Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

Sta cemo sa njima? Ajde napisi jednom post da ima i glavu i rep pliz.
 
Ја се извињавам ако сам те нечим повредио, или ти причинио нервозу - јасно је да те мало нервирам својим ставом, мада колико памтим ниси био од старта противник овога, али разумем све, притисак је превелики, хоће глава да пукне, таква је атмосфера и иначе, траје светски рат

Hvala na izvinjenju, ali opušteno, nisi me iznervirao niti uvredio. A pritisak oko ovoga realno ni ne osećam pošto ne čitam dnevnu štampu već godinama.

- али иако наравно јесу синоними, у формалном имејлу ћеш уместо уобичајеног begin написати commence. Исто тако ћеш, наместо уобичајених говорних фраза користити cease, decrease, increase, require, consider, obtain, retain... И уместо it will produce или it should produce - It is expected to produce. Такође и у медијском извештају.

E pa da, vidiš, o tome se i radi. "Should" i "expected to" sadrže u sebi značenje da bi nešto moglo ili da bi trebalo da se desi, a ne da će da se desi. Što znači da ti izrazi nisu sinonimi sa "will". Bilo to u formalnom, medijskom, ili bilo kom drugom govoru. Uostalom, da li misliš da je taj češki rudnik u nemačkoj dobio (ili se čak prijavio) za bilo kakvu dozvolu? Daleko je to od bilo kakve realizacije, a i da je realizacija iza ćoška (što nije) ne može da se uporedi po razmeri sa "našim" rudnikom.

Želim samo da baratamo sa preciznim informacijama.
 
Javlja kolega iz susedstva, pa da prenesem.

Danas, 1. avgusta 2024. godine, prestale su da važe zelene registarske tablice u Hu, kojima su do sada bila obeležavana električna i hibrid vozila. Rok za povratak na bele tablice, koje koriste svi automobili je malo više od godinu dana. Samim tim prestale su i sve beneficije vezane za podržavanje “zelene agende”, odnosno, korisnicima e-automobila su ukinute i sve lagodnosti koje su imali (besplatno parkiranje, poreske olakšice i tsl.) Motivacija opada, pa postaje besmisleno da neko kupi duplo skuplji auto od benzinca samo zato što se navukao na udicu permanentne kampanje “Spas planete je u vašem džepu”!
Ovo se već desilo u EU Matici - Deutchland Über Alles i u još nekoliko EU satelit-državica. Proizvodnja e-automobila je u stagnaciji ili još preciznije u deklinaciji. Folksvagenova fabrika u Belgiji je zatvorena zbog slabe potražnje.
Pitanje je dana kad će se ostrašćeni EU/USA dupeglavci opsetititi i urazumiti - te prihvatiti daleko razvijenije kineske natrijumske baterije.
Dakle, litijum nije budućnost, nije ni sadašnjost - litijum je prošlost!
Samo da se zna!

ne L.jpg
 
A sta stvarno znaci garancija vezano za ovo kopanje, koja se stalno pominje? Jel to znaci da nekom trebamo verovati na rec ili to znaci da ce taj neko ko garantuje nadokaditi svu mogucu stetu koja nastane u periodu od narednih nekoliko stotina godina i gde je to i na koji nacin definisano? Ja kad kupim nesto i kad imam garanciju to znaci da imam pravo na zamenu uredjaja ili povracaj novca ako se uredjaj pokvari. Kakvu garanciju mi ovde imamo osim "bice sve u redu, majke mi"? Ako nemamo obecanje da ce neko nadoknaditi potencijalnu stetu, onda to nije garancija. Mislim, ako se ne ocekuje neka velika potencijalna steta ne znam zasto je neko ne bi isplatio.
 
Poslednja izmena:
Ali prema izveštaju Instituta za rudarstvo i metalurgiju u Boru, poslednja četiri meseca u vazduhu u našem gradu se nalaze teški metali, arsen i kadmijum i to 45 puta više od godišnjih vrednosti", izjavila je za N1 narodna poslanica SSP Irena Živković.
 
Umorio sam se da ti crtam.

Defke jel ima izbornih uslova za referendum?
Kada krenes jako sa eko-populizmom, dobijes populizam kao odgovor.

