Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

i to je malo... kada dobiješ. A kada ti fali 200 miliona u budžetu, onda je to 5 puta više :D
Kao povišica na platu
 
Pa nije bas tako. Kako uopste neko moze krenuti u organizovanje ako nema znanje? Nekakva kokos ili jaje situacija.

Доведеш оне који то знање имају. Зар нисмо економски тигар и да пара имамо. Па ако је посао тако уносан, час посла ће се исплатити.
Ја ништа ново нисам смислио, раде многи тако радила је и Србија, па касније и Југославија.
 
@Mel Naravno da je argument, tu sumu dobije obican narod. Koja drzava, pa oni nenamenski potrose milijardu evra na vozanje kuci sluzbenih kola, zloupotrebu resursa, zbog neznanja i nemara u sporovima sa gradjanima izgube jos milijardu. Na korupciju u gradnji puteva svake godine ukradu bar milijardu. Na tolerisanje svega i nerad inspekcije opet milijardu, na sarade, autobusijade, parade predsednika opet vise od toga sto moze doneti litijum. Imamo mi para, nego nam je drzava trula. Sad ce kao da nas spase da unistimo prirodu do kraja, a nece da resimo nesto od gore pobrojanog.
 
Drzava dobija direkt 184.5 miliona

1721742851053.png


Енглези су мајстори манипулације. Овај точак, па новци, па милиони, па општина, па састав по процентима. Милина гледати

А шта пише на врху? Предвиђена (дакле, не гарантована, већ тако ми се чини), плаћања влади НАКОН истека периода подстицања улагања.

Ко подстиче и колико кошта подстицање? Колико новца ми треба да упумпамо из буџета, и кад се сви подели на године екпслотације, колико ће онда милиончића да остане у овом кругу?
 
Vrednost izvoza nije isto što čista dobit države.
Koliko država ima u svom budžetu od malina?

Čak i da ima više (a nema ni blizu), opet to nije argument protiv rudarenja kao industrije.

Masis metu ponovo, ovde je rec o RT rudniku litijuma o cemu je i ova tema a ne o rudarenju kao industriji.
 
ajde ljudi ne sramotite se, poredite s jedne strane vrednost izvoza a sa druge strane dobit države.
 
A ti skreces argumente protiv rudnika litijuma na nekakve argumente protiv rudarenja kao industrije?
 
ok, u pravu si. Ono gore nije argument protiv rudnika litijuma. Duboko se izvinjavam na semantici.
 
Što se tiče kancera, da stope oboljevanja su veće na istoku Srbije. I poenta je da država dopušta kršenje ekoloških propisa na račun prekomernih emisija zagađ. materija žrtvujući zdravlje ljudi.
Prvo da si otvorio link video bi da uošte nema pravila da je neki kancer zatupljeniji na istoku od ostalih delova SR. Evo ti direktni link https://zoryabio.rs/map.php?filterId=19
Pogledaj samo dva najčešća karcinoma na primeru muškaraca (eto oni rade u rudnicima):
  • Pluća - Borski je u drugoj grupi u prvoj najgoroj su Srednje*******anatski i Severnobanatski
  • Abdomen - Borski je u najboljoj grupi, Severnobački najgora grupa
  • Leukemija - Borski u najboljoj grupi, nagore Zlatiborski i Kolubarski
  • i td.
Uzimajući tvoju površnu analogiju zaključivanja najgora industrija po pitanju karcinoma je poljoprivreda.

Bolje potraži ovako neku mapu za respiratorne bolesti. Tu verovatno postoji velika šansa da se pokaže uticaj rudnika na broj oboleloh od respiratornih bolesti.

Hoću reći da naučnici ne znaju zašto se javljaju karcinomi. Prvo se sumnja na nasledne gene koji mutiraju, posle toga ide način života, ekologija... Obratićeš pažnju da naučnici sumnjaju, a ti sigurno znaš to je to. Rudnik i smrt od karcinoma je sigurna jer kako ti reče svaki četvrti ga dobija.

Inače brojke su na 100.000. Znači daleko od svaki četvrti i takvih neozbiljnih lupetanja.

Ne bih više na ovu temu gde je svaki drugi link Tik Tok, a ovo što piše Batut je glupost!
 
Nije bila semantika vec spinovanje.

što bi se reklo, ja sam se deklarisao i autovao odavno, nemam potrebu da pričam između redova svoje stavove.

mada je tebi u prilog reći "rudarenja", jer je ovaj rudnik litijuma po tehnologiji bezbedniji i benigniji od svih rudnika koje imamo.

nema jalovišta, nema visokih temperatura, sve na atmosferskom pritisku i nema isparenja, nema rizika po okolinu.
 
Pogledajte prilog 205695

Енглези су мајстори манипулације. Овај точак, па новци, па милиони, па општина, па састав по процентима. Милина гледати

А шта пише на врху? Предвиђена (дакле, не гарантована, већ тако ми се чини), плаћања влади НАКОН истека периода подстицања улагања.

