Šta je novo?

Savamala

Homer Jay":222fwzlb je napisao(la):
Kamera "Mondo" portala ima odličan pogled na Savski trg. Izgleda da je ovo skoro pa gotovo, vidim da ljuti šetaju po platou:




18.jpg


B E T O N G R A D.


Kad smo već u komšiluku, evo jedne zanimljive rekonstrukcije iz Ulice Kraljevića Marka:

227409_img3048_f.jpg


Investitor je rukometaš Vlada Mandić.


[highlight=][/highlight]
 
MilisaV":38j5i0qo je napisao(la):
nezgodno je trenutno kamionima što idu ka ibarskoj magistrali. moraju mnogo da kruže po nekim džadama da bi došli do ibarske, pošto ne smeju preko tobogana. naravno iz pravca ibarske ka gradu je mnogo lakše pošto nema tobogana nego podvožnjak pa u tom smeru sme da se ide.

Kada se zavrsi petlja Radnicka nece vise biti tobogana pa ce moci da idu kamioni ali to ne resava Karadjordjevu :)

MilisaV":38j5i0qo je napisao(la):
elem jedino pravo rešenje da šleperi ne idu kroz grad je izmeštanje neke nove luke na levu obalu dunava i izgradnju kineskog mosta.

Beogradska luka ionako veeeeoma retko vidi brod. Ta luka je u stvari jedno veliko skladiste i sediste carine.

Retke brodove koji zalaze u Beograd mogla bi bez problema da opsluzi postojeca luka u Pancevu, a ako se promet poveca, da se luka prosiri. A kamioni iz te luke idu ili na Kineski most ili u Kovin.

U sustini nema nikakve potrebe za pravljenjem nove luke koja bi zamenila Luku Beograd ako se granica Vojvodine ne gleda kao drzavna granica.

Koliko sam cuo u toku je pravljenje kargo terminala u Batajnici i carina treba tamo da se seli. Kada se to desi bice suludo zadrzavati gomilu magacina u sred grada, morace i oni da se sele, a sa njima i kamioni.

U sustini cim ode Carina moze kamionima da se zabrani ulazak u grad, osim do luke preko Pancevca i to sa mostarinom, tako da se nikome vise ne isplati da drzi magacin u gradu vec da ga prebaci na potez uz obilaznicu.

Most Vinca je naravno neophodan da zaokruzi pricu sa Pancevom.
 
Projekat "Urbani inkubator" za oživljavanje Savamale

Tanjug | 23. 09. 2012. - 15:55h 13:30h | Foto: E. Čonkić | Komentara: 2
U Gete institutu u Beogradu sutra uveče biće predstavljen projekat "Urbani inkubator: Beograd Savamala: Preporod gradske četvrti".
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

275256_savamala-foto-emil-conkic_f.jpg

Napuštena zgrada biće mesto gde će se projekat razvijati

Na međunarodnom konkursu sa tom temom, pod stručnim rukovodstvom urbaniste i arhitekte Tima Rinica, izabrano je sedam glavnih projekata čija je realizacija u planu za narednu godinu (od marta do novembra), najavio je Gete institut.

Za početak biće postavljen kontejner-paviljon unutar napuštene zgrade u ulici Braće Krsmanović broj 2, takozvane Španske kuće.

Taj objekat će služiti kao centralno mesto komunikacije i razvoja projekta "Urbani inkubator: Beograd Savamala: Preporod gradske četvrti", ali i kao mesto na kome će se tokom narednih godina održavati programi Gete instituta.

O detaljima će novinare sutra u 19 sati upoznati gradski arhitekta Dejan Vasović, predsednik opštine Savski venac Dušan Dinčić, direktor Gete instituta dr Matijas Miler-Viferig, kao i kustos projekta Rinic i autori dva od sedam pobedničkih projekata - Lara Stanić iz Ciriha i Aksel Tim i Kristof Majer iz Berlina.

Autori su gosti Beograda do 26. septembra. Oni će obići lokacije u Savamali i predstaviti projekte javnosti, uz radionice, radne stolove i diskusije.

