Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Postoji potencijaln da se privreda digne na visi nivo i postane bitan deo zelene tranzicije. Naravno da treba insistirati na sto konkretnijem planu i garancijama za to ako se krene sa realizacijom projekta.

Po svemu sudeci, priroda se nece unistiti nista vise od nekih dozvoljenih/ocekivanih parametara. Mislim, sve sto covek radi nekako 'unistava prirodu', pa i ta poljoprivreda. Rudnik ce zauzeti tih 200-300 hektara zemlje, ali to i nije Bog zna sta (kop Kolubare recimo zauzima 60000 hektara).
OK, mozemo reci da je tolerancija na unistavanje samo za ovaj projekat apsolutna 0. Ali treba biti svestan da su price o trovanju do Beograda, kiselim kisama, spaljenoj zemlji kilometrima okolo, babaroga price na nivou mitova o vakcinama kojima su nas plasili tokom Kovida.

Glavni argumenti, (barem u ovom trenutku kada jos nema prave javne rasprave) kada se zanemare hiperbolisane katastrofa price, se svode na 'ne verujem Vucicu' i 'ne verujem Rio Tintu'. Koja god da dodje vlast, postojace deo javnosti koji mu nece verovati, drzava onda ne moze nikad da funkcionise. Rio Tinto je druga najveca rudarska kompanija na svetu koja posluje 150 godina po celoj planeti. Naravno da ima kostura u ormanu kao sto ce svaka kompanija u toj oblasti imati. Ne vidim po cemu su to bas oni toliki crni djavo, ako nista drugo ako neko moze imati knowhow i pritisak da sprovede ovo kako treba to su oni i jos par zapadnih kompanija. Od silnih projekata i firmi koje su dosle u zemlju, oni su do sada jos i jedni od najstransparentnijih.

I na kraju, kada neki narativ postane dogma i kada se svako ko ga preispituje naziva botom i 'drvenim advokatom', kad svi ponavljaju iste recenice, meni se odmah pali crvena lampica.

Ja bih iskreno jako voleo da dodje neko potkovan cinjenicama i da me ubedi u suprotno, ali to bas i ne dobijam. Ma sta neko mislio, zaista mi se ne biva na Vucicevoj strani. Pre dve godine sam i bio na anti-RT protestima. Medjutim, sto dublje istrazujem pricu to vise vidim da je 95% prica koje nam se serviraju bullshit ili nekakvi neodredjeni emotivno/histericni apeli. To ne znaci da je projekat 100% ok i da imam potpuno poverenje u vladu i RT, ali oni u ovom trenutku imaju konkretnije odgovore.
Одакле почети са овим...

Коп Колубаре нам је неопходан да бисмо имали струју и били у 20ом, а камоли 21ом веку. Копање литијума у Јадру - није.
Митови о ковид вакцинама су све само нису митови, што гомиле студија и повећани број нуспојава од одређених вакцина потврђује из дана у дан.

Наравно да не верујемо странци на власти када ни грешком нису били способни да кажу истину ни за једну битну проблематику која се десила у претходних 10 година. Дал’ заиста треба да набрајамо све силне афере које су само гурнуте под тепих са паролом ”па шта”?

Штета што ти се не пали ”црвена лампица” за здраворазумско размишљање које треба да ти каже да је све проблем и да је тежина доказивања користи и одсуства штете овог пројекта на онима који га желе а не на нама који га не желимо.
 
Ja podrzavam da RT otvori rudnik u Nemackoj i sta sad? A zasto, zato sto me bolinuvo sta ce biti sa njima. Iste su i njihove aspiracije, njima treba litijum, a koliko vole Srbe, dolazali su toliko puta. Ovo je odlicno, hocemo da se samounistimo. Da je znao hitler da nam posalje neke investitore '41. nije morao ni da prlja ruke. Samo da mi neko objasni koliko je kada dobijes 3 posto rudne rente od npr milijardu godosnje i vredi li klati vola zbog jedne snicle?
 
Moze biti, ako nije, po priznaju autora posta, samo nagadjanje.

