Šta je novo?

Sakura park - Blok 58

Има 6 жица, тако да нисам сигуран. Можда дупла утичница, на посебним осигурачима.
 
Такође, да ли је неко куповао нешто из Техномедие у згради Сакуре? Односно, да ли знате да ли дају неки попуст за станаре зграде?
Ne znam za popust, ne verujem.

Samo da znate, na kasi radi neka bezobrazna ludača, sa kosom vezanom u rep. Ako naiđete na nenormalno ponašanje, da znate da nije do vas problem.
 
Зна ли неко шта је овде требало да се монтира? Трофазна утичница, разводна кутија?

Pogledajte prilog 196829

Такође, да ли је неко куповао нешто из Техномедие у згради Сакуре? Односно, да ли знате да ли дају неки попуст за станаре зграде?

Кажу да то није до њих, односно да су са њихове стране завршили. И да је то за аспиратор (у реду) и за LED траку (?) и да даље решавамо сами. Нисам сигуран где су предвидели да се монтира та трака, можда испод аспиратора.
 
Кажу да то није до њих, односно да су са њихове стране завршили. И да је то за аспиратор (у реду) и за LED траку (?) и да даље решавамо сами. Нисам сигуран где су предвидели да се монтира та трака, можда испод аспиратора.

Valjda LED traka ispod kuhinjskih elemenata?
 
I to je jedna od opcija, ali mnogo se interesujete za to, eto jedan od vas je pretražio APR da bi izvukao neki podatak o meni, tako da cenim da vas ipak "ne zabole" i da biste da slažete kockice ;)

Pa eno ga na sam.org.rs otvoren spisak članova. Ti si član, zar ne? Nije neka misterija…
 
Ni tamo ne postoji nikakav Dejan koji je '88 godište 🤣🤣
Prošle nedelje sam otvorio u firmi konkurs za praktikante. Iako je u konkursu jasno navedeno da je praksa namenjena apsolventima i svršenim studentima fakulteta informatičkog usmerenja, u tvom slučaju ću napraviti izuzetak jer mi ne želja da pomognem nekom ko je dokon i očigledno blejač da usmeri tu energiju u nešto korisno, dođe do nekog korisnog znanja, umesto što bleji po netu i hvata zjala.

Tako da, ako tvoje istraživanje urodi plodom i pronađeš firmu, prilikom prijave u zaglavalju samo napiši "BB forum" da bih te primio bez dodatnog procesa selekcije :)

Pozdrav od čika Dekija
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: mzo
Да ли сте у купатилу добили уграђен сливник или је остављено купцима да сами уграђују? Ја нисам добио, и не могу нигде да нађем одговарајући по димензијама.
Ако сам добро измерио цев на дну отвора, пречник је 40 мм. Отвор је 100 мм а решетка је 120 са 120 мм. Висина је 114,5 мм.
 
Samo da javim da nam jos uvek nije pustena centralna klima u rad. Prvo je bilo da ce sistem biti osposobljen do 15 aprila, pa da ce biti do 1 maja, a evo 9 maj sistem jos uvek nije pusten. Moj stan je orjentisan ka jugu i srecom sto sam trenutno u procesu opremanja stana i jos uvek se nisam preselio (verovatno i necu do kraja leta jer hocu da se bude picikato pre useljenja) tako da sam i dalje u A bloku, ali ne smem ni da zamislim na sta bi to licilo da kada se ljudi usele i opreme stanove dozive situaciju da mesec i po dana ne radi centralna klima i grejanje.

Ja nisam gradjevinac niti se bavim termotehnikom i klimatizacijom, i ne znam sta sve moze da podje po zlu kod sistema koji se oslanja na voda-vazduh toplotne pumpe, ali sam siguran da ako je zaista u pitanju redovno odrzavanje sistema, da je neko debelo lenj i spor, jer ako je tako kod svih zgrada koje imaju centralnu klimu, onda se stanovi ne reklamiraju sa uzreciom autonomno grejanje i hladjenje 24/7/365 vec bi trebao da se koristi izraz autonomno grejanje grejanje i hladjenje 10 meseci godisnje te bi kupci znali sta kupuju i sta dobijaju.

Ja sam na sva zvona pricao kako je sistem toplotnih pumpi najbolje moguce resenje za grejanje i klimatizaciju i kako nikad ne bih kupio stan u zgradi koja je prikacena na daljinski sistem (centralno grejanje) sa split sistem klimama u svakoj sobi, a sad se pitam da li sam bio u pravu i da li je to trebao da mi bude jedan od faktora odluke zbog kojeg sam kupio ovde stan ili sam tzv. autonomni sistem grejanja i hladjenja 24/7/365 trebao potpuno da ignorisem i da ga posmatram kao sarenu lazu i foru za navlacenje bu**** poput mene.

SPA centar i ostalo da ne spominjem, od toga sam odustao i da se nadam, a to je takodje bio jedan od razloga za kupovinu stana u ovom kompleksu. Mogao sam glat da sackeam malo pa da kupim stan u Airport Gardenu ili Belmondu i da dobijem stan u zgradi iza koje stoji 10x profesionalniji i ozbiljniji investitor.
 