Neces da priznas procedure, neces da priznas institucije, ne verujes u mogucnost sprovodjenja demokratije. Kako si ti zamislio da se ovo sad odigra? Da ce Vucic sad biti u fazonu ‘e pa ok, samo cu uraditi ono sto vi kazete’.

Institucije, procedure i izbori su, ma koliko manjkavi bili, nase najsnaznije oruzje protiv diktature. Bez njih ulazis u utakmicu sile i bahatosti protiv rezima kome su to najjaca oruzja. Ja znam da je to za vecinu ovde to teorija struna, ali odgovornost prema jacanju institucija ima i opoziciona javnost, nekada cak i vise nego vlast. Svaki put kada onako odokativno ocenjujes da ‘mi nismo polozili prijemni’ i ostale detinjarije, ti skreces vodu na Vucicevu vodenicu. Doduse, da bi skapirao to moras razmisljati malo dalje od sledece sarkasticne opaske i polurecenice.
 
Kada krenes jako sa eko-populizmom, dobijes populizam kao odgovor.

Neces da priznas procedure, neces da priznas institucije, ne verujes u mogucnost sprovodjenja demokratije. Kako si ti zamislio da se ovo sad odigra? Da ce Vucic sad biti u fazonu ‘e pa ok, samo cu uraditi ono sto vi kazete’.

Institucije, procedure i izbori su, ma koliko manjkavi bili, nase najsnaznije oruzje protiv diktature. Bez njih ulazis u utakmicu sile i bahatosti protiv rezima kome su to najjaca oruzja. Ja znam da je to za vecinu ovde to teorija struna, ali odgovornost prema jacanju institucija ima i opoziciona javnost, nekada cak i vise nego vlast. Svaki put kada onako odokativno ocenjujes da ‘mi nismo polozili prijemni’ i ostale detinjarije, ti skreces vodu na Vucicevu vodenicu. Doduse, da bi skapirao to moras razmisljati malo dalje od sledece sarkasticne opaske i polurecenice.
Hvala. Ovo mi je dovoljno.

I očekivao sam ovakav spin odgovor.

Dakle pitanje je bilo da li postoje izborni uslovi za referendum, a ne treba li izaći.

Ne bih te više zadržavao.
 
Неће ни он, а ни ми од литијума видети никакве значајне паре. Минерална рента је тако лоша; потенцијално, оно што може да добије у актовку је тако слабо из простог разлога што литијум није нешто скупо на тржишту. Оно што ће добити је безрезервну подршку Шолца и Макрона за наредних х изборних циклуса да може да ради шта хоће и да краде колико хоће. Може и да крши људске слободе и демократију колико хоће. Реч је само о томе да је реч о стратешком пројекту за ЕУ, како би она сама могла да подмири своје минералне и енергетске потребе купујући литијум из Србије а не из Чилеа и Аустралије где је под америчком шапом. Сад читам чланак да научници с Националног универзитета у Сингапуру раде на првом протоипу. Наиме, развили су прототип модула за сакупљање енергије, рекло би се - из ваздуха.

Тачније, ради се о модулу (а и технологији) која амбијенталне, односно “отпадне” радиофреквенцијске сигнале претвара у једносмерни напон који се потом може користити за напајање малих електричних уређаја, без употребе батерија.


Значи батерије ускоро одлазе у прошлост, што је сјајна вест за нас, а лоша за Рио Тинто, ову власт и остале рударске компаније. Толико горе за Вучића и боље за нас јер је у питању јефтина политика, а не пословни интереси. Јер да су у питању пословни интереси, он би се врло лако извукао са само финансијским губитком. Свестан је да ће себи направити велики проблем јер је народ против тога и жели крв. Овакве расправе нема; мора да спроведе оно најнепопуларније у последње 24 године; у супротном, губи чак и оволико подршке са Запада. Прибијен је уза зид, а народ то мора препознати и створити побуну која ће га срушити. Сада сам оптимиста, и мислим да то неће проћи, али то је за "великог Фараона" ризичан и високо награђен посао. Ако прође и добије безрезервну подршку ЕУ, још уз декларативни отклон од Америке, владаће кô Мило још тридесет година. Може да ради шта му се прохте, и ми смо готови ако се не опаметимо и свргнемо га с власти.
 