Sa druge strane imamo detaljnu analizu, koja zaista jeste detaljna analiza, koja je ignorisana.

Jeste sve pretpostavka u nekoj svojoj srzi, ali nisu bas sve pretpostavke jednake.

Sve to stoji, samo nije jasno kako je to uopste vredno pomena u ovom kontekstu.

Sta znaci informacija da Holandija proizvodi 78 milijardi (uz dodatak 'malo li je')? Sa cime se to poredi, po kojoj meri? Koliko po hektaru, koliko po radniku, kako spakujes metriku tako da moze da se uporedi sa ovim projektom?

Jednostavno, ne znaci nista, to je samo podatak van konteksta koji se pretvara da je argument, kao recimo sa druge strane reci da Australija zaradjuje 350 milijardi od rudarenja.

Tvoj problem je što ne čitaš pažljivo. Generalno, ako nešto ne mogu da svarim je površnost. Znaš ciljano da izostaviš delove koji tvojim stavovima ne idu u korist. Isto tako u tom postu je naveden taksativno apsurd čitavog projekta i zašto bi trebao da se stavi ad acta.

E sad, da li to radiš slučajno ili namerno, na osnovu prepiske u poslednjih par strana, mogu doći do zaključka da to radiš namerno.

Vrednost Holandske poljoprivrede je veći od celokupnog našeg društvenog proizvoda. Dat je kao slikovit primer da ne moraš da rudariš i živiš lepo bez detaljno navedenih negativnih eksternalija. Sve navedeno, površina cele zemlje, ne baš povoljan geografski položaj i samo jedna privredna grana koja proizvede više no što cela naša država proizvede. Ne znam da li je bilo dovoljno slikovito

Verovanje da će se ovde proizvoditi električni automobili je identično verovanju da Deda Mraz postoji.

Takođe verovanje da će se samo iz jednog rudnika (kako je neko ovde napisao sa površine 300ha) vaditi litijum je jednako verovanju da je šerpom vrele vode moguće zagrejati olimpijski bazen.


.
 
Poslednja izmena:
@Henry_Chinasky да будемо фер, наводно Фијат креће да ради електрични 500 у Крагујевцу али то никакве везе нема са оним што би се, потенцијално, копало у Јадру из простог разлога што је литијум већ увелико ископан и рафинисан и претворен у батерије. Са друге стране, те фабрике не би биле наше и неко други би убирао плодове профита финалног производа.

Све остало што си написао је 100% и ми бисмо требали да се апсолутно фокусирамо на имитирање успешности Холандије у сегменту пољопривреде.
 
Koliko znam nema nijedna firma koja trenutno posluje u Srbiji koja ima tako komično zlu istoriju kao sto ima Rio Tinto
I mnogo štošta od tog zla je relativno skoro bilo
Sem toga, posmatras ovaj projekat kao da nema preklapanja sa politikom
Ne, ima, i to nije razlika u mom i tvom misljenju, vec objektivno ima, kao i u svemu ostalom. Ovaj projekat je unistio volku naroda i pokazao koliko je kompromitovan ustavni sud. Ne sme nijedna korporacija da ima takav uticaj. I to sa aminom EU, koja nam navodno obećava da ce se pratiti njihove vrednosti u slucaju ekologije, a da bi se to postiglo morali su da predju preko svojih vrednosti demokratije, volje naroda, itd.
Realno, ta volja naroda je bila ad-hoc reakcija vlasti na proteste, ne rezultat nekog referenduma ili izbora. Zato ju je Ustavni sud i oborio.
Opasan je i taj momenat gde nakon decenije unistavanja institucija od strane vlasti sada opoziciona javnost ta koja trazi da se procedure i institucije ne postuju. Upadamo u jednu negativnu spiralu i ja ne zelim da je ubrzavam.
 