Gete institut se angažuje za razvoj Savamale od 2011. godine. Projekat "Urbani inkubator: Beograd Savamala: Preporod gradske četvrti" trajaće više godina i imaće lokalni, regionalni i međunarodni značaj, a partneri u realizaciji su gradske i opštinske vlasti, kulturne institucije i organizacije.

Izvor: Blic

Evo kako bi otprilike trebalo da izgleda Urbani inkubator u Braće Krsmanovića 2:

9348284-STANDARD.jpg

Izvor fotografije: Gete institut

Jasno je da ovde ne treba očekivati neke megalomanske projekte - već uglavnom privođenje određenih objekata nameni, uz minimalne rekonstrukcije, umetničke instalacije i slične intervencije. Mali iskorak u odnosu na ono što smo videli na "Mikseru". Zadatak ovakvih projekata je da nas probudi i inspiriše. Za veće investicije je potrebna podrška države, grada i privatnog kapitala. Ipak, ja sam veoma nestrpljiv da vidim šta su osmislili.
 
Врло занимљиво. Зграда више није кутија. Зграда постаје урбана башта. Заштићена фасада остаје, али је сама зграда ревитализована у правом смислу те речи.

Уђеш на врата очекујући затворени простор, а уместо тога опет си изашао напоље, али си истовремено и унутра.
 
Савамала је већ живнула али не на прави начин.Само је одгризла део колача сплавовима а они отворени локали који су у почетку били јако пријатни и опуштени за излазак претворили су се у онај БГ позерај са телећим главама на улазима и полусветом унутра. Ту нема говора о неким инвеститорима који ће средити фасаде и понудити неке примереније садржаје већ само о разним ликовима који ће то место искористити и потом оставити у истом или горем стању.Постоје добре акције које причу вуку на добру страну али то све је привременог карактера.
 
Odlično. Samo da se makar kako revitalizuje. Samo mi je žao što ovo nije mogla biti ideja naših ljudi, studenata, arhitekata i sl. Ali bolje nego nikako, u svakom slučaju.
 
Sredjivanje fasada je povezano sa uklanjanjem teretnog prevoza koji bi vrlo brzo sredio sredjene velelepne zgrade... i kao sto je poznato poslednji kamion bi trebalo da tu prodje kada prvi predje preko novog mosta na Dunavu.

Ali, kada bi postojala dobra volja i malo pameti, ne bi morali da cekamo most, saobracaj i danas moze da se preusmeri tako da postedi Karadjordjevu, tako da bi umesto cekanja odmah mogle da se obnove zgrade, jedna se vec radi, na uglu sa Zagrebackom, a postoje jos samo 2 palate, Zadruga i Celoviceva zaduzbina, kuca Krsmanovica i nekoliko prizemnica, sto i nije mnogo, zar ne.

Nesto sto takodje moze koliko sutra da ulepsa Savamalu je sadnja drveca i postavljanje zardinjera. Kraj je napadnut zagadjenjem sa svih strana, a ulice sve u asfaltu !

Nemacki projekat je mali korak vredan paznje, ali nedovoljan, predvidja upotrebu razrusene zgrade do mosta i niz malih umetnickih manufaktura.

Savamali je potreban jedan veliki iskorak koji ne mora da bude skup i ne mora da ceka, jer predugo smo cekali...zar ne !
 
Evo šta Gete institut sprema za sada:

Oživeće Savamala
Autor: D. Milićević 25.09.2012. - 00:02 0:32 Komentara (0)
U okviru programa "Gete instituta" „Urbani inkubator Savamala: Preporod gradske četvrti” sledeće godine će se realizovati sedam projekata koji će imati za cilj revitalizaciju ovog kvarta. Prvo će biti preuređena „Španska kuća” u Ulici braće Krsmanović 2, koja će postati paviljon za okupljanje.

503431-4.jpg

Današnja „Španska kuća"

DEJE - Svi projekti će biti sprovedeni od marta do novembra 2013. godine, a juče su u Gete institutu predstavljena tri. Među njima su „Mikrofabrike”, koji je radila ekipa umetnika iz Berlina, zatim „Slušaj Savamala”, koji su zajedničkim snagama osmislile naša Lara Stanić i Valerijan Mali iz Ciriha, i, naravno, revitalizacija „Španske kuće”. Ideja jeste da ovaj ruinirani objekat bez krova postane paviljon za okupljanje svih učesnika.