Poslednja izmena:
Javlja kolega iz susedstva, pa da prenesem.

Danas, 1. avgusta 2024. godine, prestale su da važe zelene registarske tablice u Hu, kojima su do sada bila obeležavana električna i hibrid vozila. Rok za povratak na bele tablice, koje koriste svi automobili je malo više od godinu dana. Samim tim prestale su i sve beneficije vezane za podržavanje “zelene agende”, odnosno, korisnicima e-automobila su ukinute i sve lagodnosti koje su imali (besplatno parkiranje, poreske olakšice i tsl.) Motivacija opada, pa postaje besmisleno da neko kupi duplo skuplji auto od benzinca samo zato što se navukao na udicu permanentne kampanje “Spas planete je u vašem džepu”!
Ovo se već desilo u EU Matici - Deutchland Über Alles i u još nekoliko EU satelit-državica. Proizvodnja e-automobila je u stagnaciji ili još preciznije u deklinaciji. Folksvagenova fabrika u Belgiji je zatvorena zbog slabe potražnje.
Pitanje je dana kad će se ostrašćeni EU/USA dupeglavci opsetititi i urazumiti - te prihvatiti daleko razvijenije kineske natrijumske baterije.
Dakle, litijum nije budućnost, nije ni sadašnjost - litijum je prošlost!
Samo da se zna!

Pogledajte prilog 206909

To nema veze sa nekakvom "propašću EV ", već sa penetracijom tržišta. Pre 10 godina je bilo besplatno punjenje, sada kada je kritična masa dostignuta, nema više potrebe da se prodaja dalje stimuliše. Prodaja EV u svetu raste, a VW i Mercedes imaju problem loše ponude. ID je njesra u EV segmentu, a npr. EQS niko neće, jer niko neće da vozi plastičnu S klasu koja ima oblik sapuna. Taj Audi gigantski SUV koji se pravio u Belgiji da ne komentarišem. Naučiće.
Audi se već popravlja: https://www.b92.net/automobili/viso...audi-a6-e-tron-sa-dometom-od-750-km-foto/vest

U Kini su ogromni podsticaji za EV, jer je to način da se osamostale od EU/SAD proizvođača. Upravo zbog dostupnosti glavnog resursa, Kina je broj 1 u segmentu EV.

BYD pravi najveću EV fabriku u Evropi - koji modeli sa Sodium-Ion baterijama će se tu proizvoditi? Možda neki trotineti, ali automobil nema šanse još dugo vremena, ako ikada.
 
Poslednja izmena:

Значи батерије ускоро одлазе у прошлост, што је сјајна вест за нас, а лоша за Рио Тинто, ову власт и остале рударске компаније. Толико горе за Вучића и боље за нас јер је у питању јефтина политика, а не пословни интереси. Јер да су у питању пословни интереси, он би се врло лако извукао са само финансијским губитком. Свестан је да ће себи направити велики проблем јер је народ против тога и жели крв. Овакве расправе нема; мора да спроведе оно најнепопуларније у последње 24 године; у супротном, губи чак и оволико подршке са Запада. Прибијен је уза зид, а народ то мора препознати и створити побуну која ће га срушити. Сада сам оптимиста, и мислим да то неће проћи, али то је за "великог Фараона" ризичан и високо награђен посао. Ако прође и добије безрезервну подршку ЕУ, још уз декларативни отклон од Америке, владаће кô Мило још тридесет година. Може да ради шта му се прохте, и ми смо готови ако се не опематимо и свргнемо га с власти.

Ti si ozbiljan sa ovim linkom?
To što Glas Srpske prenosi neki tekst o bežičnom kondenzatoru iz Singapura daleko je od priče da ćemo sutra da napustimo baterije. Tesla je sa time eksperimentisao pre 100 godina, pa potrošismo u međuvremenu toliku naftu.
 
To je samo jedan od izvora prihoda, a ne i jedini. I nije od dobiti nego od prihoda i bitno menja računicu.