Tvoj problem je što ne čitaš pažljivo. Generalno, ako nešto ne mogu da svarim je površnost. Znaš ciljano da izostaviš delove koji tvojim stavovima ne idu u korist.
Interesantno, iste zamerke ja imam ka tvom pisanju.
Vrednost Holandske poljoprivrede je veći od celokupnog našeg društvenog proizvoda. Dat je kao slikovit primer da ne moraš da rudariš i živiš lepo bez detaljno navedenih negativnih eksternalija. Sve navedeno, površina cele zemlje, ne baš povoljan geografski položaj i samo jedna privredna grana koja proizvede više no što cela naša država proizvede. Ne znam da li je bilo dovoljno slikovito
Opet, ne mozes govoriti o povrsnosti i onda predstavljati ovo kao argument. Eto, ja na tvoje kazem Australija od rudarenja ima 7 srpskih privreda. I sad smo mi tu kao dali slikovite primere koji ne znaci nista.
Verovanje da će se ovde proizvoditi električni automobili je identično verovanju da Deda Mraz postoji.
Bukvalno krece elektricna panda u Fiatu.
Takođe verovanje da će se samo iz jednog rudnika (kako je neko ovde napisao sa površine 300ha) vaditi litijum je jednako verovanju da je šerpom vrele vode moguće zagrejati olimpijski bazen.
Koliko hektara si ti izracunao da je dovoljno?
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Аустралије је површински већа од Европе са популацијом мањом од земаља Бенелукса. На врхунцу копања у Аус, цео тај сегмент није прелазио 9% БДП-а те земље. Могао си и у Русију да узмеш као аргумент и опет би исто значило - ништа у нашем контексту, јер није за поређење.

Холандија је у Европи, има површину сличну нама и успешност у пољопривреди на коју треба да се угледамо а не да се бавимо рудницима.
 
Interesantno, iste zamerke ja imam ka tvom pisanju.

Opet, ne mozes govoriti o povrsnosti i onda predstavljati ovo kao argument. Eto, ja na tvoje kazem Australija od rudarenja ima 7 srpskih privreda. I sad smo mi tu kao dali slikovite primere koji ne znaci nista.

Bukvalno krece elektricna panda u Fiatu.

Koliko hektara si ti izracunao da je dovoljno?

Super. Evo Australija: 20 miliona ljudi živi na površini koja je veća od površine cele Evrope. U poređenju samo Holandija ima 16.6 miliona ljudi na površini od oko 41.000 km kvadratnih.

Što se tiče Fiata, super evo podržavam da se prave električni automobili. Opet neko je nešto rekao i najavio, to ne znači da će biti i materijalizovano. Evo ja sad isto tako mogu da kažem da će Mercedes da uradi to isto to kod nas Jako je bitno i ko je to saopštio? Predsednik Fiat korporacije ili je garancije dao gospodin predsednik? Kao što je Šolc dao garancije? 🤣

Što se rudnika tiče, opet džaba ti je, površan si, prikazano mnogo puta u poslednjih desetak strana gde su vršena istraživanja i gde su mesta potencijalnih rudnika. Takođe date su i studije i mape o mineralnim istraživanjima ali mora se paziti na času a ne pisati radi pisanja.

No dobro kao čovek koji ima pattern udaljavanja sa foruma, apsolutno mi je jasno zašto je to tako. 🤣
 
Аустралије је површински већа од Европе са популацијом мањом од земаља Бенелукса. На врхунцу копања у Аус, цео тај сегмент није прелазио 9% БДП-а те земље. Могао си и у Русију да узмеш као аргумент и опет би исто значило - ништа у нашем контексту, јер није за поређење.

Холандија је у Европи, има површину сличну нама и успешност у пољопривреди на коју треба да се угледамо а не да се бавимо рудницима.
Poljiprivreda u Holandiji cini tek 1.8% BDP-a (u samom izvozu ima i dodate vrednosti a nesto je i samo re-izvoz uvezene robe). Imaju ogromne luke, ogromnu trgovacku flotu, polozaj u samom centru Evrope, veze sa bivsim kolonijama, milijarde i milijarde ulozene u mehanizaciju i tehnologiju, znanje, ogromne subvencije itd.

Mislim ok, super, hajde da imamo poljiprivredu Holandije, apsolutno nemam nista protiv. Odakle da pocnemo, koliko vremena treba?

