама...
 
One brezice što su zasadili kod Brankow bara se skroz povile od snega, je l' to zato što ih nisu orezali?
 
Gradski arhitekta Dejan Vasović o revitalizaciji Savamale:

Šta nam možete reći o sudbini Savskog amfiteatra i izlasku Beograda na reke?

Područje današnje železničke stanice već dugo je predmet planova o izmeštanju železničke infrastrukture i transformaciju u gradski centar. Bilo je dosta ideja, ali još se nisu stekli uslovi da ovo područje promeni namenu. Pre više od trideset godina započeta je izgradnja železničke stanice Centar u Prokopu, sa ciljem da se prostor sadašnje železničke stanice oslobodi od putničkog saobraćaja, ali još uvek treba dosta toga da se uradi da bi se ovo područje oslobodilo za neku drugu izgradnju. Dok čekamo da se to desi, trebalo bi da krenemo sa uređenjem delova grada koji su već na reci Savi. Na pravi način je započeta rekonstrukcija Beton hale, na redu je Sava mala. U oba slučaja su umetnici bili prvi koji su otkrivali potencijal ovih prostora, da bi kasnije dolazili poslovni ljudi i dalje ga razvijali. Posle ustanovljavanja Kulturnog centra „Grad“ opštine Savski venac, organizacije „MIKSER“ festivala, u saradnji sa Gete institutom i opštinom Savski venac prostor Sava male biće mesto dvogodišnje kulturne intervencije umetnika iz Evrope i Srbije koji će ovom prostoru udahnuti novu energiju.

Izvor: Ego magazin
 
18. 12. 2012.| 14:23
Novi centar urbanog Beograda - Kako od abadžijske čaršije Savamala postaje kvart za kreativce
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
savamala_2_181212.jpg


Obnovljen je park Luke Ćelovića. Počeo je da radi prvi srpski dizajn inkubator "Nova Iskra". Otvoreni su novi kafići i klubovi. Turisti pune lagume. Održan je "Mikser festival". "Gete Institut" oživljava "Špansku kuću"... Sve ove novine desile su se na potezu desne obale Save od autobuske stanice do Kalemegdana. Čini se da Savamala "živi" skoro kao u vreme kneza Miloša kada je odlučio da abadžijsku čaršiju pretvori u privredni centar Beograda.

Kakvi su planovi Savskog venca za razvoj Savamale pitali smo tu gradsku opštinu:

- Naš fokus je sada razvijanje pojedinačnih projekata i programa po ugledu na KC "Grad", "Mikser", "Novu iskru" i "Most". Pokušavamo da održimo karakter ambijentalne celine, s tim što fasade na kapitalnim objektima nećemo uređivati dok se ne izmesti teretni saobraćaj iz Karađorđeve ulice. Inicirali smo izradu Plana detaljne regulacije za zonu između Brankovog i Tramvajskog mosta – rekao je za "eKapiju" Dušan Dinčić, predsednik opštine Savski venac.

Ulica u kojoj je nekad kvadrat stana bio pet puta skuplji od onog u Knez Mihailovoj, koja je bila centralna trgovačka zona i gde je nekad radilo 15 evropskih hotela trebalo bi da povrati bar deo starog sjaja. Kako najavljuju iz službi grada Beograda, Karađorđeva će na red za rekonstrukciju doći u 2013. godini. Dok se i to čudo ne dogodi, savamalska čaršija dobija nove raznolike sadržaje.

Urbana revitalizacija Savamale

nova_iskra_121212.jpg

http://www.ekapija.com/dokumenti/nova_iskra_121212.jpg

Početkom decembra svečano je otvoren dizajn inkubator "Nova Iskra". Jedinstveni multi-funkcionalni radni prostor namenjen podršci mladim kreativcima iz sfere dizajna, arhitekture, enterijera, vizuelnih komunikacija i srodnih oblasti. "Nova Iskra" ima kapacitet za 18 radnih pozicija i tih 18 mesta svake godine će se popunjavati kroz godišnji konkurs.

