Šta je novo?

Saobraćajna signalizacija

Jedno pitanje - da li sam ja dužan da gledam da li put sa kojim se ukrštam ima trougao ili STOP, ako ja nemam nikakav znak?

Znam da su stop i obrnuti trougao namerno tog oblika da bi se prepoznali i kada se ne gledaju spreda i jeste bezbednije da usporim pred raskrsnicu, ali...
 
Pa teoretski jesi, jer ako ni put sa kojim ukrstas nema te znake onda vazi desna strana. U praksi takve skroz neobelezene raskrsnice mislim da ne postoje, pa ako ti nemas znak druga strana mora da ga ima, a tebi je nebitno koji od ta dva.
 
Slucajno je danas zabelezeno merenje refleksije (retrorefleksije) na saobracajnim znakovima u Beogradu. Momci koji su radili kazu da imaju da izmere nekih 9000 saobracajnih znakova.

Evo kako to i izgleda. Informacije o refleksiji se prebacuju na mobilni telefon rekao bih zajedno sa gps kordinatama.
 
А кад би мерили преко излепљених папирних самолепљивих налепница, не би ни било рефлексије :D :rant:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=434766#p434766:19lucyuh je napisao(la):
astrodule » Pon Feb 20, 2017 10:53 pm[/url]":19lucyuh]Jedno pitanje - da li sam ja dužan da gledam da li put sa kojim se ukrštam ima trougao ili STOP, ako ja nemam nikakav znak?
Ponekad je jako teško uočiti te znake, posebno noću, po kiši i sl. Zašto ulice sa prvenstvom prolaza nemaju znak? Kada prilazite takvoj raskrsnici prvi put, iako imate prvenstvo prolaza, morate da stanete, pogledate levo, pa desno, da proverite da li imaju znake STOP ili trouglove, i tek onda nastavite put. To znatno usporava saobraćaj, i obezvređuje prvenstvo prolaza.

Evo jednog primera sa Konjarnika, kod podvožnjaka, na izlasku sa autoputa. Znak STOP je u jednom trenutku zaklonjen iza ove gomile drugih znakova:


Da bi saobraćaj bio bezbedan, treba da bude nedvosmislen, jasan svima. Čim postoji dilema, povećava se mogućnost greške.
 
To je i moja logika.
Evo baš juče situacija unutar bloka kod Arene.
Prilazim raskrsnici, nemam nikakav znak, vozila parkirana sa svih strana. Gledam desno, vidim kola i naravno stajem. Staje i on. Sa leve strane (gde treba da skrenem vidim vozilo koje takođe stoji. Tu sam video da on ima STOP. Tada malo bolje pogledam desno i tek tada provalim da on ima obrnuti trougao.

Ok, shvatam logiku da je ovako možda bezbednije jer sam ja koji imam prednost morao da usporim, ali mi se ta logika uopšte ne sviđa.


Poslato sa telefona
 
Tako je, to usporava saobraćaj. U jednom trenutku ste morali sva trojica da stanete, a da je bio još jedan znak o prvenstvu prolaza, sve bi bilo protočnije, uz manje zaustavljanja, potrošnje goriva i zagađenja okoline.
 
Još dodatno komplikuje kad je neko iza ko poznaje kraj. Onda kreće nervoza i sviranje.
Na puno raskrsnica nedostaje znak pružanje puta sa pravom prvenstva prolaza.
 
To je upravo ono sto sam gore pokusao da pojasnim, taj znak prakticno ne nedostaje, vec se podrazumeva kao da je tu, jer ako ti nemas stop/trougao, druga strana mora da ima. Sto dokazuje primer kod arene. Ne secam se da negde ima potpuno neobelezena raskrsnica sa svih strana, gde bi onda vazilo pravilo desne str.
 
