Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Da dodam da su obe pozicije, i prvosrbijanska i drugosrbijanska, u osnovi hipsteraj i pozerstvo, što je tradicija Beobilda ('Metro ne sme da liči na tramvaj', 'Žaklina ne da kule od 50 spratova'), ali da prvosrbijanska daje bar neku alternativu, ma koliko pastoralno-romantičarsku, u vidu pečenja rakije (što je, naravno, pamet iz vojno-bezbednjačke serije 'Moj rođak sa sela', posle kojeg se glasa za Tomu, koji se upravo i razmetao pečenjem rakije, a onda naravno namesto Tome dođe Vučić). Za ekipu koja glasa za protivnike uvoza sperme u Srbiju (Ristićeva stranka), to je OK stanovište - kao što je jedino OK da oni na koncu i budu prevareni i izmanipulisani. Ovi drugi, međutim, stvarno ne znaju śta hoće, i zato ne čine nikakvu snagu u Srbiji.

Ne bih vas više zadržavao sa ovom temom.
 
Najace od svega sto se obelezavanje tzv.godisnjice, odrzava na stadionu koji se zove"Lagator"
 
Na ovoj temi dominiraju doktrina 'bezrizičnog konzervativizma' (Došljak - 'Glasao sam za Tomu zbog prodice i drugara' - dakle, Prva Srbija) i 'bezrizičnog progresivizma' (goran123 - 'Biciklizam je rešenje za Beograd' - Druga Srbija). Obe pozicije su smešne, opovrgnute od vremena velikih geografskih otkrića, kada se ušlo u rizik i svet počeo da napreduje, samim tim i nemoguće, i - da - protivne napretku.

Kao što je nezamislivo smešan i ovaj miting u Pančevu.
Искрено ја сам пријатно изненађен да смо Горан и ја на истој линији, и то је пример српске слоге која нам фали на свим пољима. Криво ми је што си конкретно ти насупрот нама али ок, није нужно да сви са свима имамо исте ставове по истим питањима, и то неће утицати на моје мишљење о теби.
 

Jasno je da ukoliko je neko sproveo analize uticaja na životnu sredinu, cost-benefit i SWOT (strengths, weakness, opportunities, threats), to nije radio iz pozicije i za račun unutrašnjih javnih interesa društva, budućih generacija i živog sveta u Srbiji.

Nije poznato da je bilo koji zvanični organ u državi naručilac takvih istraživanja. Ukoliko prihvatimo ideju koju čujemo neargumentovano od partijskih političara i politikanata da je projekat Jadar „veoma važan“ za Srbiju, zbog čega je posao procena i analiza efekata projekta delegirana jednostrano na privatni sektor koji je ničim drugim osim profitom motivisan?
 
Svaka cast na ovoj poruci. Ovo se zove trezvenost i racionalnost. Bravo!

Mozemo da se ne slazemo, pa cak i da imamo za 180 stepeni suprotne stavove, ali ja bih voleo vise ovakvih postova da imamo na forumu, da ovakav diskurs dominira. Bio bih jako srecan kada bi se sa forumasima koji ne misle kao ja razmenjivao misli i polemisao na ovakav nacin, i ako bi od njih dobijao odgovore poput ovog kojeg si ti napisao Defektu. To bi bila prava stvar jer bi se na taj nacin kvalitet foruma i informacija koje ljudi mogu procitati (i zakljuciti spram diskusija) podigao na mnogo visi nivo.

To je onaj Bbeobuild kojeg pamtim od pre 10-15 godina kada sam bio samo citalac foruma.

Тако је, заједно можемо све, полако ће сви схватити да ипак треба веровати мудрој политици нашег Председника и мотивима ЕУ политичара, безбедним рударењем литијума уз помоћ наших европских партнера ћемо сачувати мир и стабилност и обезбедити будућност нашој деци.
 
Screenshot_20240803-125654.png
 
Сад им је главна прича Бизон, Јованов и слични отприлике да “литијум не може остати у земљи и да ако га ми не рударимо доћи ће неки страни освајачи и отети нам литијум”
прете окупацијом, инвазијом…
па чекај ваљда ћете да браните онда тај наш литијум, ето сад имате војску и Србија је балкански тигар са највећим растом БДП у другом кврталу у Европи
или ћете да побегнете и да их пустите их да нам отму,

они су толико запенили као никад до сад, да је питање о чему се ту у ствари ради и да ли иза литијума има још нешто.
 