Prostor od 350 m2 u Ulici Gavrila Principa je kompletno rekonstruisan prema projektu arhitektonskog studija "Petokraka". Osim 18 opremljenih radnih stolova koje je specijalno za ovaj prostor dizajnirao studio "Antipod", a proizvela kompanija "Simpo-Šik" Kuršumlija, mladi profesionalci iz širokog polja dizajna imaće priliku da koriste i prateće sadržaje neophodne za profesionalni rad - konferencijsku salu, modelarnicu, foto-korner, dizajn biblioteku, personalizovani orman, kancelarijsku opremu i kuhinju.

Glavni tehnički partner dizajn inkubatora "Nova Iskra" je kompanija "Samsung", uz ostale tehničke partnere: SBB, "Dremel", "Canon", "Division", "Art Media Group", "Geze", "Global Press", AWS, "Doncafe", "Staklarija Pavle", "Ecolab" i "Beohouse". To su upravo i kompanije sa kojima će članovi "Nove Iskre" ostvariti prve konkretne partnerske projekte u budućnosti.

Umetnički miks

mikser_50611.jpg


Nakon ovogodišnjeg uspešnog festival "Mikser", organizatori su najavili da će jubilarni peti, najveći regionalni festival kreativnosti i inovativnosti, biti održan na prostoru Savamale, na proširenom potezu uz reku, od Bristol hotela do Beton hale, od 28. maja do 2. juna 2013. godine.

Ovogodišnji "Mikser" je tokom devet festivalskih dana u beogradsku četvrt Savamala privukao više od sto hiljada posetilaca, predstavio je dve i po hiljade učesnika u programu, uspostavio saradnju sa više od 20 internacionalnih institucija kulture i izazvao veliki medijski odjek u zemlji i regionu. Jedan od rezultata međunarodnog proboja festivala jeste i internacionalna turneja "Mikser"-ovih izložbi u Zagrebu, Sofiji, Skoplju, Parizu, Rovinju, kao i u Budimpešti, Ljubljani, Sarajevu i Briselu.

Za sam festival otvoreno je šest novih lokala, galerija, klubova, prodavnica. U revitalizaciju četvrti se veoma ambiciozno uključio i Gete institut, kao i drugi kulturni centri poput švedske ambasade, Autrijskog kulturnog foruma i Francuskog instituta u Srbiji, u želji da Beograd napokon dobije svoju umetničku četvrt koja će, osim kulturne misije, biti i turistička razvojna šansa Beograda.

U 2013. godini biće realizovano sedam projekata u okviru programa Gete instituta "Urbani incubator Savamala: Preporod gradske četvrti", čiji je cilj revitalizacija tog dela prestonice. Prvo će biti redizajnirana takozvana "Španska kuća". Stakleni umetnički paviljon koji bi trebalo da bude postavljen sledeće godine u tom zdanju u Ulici braće Krsmanović 2 mogao bi da bude slamka spasa za ovu ruiniranu građevinu bez krova i prozora.

gete_institut_spanska_kuca_181212.jpg


Nataša Bajc, direktorka "Urbis Design"-a, međunarodnog studija za dizajn, sa predstavništvima u Beogradu i Los Anđelesu, objašnjava da je prakasa i u svetskim metropolama da u napuštenim delovima grada dolaze prvo mladi umetnici koji onda privuku različite delatnosti u taj kraj.

- Mladim kreativcima obično fali novca, tako da je dobra ideja da počnu da rade u napuštenim delovima grada. Sviđa mi se ideja "atraktora", odnosno kada dođe jedna firma ona privuče druge firme u taj kvart. To se desilo sa Čumićevim sokačetom, gde su dva mlada umetnika privukla ostale dizajnere, sa zgradom nekadašnjeg "Bigza", gde je jedna po jedna dosta firmi otvorilo svoje kancelarije. U delu Beograda koji se zove Savamala, prvo je otvoren KC "Grad", koji je kasnije privukao druge prostore za kulturna dešavanja, galerije, klubove – kaže za "eKapiju" Bajc.