- Postavićemo kontejner, tj. paviljon u kome će se održavati programi Instituta i koji će biti centralno mesto komunikacije. Taj kontejner biće samo jedan od projekata stranih i domaćih artista i građana čiji je cilj da se trgovima, dvorištima i zgradama, kao i Savamali u celini, udahne novi život. Neće se rušiti ostaci „Španske kuće” već će oni biti očuvani, a ubaciće se i novi sadržaji - kaže Milena Berić iz „Gete instituta”.

503436-5.jpg

Budući "Gete institut"

Mladi umetnici slali su ideje na međunarodni konkurs koji je raspisao "Gete institut", a autori sedam najboljih projekata će biti u Beogradu do 26. septembra kako bi bolje osmotrili teren. Plan je da projekat traje više godina, a pobednici će 2013. realizovati svoje ideje.

- Projekat „Mikrofabrike” će imati zadatak da, u zavisnosti od potreba Savamale i njenog stanovništva, u ovu četvrt ubace male produkcione firme, poput, recimo, fabrike nameštaja. S druge strane, program „Slušaj Savamala” je osmišljen tako da se snimaju i arhiviraju svi glasovi i gužva u javnim prostorima, sa namerom da se povrati stari zvuk ovog kvarta - kaže Berićeva.

Još tri projekta
KONKURS - Milena Berić najavljuje da će, iako za sada ima ukupno sedam projekata, sledeće godine vrlo verovatno biti ubačena još tri nova. Međutim, pre toga se moraju opet pregledati svi radovi sa konkursa.

Izvor: 24 sata

Prilično očekivano. Španska kuća za sada deluje kao najznačajniji projekat - još jedan značajan doprinos neverovatnom preobražaju Ulice braće Krsmanović.

Inače još jedna lepa vest za Savamalu! Najavljen je Mikser 2013. Trajaće od 28. maja do 2. juna, a područje festivala je prošireno na potez od Bristola do Beton hale :)
 
Ulica Brace Krsmanovica ima potenicjala da postane jedna prava savamalska ulica kakvih retko ima na mapi.


Homer Jay":20liz0rv je napisao(la):
Kamera "Mondo" portala ima odličan pogled na Savski trg.

18.jpg

Trg se stvarno moze brzo urediti i bez nekih "kapitalnih investicija" i preusmeravanja saobracaja. Prefarbati pesacke prelaze, napraviti veci kontasr izmedju trotoara i kolovoza, i raditi na jos po nekim detaljima.
 
Bio sam ja na konferenciji o kojoj se govori u gore pomenutom članku u "24 sata", i pravo da vam kažem nije mi ostavilo dobar utisak.

Prvo, projekti koji su odabrani - predlozi su išli po zatvorenom pozivu, i nema naših ljudi. (iako su naši zvali)

Na konferenciju su došli predlagači - koji su prvi put u Savamaloj (i Beogradu), te su njihovi projekti mogli biti bilo gde implementirani pošto nema uvažavanja nikakvih specifičnosti niti želje za time.

Drugo, odnost lokalne samouprave je - evo ovo ovde su neki lokali i industrije koje ćemo da iselimo i tu stavimo umetnike.

Treće, i možda najvažnije što je sam gradski arhitekta otkrio - čini mi se da je ovo samo priprema za velike investiore da uđu u ovaj kvart i kasnije u Savski amfiteatar.

Tako da od iskrene želje da se napravi umetnički kvart mislim da nema ništa, već je ovo samo priprema terena, što možemo videti i po onome što je ostalo posle MIksera - par novih fensi kafića.
 
I bolje je sto ce ta zgrada ostati poluotvorena i pretvorena u javni prostor, jer ce ta strana ulice kada se bude pravio savski amfiteatar morati biti porusena, i tuda da pordje jedna sira ulica/bulevar.
 