Zasto bi stali tu, hajde da imamo svajcarski finansijski sektor? Americku silicijumsku dolinu? Nemacku autoindustriju?

Zasto kupujemo 15 godina staru Opel Astru umesto Bentley Bentayge?
 
Super. Evo Australija: 20 miliona ljudi živi na površini koja je veća od površine cele Evrope. U poređenju samo Holandija ima 16.6 miliona ljudi na površini od oko 41.000 km kvadratnih.

Što se tiče Fiata, super evo podržavam da se prave električni automobili. Opet neko je nešto rekao i najavio, to ne znači da će biti i materijalizovano. Evo ja sad isto tako mogu da kažem da će Mercedes da uradi to isto to kod nas Jako je bitno i ko je to saopštio? Predsednik Fiat korporacije ili je garancije dao gospodin predsednik? Kao što je Šolc dao garancije? 🤣

Što se rudnika tiče, opet džaba ti je, površan si, prikazano mnogo puta u poslednjih desetak strana gde su vršena istraživanja i gde su mesta potencijalnih rudnika. Takođe date su i studije i mape o mineralnim istraživanjima ali mora se paziti na času a ne pisati radi pisanja.

No dobro kao čovek koji ima pattern udaljavanja sa foruma, apsolutno mi je jasno zašto je to tako. 🤣
Znaci, ti tvrdis da ce jedan rudnik koji je projektovan za jednu lokaciju, projektovane prinose da ostvari tako sto ce nekako daljinski kopati na stotinama kilometara udaljenim lokacijama? Ok, ja sam povrsan :)

Da, proizvodnju elektricne pande je najavio izvrsnu direktor Stelantisa:


Hajmo neki smajli, mozda zamaskira neznanje.
 
@Igor, dobronameran predlog, bez namere da se ulazi u ko šta kako: Ovu temu treba do daljnjeg zaključati, jer se obostrano spamovanje ne može zaustaviti.
Glave su previše usijane.
 
Kojim, bre, uslovima? Daj neku studiju, nekog naucnika...

Ali svejedno, mi treba 50 godina da imamo savrseni napredak, da konstantno vucemo prave poteze i idemo u pravom smeru i razvijamo se kao drustvo i drzava, da bi tada uopste seli i ovo razmatrali.

A i tada, ako bi nekim cudom odlucili da kopamo, a ne bi, ne bi sigurno to dali je*******enom Rio Tintu.
Vezano za uslove:
1) Ne više od 0% stranog kapitala u vlasništvu rudnika
2) Strano učešće jedino od strane srpskog poslodavca plaćen strani stručnjak, ukoliko u Srbiji nedostaje za tu vrstu rudarenja, kao što su to radili Kralj Milan, Car Dušan...
3) Maksimalan nivo prerade u samoj Srbiji. Kao što smo sa rudnikom bakra imali fabriku kablova, i elektromotora Sever Subotica. U ovom slučaju, Srbija izvoznik baterija.

U ekološke uslove sada neću ulaziti. Rudnici uglja Kolubara su jako zagadili par opština, ali su zato to opštine sa najvećim platama, za srpske uslove razvijeni i uređeni gradovi Lzarevac i Obrenovac. To što je sa pečenjara-stručnjakom i kvaziministrima energetike unazađen taj sistem drugo je pitanje. Ali konkretno, to je skoro polovina elektroenergije u Srbiji, i sistem koji do naprednjaka nije doživeo tehnološku degradaciju, za razliku od mnogih drugih sistema degradiranih još i pre naprednjaka.
 
U ekološke uslove sada neću ulaziti. Rudnici uglja Kolubara su jako zagadili par opština, ali su zato to opštine sa najvećim platama, za srpske uslove razvijeni i uređeni gradovi Lzarevac i Obrenovac.
И да ли вреди зарађивати толике плате ако знаш да ћеш у педесетој години живота добити рак плућа?
Подсетићу вас и нешто везано за литијум:
 
Poljiprivreda u Holandiji cini tek 1.8% BDP-a (u samom izvozu ima i dodate vrednosti a nesto je i samo re-izvoz uvezene robe). Imaju ogromne luke, ogromnu trgovacku flotu, polozaj u samom centru Evrope, veze sa bivsim kolonijama, milijarde i milijarde ulozene u mehanizaciju i tehnologiju, znanje, ogromne subvencije itd.