U delu Savamale rade i klub "Mladost", "Ludost", "Brankow"…

Podzemni turizam

Gotovo sto godina stara ideja o izmeštanju glavne železničke stanice, podgrejana je počecima izgradnje stanice "Prokop", čime je nanovo aktuelizovana i ideja o "Varoši na vodi" u tzv. "Savskom amfitetru". Taj mitski projekat ponekad izranja na videlo javnosti, ali se niko nije uhvatio u koštac sa realizacijom.

turisti_181212.jpg

(Turisti istražuju podzemni Beograd)

U fazi zamisli je i povezivanje savskog pristaništa i kalemegdanskog parka. U toku je izmena plana detaljne regulacije Kosančićevog venca koji obuhvata Beton halu kako bi idejno rešenje japanskog arhitekte Šou Fudžimotoa postalo njegov sastavni deo. Posle usvajanja plana sledi izrada tehničke dokumentacije. Međutim, za ovaj projekat još nije obezbeđen novac, pa ni rokovi za početak izgradnje nisu poznati.

Uprkos stagniranju sa novim projektima koji bi bili privlačni posetiocima Beograda, u Savamali ne manjka ideja. Osim "Miksera", u ovaj kraj turiste privlače i lagumi kojih na prostoru od Brankovog mosta do Kalemegdana danas ima 13.

Turističke agencije "Eurojet" i "Go2Serbia" organizuju posete podzemnim objektima Kalemegdana i laguma u Karađorđevoj ulici, a vodiči su autori knjigi "Beograd ispod Beograda" Zoran Nikolić i Vidoje Golubović.

Nikolić smatra da Savamala ima ogroman potencijal i vidi je kao "beogradski Monmartr".

- Perspektiva ovog dela grada je vrlo dragocena, jer su odavno pomenute ideje da izmeštanjem teretnog i tramvajskog saobraćaja iz Karađorđeve ulice Beograd može da dobije svojevrsnu umetničku koloniju, jedan nesvakidašnji "beogradski Monmartr". U sklopu stare ideje da se grad spusti na reke ovakva ideja bi bila više nego dobrodošla, ali je na gradskim vlastima da tako nešto privedu realizaciji – kaže u razgovoru za "eKapiju" Zoran Nikolić, novinar i pisac knjiga "Beograd ispod Beograda", "Masonski simboli u Beogradu" i "Tajna Novog Beograda", "Dekada", "Globalizacija za neupućene" i "Grad tajni".

Deo ture "Podzemnim Beogradom" je lagum u Karađorđevoj 31 koji je pretvoren u vinski podrum gde se odigravaju značajne kulturne manifestacije zbog autentičnosti ambijenta. Vlasnici su u potpunosti sačuvali šmek starih, boemskih vremena, sa drvenim klupama i jednom vrstom "vremeplova" u koji posetilac ulazi.

savamala_181212.jpg


- U veštačkim pećinama iskopanim u blizini pristaništa zvanim lagumuma lagerovala se roba pre više od 200 godina kada hladnjače i frižideri nisu postojali. Od Brankovog mosta do Kalemegdana danas postoji 13 laguma, od kojih su neki, opet, sačinjeni od više spojenih podzemnih veštačkih pećina. Mnogi Beograđani su potražili spas upravo u ovim podzemnim građevinama za vreme Drugog svetskog rata. Možda baš zato su mnogi lagumi i posle rata ostali tajna, jer ih je vojska čuvala kao rezervno mesto za sakrivanje stanovništva u slučaju ratne opasnosti – prenosi nam deo duha starog Beograda Nikolić.

Savamalska čaršija je u 19. veku onima uspešnijima služila za početak, a kako bi se ko od njih obogatio selio bi se u neki od otmenijih krajeva, dok bi na njegovo mesto dolazio drugi koji bi tu započinjao svoj beogradski život. Sve do Luke Ćelovića - Trebinjca koji je, obogativši se, odlučio da se ne seli u centar nego da centar grada dovede u Savamalu.

U njegovo vreme, Savamala je to i bila, a nama ostaje da verujemo da će prošlonedeljni potpis ugovora o kuvajtskom kreditu za izgradnju "Prokopa" (čija izgradnja je jedan od preduslova za izmeštanje glavne železniče stanice) biti bar jedan korak ka realizaciji "Beograda na vodi". A do izgradnje "Srpskog Menhetna" uživajmo u kulturno-turističkim sadržajima Savamale.