Danas je počela rekonstrukcija "Mikser housea" u Karađorđevoj ulici. Novi dizajn ovog objekta osmislio je studio "Remiks" (poznat nam po "Supermarketu" na Dorćolu). U toku dana na Facebook stranici "Miksera" pojavio se 3D vizuelni prikaz novog enterijera "Mikser housea":

416804_381413678602880_206272304_n.jpg


Za sutra su najavili slike budućeg izgleda fasade objekta. Radovi će biti gotovi do kraja godine, a "Mikser house" u novom ruhu bi trebalo da postane jedan od centara zbivanja u Savamali :)
 
Evo i fasade. Ništa impozantno, ali kontam da će uživo biti bolje. I da je peru redovno :D

522915_381756541901927_202352953_n.jpg
 
Sviđa mi se :) Objekat će biti fino "prozračen" u odnosu na današnje stanje:

Mikser-Nova-1.jpg


Nadam se da će se pozabaviti i ventilacijom, makar ukoliko žele da nastave sa praksom organizovanja masovnijih događaja u "Mikser houseu", poput koncerata i žurki. Na ovogodišnjem "Mikser" festivalu nije moglo da se diše na posećenijim svirkama.

Inače, blizu "Mikser housea" nedavno je otvoren još jedan bar, odmah pored "Mladosti" uselila se (logično) "Ludost".
 
Nivelacija prozora i vrata mi se dopada, ali ova transformatorska kućica u levom uglu rendera jako nervira.
 
jlaki":3mifsusy je napisao(la):
Nivelacija prozora i vrata mi se dopada, ali ova transformatorska kućica u levom uglu rendera jako nervira.

Mozda da se ofarba u srebrno ili zlatno? Po matrici farbanja kontejnera u takve boje, sto iz nekog razloga tera ljude da prostor okolo odrzavaju cistim i farbaju okolne zidove :)
 
+1 za zlatne kontejnere :D

Meni je ova zgrada, u koju se seli mikser, oduvek nekako neskladno "strcala" zbog svoje jednospratnosti i svog "magacinskog" izgleda.
Mislim da bi trebala da joj se uskladi visina sa dodirnim zgradama, mozda cak da bude polukruznog oblika.
 
Oblik je OK, ali već sam komentarisao i na Fejsbuk stranici Miksera da bi u budućnosti trebalo dograditi sprat, ukloniti taj transformator i benzinsku stanicu, denivelisati i revitalizovati plato...
 
Srednjoškolci nacrtali grafit u Savamali
G. Avalić | 05. 11. 2012. - 15:52h

Učenici srednjih škola sa opštine Savski venac crtali su prethodna tri dana grafit u Mostarskoj ulici u Savamali u saradnji sa strit art umetnicom TKV. Ova akcija organizovana je u okviru projekta “Kreativne radionice Savskog venca“.

sava1.jpg


Kao priprema za crtanje grafita održana je radionica u Studentskom kulturnom centru, gde su polaznici radili skice, istraživali različita mesta pogodna za umetničke intervencije, upoznavali se sa bitnim primerima umetnosti u javnom prostoru.
Na ovaj način omogućuje se srednjoškolcima da dobiju priliku da realizuju svoje ideje, saopšte svoje stavove sugrađanima i doprinesu izgledu opštine na kojoj žive ili se školuju.

sava2.jpg


- Takođe, ovakav pristup umetnosti u javnom prostoru može da doprinese podvlačenju jasne razlike između grafita kao uništavanja javnog prostora i grafita koji služe za kreativno iskazivanje stavova umetničkim sredstvima i predstavljaju jednu od priznatih komponenti savremene vizuelne umetnosti - kaže voditeljka radionice Ana Nedeljković.

Izvor: BLIC
 
Gete institut oživljava Savamalu: Mikrofabrike, galerije, ateljei...

Tanjug | 12. 11. 2012. - 14:25h | Foto: E. Čonkić | Komentara: 0
-------------------------------------------------------------------------------------
Nekada elitni deo Beograda a danas tranzit kojim tutnje kamioni, autobusi i tramvaji, dok oronule fasade velelepnih građevina sa kraja 19. i početka 20. veka kreče gar i izduvni gasovi, mogao bi zahvaljujući projektu Gete instituta uskoro ponovo da oživi.

