Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Nemačka šalje podršku Srbiji

20240818_173550.jpg
 
То и жуља власт, што је по овом питању њихови гласачи и велики број чланства и у високим редовима против.
Upravu si, vidi se u Loznici po broju glasova da su svi protiv Vucka.
Kako je tebi lepo u tvojoj masti.
Meni tebe zao, zivis u patoloskoj mrznji.
 
Upravu si, vidi se u Loznici po broju glasova da su svi protiv Vucka.
Kako je tebi lepo u tvojoj masti.
Meni tebe zao, zivis u patoloskoj mrznji.
Нису против Вучића, али су против рудника. Пред прошле изборе, Ана Брнабић ставила тачку. Тако је рекла. Да ли је она лагала народ? Народ јој поверовао. Опет биле битније теме типа Сребреница, Косово, Украјина. Ево конкретно један мени близак човек гласао први пут у животу за Вучића. Уплашио се рата у Украјини. Не воли жуте, али никада није пре гласао ни за СРС ни за СНС. Сад се каје што је гласао за Вучића, плаши се Рио тинта.

Мени је тебе жао зато што немаш себе. Сутра да Ђилас пређе у СНС има да га кунеш у звезде као што си оба пута гласао за жутог Шапића. Вуку вас за нос прелетачи док ви лепите плакате и цимате родбину да гласа. Тужно.

Ја немам патолошку мржњу. Страх од Рио тинта је сасвим прирпдна ствар, механизам за преживљавање.
 
То и жуља власт, што је по овом питању њихови гласачи и велики број чланства и у високим редовима против.

Мало нелеченом удара и на его јер сматра себе магом манипулације. Сад га баш баш жуља што не може ни своје ботове да изманипулише а камоли народ.

Или ће да попусти и прихвати понижење па да траје до краја мандата или ће га народ или његови из партије срушити.
 
Мало нелеченом удара и на его јер сматра себе магом манипулације. Сад га баш баш жуља што не може ни своје ботове да изманипулише а камоли народ.

Или ће да попусти и прихвати понижење па да траје до краја мандата или ће га народ или његови из партије срушити.
Sada pokušavaju da odvoje svoje od protesta:

1) policijskim lovom na građanske aktiviste
2) medijskom kampanjom protiv NVO (birn, birodi, cins, cepris...)
3) medijskom propagandom o milijardama evra koje ulaze sa zapada da se sruši Vučić, kome pomažu Kina i Rusija

Ide se na razdvajanje te umerene struje od napredne/radikalne koja ih jedino i boli.

Ako to ne uspe ide dalja represija.
 
Sada pokušavaju da odvoje svoje od protesta:

1) policijskim lovom na građanske aktiviste
2) medijskom kampanjom protiv NVO (birn, birodi, cins, cepris...)
3) medijskom propagandom o milijardama evra koje ulaze sa zapada da se sruši Vučić, kome pomažu Kina i Rusija

Ide se na razdvajanje te umerene struje od napredne/radikalne koja ih jedino i boli.

Ako to ne uspe ide dalja represija.

Али каква дилеја мораш бити као особа да гуташ причу да запад улаже милијарде да сруши Вучића који се бори да запад копа литијум у Србији.

Потези су му очајни. Хвали се као велики шахиста а себе је довео у мат позицију.
 
Do pre par dana niko iz mog okruženja(familija, prijatelji itd.) nije poznavao ikoga iz RL koji je za iskopavanje litijma u Srbiji, međutim..."za" je jedan bračni par, srčano se zalažu za otvaranje rudnika litijuma: ona je državljanka Srbije i radi u RT za platu 3.000 ( sa sr.šk.) a suprug joj je državljanin Turske, takođe zaposlen u RT za platu 8.000 (ima završen fakultet).
Ovi koji se po net-u zalažu za , ne znam za koliku platu rade i da li diferenciraju posao od ličnog, moralnog, racionalnog integriteta ili je to nepoželjno za CV.
 
I ja ne poznajem nikoga ko je za rudnik, ali moja baba kaze da ih ima dosta kod nje u ulici u Sapcu, sve su penzioneri a negde i cele porodice koje glasaju za Sns.
 