Suzana Obradović

Izvor: eKapija
 
Inicjativa za postavljanje spomenika Luki Ćeloviću
Mikser Festival, Društvo Savamala i Beogradski pokret pokreću inicjativu za postavljanje spomenika velikom srpskom dobrotvoru i uglednom trgovcu, gospodinu Luki Ćeloviću, koji je kao zadužbinu Beogradskom Univerzitetu ostavio sve što je stvorio.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
zadruga1.png


Mikser Festival, Društvo Savamala i Beogradski pokret u saradnji sa opštinom Savski venac pokreću inicijativu za postavljanje spomenika velikom srpskom dobrotvoru i uglednom trgovcu, Luki Ćeloviću. U tu svrhu će početkom februara ove godine biti raspisan konkurs za idejno rešenje spomenika. Pored toga biće organizovane i brojne druge aktivnosti koje će biti vezane i za upoznavanje građana sa likom i delom Luke Ćelovića-Trebinjca.

Nesumnjivo je da je gospodin Luka Ćelović – Trebinjac bio veliki i dobar čovek na dobrom glasu. On ne samo da je bio jedan od najbogatijih beogradskih trgovaca toga vremena, nego je bio i jedan od vodećih graditelja. Pored svega što je sagradio on je čovek koji je Beogradskom univerzitetu (BU) i Beograđanima podario najlepšu ulicu u Beogradu – Karađorđevu ulicu. Gradnja u tom delu grada bila je hrabar, ali definitivno i veoma mudar korak ovog vizionara. Od neuglednog, siromašnog i često plavnog područja stvorio je elitni deo grada. Deo grada u kome je gotovo svaka zgrada spomenik kulture, poznat pod imenom „Savamala“.
Žalosna je činjenica da mi nismo u stanju već decenijama ni da okrečimo ono što je g.Ćelović sazidao za svega nekoliko godina već puštamo da ovo neprocenjivo blago propada iz godine u godinu. Prosto je neprihvatljivo da grad Beograd i gradska uprava, već decenijama nemaju sredstava ili mogućnosti da obezbede sredstva za rekonstrukciju i održavanje onoga što je sazidao jedan čovek.

Od svega pomenutog još strašnije je to što ovaj veliki čovek do danas nije dobio ni spomenik, a kamo li svoju ulicu u gradu u kome je proveo gotovo čitav svoj život i kome je kao zadužbinu Beogradskom Univerzitetu ostavio sve što je stvorio.

Kako bi smo makar donekle ublažili ovu sramotu i pokazali zahvalnost gospodinu Luki Ćeloviću, Beogradski pokret, Društvo Savamala i Mikser festival u saradnji sa opštinom Savski venac pokreću zajedničku inicijativu za podizanje spomenika ovom velikom dobrotvoru. Početkom februara 2013. g. biti raspisan konkurs za idejno rešenje spomenika. Pored toga biće organizovane i brojne druge aktivnosti ove tri organizacije koje će biti vezane ne samo za podizanje spomenika, nego i za upoznavanje građana sa likom i delom Luke Ćelovića-Trebinjca.

Izvor: Mikser

VIDEO PRILOG STUDIJA B: http://www.youtube.com/watch?v=Gosnd0_BvbM
 
Јел се ови спрдају? Констатују срамоту и дижу споменик човеку о којем много више говори оно над чијим делом се срамотимо?!

Могли би колеге миксераши за почетак да не доприносе девастирању зграде Задруге.
 