275256_savamala-foto-emil-conkic_f.jpg


Mnogi izuzetni primeri predratne arhitekture u Savamali potpuno su zanemareni, fasade zgrada su oronule, zdanja su postala trošna. Građevine koje su mamile poglede, poput zgrade Beogradske zadruge ili hotela ”Bristol”, danas su podložne propadanju, a Karađorđeva, nekad smatrana najlepšom ulicom u Beogradu, sada je samo jedna bučna i prometna ulica čija je glavna uloga da povezuje delove grada.

Čitava Savamala, nekada dragulj Beograda i potencijalno velika turistička atrakcija, posivela je, izbledela, postala ”nevidljiva”.

Direktor Gete instituta u Beogradu Matijas Miler-Viferig rekao je Tanjugu da su se za Savamalu zainteresovali kada im je predloženo da se presele tamo, jer zgrada u Knez Mihailovoj nije sigurna u slučaju zemljotresa.

Iako su ostali u najpopularnijoj pešačkoj zonu, odlučili su ipak da kroz projekte i radionice, u saradnji sa stanovnicima Savamale, skrenu pažnju na ovaj značajan i zapostavljeni deo grada.

Pod naslovom ”Urbani Inkubator: Beograd” deset grupa će biti pozvano da se nastani u Savamali i spovede projekte u oblasti umetnosti, kulture i socijalnih pitanja.

- Želja nam je da budemo prisutni u Savamali i privučemo lokalne, ali i internacionalne projekte, čija će realizacija trajati najmanje godinu dana, da radimo sa stanovnicima i predstavnicima vlasti na tome kako razviti ideje i vizije u jednom gradskom kvartu, sa umetničkim i socijalnim pristupom - objasnio je Miler-Viferig.

Ako kojim slučajem šetate danas nekom savamalskom ulicom i uđete u neko proizvoljno odabrano dvorište, neće biti ništa čudno da tamo zateknete skup trošnih kućeraka, često od drveta, kako, stisnuti jedan do drugog, krase to skromno dvorište uz neizbežan prizor veša kako se suši na konopcu iznad vaše glave.

- Bilo je mnogo projekata i planova, ali niko nije pitao ljude koji žive tamo šta oni žele od Savamale, kako da ona izgleda, čemu da služi, šta misle o infrastrukturi, novim prodavnicama… Mi ih pozivamo da se uključe i doprinesu svojim idejama, da govore o svojoj istoriji, porodici, životu tamo, kako vide taj prostor, o šarmantnim i ružnim mestima u Savamali - kaže Miler-Viferig.

Za vreme Drugog svetskog rata stradale su mnoge građevine u Savamali, a nakon njegovog završetka u njoj se nije ništa novo gradilo. Mnoga značajna zdanja počela su da propadaju, naročito nakon pretvaranja Karađorđeve u prometnu ulicu.

- Koristićemo mesta i prostore u Savamali koji godinama nisu korišćeni. Posmatramo Savamalu kao šarmantno mesto gde uz male intervencije značajne zgrade mogu doibiti novi duh i upotrebu - istakao je direktor Gete instituta, dodavši da su svi projekti, koje planiraju da realizuju u Savamaloj već primenjivani u Berlinu, Cirihu, Amsterdamu, Hamburgu.

Savamala je, primetio je Miler-Viferig, dugo zanemarivana, kao i ljudi koji žive u njoj, njih oko 2.000, zbog čega su odlučili da primene ideju ”kreativnog grada”, kakvi postoje širom Evrope i Amerike.

U okviru projekta ”Urban inkubator: Beograd” ideja je da se iskoriste postojeće radnje i zanatlijske radionice za pokretanje “mikro fabrika”, a stanovnici su pozvani da iznesu svoje mišljenje kako da se one ožive i razviju.