Centralni sistemi sa prohladjenom vodom (chilled water) te toplotne pumpe sa toplom vodom (heat pump) su tehnologija stara 60 godina koja se koristi pre svega na brodovima gde je i nastala (kao i vecina sistema u masinstvu npr. common rail ubrizgavanje).
Sto se zemaljskih instalacija tice, uglavnom se koristi kod velikih zgrada zbog ustede u energiji gde je nephodno 24/7 a pristup odrzavanju sistema nesmetan. Prednosti su osim ustede u energiji i centralizovano odrzavanje kompresora, pumpi, kondenzatora, isparivaca te AHU jedinica. Takodje i to sto se moze koristiti u bilo koje vreme. Dakle idealno za hotele, bolnice, poslovne prostore ali ne i za stambene zgrade.
Osnovna mana je da je sistem tezak sa balansiranje, jer je neophodno da tempratura i pritisak vode budu pribizno podjednako rasporedjeni kroz zgradu, te ako se dese problemi u projektovanju koji se ne otklone tokom instalacije, naknadne modifikacije su maltene nemoguce. Ja sam ziveo u takvoj zgradi i nisam bio zadovoljan. Takodje, armatura cevovoda je prilicno kompleksna i samim tim desava se da crkne neki solenoidni ventil iznad spustenog plafona ili se otkaci crevo od kondenzata zbog vibracija pa voda pocne da curka itd. Sistem je kompleksan pa samim tim i manje pouzdan i zahteva stalno odrzavanje i to ne samo u masinskom prostoru vec i u hodnicima, vertikalama i stanovima. Da ne pricamo o rizicima o prenosu bakterija i sl. jer je ciscenje filtera komplikovanije.
Najpuzdanije grejanje je da imas svoj gasni kotao i razvedene radijatore (ako imas gas naravno), a posle toga centralni sistem sa dodatkom panelnog radijatora na struju ako hoces grejanje i nocu. Za klimatizaciju iskljucivo split sistem u svakoj sobi. Opet i tu imas varijantu sa centralnom spoljnom jedinicom ili posebno spoljnu jedinicu za svaku sobu. I tu je ista prica, centralna jedinica stedi energiju ali je sistem manje pouzdan i podlozniji vibracijama. Ako crkne kompresor ti vise nemas hladjenje, dok ako imas posebne spoljne jedinice te crkne jedan kompresor opet ti ostaju oni u drugim sobama.
 
Poslednja izmena:
Samo da javim da nam jos uvek nije pustena centralna klima u rad. Prvo je bilo da ce sistem biti osposobljen do 15 aprila, pa da ce biti do 1 maja, a evo 9 maj sistem jos uvek nije pusten. Moj stan je orjentisan ka jugu i srecom sto sam trenutno u procesu opremanja stana i jos uvek se nisam preselio (verovatno i necu do kraja leta jer hocu da se bude picikato pre useljenja) tako da sam i dalje u A bloku, ali ne smem ni da zamislim na sta bi to licilo da kada se ljudi usele i opreme stanove dozive situaciju da mesec i po dana ne radi centralna klima i grejanje.

Ja nisam gradjevinac niti se bavim termotehnikom i klimatizacijom, i ne znam sta sve moze da podje po zlu kod sistema koji se oslanja na voda-vazduh toplotne pumpe, ali sam siguran da ako je zaista u pitanju redovno odrzavanje sistema, da je neko debelo lenj i spor, jer ako je tako kod svih zgrada koje imaju centralnu klimu, onda se stanovi ne reklamiraju sa uzreciom autonomno grejanje i hladjenje 24/7/365 vec bi trebao da se koristi izraz autonomno grejanje grejanje i hladjenje 10 meseci godisnje te bi kupci znali sta kupuju i sta dobijaju.

Ja sam na sva zvona pricao kako je sistem toplotnih pumpi najbolje moguce resenje za grejanje i klimatizaciju i kako nikad ne bih kupio stan u zgradi koja je prikacena na daljinski sistem (centralno grejanje) sa split sistem klimama u svakoj sobi, a sad se pitam da li sam bio u pravu i da li je to trebao da mi bude jedan od faktora odluke zbog kojeg sam kupio ovde stan ili sam tzv. autonomni sistem grejanja i hladjenja 24/7/365 trebao potpuno da ignorisem i da ga posmatram kao sarenu lazu i foru za navlacenje bu**** poput mene.

SPA centar i ostalo da ne spominjem, od toga sam odustao i da se nadam, a to je takodje bio jedan od razloga za kupovinu stana u ovom kompleksu. Mogao sam glat da sackeam malo pa da kupim stan u Airport Gardenu ili Belmondu i da dobijem stan u zgradi iza koje stoji 10x profesionalniji i ozbiljniji investitor.
Daj Deki, nisam od tebe ocekivao da budes bas tolika sirotinja kao mi ostali. Kupi privremeno prenosnu klima jedinicu dok ne aktiviraju centralni sistem i mozes se odmah preseliti iz A bloka.
 
Osnovna mana je da je sistem tezak sa balansiranje, jer je neophodno da tempratura i pritisak vode budu pribizno podjednako rasporedjeni kroz zgradu, te ako se dese problemi u projektovanju koji se ne otklone tokom instalacije, naknadne modifikacije su maltene nemoguce. Ja sam ziveo u takvoj zgradi i nisam bio zadovoljan.
Hvala na detaljnom odgovoru. Razjasnio si mi kako rade ovi sistemi i da budem iskren nisam razmišljao o potencijalnim manama sistema.

Pogotovo imajući u vidu da u dosta zgrada u višoj srednjoj i visokoj klasi u Evropi i USA u kojima sam bio imale su centralni sistem klimatizacije i grejanja (bez radijatora i split sistema) međutim ne znam koji je konkretno sistem bio u tim zgradama, da li su toplotne pumpe ili nešto drugo, pa sam shodno tome zaključio da su centralni sistemi klimatizacije sa fan coil uređajima najbolja i estetski najprivlačnija opcija i za stambene zgrade.

Jednostavno po tim malo boljim zgradama na zapadu nikad nisam video split sisteme u stanovima pa sam shodno tome zaključio da sistemi centralne klimatizacije su pogodni za upotrebu u stambenim zgradama više klase.
 
Vrh