Mislim ok, super, hajde da imamo poljiprivredu Holandije, apsolutno nemam nista protiv. Odakle da pocnemo, koliko vremena treba?

Zasto bi stali tu, hajde da imamo svajcarski finansijski sektor? Americku silicijumsku dolinu? Nemacku autoindustriju?

Zasto kupujemo 15 godina staru Opel Astru umesto Bentley Bentayge?

Super. Dao si odličan primer. Nemamo ništa od toga ali ćemo zato da kopamo litijum, proizvodimo baterije i pravimo električne automobile.

Something here doesn't add up.
 
Super. Dao si odličan primer. Nemamo ništa od toga ali ćemo zato da kopamo litijum, proizvodimo baterije i pravimo električne automobile.

Something here doesn't add up.
Znaci samo zemlje sa holandskom poljoprivredom, svajcarskim finansijskim sektorom i americkim IT-em mogu kopati litijum, proizvoditi baterije i praviti elektricne automobile.

OK priznajem, previse sam povrsan da vidim smisao u izrecenom.
 
Poljiprivreda u Holandiji cini tek 1.8% BDP-a (u samom izvozu ima i dodate vrednosti a nesto je i samo re-izvoz uvezene robe). Imaju ogromne luke, ogromnu trgovacku flotu, polozaj u samom centru Evrope, veze sa bivsim kolonijama, milijarde i milijarde ulozene u mehanizaciju i tehnologiju, znanje, ogromne subvencije itd.

Mislim ok, super, hajde da imamo poljiprivredu Holandije, apsolutno nemam nista protiv. Odakle da pocnemo, koliko vremena treba?

Zasto bi stali tu, hajde da imamo svajcarski finansijski sektor? Americku silicijumsku dolinu? Nemacku autoindustriju?

Zasto kupujemo 15 godina staru Opel Astru umesto Bentley Bentayge?

Када бисмо имали холандску пољопривреду тада би наша пољопривреда била преко 100% нашег тренунтног БДП-а, пошто је холандски сектор пољопривреде у 2022 био преко 76 милијарди а наш укупни БПД је мањи од 70 милијарди. Шта ће нам рудници када би само фокусирање на пољопривреду донело дуплирање укупног БДП-а наше земље?
 
Ne. Ideja prehodnog posta je bila da dokaže da nismo u stanju da implementiramo tradicionalne industrije i dovedemo ih na nivo razvijenih zemalja, ali smo zato sposobni da proizvodimo visoko tehnološke proizvode u vidu baterija i električnih automobila.

Realnost je da mi nismo u stanju da obezbedimo čist vazduh sopstvenom stanovništvu. Nismo u stanju da napravimo regionalni put koji neće poplaviti posle prve ozbiljnije kiše.
 
Хоћеш још бољи податак? Словачка има 140 милијарди БДП а производи преко милион аутомобила годишње и ауто индустрија чини 20% БДП, то је 28 милијарди што је скоро 3 пута мање него што је пољопривредна грана у Холандији.

Математика се не слаже са твојим аргументима око рудника, литијума, батерија и ауто индустрије.

Не можемо бре противградну одбрану да имамо већ 3 деценије а ми ћемо да копамо литијум на ”чист и еколошки начин” и да правимо батерије и електирчна кола. Дедер немој нас засмејавати.
 
Када бисмо имали холандску пољопривреду тада би наша пољопривреда била преко 100% нашег тренунтног БДП-а, пошто је холандски сектор пољопривреде у 2022 био преко 76 милијарди а наш укупни БПД је мањи од 70 милијарди. Шта ће нам рудници када би само фокусирање на пољопривреду донело дуплирање укупног БДП-а наше земље?
Pa mislim to je opet izjava nivo 'zasto kupujemo polovnu astru umesto nove bentayge?' Kao da mi sada neke resurse koji su usmereni na razvoj poljoprivrede usmeravamo u rudnik. Uopste nije ili/ili situacija.