Тако је, заједно можемо све, полако ће сви схватити да ипак треба веровати мудрој политици нашег Председника и мотивима ЕУ политичара, безбедним рударењем литијума уз помоћ наших европских партнера ћемо сачувати мир и стабилност и обезбедити будућност нашој деци.
Ne bih se baš u potpunosti složio sa tvojom observacijom. Nije politika aktuelne vlasti uvek mudra, niti su motivi EU uvek na našoj strani, ali ovo sada je jedna od situacija gde jesu.

I pored toga politički gledano situacija u kojoj konačno imamo šansu da izaberemo prave saveznike, obzirom našu tradiciju biranja pogrešnih saveznika, zbog kojih su nam se, za razliku od Hrvata, Slovenaca, Mađara, Čeha, Slovaka, Poljaka, Bugara i Rumuna, i Albanaca tokom 90ih i 2000ih uglavnom dešavale loše stvari jer nismo imali dobra leđa.

Sada konačno imamo priliku da dobijemo dobra leđa, i ma koliko ta leđa bila iz interesa, a ne iz ljubavi, ta leđa nam trebaju kako bismo se priključili putu na kojem su naši susedi.

Ljudi u Srbiji moraji da razdvoje političare od njihovih poteza i jednostavno koliko god da nam je u genima da se delimo i okrećemo jedni prema drugima (zar vam nije jasno da to nejedinstvo među Vučićevim protivnicima on koristi da ostane na vlasti i da mu ne mogu ništa) koriste naši neprijatelji protiv nas.

Srbi su bili ujedinjeni u samo 2 momenta u prethodnih 35 godina, a to je bombardobanje i 5 oktobar. Hajde da to konačno promenimo i da prestanemo da izjednačavano poteze i odluke sa političarima.

Evo taj projekat Jadar i Rio Tinto su jedna od retkih dobrih stvari koje su se desile za vreme žutih. Ja bih isti ovakav stav imao i da su žuti na vlasti kao što sad imam dok su ovi na vlasti.

Jednostavno na projekat Jadar gledam iz trećeg lica, i uopšte ne dozvoljavam da mi politika oblikuje mišljenje, već se fokusiram samo na ono što dobijamo i eventualne nedostake, potpuno nevezano ko je na vlasti.

Pa ljudi ovde su pisali (da li na forumu, da li u komentarima na portalima) da su su ZA da nam zapad uvede sankcije kad je bilo ono oko Kosova, kako bi se skinuo Vučić, u fazonu bolja da istripimo godinu dve pod sankcijama i da ga skinemo ko Slobu nego da sve ide kako treba a da on vlada još 20 godina.

Ja se sa tim ne slažem, jednostavno ja ne mogu to podržati.
 
Ja mislim da drzava ne moze tako da funkcionise. Ja bih zaista voleo da mi mozemo ziveti od organskih farmica, etno sela, IT-a i rakije ali mislim da to nije realno.
Опет тај наратив да без рудника се не може. Да ћемо сви бити гладни и бедни не будемо ли прихватили рудник..

Провидно је већ.
 
Ne bih se baš u potpunosti složio sa tvojom observacijom. Nije politika aktuelne vlasti uvek mudra, niti su motivi EU uvek na našoj strani, ali ovo sada je jedna od situacija gde jesu.

I pored toga politički gledano situacija u kojoj konačno imamo šansu da izaberemo prave saveznike, obzirom našu tradiciju biranja pogrešnih saveznika, zbog kojih su nam se, za razliku od Hrvata, Slovenaca, Mađara, Čeha, Slovaka, Poljaka, Bugara i Rumuna, i Albanaca tokom 90ih i 2000ih uglavnom dešavale loše stvari jer nismo imali dobra leđa.

Sada konačno imamo priliku da dobijemo dobra leđa, i ma koliko ta leđa bila iz interesa, a ne iz ljubavi, ta leđa nam trebaju kako bismo se priključili putu na kojem su naši susedi.

Ljudi u Srbiji moraji da razdvoje političare od njihovih poteza i jednostavno koliko god da nam je u genima da se delimo i okrećemo jedni prema drugima (zar vam nije jasno da to nejedinstvo među Vučićevim protivnicima on koristi da ostane na vlasti i da mu ne mogu ništa) koriste naši neprijatelji protiv nas.