Ко подстиче и колико кошта подстицање? Колико новца ми треба да упумпамо из буџета, и кад се сви подели на године екпслотације, колико ће онда милиончића да остане у овом кругу?
Ovo je zapravo dobro zapazanje i nesto sto treba istraziti. Pokusavam da nadjem koliki je taj period i olaksice ali malo je toga dostupno. Treba rascivijati iz https://www.paragraf.rs/propisi/ure...elu-podsticaja-radi-privlacenja-ulaganja.html
 
astma i plućne bolesti su to što j*** Bor
 
Ako gledaš čime se kompanija bavi, a bavi se profitom, mislim da ih zabole patka odakle je koliko god, 200, 300, 1000 ljudi koji će tu biti zaposleni.
Ako mogu da ih nađu ovde, zaposliće će ih, koliko znam imamo dobar TMF i RGF. Bivša rektorka Ivanka Popović je sa jednog od ta dva, mislim TMF.
Ako ne mogu, naći će ih negde, sigurno neko treba da bude tu da obuči inženjere, radnike i sl.

Sad i ja ozbiljno pitam, koji je motiv kineskih izvođača da dovode kineze radnike? To što ih nema ovde ili da bi im ostale pare u kini što više?
Recimo da su ti kineski radnici koji rade ovde zapravo robijasi u Kini i ovde rade za dzabe. Samo teorija, ne tvrdim nista......
 
što bi se reklo, ja sam se deklarisao i autovao odavno, nemam potrebu da pričam između redova svoje stavove.

mada je tebi u prilog reći "rudarenja", jer je ovaj rudnik litijuma po tehnologiji bezbedniji i benigniji od svih rudnika koje imamo.

nema jalovišta, nema visokih temperatura, sve na atmosferskom pritisku i nema isparenja, nema rizika po okolinu.
„Jadar“ bi generisao dve vrste otpada: rudarski otpad iz podzemnog rudnika i industrijski otpad koji bi nastajao preradom jadarita u finalne proizvode. Rudarski otpad bi bio odlagan na privremenom odlagalištu u okviru zone rudnika, dok je deponovanje industrijskog otpada predviđeno u dolini Štavice, u skladu sa propisima Republike Srbije. Deponija u dolini Štavice je rešenje koje odgovara čitavom životnom veku rudnika i odabrana je nakon više od pet godina studija kojima je utvrđeno da upravo ta lokacija ima najmanje potencijalnog uticaja na okolne zajednice i životnu sredinu.

Deponija industrijskog otpada bi imala višeslojne zaštitne obloge koje sadrže glinu i sintetičke slojeve ukupne debljine 5 metara, kako bi se sprečilo curenje ispod deponije, što je u skladu sa zakonima Republike Srbije. Zaštitna mera bio bi i sistem za sakupljanje procednih voda i njihovo prečišćavanje i reciklažu. Takođe, oko deponije bi bili kanali za preusmeravanje slivne vode, kako bismo smanjili kontakt sa čistom kišnicom. Deponija bi bila projektovana tako da izdrži zemljotrese u skladu sa standardim Republike Srbije i međunarodnim standardima. Teren na kome bi se nalazila deponija industrijskog otpada nije na plavnom području. S obzirom na to da ostatak od prerade rude ima potencijal da generiše prašinu, koristili bismo tehnike suzbijanja prašine na licu mesta, kao i postepeno zatvaranje i rekultivaciju deponije. Putem stanica za praćenje prašine oko područja deponije pratili bismo nivoe prašine u realnom vremenu. Naš tim bi blisko sarađivao sa lokalnom stanicom za praćenje vremena kako bi predvideo i pripremio se za promene vremenskih uslova.

Nema jalovista ali ima deponije. Prilicno opsezne mere zastite za nesto sto nema rizika po okolinu. I to cemo se pouzdati u nasu vlast i jednu od najkoruptivnijih korporacija da se sve postuje.
 
Čovek piše proizvoljno. Onako da bi se samo napisalo nešto. Ne treba ulaziti u dublju polemiku sa njim, jer čovek ili ne razume ili troluje.
Jel ovo neki metod obrnutog ogledala?

Covek koji kaze ‘a sto nemamo poljoprivredu ko Holandija’ optuzuje druge da pisu proizvoljno i bez razumevanja. Zivot pise komedije.

Slazem se da ne treba ulaziti u dublju polemiku sa mnom, ako si nepripremljen kao ti.
 
da, materijal koji se deponuje je isušen, izolovan slojevima da se izbegne ispiranje, deponija ima plan postepene rekultivacije i zatvarnaja kako se popunjava kroz životni vek rudnika.
pa ja i kažem da treba pritiskati vlast za monitoring procesa.

druga opcija je da se borimo da se ne desi rudnik. Verujem da za drugu opciju nema šanse jer su odlučili, za prvu možda neke i ima.
 
Nema jalovista ali ima deponije. Prilicno opsezne mere zastite za nesto sto nema rizika po okolinu. I to cemo se pouzdati u nasu vlast i jednu od najkoruptivnijih korporacija da se sve postuje.
Do malopre je bilo, ‘koje su im mere zastite?’, sad je ‘a sta ce njima ovolike mere zastite’ :)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Vrh