U toku je rekonstrukcija Mikser hausa. Već izgleda toplije nego ranije :)

mix1.jpg


mix2.jpg
 
Zivim za dan kada ce kamioni biti proslost u tom delu grada i kad ce Karadjordjeva zablistati punim sjajem sa sve Geozavodom...
Nadam se da me smrt nece preduhitriti lol
 
Нешто јако лепо за Савамалу:


Spomenikom se odužuju tvorcu Savamale

Milana Pejić | 11. 03. 2013. - 18:49h | Foto: Jelena Vučetić | Komentara: 2

Malo je Beograđana koji znaju da je praktično pola Karađorđeve ulice i dobar deo Savamale sazidao jedan čovek - trgovac Luka Ćelović. Iako nepismen i neobrazovan, ovaj bogati Beograđanin s početka 20. veka ostavio je mnoge od tih zgrada Beogradskom univerzitetu, a danas je zaboravljen ne samo na toj visokoškolskoj ustanovi nego i od gradskih vlasti. Zato je grupa entuzijasta pokrenula inicijativu da mu se u Savamali podigne spomenik.
Veliki dobrotvor dobiće obeležje u Savamali - delu grada koji je preporodio i od poplavljenog Malog pijaca stvorio najurbaniju gradsku četvrt toga doba. Inicijativu za podizanje spomenika pokrenuli su „Beogradski pokret“, Društvo „Savamala“ i „Mikser festival“, a spomenik će biti postavljen 28. maja, na dan otvaranja Mikser festivala.

Čuvena zgrada „Geozavoda“ u Karađorđevoj ulici samo je jedna od zgrada u Savamali koje je podigao Luka Ćelović. Rodom iz Trebinja, Ćelović je je od običnog šegrta mukotrpnim radom, skromnošću i štedljivošću postao jedan od najimućnijih Beograđana.


Лука Ћеловић

- Ćelović je bio tajkun svoga vremena, ali za razliku od današnjih tajkuna, koji se utrkuju ko će više odvojiti za sebe, tadašnji tajkuni poput njega ili Đorđa Vajferta, utrkivali su se ko će više ostaviti gradu i narodu. Spavao je na vojničkom krevetu i pokrivao se kaputom da bi Beogradu ostavio 15 zgrada - priča za „Blic“ Igor Đajić iz „Beogradskog pokreta“.

Зацрнио сам интересантну реченицу из чланка.
Цео чланак на: http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/371734 ... u-Savamale
 
U "Španskoj kući" u Savamali sutra otvaraju umetnički paviljon

S. Š. | 05. 06. 2013. - 17:04h | Komentara: 0
Gete-Institut sutra u 20 sati zvanično otvara paviljon u "Španskoj kući" u Braće Krsmanović 2. Projekat “Model za Savamalu” premešta svoje aktivnosti u svoju “model” - kutiju paviljona, a ove večeri startuje i serija programa predavanja, performansi, koncerata, debata, filmskih projekcija i izložbi pod nazivom "Urban incubator featuring".
Španska kuća“ je ruinirana stara građevina u Savamali koja je nakon pokušaja restauriranja i rekonstrukcije ostala nedovršena. Ova prividno sasvim beskorisna građevina preobrazila se sada u centralni prostor za manifestacije koje će se
"Španska kuća“
Svojevremeno je služila kao carinarnica, ali je još u bivšoj Jugoslaviji prepuštena na milost i nemilost zubu vremena. Nakon prelaska s planske na tržišnu privredu našao se i investitor voljan da zgradu obnovi, sa željom da u renoviranom objektu otvori hotel. Staro je građevinsko jezgro zdanja tada gotovo u potpunosti uklonjeno, izuzimajući spoljne zidove, a dograđeni su i pojedini novi elementi. Međutim, investitor je zapao u finansijske teškoće, pa je bio prinuđen da odustane od zamisli o hotelu. Ruševine "Španske kuće“ od tada su stajale napuštene sve do 2012. kada je beogradski Gete-Institut dobio pravo privremenog korišćenja, u želji da je pomoću tzv. privremene arhitekture transformiše u prostor za kulturne manifestacije.
odvijati u okviru projekta Gete-Instituta "Urban Incubator: Belgrade", poslužiće kao simbol za preobražaj čitave Savamale i kao laboratorija za vizije o revitalizaciji ove zapuštene gradske četvrti.

Nedavno je otvoreno pet novih prostora u Svamali koji služe kao kancelarije, studio ili ateljei, obeleženi plavim posterima, flajerima imeš platnima, a u kojima je deset međunarodnih i lokalnih projekata započelo svoje inicijative uključujući i stanovnike Savamale i Beograda. Paviljon sada obeležava centar svih aktivnosti programske godine do novembra.