- Gradnja mikro fabrika ima umetničku i ekonomsku bazu i mogu poslužiti za otvaranje novih prodavnica i radionica. Ideja je da se pokaže kako ove ideje mogu da se pretvore u značajan ekonomski koncept - objasnio je Miler-Viferig.
Središte projekta ”Urban inkubator: Beograd” biće Španska kuća unutar koje će biti podignut paviljon.

Iako se ništa neće graditi, sve intervencije biće vidljive, a realizacija svih projekata u Savamali počinje krajem marta i verovatno će trajati do 2014. godine.
Jedan od projekata, prema rečima direktora Gete instituta, biće prikupljanje zvukova u Savamali - kompozicija, izjava ljudi o sebi, svojoj porodici, utiscima.

Ciriški magazin posvećen arhitekturi ”Camenzind”imaće svoju kancelariju u Savamali, a arhitekte i urbanisti iz Beograda diskutovaće o urbanističkim planovima, revitalizaciji, o tome šta bi se desilo kada bi Savamala doživela investicioni bum, sa ciljem da se uspostavi ravnoteža izmedju umetničkih projekata i investiranja, jer je ovo prvenstveno kulturna ideja.

Biće predstavljen i fizički model Savamale - kakva je bila, kakva je danas i kakva bi mogla da bude.

Za Miler-Viferiga posebno je značajan projekat primenjen u Hamburgu, koji je imao problema sa razvitkom svojih črtvrti, jer se stanovnici i investitori nisu slagali oko načina unapređenja tih krajeva. Zato su seli i jedna i druga strana je iznela svoje ideje, želje i rešenja. ”To je ideja koja, mislim, da je ključna za Savamalu”, ocenio je on.

Prvo što turisti ugledaju kada brodovima ulaze u Beograd, upravo je zapuštena Savamala, koja bi, ako bi joj se vratio status od pre Drugog svetskog rata, mogla da postane važan turistički centar, čime bi žiteljima Savamale bio omogućen bolji i kvalitetniji život, smatraju u Gete institutu.

- Ovaj projekat je prilika da se sagleda situacija u ovom gradskom kvartu i da se nešto povodom toga preduzme. Savamala ima mnogo potencijala, ali trenutno ne izgleda dobro. Ako bismo nekim od projekata uspeli da nateramo ljude da razmisle kako posmatraju svoj kvart, to bi bilo dobro - kaže Miler-Viferig.

On je uveren da će se nakon godinu dana zapaziti promene: ”Primetićemo da su ljudi počeli da razgovaraju međusobno”.

- Na kraju, verovatno 2014. ili 2015. godine, videćemo 10 mesta više koje koriste umetnici, stanovnici, tvrdeći da je to njihovo mesto. Imaćemo 20 ili možda 40-50 novih ljudi koji će raditi u Savamali, koristiće prostore za galerije, ateljea. Biće tu i paralelnog razvoja - biće više noćnih klubova, restorana, na to nemamo uticaj. Siguran sam da će biti više ljudi koji će se preseliti u Savamalu i u njoj prepoznati energiju i svoj prostor, ono što im treba - ocenio je direktor Gete instituta.

Nekada 100, a sada samo jedan bombondžija
Za vreme vladavine Obrenovića, a kasnije Karađorđevića, u Savamali su se gradile zgrade po uzoru na evropsku arhitekturu tog doba i naseljavali su je trgovci i zanatlije.
Ulica Gavrila Principa predstavljala je elitni trgovački i zanatlijski kvart, a u njoj je danas ostala jedino bombondžinica ”Bosiljčić“ (od 100 koliko ih je bilo u predratnom Beogradu) koja radi od 1936. godine.

Izvor: Blic
 
Po meni je greska sto se obnavljaju kuce u prvom redu prema reci.

Ceo taj red bi trebalo srusiti kao sto je uradjeno u Karadjordjevoj ispod Kosancicevog venca:

capture.png


Osim ove prve koju obnavlja Gete institut, ostale su ionako ruglo.
 
I ta prva nije nešto reprezentativno, i kod nje sve zavisi od slobode u rekosntrukciji.

Iako sam u startu bio za njeno obnavljanje, sve više mislim da bi taj blok trebalo srušiti i izmestiti "Lastu".
 
Vrh