Kao da nas rudnik sprecava da pravimo e-automobile, umesto sto zapravo olaksava to.

Ne. Ideja prehodnog posta je bila da dokaže da nismo u stanju da implementiramo tradicionalne industrije i dovedemo ih na nivo razvijenih zemalja, ali smo zato sposobni da proizvodimo visoko tehnološke proizvode u vidu baterija i električnih automobila.

Realnost je da mi nismo u stanju da obezbedimo čist vazduh sopstvenom stanovništvu. Nismo u stanju da napravimo regionalni put koji neće poplaviti posle prve ozbiljnije kiše.
Znaci poljoprivreda, bankarski i IT sektor su na nivou 'razvijenih zemalja' samo ako su na nivou bukvalno svetskih sampiona u tim sektorima?

I sad opet ne razumem, jel mi pravimo rudnik, ili ga pravi kompanija koja je u pravljenju rudnika svetski vrh?

Sa jedne strane ovde cujem da rudnik treba da bude sa 0% stranog vlasnistva, sa druge mi 'ne umemo ni da napravimo regionalni put'. Jel moze malo konsolidacije u narativu?
 
a kud ćeš veće dokaze o štetnosti poljoprivrede od toga kada nam vraćaju proizvode sa carinjenja jer u laboratorijama nađu prisustvo prego granice tretirajućih i ostalih elemenata?
da li zbog toga treba da ugasimo poljoprivredu?

zašto mislite da bismo tu poštovali propise? I to se radi zbog profita, sigurno ne zato što je lekovito.
 
Kad smo kod poljoprivrede, znate li koji je glavni resurs za proizvodnju đubriva? Imamo pogon za to još od pre drugog svetskog rata...
 
Plus je 'u najboljem interesu' dosta neprecizan kriterijum.
Одмах да прецизирамо:

У најбољем интересу је када се држава реши да располаже са 100% прихода од рударења. То не значи да ће 100% разлике у цени бити доступно за буџетке расходе, али то значи да држава преко својих апрата троши та средства наменски.

Овде није такав случај, тако да врло прецизно можемо да кажемо да је оотписани меморандум није у најбољем интересу. Шта више, тако гледано, држава Србија може да рачуна у најбољу руку на неки мизерни проценат рудне ренте и то толико колико сам Рио Тинто реши да треба да да и кад хоће. Да не кажемо, да је читав посао крајње нетранспарентан и прекривен је сталном малверзацијом и спиновањем власти. Због чега, ако је то добро за Србију, а није само део преузетих обавеза павијана који су тренутно на власти.
 
Одмах да прецизирамо:

У најбољем интересу је када се држава реши да располаже са 100% прихода од рударења. То не значи да ће 100% разлике у цени бити доступно за буџетке расходе, али то значи да држава преко својих апрата троши та средства наменски.

Овде није такав случај, тако да врло прецизно можемо да кажемо да је оотписани меморандум није у најбољем интересу. Шта више, тако гледано, држава Србија може да рачуна у најбољу руку на неки мизерни проценат рудне ренте и то толико колико сам Рио Тинто реши да треба да да и кад хоће. Да не кажемо, да је читав посао крајње нетранспарентан и прекривен је сталном малверзацијом и спиновањем власти. Због чега, ако је то добро за Србију, а није само део преузетих обавеза павијана који су тренутно на власти.
Ne znam koliko je bas 'krajnje netransparentan' ako se odrzavaju prezentacije u SANU, daju na uvid nacrti studija o zastiti zivotne sredine, procena ekonomskog uticaja itd.

Sa jedne strane imamo potpuno nepoverenje u drzavu, sa druge zahteve da drzava u potpunosti preuzme rukovodjenje i implementaciju ovakvog projekta. To mi je paradoksalno malo.
 
Vrh