Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Opet je tekst maliciozan po sam projekat i nepotpun iako je autor, ekonomista iz CEVES, izneo puno činjenica i observacija kako je analiza tacna i pravilno uradjena. Slično kao članak u Nature, slično kao SANU i Šoškić i profesorka Popović, žrtvuju svoju reputaciju da bi samo nekog oborili. Barem tako recite otvoreno, jer ovde je tema projekat a ne politika.
Argumenti sa početka ne stoje iz više razloga:
- Doprinos BDPu od 3 posto je podatak koji samo treba da apostrofira veličinu ove investicije, ništa više od toga jer su sva druga poredjenja relativna. Ne može ovaj projekat da sam od sebe podigne Srbiju na nivo Slovačke i istočne evrope i to zna i ovaj autor kao i svaki ekonomista. Za to je potreban godišnji rast od preko 7% sto je, bas kao sto i sam kaže, red veličina novog EPSa svake godine, ugrubo. Ovde je jedina prilika koja postoji da se stvori potencijal za investiranje u prefinjenije industrijske grane koje prate iskopavanje litijuma a to su baterije i el. automobili. One podižu produktivnost, traže skupu radnu snagu u samim tim povećavaju standard života u državi.
- Šta je loše u tome da 2000 novozaposlenih u Loznici saradjuje minimalno 1000 evra platu. Ceo pasus je apsurd.
- Ne postoji veliki trošak grada Loznice u vezi taksa i naknada, one su često neosnovano visoke i samim tim samo povećavaju prihod lokalne samouprave. Opet neobradjeno.

Većina drugih briga i rizika su na mestu i donekle se mogu sloziti sa drugim delom teksta.
Evo ja imam još brži, jači i bolji predlog:
Donesete zakon kojim se zabranjuje plaćanje Premijer lige i obaveza da se taj novac planiran za Premijer ligu uplati u budžet RS.
Onda od tog novca se namiri iznos za rudnu rentu(35 miliona) a ostatkom novca se plati 5000 novozaposlenih u Loznici sa po minimalno 1000 evra plate
Em nema zagađenja, em se zaposli 2,5x više ljudi, em nećemo plaćati subvencije RT
Ne treba ništa za ideju, poklon od mene
 
to je izvodljivo koliko i da se sruši BgH2O.
 
I zato sto smo napravili vec milion sranja, daj da napravimo i milion i prvo.
 
mora, slažem se, ali nešto neće, niti je pala zbog mnogo ozbiljnih stvari od nepostojećeg rudnika.
neće ni zbog ovoga i duboko je pogrešno koristiti ovo za rušenje vlasti. Pogrešno je čak i ako bi pala zbog litijuma.
 
Vrh