Arhitekte: Tim Rieniets/Nikola Banković – uz svesrdnu pomoć kompanije PERI doo.

Privremenu arhitekturu u "Španskoj kući“ čine oplatni elementi, kakvi se inače na gradilištima koriste za izlivanje betona. Zadatak ove privremene arhitekture je u tome da učesnicima projekta "Urban Incubator: Belgrade", ali i žiteljima Savamale, obezbedi adekvatne uslove za delovanje.

Stanovnici Savamale, Beograđani i svi posetioci u "Španskoj kući" mogu dobiti informacije, umetnici i arhitekte koji učestvuju u projektu stiču prostor za rad, a krov nad glavom obezbediće se i kulturnim manifestacijama, poput izložbi ili radionica, kao i svečanim i raznim drugim društvenim događajima.

Istorijske komponente u sprezi s novim betonskim elementima stvaraju jedinstvenu atmosferu, i ruševinama "Španske kuće“ daju skulpturalni pečat. Zahvaljujući tome, paviljon ne privlači pažnju kao zasebna građevina, već integriše kvalitete koji su u datom prostoru prisutni od ranije. Praznina se preobražava u prostorije, divlje rastinje u bašte, a betonski elementi u skulpture. Metamorfoza "Španske kuće“ prerasta tako u simbol za preporod cele Savamale.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/386430 ... i-paviljon
 
dsc00465.jpg

bivsa kapetanija kuca bez krova kod brankovog mosta
dsc00486.jpg

dsc00485.jpg

dsc00484.jpg

dsc00483.jpg

dsc00482.jpg

dsc00481.jpg

dsc00479.jpg

dsc00478.jpg

dsc00477.jpg

Koncept makete sava male u izradi
dsc00473.jpg

dsc00472.jpg

dsc00469.jpg

dsc00468.jpg

A most X ceka
dsc00467.jpg
 
Tokom svakog dana u našem komšiluku vidimo mnoštvo stvari koje volimo i zbog kojih osećamo privrženost tom kraju, ali i veliki broj onih koje nam se ne sviđaju, i koje bi najradije na neki način popravili.

Pozivamo vas da u nedelju 14. jula od 19 časova na platou ispred Biroa Savamala u ulici Svetozara Radića broj 3. prisustvujete izložbi fotografija stanovnika Savamale na kojima su iz njihovog ugla ovekovečene pozitivne, ali i negativne strane ovog dela grada.

Očekujemo vas da zajedno uz druženje i razgovor o problemima i mogućim rešenjima za ovaj deo grada
 
IZLOŽBE, KONCERTI, FILMOVI: Počeli Dani Savamale
Dane Savamale organizuje Udruženje ljubitelja i starosedelaca Savamale u saradnji sa kulturnom organizacijom Mikser u cilju promovisanja i kulturne revitalizacije ove gradske četvrti
Savamala-mikser.jpg

Proslava Dana Savamale počela je otvaranjem izložbe “Stare fotografije Savamale” u punoj galeriji Mikser hausa, a u okviru ove dvodnevne manifestacije posetioce očekuje bogat kulturni i zabavni program za decu i odrasle.


Na izložbi fotografija koje su prikupili starosedeoci Savamale može se videti kako je nekada izgledao život u ovoj beogradskoj četvrti. Nakon otvaranja ove izložbe predstavljena je i izložba mozaika i skulptura u kamenu udruženja “Kamen kolonija“. Upriličen je i muzički program gde su nastupili Ansambl “Tzootzoonga” i Milica Radojević, koji su izveli džez standarde i poznate šlagere.

Dane Savamale organizuje Udruženje ljubitelja i starosedelaca Savamale u saradnji sa kulturnom organizacijom Mikser u cilju promovisanja i kulturne revitalizacije ove gradske četvrti.