Deponija jalovine će se povećavati vremenom, neće odmah da se zauzme svih 200 hektara jalovinom, jer će eksploatacija trajati decenijama. Može li samo zamisliti kakvi će tek industrijski i ekološki standardi biti za 20 ili 30 godina.

Samo uporedi sadašnje ekološke standarde sa onima od pre 20 ili 30 godina. To je sve sada neuporedivo ozbiljnija priča i neuporedivo jači standardi.

Upravo zbog toga je bitno što je ovaj projekat podržan od strane EU i što je nemcima jako bitan. A imaj u vidu da svaka litijumska baterija ima QR kod kojim se jednostavno dolazi do porekla baterije i ukoliko je litijum za bateriji vađen na neekološki način, bateriju kupci neće kupovati jer većina ozbilinih EU igraĉa jako pazi na to. Njima bi katastrofalan PR bio sa koriste baterije od litijuma koji je vađen na ekološki neprihvatljiv način.

Probaj da zamisliš kakav bi im problem napravili ekološki aktivisti poput one Grete. Pa to bi bio haos, zato oni ne smeju da se igraju da tim i ne smeju da koriste litijum koji je dobijen na ekološki neprihvatljiv način.

Jednostavno to je loše za njihov PR u društvu, i zato će oni, pre svega zbog sebe, voditi računa o tome sigurno mnogo više u odnosu na to kako bi "mi" vodili računa.

Još jedan razlog zašto su garancije koje smo dobili od EU i posebno Nemačke (kancelara lično) izuzetno bitne za nas.

Biće to sve ok. Ja sam apsolutno ZA proteste, jer će svi ovi protesti i pritsci koji se sada dešavaju omogućiti tzv. dodatni nivo bezbednosti oko svega toga, jer se time nedvosmisleno pokazuje da je ljudima (ne mislim na političare i ekološke aktiviste) izuzetno stalo do njihove životne sredine.

Imajući sve to u vidu (zelena agenda EU, visoke garancije od strane nemačke i EU, QR kodovi za proveru porekla litijuma i da li je vađen na ekološki prihvatljiv način, PR u javnosti kompanija koji će biti glavni korisnici proizvoda od srpskog litijuma, i jaku ekološku svest društva u EU + jak ekološki aktivizam od strane globalnih aktivista poput Grete i na sve to dodaj jasno stavljanje do znanja od strane srpskog društva da ne žele zagađenje životne sredine) mislim da će sinergetski napraviti štit koji će praktično biti 100% garancija da će se sve sprovoditi na ekološki najprijhvatljiviji način.

Jasno im je da ih gledamo i mi, i globalni ekološki aktivisti, i praktično globalna javnost, i da nemaju prava na grešku.

Da ponovim još jednom, ja sam aposlutno ZA proteste, i za protest 10. avgusta u BG, jer smatram da će ti protesti biti na neki način dodatni mehanizam zaštite koji će osigurati da se sve radi na ekološki najbolji mogući način, bez ikakvog rizika po zdravlje ljudi i životne sredine.
Поздрав друже. Да ли си прочитао овај текст о утицају рударења литијума на здравље људи
 
Solid state i grafenske baterije su koliko znam trenutno najjaci kandidati za zamenu klasicnih litijum jonskih u EV-ovima, i za oba tipa je i dalje potreban litijum.
 
A sta stvarno znaci garancija vezano za ovo kopanje, koja se stalno pominje? Jel to znaci da nekom trebamo verovati na rec ili to znaci da ce taj neko ko garantuje nadokaditi svu mogucu stetu koja nastane u periodu od narednih nekoliko stotina godina i gde je to i na koji nacin definisano? Ja kad kupim nesto i kad imam garanciju to znaci da imam pravo na zamenu uredjaja ili povracaj novca ako se uredjaj pokvari. Kakvu garanciju mi ovde imamo osim "bice sve u redu, majke mi"? Ako nemamo obecanje da ce neko nadoknaditi potencijalnu stetu, onda to nije garancija. Mislim, ako se ne ocekuje neka velika potencijalna steta ne znam zasto je neko ne bi isplatio.
Bukvalno ne znaci nista. Kao sto sam rekao, sve ce obecati i sve ce pricati pozitivno sta narod zeli da cuje............dok ne dovedu masineriju i ne krenu da kopaju. E od tog trenutka ih ne zanima nista, kazne su male ako se otkrije nesto (a trudice se da potplate koga treba da cuti) i ne mozes da ih oteras 40 godina to je cela prica. Ja stvarno ne razumem ove podrzavaoce rudarenja, to nigde nisam video da neko jedva ceka da se kopa kao da ce njima da ulete neke pare u dzep...........a mozda i jesu uletele. Ili mozda misle da ce standard da im skoci +20% svake godine, ne znam ali urnebesno je
 