Ne glasam za SNS, glasam protiv Vucica (glasao za Mariniku), ali sam za rudnik.
 
Е сад кад су уз нас стали шумски псај-транс комани на печуркама из Немачке одбрана српске земље од литијума је извесна!

Данке Дојчланд!
Svaka pomoc je dobrodosla.
 
Е сад кад су уз нас стали шумски псај-транс комани на печуркама из Немачке одбрана српске земље од литијума је извесна!

Данке Дојчланд!
Svaka podrška je dobro došla. Internacionalizacija problema je preko potrebna.
 
Svaka pomoc je dobrodosla.
Да, ово је крунски доказ да су нам Немци пријатељи.

Иначе

Ако се сећате пре две године сам овде писао да је идеја да се склони Рио Тинто а у вађење литијума убаце Немци. Тада ми је то рекао близак пријатељ инжењер геотехнике који је радио у америчкој фирми а која је била подизвођач за Рио Тинто на пријекту Јадарита. Рекао је да Немци тренутно немају технологију потребну за ефикасно и профитабилно вађење и/или прераду литијума у Србији и да је све зато одложено за две године.

Био сам скептичан по том питању али ево човек не да је био у праву него је до сада тачно предвидео и "динамику радова".
Оно што мене највише плаши је то што смо "споразум" потписали са немачком владом у којој су и шефови и оснивачи једне од две главне опозиционе партије. Тај сукоб интереса нас може скупо коштати.

Мислим да је могућ сценарио у два корака:

1. Рио Тинто смо отерали иако имају потписане уговоре и с тога им дођемо неколико милијарди харача за нашу крваву земљу. (ово ми симболички већа трагедија од самог литијума)

2. Наши драги пријатељи Немци са новом свемирском ултра-еколошком технологијом долазе да нас спасу и копају литијум док миришу јорговани а све уз гаранције нове демократске прогресивне и надасве еколошки свесне владе.

Зато су ми и ови очигледни аутоголови власти са хапшењем активиста врло сумњиви. Као да протести и треба да успеју по други пут, баш као што су и требали пре две године.
Ако се сећате и тада је онај пандурски кулов и удбаш био виралан што је напао ону жену на аутопуту и то је довело до нових, најбројнијих протеста који су "успели".

Можда је ово само натегнута теорија али у светлу споразума са Немачком фокус не може искључиво на рио тинто већ се мора спречити свако копање литијума. Не сме им се дати тај маневарски простор. Сасавим је свеједно ко га копа, битно је да се не копа!
 
Poslednja izmena:
Imam dva pitanja.

1. Šta je glavni razlog pozitivnog stava.
2. Da li vidiš neki problem u kineskim rudnicima na istoku?

1. Isti onaj razlog za pozitivni stav koji sam imao i pre nego sto su poceli protesti i cela guzva, kad se samo pominjalo ispitivanje i mogucnost da bude rudnik.
2. Istoku? u Kini ili istoku Srbije? Ako mislis na Bor, vidim, ali isto tako vidim i probleme koji su bili i pre nego sto su Kinezi dosli, kao i probleme tamo gde vade nasi. A vidim i napredovanje u zastiti od strane Kineya, koje je kod nasih js neyamislivo, ali i ogromnu razliku u dimenzijama iskopa, kao i vrsti kopa kod Jadra i Bora.
 
1. Isti onaj razlog za pozitivni stav koji sam imao i pre nego sto su poceli protesti i cela guzva, kad se samo pominjalo ispitivanje i mogucnost da bude rudnik.
2. Istoku? u Kini ili istoku Srbije? Ako mislis na Bor, vidim, ali isto tako vidim i probleme koji su bili i pre nego sto su Kinezi dosli, kao i probleme tamo gde vade nasi. A vidim i napredovanje u zastiti od strane Kineya, koje je kod nasih js neyamislivo, ali i ogromnu razliku u dimenzijama iskopa, kao i vrsti kopa kod Jadra i Bora.
Nisam baš razumeo tačku jedan. No dobro.
 
Vrh