Sutra, drugog i poslednjeg dana ove manifestacije, program počinje dečjom radionicom od 12 časova, gde će najmlađi učiti da prave bombone, a za muzički program pod nazivom “Savamalski šlageri”, biće zadužen di džej dvojac Edit&Pjaf. Poseban doživljaj priprema galerija “Nea Pangea”, koji će posetiocima predstaviti različite kulture zajedno sa svojim gostima iz Irske, Španije, Palestine, Tunisa, Egipta, Indije, Brazila, Meksika, Perua i Japana, kroz čitanje poezije, ples i muziku.

Mikser kantina se pridruzuje proslavi Dana Savamale predstavljanjem kulinarskih specijaliteta sa novog menija i to savamalske kobasica od mangulice i smuđa na savamalski način.

Biće organizovan i filmski program gde će biti predstavljeni dokumentarni filmovi o Savamali, a u 19 časova počinje specijalna projekcija filma Slobodana Pešića “Slučaj Harms” (1987), koji je sniman u savamalskoj lepotici, zgradi Geozavoda. U 21 cas publiku očekuje film iz novije produkcije “S/Kidanje” Koste Ðorđevića.

(Telegraf.rs / Tanjug)
http://www.telegraf.rs/vesti/beograd...-dani-savamale
 
Све ће то уметност позлатити
Када кварт ,,оживе”, место уметника се уступа приватном сектору и потребама богате и моћне елите која отвара ноћне клубове и тргује некретнинама

Савамала у последњих неколико година представља право огледно поље за многобројне пројекте, експерименте ревитализације, урбане регенерације и културне трансформације. Често можемо чути да ,,овај запуштени и донедавно занемарени део Београда постаје центар уметности,” да ,,уметници оживљавају Савамалу”, да ,,Савамала постаје креативни центар града” и слично. Мислимо да је време да скренемо пажњу на могуће негативне последице оваквих планова и пројеката.

Уметност и култура су значајни фактори урбаних регенерација и ревитализација још од седамдесетих година прошлог века. Оно што се јављало као последица, а уосталом и циљ, ових процеса јесте раст цена некретнина у тим квартовима. Постављање потреба уметника и културних радника (пре свега за простором) изнад потреба локалног становништва води измештању најсиромашнијег становништва, а касније и самих уметника. Када кварт ,,оживе”, њихово место уступа се приватном сектору и потребама богате и моћне елите која отвара ноћне клубове и тргује некретнинама.

Овај процес, познат као џентрификација, наравно варира од случаја до случаја. Ипак, свуда се претварање дела града са сиромашнијим становништвом у луксузни крај за богатије слојеве друштва представља као природан и логичан процес, дуго ишчекивани ,,нови живот”. Тако се у домаћем контексту џентрификација објашњава као ,,повратак креативних и виших средњих класа у центар града, у радничке квартове”. Оно што оваква дефиниција пропушта да уочи јесте да се ,,повратак” неће зауставити на томе, већ да се убрзо ,,враћају” тајкуни, шеици и други бизнисмени који ће градити луксузне комплексе за себи сличне и са мало интересовања за креативну и друге класе.

Да то није пука спекулација сугерише и поновна најава развоја Савског амфитеатра и спуштања Београда на реке, кроз пројекат ,,Београд на води”. У својој најновијој инкарнацији, овај пројекат предвиђа да сама обала припадне туризму, тачније ,,ексклузивним хотелима високих категорија”. Намеће се питање шта би, с таквим концептом, добили становници Београда од дуго ишчекиваног силаска на реке. Вероватно мањи приступ обали и теже видљиву реку. А многи примери из света указују и на неуспех оваквог развоја у остваривању бољитка локалне заједнице, услед елиминације некомерцијалних сектора градског живота.

Савамала је била довољно жива и пре свих интервенција о којима се нашироко говори. Једина разлика је у томе што постојећи садржаји нису одговарали естетским критеријумима и новој вредносној подели посла, па је дошао тренутак да се они замене новим који су ,,више кул” и који најављују велике приливе капитала који се негде мора окретати. Показни примери креативних интервенција у локалном контексту, као што су пројекат Гете института Urban Incubator или улога „Миксер хауса” и припадајућег фестивала, јасно указују на припремање терена за овакав развој. Слику, и то пре свега медијску, о Савамали као ,,креативном центру града”, ствара неколицина великих актера који уметнике привремено увозе из Европе за потребе извођења радова или пак ангажују локалне ствараоце по експлоататорским условима уз уверавање да ће им се то што су сада део једне ,,велике приче” исплатити у будућој каријери.