Srbi su bili ujedinjeni u samo 2 momenta u prethodnih 35 godina, a to je bombardobanje i 5 oktobar. Hajde da to konačno promenimo i da prestanemo da izjednačavano poteze i odluke sa političarima.

Evo taj projekat Jadar i Rio Tinto su jedna od retkih dobrih stvari koje su se desile za vreme žutih. Ja bih isti ovakav stav imao i da su žuti na vlasti kao što sad imam dok su ovi na vlasti.

Jednostavno na projekat Jadar gledam iz trećeg lica, i uopšte ne dozvoljavam da mi politika oblikuje mišljenje, već se fokusiram samo na ono što dobijamo i eventualne nedostake, potpuno nevezano ko je na vlasti.

Pa ljudi ovde su pisali (da li na forumu, da li u komentarima na portalima) da su su ZA da nam zapad uvede sankcije kad je bilo ono oko Kosova, kako bi se skinuo Vučić, u fazonu bolja da istripimo godinu dve pod sankcijama i da ga skinemo ko Slobu nego da sve ide kako treba a da on vlada još 20 godina.

Ja se sa tim ne slažem, jednostavno ja ne mogu to podržati.
Добар дан Дејане, да ли ти имаш поверења у компанију Рио тинто и поред опште познатих чињеница о њеном негативном деловању?
Да ли би се преселио да живиш у рударском граду?
 
I pored toga politički gledano situacija u kojoj konačno imamo šansu da izaberemo prave saveznike, obzirom našu tradiciju biranja pogrešnih saveznika, zbog kojih su nam se, za razliku od Hrvata, Slovenaca, Mađara, Čeha, Slovaka, Poljaka, Bugara i Rumuna, i Albanaca tokom 90ih i 2000ih uglavnom dešavale loše stvari jer nismo imali dobra leđa.

Sada konačno imamo priliku da dobijemo dobra leđa

Joj bre koliko si naivan.

Niko nas nije sprečavao da izaberemo prave saveznike kad je vladavina prava i demokrstsko uređenje u pitanju... nego smo našli u čemu ćemo u savezničku priču...
 
Добар дан Дејане, да ли ти имаш поверења у компанију Рио тинто и поред опште познатих чињеница о њеном негативном деловању?
Да ли би се преселио да живиш у рударском граду?
Ima li i jedna kompanija te duzine postojanja, i te velicine, da nema zamerki na njen rad?
 


Warning Against Entrenchment
Serbia must be cautious. Once Rio Tinto becomes entrenched, reversing course will be difficult. There are concerns about potential misinformation, mismanagement, and irreversible environmental damage (DW) (MINING.COM). The protests reflect deep mistrust and the demand for greater accountability from both the government and multinational corporations.
 
Jednostavno je sve ovo - da je ovaj projekat čist i dobar za Srbiju, da nema opasnosti za životnu sredinu i da je sve fer i pošteno - ne bi se radilo kako je naša vlast radila.

Slagali da je projekat obustavljen, čekali da prođu izbori da odmah svom silom krenu u realizaciju, tokom leta kada su mislili da ljude to ne zanima, nigde nije objavljeno da je Rio Tinto pokrenuo postupak pred Ustavnim sudom dok Savo nije objavio, onda Ustavni sud tokom leta ekspresno zaseda i usvaja inicijativu, ne tražeći izjašnjenje Vlade kao "okrivljene" strane o svemu, zatim Vlada brže bolje aktivira prostorni plan, pa Šolc iznenada dolazi, sve na silu i u kratkom roku.

Žvalavi na prvi pomen protesta slavodobitno i bahato kaže - pobedićemo ih, mi ćemo da sprovedemo sve, ne zanima ga niko i ništa.

Koga ćeš, Žvalo, da pobediš? Narod smatraš običnom stokom koju ćeš da maltretiraš i jašeš doveka?

Ej, koje je to zlo i bahatost.

Kad im se sad ljulja tlo pod nogama, e sad se setili "stručnjaka", "javnih rasprava", "dijaloga" itd..

Ološi ološki, što o tome niste mislili na početku, nego se na kraju setili dijaloga.

Gotovi su.
 
Vrh