Evo tog primera kod Arene (levo je ipak trougao, a ne STOP, STOP me je sačekao kasnije)
Pogledajte prilog 1

A evo recimo iz Kralja Petra. Strahinića bana (koja je poprečna) je jednosmerna ka desno, ali kako ja to sa sigurnošću da znam. Vidim da ne može levo, ali ko meni garantuje smer Strahinića bana sa desne strane? Znači moram da stanem i da blenem u desnu stranu.
 
Zašto im je toliki problem da postave ovakve i slične saobraćajne znakove svugde gde je to potrebno?

 
Niko iz vlasti nema prijatelja u fabrici romboidskih znakova, i ovih drugih koji fale :)
 
Jel vratiše one mučenike ,,ugovorce,, na posao za održavanje Bg semafora da mogu da počnu sa opravkama postojecih
sve više je pokvarenih semafora po Bgdu
naročito u segmentu vremenskog trajanja zelenog svetla za pešake koje traje po par sekundi
 
@astrodule
Levo u strah bana MORA da ima stop/trougao, a ti to anticipiras samom cinjenicom sto ih ti nemas. Ovo je sasvim u redu da bude tako. Pritom ti je i druga strana strah bana potpuno nebitna, jer cak da je i ona jednosmerna u pravcu kralja petra (sto u ovom slucaju nije), i tamo bi MORAO da stoji jedan od znakova ogranicenja, posto ga ti nemas.
Sa druge strane, znak koji je @bukira postovao je KRAJNJE neophodan, jer ima potpuno drugo znacenje.
 
Pa šta ako ja nemam znak? Postoje raskrsnice bez znaka i tada važi pravilo desne strane po kome ja nemam prednost.
Postojanje znaka na drugoj strani uopšte nedvosmisleno ništa ne znači.

Poslato sa telefona
 
Nađi jednu takvu raskrsnicu.
Takve raskrsnice postoje samo u teoriji.
A ti slobodno nastavi da se iskusno zaustavljas na svakoj.
Moja je greska sto sam dobronamerno hteo da objasnim ocigledno.
 
Raskrsnice bez znakova prava prvenstva postoje samo u teoriji?

Naravno da ću stati (tj. usporiti) na svakoj nepreglednoj raskrsnici bez semafora na kojoj nemam znak, a čak i da ga imam ću usporiti.
 
Raskrsnice bez ikakvih znakova sa svih strana, gde vazi samo pravilo desne str, na njih sam mislio da postoje samo u teoriji.
A ti ako mislis da ih ima, pronađi bar jednu takvu.
 
Ima puno takvih raskrsnica u prigradskim i „divljim” naseljima, evo jedne u blizini Braće Jerkovića:


U celom tom naselju gotovo da nema saobraćajnih znakova.
 
Da, u pravu si, nisam se ogradio, na ovakvim mestima znakova nema verovatno zbog intenziteta saobracaja, ili zbog same ruralnosti. Za 'urbanije' delove bih se bas iznenadio, mislim da toga nema cak ni u krajnje sporednim ulicama.
Unutar nbg blokova su ili parkinzi ili vazi pravilo 'samo za interventna vozila'.
 
Kako preci preko ovakvog pesackog prelaza daleko od trotoara na raskrsnici Banatske i Vojvodjanske u Zemunu :roll:

Iz trave u travu :rant:
Svaki pešak ovde morao bi da plati kaznu za prelazak ulice van pešačkog prelaza :dil:

Na obelezavanju pešackog prelaza radi ne jedan čovek, koj moze da pogresi vec to čini citava grupa
plus grupa koja je postavila i saobracajni znak
Pa cak i iz zelenila uredno pokose po 10 cm trave na ,,odrzavanju,, tog pešackog - čemu , zašto i kome .... sve sama suluda rabota

Kako su uspeli da omaše i ovako da suludo da postave i vertikalnu i horizontalnu signalizaciju :lol:
 
Где је ова небулоза, Бокице?
 
na raskrsnici Banatske i Vojvodjanske u Zemunu :D
 
Vrh