Све и да постоје уметници и радници у култури који долазе у кварт с намером да учине нешто добро за заједницу, њихови мотиви се показују наивним у светлу јединог могућег исхода, а то је развој тржишта некретнина. Уметници и креативни предузетници биће искоришћени у актуелним локалним процесима џентрификације. Својим присуством и радом, они покрећу процесе и дају легитимитет променама које ће се касније капитализовати изградњом луксузних резиденцијално-пословних комплекса у којима ће места за уметност бити само у дизајнираним предворјима хотела.

Све ово, наравно, није само питање одговорности уметника који се у српској транзицији ионако сналазе како умеју, већ пре свега питање политике развоја града, и учешћа грађана у њој. Можда је баш развој Савског амфитеатра, и могућност да Београд коначно дочека силазак на реку, идеална прилика да се поведе широки и отворени дијалог о томе у каквом граду желимо да живимо.

Чланови колектива Министарства простора

Д. Веселиновић, И. Чукић, И. Бранисављевић, Р. Лазовић, Р. Козма, М. Аксентијевић
http://www.politika.rs/rubrike/ostali-k ... ti.sr.html
 
@BadMan

Odlican tekst, temeljna analiza situacije.

Kada bi se Savamala razvila po istom principu revitalizacije/gentrifikacije kao slicne sredine u evropi postojao bi opravdan rizik da dobijemo cistu komercijalu koja ce posle par godine spekulacije propasti kao sto se desilo u Barseloni ili Lisabonu.

Sadasnji dogadjaji u Savamali zaista na to lice ali samo lice, posto je u Beogradu sve u poslednjih par decenija naopako.

Mislim da u Beogradu ludacka kombinacija nedostatka kapitala / mizernog turizma / zamrle umetnicke scene / ekstremno kompleksnih vlasnickih odnosa / politickih spletki / interesa kriminalnih faktora cini sam preobrazaj Savamale po evropskim sablonima iz 90ih/2000ih tesko izvodljivim pa samim tim tesko da ce doci do sagledivih posledica koje ti sabloni prouzrokuju.

Plasim se da cemo naprotiv dobiti samo zakrzljali pokusaj revitalizacije koji ce se svesti na nekoliko fensi lokala i par galerija, par starosedeoca uspece napokon da proda svoje stanove po pristojnoj ceni, par poslovnih ljudi koji imaju prostore u Savamali unovcice ih izdavanjem istih a pre nego sto se ista krupno zaista desi (kamioni van Karadjordjeve, sredjivanje obale, obnova zgrade Geozavoda, te zidanje novih objekata umesto supa i magacina...) interes ce se prebaciti na neku drugu zonu (Dorcol Dobracina/Dunavska, kej u Savskim blokovima, Staro Sajmiste...) bas kao sto se pomeraju in mesta fensi ekipe iz Strahinjica Bana do Neimara preko beton hale.

Nasem gradu danas fali jasna razvojna politika, sta je nasa buducnost i kako cemo i od cega ziveti?
Da li mozda od plate sobarice u praznim luksuznim hotelima koje ce sazidati seici uz obalu, samo stvarno ne znam za koga, Beograd prima oko 260 000 posetica godisnje, Barcelona preko 6 miliona?

Ili je mozda poenta umesto da se nadamo stranim investicijama i prodaji nekretnina da omogucimo omladini da se vrati u centar grada i obezbedimo okolnost da razvije svoju kreativnost. Buducnost grada ne cine cinovnici i spekulanti vec kreativna omladina. Evo recimo, sto Generalstab ne bi postao studentski grad umesto hotel?
 
klub "Krug" je zatvoren pred Novu godinu... (nalazio se izmedju KC Grad i Dvoristanceta, uz prugu)
 
Šta se dešava sa udžericom u Svetozara Radića 4? Nema je više. Jel rušena ili se sama urušila i kakva je sudbina placa?
 
Vrh