Poslednja izmena:
Bukvalno ne znaci nista. Kao sto sam rekao, sve ce obecati i sve ce pricati pozitivno............dok ne dovedu masineriju i ne krenu da kopaju. E od tog trenutka ih ne zanima nista, kazne su male ako se otkrije nesto i ne mozes da ih oteras 40 godina
A kad oni počnu vrata su otvorena i za sijaset drugih firmi .To je čak i veći problem.
 
Kada krenes jako sa eko-populizmom, dobijes populizam kao odgovor.

Neces da priznas procedure, neces da priznas institucije, ne verujes u mogucnost sprovodjenja demokratije. Kako si ti zamislio da se ovo sad odigra? Da ce Vucic sad biti u fazonu ‘e pa ok, samo cu uraditi ono sto vi kazete’.

Institucije, procedure i izbori su, ma koliko manjkavi bili, nase najsnaznije oruzje protiv diktature. Bez njih ulazis u utakmicu sile i bahatosti protiv rezima kome su to najjaca oruzja. Ja znam da je to za vecinu ovde to teorija struna, ali odgovornost prema jacanju institucija ima i opoziciona javnost, nekada cak i vise nego vlast. Svaki put kada onako odokativno ocenjujes da ‘mi nismo polozili prijemni’ i ostale detinjarije, ti skreces vodu na Vucicevu vodenicu. Doduse, da bi skapirao to moras razmisljati malo dalje od sledece sarkasticne opaske i polurecenice.
Избори као метод израза воље грађана не функционишу у диктаторским режимима. Најсвежији пример је тренутно Венецуела. У таквим режимима су избори само обична фарса.
 
Bukvalno ne znaci nista. Kao sto sam rekao, sve ce obecati i sve ce pricati pozitivno sta narod zeli da cuje............dok ne dovedu masineriju i ne krenu da kopaju. E od tog trenutka ih ne zanima nista, kazne su male ako se otkrije nesto (a trudice se da potplate koga treba da cuti) i ne mozes da ih oteras 40 godina to je cela prica. Ja stvarno ne razumem ove podrzavaoce rudarenja, to nigde nisam video da neko jedva ceka da se kopa kao da ce njima da ulete neke pare u dzep...........a mozda i jesu uletele. Ili mozda misle da ce standard da im skoci +20% svake godine, ne znam ali urnebesno je
Ne znam bas koliko neko ‘jedva ceka da se kopa’ a koliko neko samo zeli da se u zemlji diskutuje racionalno.

Mislim, ova antivakserska retorika gde je litijum odjednom najotrovniji element ikad i gde ce jedan rudnik zatrovati celu zemlju, bi bila urmebesna da nije zabrinjavajuca.
 
Избори као метод израза воље грађана не функционишу у диктаторским режимима. Најсвежији пример је тренутно Венецуела. У таквим режимима су избори само обична фарса.
Utoliko sreca sto Srbija nema diktatorski rezim.
 
Није реторика, постоје мишљења бројних стручњака.
Да ли ти верујеш у:
-контролисано јаловиште заштићено од поплавних бујица, ветрова, продирања подземних вода,
-хидроизолацоју целог рудника без угрожавања подземних вода,
-кредибилитет саме компаније Рио тинто,
?
 
Није реторика, постоје мишљења бројних стручњака.
Да ли ти верујеш у:
-контролисано јаловиште заштићено од поплавних бујица, ветрова, продирања подземних вода,
-хидроизолацоју целог рудника без угрожавања подземних вода,
-кредибилитет саме компаније Рио тинто,
?
Da. Ne znam zasto smatras da je navedeno nekakva naucna fantastika.
 
Vrh